داستان موفقیت شرکت ذوب آهن اصفهان


به گفته مدیر فناوری اطلاعات ذوب آهن با استفاده از اتوماسیون اداری همکاران سیستم اهداف استفاده از این نرم‌افزار محقق شده است. وی سهولت دسترسی به سوابق (کنار گذاشته شدن بایگانی‌های متعدد در حجم‌های بالا) را یکی از این موارد می‌داند که امروزه با چند کلیک همه سوابق در دسترس است.

در یک نگاه
ذوب آهن اصفهان اولین کارخانه تولید فولاد در کشور و یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی در ایران است. ظرفیت اولیه تولید این شرکت ۷۰۰ هزار تن بود که امروز این ظرفیت به حدود ۳۶۰۰۰۰۰ تن در سال رسیده است.

چالش‌های قبل از استقرار
عدم یکپارچگی سیستم‌های پیشین، حجم اطلاعات بالا و نیاز به فضاهای بزرگ برای بایگانی‌های متعدد

دستاوردهای پس از استقرار
پایین آمدن حجم مکاتبات فیزیکی و حذف کاغذ، سرعت و سهولت دسترسی به سوابق، دسترسی به اطلاعات از خارج از شرکت

شرکت ذوب آهن اصفهان بر اساس یک توافق بین دولت وقت ایران و دولت وقت اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۳۴۱ تاسیس شد. چند سال بعد یعنی در سال ۱۳۴۶ عملیات ساختمانی آن در دشت طبس شروع می‌شود. اولین فاز کارخانه ذوب آهن با شروع به کار کوره بلند شماره یک در سال ۱۳۵۱ شروع شد و به مرور فازهای توسعه ذوب آهن ادامه پیدا کرد.
محصولات ذوب آهن اصفهان شامل فولادهای ساختمانی است. انواع میلگرد، نبشی و آهن، این کارخانه را به بزرگ‌ترین تولید کننده مقاطع ساختمانی در خاورمیانه و خود ایران تبدیل کرده است.

تاریخچه آی تی در ذوب آهن
قدمت آی تی در ذوب آهن به قدمت خود ذوب آهن است. از بدو راه‌اندازی ذوب آهن واحدی تحت عنوان مرکز محاسبات الکترونیکی مجهز به کامپیوترهای Mainframe اجاره‌ای شرکت IBM در ذوب آهن تاسیس شد. این Mainframe‌ها که عمدتا سیستم‌های پرسنلی، حقوق و دستمزد و حسابداری را در خود جای داده بودند تا سال ۱۳۷۵ در این شرکت مورد استفاده بودند. پس از آنکه موج استفاده از شبکه‌های جزیره‌ای و کامپیوترهای شخصی، دنیا و به تبع آن ایران را تحت تاثیر قرار داد ذوب آهن نیز به سراغ این شبکه‌ها رفت و سیستم‌های خود را توسعه داد. این سازمان سپس هم‌زمان با توسعه تکنولوژی به سراغ توسعه سیستم‌های متمرکز مراکز داده رفت و یکی از بزرگ‌ترین مراکز داده (دیتاسنتر)‌های کشور در داخل این شرکت راه‌اندازی شد.
ذوب آهن تا امروز انواع سیستم‌های نرم‌افزاری داخلی و خارجی را مورد بهره‌برداری قرار داده است و از این نظر یکی از تکامل‌یافته‌ترین و با تجربهترین سازمان‌ها در استفاده از نرم‌افزار‌ها و ابزارهای آی تی در کشور است.

همکاران سیستم در ذوب آهن
به گفته آقای اکبری سیستم‌های همکاران سیستم از پروژه‌های قدیمی ذوب آهن محسوب شده و هم اکنون با بیش از هزار کاربر قدیمی‌ترین سیستم گسترده در سطح این شرکت است. در ذوب آهن اصفهان یک فرآیند تعریف شده مشخص برای انتخاب نرم‌افزار Software Selection وجود دارد که این شرکت را دارای این توانایی می‌سازد که با متدهای مشخص به سراغ راهکارهای نرم‌افزاری برود. موضوعاتی چون شناسایی نیازهای سازمان و استفاده از پیمانکاران نرم‌افزاری مقیم شرکت به ذوب آهن اصفهان کمک می‌کند تا محاسبه کند کدام راهکار نرم‌افزاری مقرون به صرفه‌تر است.
به گفته آقای اکبری همین مسیرِ شناسایی و انتخاب در مورد همکاران سیستم طی شد و بر اساس پارامترهای آن زمان همکاران سیستم برای یک مشارکت نرم‌افزاری انتخاب شد.
مدیر فناوری اطلاعات ذوب آهن اصفهان معتقد است اگر همین امروز هم دوباره این بررسی مجددا صورت گیرد باز هم به احتمال بسیار زیاد همکاران سیستم انتخاب می‌شود چراکه یک پارامتر اصلی اطمینان از تداوم خدمات پشتیبانی و به روزرسانی سیستم‌هاست که همکاران سیستم با داشتن کادر فنی بزرگ و گسترده و تجارب با ارزش پروژه‌های نرم‌افزاری همواره این اطمینان را در مشتری ایجاد می‌کند.
اکبری می‌گوید: ما در این واحد صنعتی باید از تداوم خدمات پشتیبانی یک شرکت پیمانکار اطمینان حاصل کنیم تا دغدغه متکی کردن بخشی از تجارت روی آن سیستم توجیه‌پذیر باشد. شرکتی که ممکن است ۶ ماه دیگر اصلا وجود نداشته باشد نمی‌تواند مورد انتخاب ما باشد.

«با استفاده از اتوماسیون اداری همکاران سیستم بایگانی‌های متعدد در حجم‌های بالا کنار گذاشته شد و امروزه با چند کلیک همه سوابق در دسترس است.»
احمد اکبری- مدیر فناوری اطلاعات

حجم عظیم اطلاعات و حضور نزدیک همکاران سیستم
به گفته آقای اکبری روزانه بیش از یک هزار نامه در ذوب آهن ایجاد و توزیع می‌شود. حجم اطلاعات بالای این سازمان امروزه از چند صد گیگابایت هم فرا‌تر رفته و لذا ساماندهی آن بسیار ضروری و کلیدی است.
مدیر فناوری اطلاعات ذوب آهن معتقد است ساختار همکاران سیستم و ایجاد شرکت‌های پناه در شهرستان‌ها مزیت‌های فراوانی را برای مشتریانی چون ذوب آهن ایجاد کرده است. او می‌گوید: ما در طول این سال‌ها هیچ مشکلی از نظر پشتیبانی نداشتیم چه در طول سال‌های اولیه که نیروی مقیمی داخل شرکت فعال بود و چه الان که به صورت موردی یا از راه دور مشکلاتمان را حل می‌کنیم همواره همکاران سیستم را در کنار خودمان احساس کرده‌ایم.
به جز این ذوب آهن همواره از تازه‌ترین نسخه‌های همکاران سیستم بهره گرفته است. چه از زمان نسخه اولیه کلاینت سرور تحت ویندوز و چه هم اکنون که آخرین نسخه تحت وب همکاران در این سازمان نصب و بهره‌برداری ‌شده است.

مزیت‌های ایجاد شده برای ذوب آهن
به گفته مدیر فناوری اطلاعات ذوب آهن با استفاده از اتوماسیون اداری همکاران سیستم اهداف استفاده از این نرم‌افزار محقق شده است. وی سهولت دسترسی به سوابق (کنار گذاشته شدن بایگانی‌های متعدد در حجم‌های بالا) را یکی از این موارد می‌داند که امروزه با چند کلیک همه سوابق در دسترس است.
همچنین سرعت دسترسی به اطلاعات با کمک همکاران سیستم بسیار افزایش یافته است. به جز این در نسخه جدید تحت وب همکاران سیستم دغدغه کارتابل مدیران ارشد ذوب آهن حل شده است و آن‌ها حالا می‌توانند در هر نقطه‌ای حتی خارج از کارخانه یا خارج از کشور به کارتابل خود دسترسی داشته باشند.
اکبری معتقد است همکاران سیستم در محقق کردن یکی از اهداف اولیه این سازمان یعنی حذف کاغذ نیز بسیار کمک کرده است. حجم مکاتبات فیزیکی که در سازمان انجام می‌شد و می‌شود بسیار بالاست ولی هم اکنون نه نیازی به بایگانی‌های آنچنانی است و نه فضاهای بزرگ و مصرف کاغذ. همچنین ارتقاهایی در برخی از سیستم‌ها مثل سیستم اتوماسیون اداری موضوعاتی چون سیستم مکاتبات الکترونیکی را از این هم فرا‌تر برده است. به گفته اکبری امکانی چون گیشه که هم اکنون ذوب آهن در حال پیاده‌سازی آن است این امکان را ایجاد می‌کند که ارتباطات بیرونی ذوب آهن ساماندهی شود.

جست‌وجوی عوامل موفقیت یک سیستم نرم‌افزاری
اکبری که بیش از ۲۰ سال است در ذوب آهن اصفهان در بخش آی تی سمت‌هایی چون معاونت و مدیریت را برعهده داشته یکی از عوامل موفقیت‌ توسعه سیستم‌های نرم‌افزاری در یک شرکت را استفاده مدیران ارشد یک سازمان از آن سیستم‌ها می‌داند. او می‌گوید: وقتی مدیر ارشد خودش کاربر سیستم باشد این به فرهنگ سازمانی تبدیل می‌شود. در ذوب آهن اصفهان یکی از عوامل مهم موفقیت ما حمایت همه جانبه مدیریت سازمان و تجربه بی‌نظیر کار‌شناسان ذوب آهن در این حوزه است که از تجربه پیاده‌سازی و اجرای چند نسل سیستم‌های نرم‌افزاری در این سازمان نشات می‌گیرد.