نگهداری و تعمیرات فراگیر (tpm) چیست؟ مزایا و روش اجرا

Total Productive Maintenance

نگهداری و تعمیرات فراگیر (TPM: Total Productive Maintenance) فرایندِ به حداکثر رساندن اثربخشی تجهیزات کارخانه با کمک مشارکتِ فعال تمامی بخش‌های پشتیبانی است. هدف از نگهداری و تعمیرات فراگیر (TPM)، بهبود کلی بهره‌وری از طریق بهینه‌سازی و قابل استفاده بودنِ تجهیزات است.

هزینه‌های کیفیت  (COQ) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه کیفیت (Cost of Quality) روشی است که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا میزان استفاده از منابع خود را برای فعالیت‌هایی که از تولید محصولاتی با کیفیت پایین جلوگیری می‌کنند، تعیین کرده، کیفیت محصولات یا خدمات و همچنین، شکست‌های داخلی و خارجی را ارزیابی کنند.

هزینه کیفیت (Cost of Quality) روشی است که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا میزان استفاده از منابع خود را برای فعالیت‌هایی که از تولید محصولاتی با کیفیت پایین جلوگیری می‌کنند، تعیین کرده، کیفیت محصولات یا خدمات و همچنین، شکست‌های داخلی و خارجی را ارزیابی کنند. در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی، این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد تا بتوانند هزینه‌های خود را با بهبود فرایندها کاهش دهند.

استاندارد MIL-STD-1916 و کاربرد آن در کنترل کیفیت

استاندارد MIL-STD-1916 و کاربرد آن در کنترل کیفیت

استاندارد MIL-STD-1916 یک استاندارد نظامی است و مجموعه روش‌های آزمایش ترجیحی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (DOD) برای پذیرش محصول است. هدف آن تشویق پیمانکاران دفاعی و سایر نهادهای تجاری است که کالاها و خدمات را به دولت ایالات متحده عرضه می‌کنند تا روش‌های کنترل کارآمد و مؤثری را به جای الزامات نمونه‌برداری تجویز شده، ارائه دهند.

فرایندکاوی یا Process mining چیست؟ مهم‌ترین ابزارها و تکنیک‌ها

فرایندکاوی یا Process mining چیست؟

فرایندکاوی نوعی فناوری و روشی تحلیلی برای به دست آوردن هوش فرایند است تا بتوان درک مبتنی بر داده از فرایندهای یک شرکت را توسعه داد. به عبارت دیگر، فرایندکاوی وضعیت فعلی «فرایندهای واقعی»، نه «فرایندهای ایده‌آل» را پیدا کرده و بر آنها نظارت می‌کند.

استاندارد 17025 و کاربرد آن در کنترل کیفیت

استاندارد 17025 چیست

استاندارد ایزو 17025 یک استاندارد بین‌المللی است که الزامات عمومی برای صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون را مشخص می‌کند. این استاندارد به عنوان یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) برای آزمایشگاه‌ها عمل می‌کند تا فرایند تشخیص دقیق‌تر و سایر اقدامات مرتبط با نتایج آزمون را تضمین کند.

مدیر تولید کیست؟ شرح وظایف مدیر تولید کارخانه

مدیر تولید کیست

مدیر تولید مسئولیت نظارت و هدایت تیم‌های تولید را در چرخه عمر محصول، از توسعه تا اجرا، با تمرکز بر خواسته مشتریان بالقوه بر عهده دارد. مدیران تولید فضای رقابتی را به‌خوبی می‌شناسند، نیازهای کاربران محصول را درک کرده و راه‌حل‌های جدیدی را برای بهبود محصول ابداع می‌کنند.

مدیریت کیفیت جامع (TQM) چیست؟ مزایا و روش های پیاده سازی

مدیریت کیفیت جامع (TQM)؛ اصول، فرایند پیاده‌سازی، مزایا و معایب و ابعاد آن

مدیریت کیفیت جامع یا به اختصار TQM (Total Quality Management) نوعی چارچوب مدیریتی است که باور دارد سازمان‌ها می‌توانند با تمرکز بر اعضای خود، از کارمندان سطح پایین تا مدیران عالی رتبه، به موفقیت بلندمدت برسند و بر بهبود کیفیت و رضایت مشتری تمرکز کنند.

تضمین کیفیت چیست؟ اصول تضمین کیفیت؛ معایب و مزایا

تضمین کیفیت چیست

تضمین کیفیت (Quality Assurance) یک فرایند مدیریت کیفیت است که شامل ایجاد استانداردها، دستورالعمل‌ها و رویه‌هایی برای جلوگیری از مشکلات کیفیت و حفظ یکپارچگی محصول یا خدمات در طول توسعه آن است.

تحلیل ریشه ای خرابی ها چیست؟ تکنیک های انجام RCA

تحلیل ریشه ای خرابی ها چیست؟ تکنیک های انجام RCA

تحلیل علل ریشه ‌ای (RCA) عبارتست از فرآیند کشف علل ریشه‌ای مشکلات، به منظور شناسایی راهکارها وراه‌حل‌های مناسب برای حل و برطرف‌سازی آن‌ها. RCA بر پایه این فرض است که به جای حل مشکلات و پیدا کردن راهکارهای مختلف برای برطرف کردن آن‌ها پس از وقوع، پیشگیری و حل سیستماتیک مسائل اساسی بسیار مؤثرتر است.