صفر تا صد نگهداری تعمیرات ؛ روش‌هایی برای موفقیت در نت

زمان مطالعه: 12 دقیقه

صفر تا صد نگهداری تعمیرات ؛ روش‌هایی برای موفقیت در نت

امروزه اکثر کسب‌وکارها دارای تجهیزات، ماشین‌آلات یا فناوری‌هایی هستند که دارایی‌های بلندمدت آنها محسوب می‌شوند؛ دارایی‌هایی که شرکت شما قصد دارد بیش از یک سال آنها را حفظ کند. درواقع بسیاری از این تجهیزات به نوعی تعمیر و نگهداری نیاز دارند تا در شکل بالایی از کارایی و عملکرد باقی بمانند.

فرآیندهای نگهداری صنعتی و برنامه‌های تعمیر و نگهداری، سنگ‌بنای بهره‌وری و قابلیت اطمینان هر کسب‌وکاری هستند. بنابراین، بسیاری از انواع تعمیر و نگهداری در کنار هم وجود دارند تا به تولیدکنندگان فرصت‌هایی برای بهینه‌سازی خطوط تولید خود ارائه دهند.

انواع مختلفی از روش‌های تعمیر و نگهداری وجود دارند که هر کدام برای سناریوهای خاصی طراحی شده‌اند. دانستن تفاوت‌های میان انواع تعمیر و نگهداری به افراد کمک می‌کند تا تعیین کنند کدام یک برای اهدافشان مناسب‌تر هستند. با این حال، آنچه باید حتما انجام شود، انجام تعمیرات دوره‌ای به منظور استفاده حداکثری ماشین‌آلات است. در این مقاله به هر آنچه باید درمورد نگهداری و تعمیرات (نت) و موفقیت در آن بدانید، اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

نگهداری تعمیرات (نت) چیست و چه اهمیتی برای صنایع دارد؟

خرابی ماشین‌آلات و تجهیزات در بسیاری از موارد می‌تواند منجر به توقف بخشی از فرایند تولید یا کل آن شود؛ بنابراین اهمیت نگهداری و تعمیرات دقیقا در اینجا مشخص می‌شود. توقف برنامه‌ریزی نشده در تولید ، یکی از بزرگ‌ترین دلایل کاهش بهره‌وری است که باعث ایجاد تاخیر، مشتریان ناراضی و از دست رفتن درآمد می‌شود. در واقع بر اساس مطالعات اخیر، این مشکل سالانه 50 میلیارد دلار برای تولیدکنندگان صنعتی هزینه دارد.

به طور کلی، تعمیر و نگهداری می‌تواند به عنوان تلاش‌های انجام شده برای حفظ وضعیت و عملکرد یک ماشین، همانند وضعیت و عملکرد آن در زمانی که هنوز نو است، تعریف شود. در واقع نت به مجموعه‌ای از فرآیندها و اقداماتی اطلاق می‌شود که هدف آن تضمین عملکرد مداوم و کارآمد ماشین‌آلات، تجهیزات و سایر انواع دارایی‌هایی است که معمولا در کسب‌وکار استفاده می‌شود.

هر چه سطح ماشین‌آلات شما پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر باشد، احتمالا باید علاوه بر نیروهای داخلی، بخشی از وظایف تخصصی را به نیروهای متخصص خارج از سازمان برون‌سپاری کنید؛ این کار را بسیاری از کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی انجام می‌دهند.

خرابی تجهیزات و تعمیرات بعدی آنها می‌تواند پرهزینه باشد. طبق مطالعه تعمیر و نگهداری صنعتی 2020 Plant Engineering، برخی از علل اصلی خرابی تجهیزات شامل قدیمی شدن تجهیزات، خرابی مکانیکی و خطای اپراتور است.

تعمیرات چیست؟

تعمیرات به اقداماتی گفته می‌شود که برای بازگرداندن عملکرد مناسب یک دارایی انجام می‌شود که آن را به شرایط کاری مطلوب باز می‌گرداند. سطح تعمیرات مورد نیاز به نوع خرابی تجهیزات بستگی دارد که در حالت کلی دو نوع اصلی خرابی وجود دارد:

 • خرابی کامل: به خرابی‌هایی اشاره دارد که باعث می‌شود دارایی‌ها برای استفاده در دسترس نباشند و تا زمانی که کسی به آن توجه نکند، تجهیزات نمی‌تواند هدف خود را محقق کند. به عنوان مثال، خرابی موتور ماشین شما را از کار می‌اندازد و تا زمانی که آن را نزد مکانیک ببرید، رانندگی را غیرممکن می‌کند.
 • خرابی جزئی: در این مثال، تجهیزات با وجود شکست هنوز تا حدی کار می‌کند. شما هنوز هم می‌توانید از تجهیزات استفاده کنید، اما یا ناامن است یا با حداقل کارایی. به عنوان مثال، راننده می‌تواند انتخاب کند که وسیله نقلیه‌ او با فیلتر هوای کثیف کار کند یا متوجه شود که کولر ماشین به اندازه گذشته سرد نیست. به طور کلی، شما باید خرابی‌های جزئی را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کنید تا منجر به خرابی کامل نشود.

اگرچه خرابی دستگاه‌ها اجتناب‌ناپذیر است، اکثر خرابی‌ها قابل پیش‌گیری هستند. این جایی است که نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه می‌تواند به شما کمک کند تا از تعمیرات عمده و پرهزینه جلوگیری کنید. پس با هم مرور می‌کنیم که نگهداری به چه معنا است.

تعمیرات چیست؟

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به شما کمک می‌کند تا از تعمیرات عمده و پرهزینه جلوگیری کنید

نگهداری چیست؟

مفهوم نگهداری به نگهداری تجهیزات در شرایط کاری خوب اشاره دارد. این کار برای حفظ عملکرد، کارایی و ایمنی در طول عمر دستگاه انجام می‌شود. تفاوت میان کار تعمیر با نگهداری این است که هدف تعمیرات ، بازیابی عملکرد است در حالی که نگهداری به دنبال حفظ عملکرد است.

به عبارت ساده‌تر، تعمیرات پس از توقف دستگاه و برای به حداقل رساندن تلفات انجام می‌شود، در حالی که نگهداری برای جلوگیری از خرابی غیرمنتظره دارایی است.

تعمیر و نگهداری هر دو هدف نهایی یکسانی دارند: به شما امکان می‌دهند تا بیشترین بهره را از دارایی‌های خود ببرید. این رویکرد آنها برای دستیابی به این اهداف است که آنها را با یکدیگر متفاوت می‌کند. همانطور که انتظار می‌رود، هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌تواند به طور قابل توجهی بر اساس پیچیدگی ماشین‌آلات و قطعات درگیر متفاوت باشد.

انواع روش‌های نگهداری و تعمیرات

روش‌های مختلفی برای نگهداری و تعمیرات وجود دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه

روشی است برای جلوگیری از آسیب رساندن به تجهیزات، با تعویض دوره‌ای قطعات بر اساس زمان استفاده و انجام تعمیرات و بازرسی‌های جزئی برای اطلاع از وضعیت فعلی تجهیزات / ماشین‌آلات.

مثال: تمیز کردن، چک کردن، روانکاری، سفت کردن پیچ و مهره، بازرسی دوره‌ای، بازسازی‌های دوره‌ای و کوچک

تعمیرات قابل پیش‌ بینی

یکی دیگر از روش‌های تعمیر و نگهداری است که در آن تلاش می‌شود تا با استفاده از ابزارهای مختلف، زمان خرابی دستگاه‌ها را پیش‌بینی کرده و پیش از خرابی، از آن جلوگیری کرد.

شاید برای شما هم سوال باشد که تفاوت بین نت پیشگیرانه و نت پیش‌گویانه چیست؟ باید گفت در نت پیشگیرانه فارغ از بررسی وضعیت فعلی تجهیزات ، آنها را براساس پارامترهای مختلف هر چند وقت یک‌بار بررسی می‌کنند. برای مثال یک دستگاه تولیدی براساس توصیه شرکت سازنده ، بعد از 300 ساعت کار باید مورد بررسی قرار گیرد. اما در نت پیشگویانه ، براساس عملکرد فعلی آن دستگاه، اقداماتی انجام می‌شود. در نت پیشگویانه ، فناوری‌های جدید مانند علم تحلیل داده و هوش مصنوعی بسیار می‌توانند کمک کنند.

مثال: سرعت‌سنج، اندازه‌گیری چرخش دماسنج، اندازه‌گیری دمای آمپرمتر، اندازه‌گیری آمپر

نگهداری و تعمیرات اصلاحی

تعمیر و نگهداری اصلاحی دسته‌ای از وظایف نگهداری است که برای اصلاح و تعمیر سیستم‌ها و تجهیزات معیوب انجام می‌شود. هدف از تعمیر و نگهداری اصلاحی ، بازیابی سیستم‌هایی است که خراب شده‌اند. با این حال، تعمیر و نگهداری اصلاحی دارای تفاوت فاحش با تعمیرات اضطراری است که در آن نیاز فوری به تعمیرات وجود دارد.

نگهداری و تعمیرات خرابی

نگهداری و تعمیر خرابی ، تعمیر و نگهداری است که روی قطعه‌ تجهیزاتی که خراب شده، انجام می‌شود. در واقع روشی است که در آن بازرسی و تعویض قطعات انجام نمی‌شود، بلکه در این روش تجهیزات آسیب دیده را رها کرده و سپس آن را تعمیر یا تعویض می‌کنیم.

انواع روش‌های نگهداری و تعمیرات

انتخاب بهترین روش نگهداری و تعمیرات به شما کمک می‌کند تا بیشترین صرفه‌جویی را در هزینه‌های خود داشته باشید

مزایای نگهداری و تعمیرات

 • افزایش طول عمر دارایی‌ها: یکی از رایج‌ترین دلایلی که کسب‌وکارها باید از انواع روش‌ های نگهداری و تعمیرات استفاده کنند، به حداکثر رساندن طول عمر دارایی‌ها است. داشتن صبر و حوصله برای بازرسی منظم، تمیز کردن و مراقبت از یک دستگاه گران قیمت به بخش عملیات کمک می‌کند تا با جلوگیری از تعمیرات و تعویض‌های گران قیمت، بهره‌وری را به حداکثر برساند و هزینه‌ها را کاهش دهد.
 • از توقف‌های برنامه‌ریزی نشده خودداری می‌کند: خرابی‌های غیرمنتظره می‌تواند مشکلات قابل‌توجهی را برای هر کسب‌وکاری ایجاد کند. زیان‌های مالی، مشتریان ناراضی و اختلال در عملیات می‌تواند منجر به مشکلات بزرگ‌تری شود که رفع آنها اجتناب‌ناپذیر و پرهزینه است. تعمیر و نگهداری دقیق می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا از قطعی‌های غیرمنتظره جلوگیری کنند و اطمینان حاصل شود که عملیات به خوبی و بدون هیچ مشکلی اجرا می‌شود.
 • هزینه‌ها را کاهش می‌دهد: اغلب ماشین‌های صنعتی که برای عملیات تجاری استفاده می‌شوند، برای شروع نیاز به هزینه کمی دارند؛ بنابراین منطقی است که این دارایی‌ها را نگهداری کنیم تا بیشترین بهره را از آنها ببریم. عدم اجرای شیوه‌های نگهداری ، منجر به خرابی ماشین‌ها می‌شود و هزینه‌های بیشتری را از طریق تعمیرات و تعویض‌های قابل اجتناب به کسب‌وکار تحمیل می‌کند.

معایب نگهداری و تعمیرات

 • هزینه‌های اضافی: اگرچه شیوه‌های تعمیر و نگهداری خوب اغلب سودمندتر از این هستند که بخواهیم آنها را هزینه اضافه بنامیم، اما نکته اصلی این است که اجرای آنها همچنان هزینه دارد. برای شرکت‌ها مهم است که بدانند چه زمانی باید فعالیت نگهداری و تعمیر را انجام دهند تا از هزینه‌های بی‌مورد از طریق تعمیر و نگهداری بیش از حد جلوگیری کنند.
 • بهره‌وری از دست رفته: نگهداری و تعمیر برنامه‌ریزی شده ، اغلب مستلزم آن است که تجهیزات به‌طور کامل تعطیل شوند و برای مدت زمان معینی غیرفعال باشند. اگر موارد احتمالی لازم از قبل آماده نشده باشد، از دست رفتن بهره‌وری به ضررهای مالی و اختلال احتمالی عملیات تبدیل می‌شود.
 • خطر ایمنی احتمالی: عدم رعایت پروتکل‌های نگهداری و تعمیر مناسب ، مانند اطمینان از اینکه ماشین‌آلات قبل از تعمیر و نگهداری به طور کامل قطع شده‌اند، می‌تواند باعث صدمات جدی و حتی مرگ و میر پرسنل شود.

روش های نوین نگهداری و تعمیرات ؛ استفاده از ظرفیت‌ های IT

با روشن شدن اهمیت نت برای کسب و کارها روزبه‌روز درخواست‌ها برای بهبود سیستم‌های نگهداری و تعمیرات افزایش پیدا می‌کند. فناوری‌های پیش‌رو ، راه‌حل‌های جدید و منحصربه‌فردی را برای انبوهی از موانع ارائه می‌کنند و آینده نگهداری و تعمیرات را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. نمونه‌های مختلفی از این تکنولوژی‌های تاثیرگذار وجود دارند اما در صدر آنها اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، بیگ دیتا و واقعیت مجازی قرار دارند. در ادامه به تاثیرات برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

اینترنت اشیا در نگهداری تعمیرات

اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) یک شبکه به هم پیوسته از دستگاه‌ها و ماشین‌ها است که داده‌ها را جمع‌آوری کرده و به شکل در لحظه و مستقیم، به تیم نگهداری و تعمیرات مرتبط می‌کند. این فناوری روی اتوماسیون ماشین‌ها تمرکز دارد و به کارکنان و مدیران کمک می‌کند تا با ارائه دارایی‌های ارزشمند، زمان خرابی دستگاه را به حداقل برسانند.

بنابراین اینترنت اشیا نقش به‌سزایی در نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و پیش‌گویانه دارد. نظارت بر تجهیزات و دارایی‌ها از راه دور یکی دیگر از مزایای اینترنت اشیاء برای نگهداری و تعمیرات است.

کلان داده در نگهداری و تعمیرات

یکی دیگر از روش‌ های نوین نگهداری و تعمیرات ، کاربردهایی است که کلان داده‌ها در این حوزه دارد. هر کدام از دستگاه‌ها و تجهیزاتی که وجود دارند، در طول عمرشان داده‌هایی تولید می‌کنند؛ اما مسئله این است که این داده‌ها در حالت عادی به درستی مورد تجزیه و تحلیل قرار نمی‌گیرند.

با این وجود، استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری مانند پلتفرم‌های IIoT، پردازش این داده‌ها را ممکن می‌سازد و اطلاعات ارزشمندی را در مورد سلامت و عملکرد دارایی‌های حیاتی نشان می‌دهد.

کلان داده ‌ها، یک نمای کلی از دارایی‌های یک کارخانه را ارائه می‌کنند، که نشان می‌دهد کدام ماشین‌ها سالم هستند، به توجه بیشتری نیاز دارند و حتی نحوه تعامل و تأثیر دارایی‌ها بر یکدیگر را نشان می‌دهد. تیم‌ها می‌توانند این اطلاعات را دریافت کرده و در روال‌های تعمیر و نگهداری روزانه خود برای بهبود عملکرد دارایی، ساده‌سازی فرآیندهای تعمیر و نگهداری و سفارشی کردن تنظیمات دارایی اعمال کنند.

به عنوان مثال، داده‌های بزرگ برای تعریف دقیق نمودار P_F یک دستگاه (پتانسیل شکست) استفاده می‌شود؛ نقطه‌ای را توصیف می‌کند که در آن، دارایی قادر به انجام عملکرد مورد نیاز نیست. با تعریف دقیق‌تر فاصله P_F، تیم‌های تعمیر و نگهداری می‌توانند نگهداری و تعمیرات را بر اساس نیازهای دستگاه برنامه‌ریزی کنند، نه بر اساس احساس یا شکست.

کلان داده و نگهداری و تعمیرات

تحلیل کلان داده ‌ها نشان می‌دهد کدام ماشین‌ها سالم هستند، به توجه بیشتری نیاز دارند و حتی چگونه با یکدیگر تعامل دارند

رایانش ابری در تعمیرات و نگهداری

با توجه به نیاز به دسترسی به داده‌ها در هر مکان و در هر زمان به روشی آسان، امکانات بیشتری به جای ذخیره‌سازی سنتی داده در محل مورد نیاز است. رایانش ابری فناوری است که در این زمینه می‌تواند کمک کند و اینجاست که باید به راه‌حل‌های داده مبتنی بر ابر روی ‌آوریم. با ذخیره سازی ابری ، داده‌ها در یک سرور امن و خارجی که توسط فروشنده میزبانی شده، ذخیره می‌شود. این داده‌ها توسط یک کاربر مجاز، با اتصال به اینترنت از راه دور قابل دسترسی است.

با آسان‌تر کردن دسترسی به اطلاعات برای کارکنان تایید شده، زمان‌های تولید، برنامه‌های نگهداری و هزینه‌های عملیاتی همگی به طور مثبت تحت تأثیر قرار می‌گیرند. بنابراین فناوری رایانش ابری به عنوان یک فناوری مکمل در کنار اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی و …  در نگهداری و تعمیرات به کار برده می‌شود.

استفاده از راهکارهای نرم افزاری در نگهداری و تعمیرات

همانطور که در این مقاله اشاره شد، نگهداری و تعمیرات فرایندی مستمر و غیرقابل چشم‌پوشی در کسب‌وکارهای دارای تجهیزات است که اگر به درستی انجام شود، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهره‌وری در تولید را به همراه دارد.


منابع:

 • reliableplant.com
 • roadtoreliability.com
 • safetyculture.com
 • getmaintainx.com
 • safetyculture.com