سیستم مدیریت انبار (WMS) چیست و چگونه کار می‌کند؟

سیستم مدیریت انبار (WMS) چیست و چگونه کار می کند

سیستم مدیریت انبار (warehouse management system) یا به اختصار WMS شامل فرایندهایی است که به سازمان‌ها امکان می‌دهد عملیات انبار را از زمان ورود کالاها تا زمان خروج آنها کنترل و مدیریت کنند. انبارها در مرکز عملیات تولید و زنجیره تأمین قرار دارند و تمام مواد مورد نیاز یا تولید شده در این فرایندها، از مواد اولیه تا محصولات نهایی را در خود جای می‌دهند. هدف اصلی مدیریت انبار، تضمین حرکت کارآمد و مقرون‌به‌صرفه کالاها در انبار است.

KPI چیست؟ راهنمای انتخاب و اجرای شاخص کلیدی عملکرد

KPI چیست؟ راهنمای انتخاب و اجرای شاخص کلیدی عملکرد

KPI مخفف Key Performance Indicator یا همان شاخص کلیدی عملکرد، یک هدف قابل‌اندازه‌گیری است که نشان می‌دهد افراد یا کسب‌وکارها، در راستای تحقق اهداف خود چگونه عمل می‌کنند. بررسی و ارزیابی KPIها به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تعیین کنند که آیا در مسیر رسیدن به اهداف موردنظر خود هستند یا خیر.

از داده تا تصمیم‌گیری: چگونه هوش تجاری به سازمان شما قدرت می‌دهد؟

چگونه هوش تجاری به سازمان شما قدرت می‌دهد؟

هوش تجاری (Business Intelligence) یک فرایند مبتنی بر فناوری، برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و ارائه اطلاعات عملی است که به مدیران و کارمندان کمک می‌کند تا تصمیم‌های آگاهانه بگیرند. به عنوان بخشی از فرایند BI، سازمان‌ها داده‌ها را از سیستم‌های داخلی و منابع خارجی جمع‌آوری و آن‌ها را برای تجزیه‌وتحلیل آماده می‌کنند، پرس‌و‌جوهایی را روی داده‌ها اجرا کرده و با استفاده از داشبوردهای BI، به تجسم داده‌ها و ایجاد گزارش‌ها می‌پردازند.

تجسم داده‌ها (Data visualization)؛ تکنیک‌ها و کاربردها

تجسم داده ها چیست؟

تجسم داده، عمل ترجمه اطلاعات به یک قالب بصری، مانند نقشه یا نمودار، در راستای آسان‌تر کردن فهم داده‌ها و استخراج بینش از آنها، برای مغز انسان است. هدف اصلی تجسم داده‌ها آسان‌تر کردن شناسایی الگوها، روندها و نقاط پرت در مجموعه داده‌های بزرگ است.

هرآنچه باید درمورد درخت تصمیم (Decision Tree) بدانید

هرآنچه باید درمورد درخت تصمیم (Decision Tree) بدانید

درخت تصمیم یا Decision Tree، یک الگوریتم یادگیری نظارت شده و غیرپارامتریک است که برای انجام کارهای طبقه‌بندی و رگرسیون استفاده می‌شود. درخت تصمیم یک مدل سلسله‌مراتبی است که به عنوان یک پشتیبان برای تصمیم‌گیری، تصمیم‌ها و نتایج بالقوه آن‌ها را به تصویر می‌کشد که می‌تواند شامل رویدادهای شانسی، هزینه‌های منابع و کاربردها باشد.

OLTP و OLAP ؛ سیستم‌هایی برای مدیریت بهینه داده ها

OLTP و OLAP ؛ سیستم‌هایی برای مدیریت بهینه داده ها

OLTP اغلب با پردازش تحلیلی آنلاین یا OLAP اشتباه گرفته می‌شود. با اینکه هر دو حروف اختصاری مشابهی دارند و سیستم‌های پردازش داده آنلاین هستند، اما با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

نگاهی جامع به فرایند ETL؛ استخراج، تبدیل و بارگذاری داده ها

etl چیست

ETL مخفف سه کلمه Extract، Transform و Load ، به معنای استخراج، تبدیل و بارگذاری، یک فرایند یکپارچه‌سازی داده است که داده ها را از چندین منبع مختلف ترکیب، پاک‌سازی و سازماندهی می‌کند و در قالب یک مجموعه داده منفرد و ثابت، برای ذخیره‌سازی در یک انبار داده، دریاچه داده یا سایر سیستم‌های هدف آماده می‌کند.

داده کاوی چیست؟ نقش مؤثر Data Mining در پیش‌بینی آینده

داده کاوی چیست؟

داده کاوی فرایند مرتب‌سازی مجموعه داده های بزرگ، برای شناسایی الگوها و روابطی است که تحلیل آنها می‌تواند به حل مشکلات کسب‌وکارها کمک کند. تکنیک‌ها و ابزارهای داده کاوی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا روندهای آینده را پیش‌بینی کنند و تصمیمات تجاری آگاهانه‌تری بگیرند.