داستان موفقیت سامانه‌ی فرسان در شرکت زمزم

شرکت زمزم ایران یکی از شرکت‌های شناخته شده در زمینه‌ی تولید محصولات نوشیدنی سرد در ایران است. این شرکت در زمینه‌ی تولید انواع نوشابه‌ها، انرژی‌زاها، آبمیوه و مالت‌های مختلف فعال است.

نیاز اصلی کسب‌وکار

آقای نکوئی، سرپرست سیستم‌های فروش زمزم ایران می‌گوید ما چالش‌های مختلفی در سیستم ویزیتور حضوری داشتیم. از جمله اینکه ویزیتور حتما باید حضوری مراجعه می‌کرد یا اینکه ویزیتور از طریق تلفن و پیام به ویزیتور ما؛ سفارش‌اش را ثبت می‌کرد. حال ممکن بود ویزیتور ما در دسترس نباشد یا مرخصی باشد و مشتری محصولی که احتیاج دارد را نتواند به موقع دریافت کند.
همچنین این امکان وجود نداشت به طور صددرصد مطمئن شد که ویزیتور به مغازه یا مشتریان ما مراجعه می‌کند. مورد دیگر این بود که آیا ویزیتور محصولات جدیدی که ما لانچ کردیم را به مشتری ارائه داده‌ است یا خیر. مسئله بعدی این بود که آیا تخفیفات، قیمت‌ها و اشانتیون‌هایی که ما به شکل مقطعی برای به دست آوردن بازار وضع می‌کنیم به اطلاع مشتری می‌رسد یا خیر.

علاوه بر این موارد لازم بود محصولات جدید ما به شکل کاتالوگ یا تصاویری چاپ شود تا به مشتری پرزنت کنیم. بنابراین همیشه ما باید کاتالوگ به‌روزی از محصولات جدید تهیه می‌کردیم.

آقای نکوئی، می‌افزاید:

«ما نیاز داشتیم بتوانیم مشتریان را در مراکز مختلف دسته‌بندی کنیم. سپس با توجه به محل و مکان جغرافیایی مشتریان بتوانیم آنها را به یکی از نزدیک‌ترین مراکزمان متصل کنیم. از طرفی این نیاز وجود داشت که به شکل در لحظه مشتریان بتوانند از تمامی آفرها، تخفیف‌ها و اشانتیون‌های ما با خبر شوند.
از این موارد مهم‌تر آن بود که ما بتوانیم بابت طرح و موضوعات مختلف به مشتریان اطلاع‌رسانی کنیم. ضمن آنکه چون مشتریان خودشان ثبت سفارش را انجام می‌دادند، محصولاتی را خریداری می‌کردند که بیشترین نیاز را طبق بازار دارند و ما باید مطمئن بودیم که از تمامی تخفیف‌ها باخبر هستند.»

مزیت‌های سامانه‌ی فرسان

ایشان در مورد مزایای فرسان به موارد زیر اشاره می‌کند:

ثبت سفارش آنلاین و 24 ساعته

با استفاده از فرسان خود مشتری در حال ثبت سفارش است و ما مطمئن هستیم تخفیف‌هایی که لحاظ کردیم به دست مشتری واقعی می‌رسد. در 24 ساعت شبانه‌روز در هر ساعتی که مشتری تمایل داشته‌ باشد؛ می‌تواند ثبت سفارش خود را انجام دهد و سفارش او به شکل آنلاین در سیستم فروش ما بارگذاری می‌شود.

اطلاع‌رسانی به مشتریان

ما می‌توانیم پیام‌های تبلیغاتی و تخفیف‌های شرکت را به شکل اعلان در نرم‌افزار فرسان اعلام کنیم. همچنین از آنجایی که سیستم فرسان به نرم‌افزار راهکاران متصل است، با آپلود تصاویر محصولات در راهکاران، تمامی محصولات در فرسان نیز تصویر دارند و به شکل یک کاتالوگ قابل مشاهده است.

اتصال به راهکاران

یکی از قابلیت‌های دیگر فرسان این است که به علت متصل بودن به سیستم راهکاران، مشتری می‌تواند لحظه به لحظه سفارش خود را از طریق آن پیگیری کند و از وضعیت آن سفارش (برای مثال ثبت، تایید شده یا در حال ارسال) آگاهی پیدا کند.

تطابق محصولات

با توجه به اینکه خود مشتری سفارش را ثبت می‌کند، هیچ مورد اختلاف یا اشتباهی در ثبت سفارش توسط مشتریان و محصول تحویل داده شده به آنها وجود ندارد.

رصد کردن سفارش‌ها

موضوع دیگر اینکه ویزیتورهای ما سفارش‌هایی که از طریق فرسان ثبت شده را می‌توانند رصد کنند و نقش ویزیتور از فردی که تنها سفارش را می‌گیرد به فردی که مسئول نگهداشت مشتری است، تبدیل می‌شود. بنابراین ویزیتور می‌تواند کنترل کند که مشتریانش ثبت سفارش داشته‌اند یا خیر. سپس اگر سفارشی ثبت نکرده‌اند، تلفنی یا حضوری ارتباط برقرار می‌کند و علت را جویا می‌شود.

امکان گروه‌بندی محصولات

از مزایای دیگر فرسان این است که می‌توانیم گروه‌بندی محصولات مختلف را داشته باشیم و نمایش آن را در فرسان محدود کنیم که در یک مرکز فروش خاص آن محصول مشاهده شود و در مرکز فروش دیگری خیر.

رصد کردن لحظه‌ای

مزیت دیگر محصول این است که به شکل شبانه و خودکار، هر شب اطلاعات مشتریان را دریافت می‌کند و آن‌ها را با درخواست عضویتی که از سمت فرسان دارند، با هم تطبیق می‌دهد و اصطلاحا با هم نگاشت می‌کند. بنابراین می‌توان مشاهده کرد که مشتری در سیستم فروش با چه اسمی ثبت شده است.

پشتیبانی اختصاصی

موضوع دیگر پشتیبانی اختصاصی این نرم‌افزار است که از طریق شماره‌ی موجود در آن مشتریان می‌توانند تمامی مشکلاتی که در خصوص استفاده از فرسان دارند را پیگیری کنند. پشتیبانی به شکل کامل انجام می‌شود و چنانچه موردی مربوط به شرکت فروش باشد، از طریق پشتیبانی به شرکت مربوطه منتقل می‌شود. این موضوع تاکنون بازخور بسیار خوبی در بین مشتریان داشته‌ که همیشه پشتیبانی به درخواست آنها پاسخ می‌دهد.

مشاهده‌ی گزارش مشتریان

مسئله دیگر گزارش‌هایی است که در پنل گنجانده شده است. گزارش‌هایی که نشان می‌دهد هر مشتری چه سفارش‌هایی داشته‌ و چه تعداد از مشتریان ثبت‌نام کرده‌اند و چه تعدادی از آن‌ها تایید و نگاشت شده‌اند. تمامی این موارد قابل مشاهده است.

مشاهده‌ی محصولات پرفروش

با استفاده از فرسان مشتریان می‌توانند محصولات پر فروش ما و محصولاتی که خواهان بیشتری دارند را پیدا کرده و ثبت سفارش انجام دهند. با سفارش آن‌ها در سیستم ما رزرو انجام می‌شود و بعدا به مشتریان تحویل داده می‌شود. سهولت دسترسی به محصول از ویژگی‌های این نوع ثبت سفارش است.

مشاهده، مقایسه و انتخاب محصولات

حتی اگر در خطوط ما فروش به شکل گرم انجام شود (چون اکثر خطوط ما به شکل سرد است)، با استفاده از سیستم فرسان، مثل این است که یک ویزیتور استخدام شده و سفارشات سرد بر روی سیستم بارگذاری می‌شود. طبق بازخور مشتریان این حس که خودشان می‌توانند محصولات و قیمت‌ها را مشاهده و سپس مقایسه و انتخاب کنند و خودشان ثبت سفارش را انجام دهند، تجربه‌ی بسیار خوبی است.

کامل و جامع بودن

حسن دیگری که وجود دارد این است که چون فرسان می‌تواند در بخش‌های مختلفی کار کند و شرکت‌های پخش در زمینه-های مختلف به این شرکت پیوسته‌اند، مشتریان ما تمایل دارند که محصولات مختلف از شرکت‌های مختلف را تنها با یک نرم‌افزار سفارش دهند.
برای نمونه مشتری می‌تواند محصولات آشامیدنی خود را از ما تامین کند و محصولات لبنی مورد نیاز را از یک شرکت لبنی مانند پاک تامین کند یا از شرکت بهروز سس مایونز تامین کند. بنابراین با یک نرم‌افزار جامع که به اکثر شرکت‌های پخش متصل است، می‌تواند سفارش‌ها را انجام دهد و در سریع‌ترین زمان دریافت کند.