هایپر مارکت چیست ؟ تفاوت آن با سوپرمارکت و راهکارهای افزایش فروش

زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

هایپرمارکت چیست؟

خرید بخشی جدایی‌ناپذیر و ناگزیر از زندگی ما است. همه ما هرازگاهی مجبور می‌شویم برای تهیه مایحتاج خود به فروشگاه‌های مختلف سر بزنیم و به خرید بپردازیم. سوپرمارکت‌ها یکی از فروشگاه‌هایی هستند که از سال‌ها پیش به رفع نیازهای روزمره ما می‌پرداختند. با این حال، امروزه، ظهور هایپرمارکت‌ها قواعد بازی را تغییر داده است. اما هایپر مارکت چیست؟

هایپر مارکت ، ترکیبی از سوپرمارکت با فروشگاه‌های مختلف است که هدف اصلی آن، ارائه تمامی امکانات، زیر یک سقف، به مشتریان است. مشتریان معمولا با هدف خرید اقلام ضروری، به‌شکل یک‌جا و با تخفیف بیشتر، به هایپرمارکت ها مراجعه می‌کنند.

در این مقاله به معرفی هایپر مارکت ، اصول هایپرمارکت داری، تفاوت‌های کلیدی آن با سوپرمارکت ها و روش‌های افزایش فروش هایپر مارکت‌ می‌پردازیم و سعی می‌کنیم نشان دهیم که کدام یک برای مشتریان مفیدتر است. مطالعه این مقاله را تا پایان به شما توصیه می‌کنیم.

هایپر مارکت چیست؟

در هایپر مارکت ها، محصولات مشابه از برندهای مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا مشتری بتواند به‌راحتی، محصولات مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و تصمیم‌گیری بهتری داشته باشد. علاوه بر این، محصولات هر قفسه دارای برچسب قیمت و تخفیف هستند که به شما کمک می‌کند بسته به بودجه خود، محصول مناسب را خریداری کنید.

هدف اصلی هایپرمارکت ‌ها این است که امکان خرید تمام کالاهای مورد نیاز در یک مکان را به مشتریان خود بدهند. در واقع مشتریان می‌توانید به‌جای بازدید از فروشگاه‌های مختلف، همه کالاهای روزمره مورد نیاز خود را از هایپر مارکت و با تخفیف خریداری کنید.

ویژگی‌های یک هایپر مارکت

همانطور که گفته شد، هایپر مارکت فروشگاهی است که لوازم خانگی و نیازهای اولیه مانند غذا، لوازم منزل، لوازم آشپزخانه، مواد غذایی و غیره را زیر یک سقف تامین می‌کند. از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک هایپر مارکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سلف سرویس: عملکرد هایپرمارکت‌ها به‌شکل سلف‌سرویس است. به این معنا که مشتریان برای پیدا کردن کالاهای مورد نیاز خود، در فروشگاه حرکت کرده و بدون نیاز به دخالت فروشنده، آنها را انتخاب می‌کنند.
 • مقیاس عملیاتی گسترده: هایپر مارکت‌ در ابعادی بزرگ‌تر از سوپرمارکت‌ فعالیت می‌کند و به فروش کالاهای متنوع، در حجم زیاد می‌پردازد.
 • خرید عمده: خرید کالاهای هایپرمارکت‌ها به‌شکل عمده و مستقیم از کارخانه انجام می‌شود.
 • قیمت‌های به‌صرفه و با تخفیف: از آنجا که خرید کالاهای هایپر مارکت مستقیم از کارخانه انجام می‌شود، محصولات این فروشگاه‌ها با قیمتی پایین‌تر از بازار به مشتریان ارائه می‌شود. همچنین تقریبا همه محصولات هایپرمارکت‌ها دارای تخفیف‌های دوره‌ای هستند که فرایند خرید را برای مشتریان به‌صرفه می‌کنند.   
 • قرارگرفتن در خارج شهر: با توجه به حجم عملیات، هایپر مارکت‌ها نیازمند فضای زیادی برای فروشگاه، پارکینگ و انبارداری هستند که این فضا معمولا داخل شهر وجود ندارد. همچنین این فروشگاه‌ها با ترافیک زیادی برای محیط اطرافشان همراه هستند (به‌ویژه در روزهای پایان هفته) و به ‌همین دلیل، عمدتا خارج از شهر قرار دارند.

مهم‌ترین مزایای هایپر مارکت چیست؟

هایپرمارکت‌ها با مزایای زیادی برای مشتریان و جوامع اطرافشان همراه هستند. این فروشگاه‌ها برای مشتریان با دو مزیت بزرگ همراه است: خرید همه جانبه و قیمت پایین!

شاید بزرگ‌ترین مزیت هایپر مارکت این است که به خریداران این امکان را می‌دهد تا کالاها و خدمات زیادی را به‌شکل یک‌جا و متمرکز دریافت کنند. مانند یک سفر که نیاز شما به یک سوپر مارکت، پوشاک، لوازم خانگی، وسایل الکترونیک و حتی مبلمان را در یک فضا برطرف می‌کند.

تخفیف‌های مداوم و قیمت پایین‌تر از بازار، مزیت بزرگ دیگر هایپر مارکت ها است. از آنجا که این فروشگاه‌ها به‌شکل مستقیم از کارخانه‌ها یا عمده‌فروشان خرید می‌کنند، کالاها را با قیمت پایین‌تری به‌دست مشتری نهایی می‌رسانند.

هایپرمارکت‌ها برای فروشگاه‌های اطراف خود نیز با مزایایی همراه هستند. برای مثال، رستوران‌های محلی یا خرده‌فروش‌هایی که کالاهای آنها را نمی‌توان در هایپر مارکت پیدا کرد، می‌توانند از فرصت حضور در نزدیکی هایپرمارکت‌ها استفاده کنند.

علاوه بر این، هایپر مارکت‌ها باعث ایجاد کارآفرینی در یک منطقه می‌شوند؛ از صندوق‌دار و سهام‌دار گرفته تا مدیر و نیروهای موردنیاز برای انجام خدمات در فروشگاه. همچنین Hypermarket برای زنجیره تامین خود نیازمند انبارهای متعددی است که به این ترتیب، برای این دسته از کسب‌وکارها نیز با فرصت‌آفرینی و افزایش درآمد همراه است.

سوپرمارکت چیست؟

هایپر مارکت‌ ها فروشگاه‌هایی هستند که امکان یک خرید همه‌جانبه و مقرون‌به‌صرفه را برای مشتریان خود فراهم و دسترسی را برای مشتریان خود آسان‌تر می‌کنند

مهم‌ترین معایب هایپر مارکت چیست؟

هایپر مارکت‌ ها در کنار مزایایی که دارند، با معایبی نیز همراه هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. بسته به شرایط، خرید از هایپرمارکت در برخی موارد می‌تواند آزاردهنده باشد! با وجود تنوع زیاد محصولات در این فروشگاه‌ها، دسترسی به کالاهای مختلف در مقایسه با سوپرمارکت‌ها زمان‌بر است و گاهی افراد مجبور هستند برای پیدا کردن یک کالای خاص، میان قفسه‌های مختلف جابه‌جا شوند.

علاوه بر این، دانش تخصصی یک فروشنده خرده‌فروشی را نمی‌توان با تخصص کارمندان هایپر مارکت مقایسه کرد. بنابراین با خرید برخی کالاها از هایپرمارکت، ممکن است مشتریان توصیه‌های تخصصی برای خرید بهتر را از دست بدهند.

همچنین از آنجا که این فروشگاه‌ها بسیار بزرگ هستند، با جمعیت مشتریان بیشتری نیز مواجه می‌شوند که معمولا زمان پرداخت طولانی‌تر و پیاده‌روی بیشتر برای رسیدن به وسیله نقلیه را به‌همراه دارند. این جمعیت زیاد مشتری، برای ساکنان اطراف هایپر مارکت‌ ها نیز مشکل ایجاد می‌کنند و اغلب، خیابان‌های اطراف این فروشگاه‌ها با ترافیک سنگین مواجه هستند.

هایپرمارکت‌ها در کنار مزایایی که برای رستوران‌ها و فروشندگان کالاهای خاص دارند، برای سوپرمارکت‌ها و فروشندگان کالاهای روزمره یک تهدید به‌شمار می‌آیند؛ زیرا این فروشگاه‌ها قادر به ارائه قیمت رقابتی با هایپر مارکت‌ها نیستند. از طرف دیگر، راه ‌اندازی هایپرمارکت نیازمند سرمایه قابل‌توجهی است که تامین آن از عهده بسیاری از افراد خارج است. به‌همین دلیل نمی‌توان آن را به‌عنوان یک پیشنهاد کسب‌وکاری برای همه در نظر گرفت.

سوپرمارکت چیست؟

سوپرمارکت فروشگاهی است که به ارائه نیازهای روزمره افراد و کالاهای مصرفی (FMCG) پرداخته و دسترسی به محصولات را به‌شکل سلف سرویس، در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد.

در حالی که سوپر مارکت‌های اولیه مواد غذایی یا گوشت تازه نداشتند، سوپرمارکت‌های مدرن دارای گوشت، مرغ، لبنیات، نان، سبزیجات و میوه‌های تازه نیز هستند. علاوه بر این، غذاهای کنسرو شده و برخی محصولات خانگی مانند مواد تمیزکننده و بهداشتی نیز در دسته محصولات سوپرمارکت‌ها قرار می‌گیرند. سوپرمارکت‌ها معمولاً کالاهای مورد نیاز خود را به‌شکل عمده، از تولیدکنندگان یا توزیع‌کنندگان بزرگ تامین می‌کنند تا از سود بیشتری برخوردار شوند.

فرق سوپرمارکت و هایپر مارکت چیست؟  

اندازه: اندازه سوپر مارکت به تنوع محصولاتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهد، بستگی دارد؛ اما به‌جرات می‌توان گفت در هر حالتی، هایپرمارکت‌ بزرگ‌تر از یک سوپر مارکت است. علی‌رغم وجود قفسه‌ها و محصولات متنوع در سوپرمارکت‌ها، hypermarket دارای فروشگاه‌های کوچک داخلی نیز هستند که محصولات مختلف را ارائه می‌کنند.

قیمت و تخفیف: هایپر مارکت‌ها کالاهای خود را، در مقایسه با سایر فروشگاه‌ها در همان صنعت، با تخفیف‌های ویژه ارائه می‌دهند. وجود قیمت‌های پایین‌تر از بازار در هایپرمارکت‌ها، انگیزه خوبی برای افراد مختلف است تا از آنها خرید کنند. از طرف دیگر، سوپرمارکت‌ها محصولات خود را با قیمت‌هایی بالاتر از خرده‌فروشی ارائه می‌دهند و در مقایسه با هایپر مارکت گرانتر هستند.

تعداد و تنوع کالاها: سوپرمارکت‌ها به داشتن محصولات متنوع و کالاهای مصرفی (FMCG) برای پوشش نیازهای مختلف مشتریانی که روزانه از آنها خرید می‌کنند، معروف هستند. از طرف دیگر، هایپر مارکت‌ها دارای تنوع بیشتری در محصولات مشابه بوده و کالاهای مختلف را در حجم بیشتری ارائه می‌کنند. همچنین کالاهای مصرفی نیز به نسبت سوپرمارکت‌ها، بیشتر در دسترس هستند.

هدف راه‌اندازی: هدف راه ‌اندازی سوپرمارکت ‌ها افزایش سود از طریق تشویق مشتریان به صرف پول بیشتر برای خرید محصولات، از طریق بازاریابی حرفه‌ای است. در حالی که هدف هایپر مارکت‌ها کمک به مشتریان برای صرفه‌جویی از طریق خرید کالا با نرخ‌های تخفیفی و قیمتی پایین‌تر از بازار است.

انگیزه هایپر مارکت تشویق به پس‌انداز بیشتر در بین مشتریان است.

تجربه مشتری: یکی دیگر از فاکتورهای متمایز کننده سوپر مارکت با اصول هایپرمارکت داری، تجربه مشتری است.  در سوپر مارکت، مشتری با استقبال گرم‌تری مواجه می‌شود و یک تعامل شخصی با فروشنده دارد. علاوه بر این، طراحی داخلی سوپرمارکت‌ها اغلب به‌شیوه‌ای است که چشم‌اندازی گرم و دلپذیر را ایجاد می‌کند که برای بسیاری از مشتریان جذاب هستند.

از سوی دیگر، هایپرمارکت‌ها هیچ‌گونه برخورد شخصی و ارتباطات گرم سوپرمارکتی را ارائه نمی‌دهند. همچنین به‌سبب تنوع و حجم بالای محصولات، معمولا از سوپرمارکت ها طراحی داخلی ساده‌تری دارند و تجربه تعاملات زیادی را برای خریداران فراهم نمی‌کنند.

محدودیت توسعه: علی‌رغم رشد روزافزون هایپر مارکت‌ ها در سراسر دنیا و مفید بودن آن برای دسترسی یکپارچه مشتریان به کالاهای مختلف، بسیاری از اقتصاددان‌ها مخالف چنین مدل کسب‌وکاری هستند.

هایپرمارکت‌ها محصولات مختلف را با تخفیف‌هایی ارائه می‌دهند که کسب‌وکارهای کوچک اطراف خود را با تهدید مواجه می‌کنند. از طرف دیگر، هیچ‌گونه محدودیتی در مورد افزایش تعداد سوپرمارکت‌ها وجود ندارد، زیرا آنها تجربه مشتری خوبی را ارائه می‌دهند و در عین حال، کالاها را با قیمت‌های برابر یا بالاتر از قیمت بازار ارائه می‌دهند که مشاغل کوچک را تهدید نمی‌کند.

در جدول زیر تفاوت هایپر مارکت و سوپرمارکت به‌طور خلاصه بیان شده‌اند:

ابعادسوپرمارکتهایپر مارکت
اندازهمتوسطبزرگ
قیمتنرخ بازاربا تخفیف و پایینتر از نرخ بازار
تنوع کالاهاکمزیاد
هدف راه‌اندازیسودتشویق به صرفه‌جویی
تعامل با مشتریزیادکم
محدودیت توسعهندارددارد

تفاوت سوپرمارکت و هایپر مارکت

10 راهکار افزایش فروش هایپرمارکت‌

در دنیای پررقابت امروز، شیوه‌های افزایش فروش هایپر مارکت سوالی است که ذهن همه صاحبان این کسب‌وکار را به‌خود درگیر کرده است. می‌توان گفت کلید موفقیت در افزایش فروش hypermarket ، ارائه تجربه‌ای جالب توجه به مشتری است که باعث می‌‌شود درباره آن با دیگران صحبت کند. این امر باعث تکرار خرید، افزایش Word of mouth و همچنین جذب مشتریان جدید می‌شود.

در اینجا 10 روش برای مدیریت موفقیت‌آمیز هایپرمارکت را معرفی کرده‌ایم. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید تجربه مشتریان خود را بهبود داده و در نهایت، فروش خود را افزایش دهید.

مشتریان خود را بشناسید

اگر برآوردن نیازهای مشتریان را به‌عنوان عادت کسب‌وکار خود تعریف کنید، آنها به خرید از شما تشویق می‌شوند. در واقع سرویسی که شما ارائه می‌دهید، باید منعکس‌کننده نیازها و خواسته‌های مشتریان باشد تا به صحبت درمورد شما ترغیب شوند.

برای این کار، باید از دید مشتریان به همه چیز نگاه کنید؛ شیوه نمایش کالاها، فرایند خرید و مواردی که برای آنها جذاب است. بنابراین اولین قدم برای بهبود فروش هایپر مارکت ، شناخت مشتری است که فاکتوری اساسی برای تعیین موفقیت یا عدم موفقیت شماست.

به مشتری پیشنهاد دهید

ارائه یک تجربه خرید منحصربه‌فرد در ایجاد وفاداری مشتریان اهمیت زیادی دارد. اکثر افراد زمانی که با پیشنهادهای مختلفی برای انتخاب روبه‌رو می‌شوند، بهتر تصمیم‌گیری می‌کنند. ارتباط با مشتری را به نیروهای فروش خود یاد بدهید تا با شناخت هرچه بهتر نیازهای آنها، هنگام خرید پیشنهادهای مناسب را در اختیار مشتری قرار دهند و در نهایت، فروش بیشتری به‌همراه داشته باشند. این کار را می‌توانید با یک نرم‌افزار CRM خوب برای مدیریت خریدهای مشتریان شروع کنید. قراردادن کالاها یا خدمات پیشنهادی نزدیک صندوق، راهکار دیگری است که اغلب مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد.

بسته‌های ترکیبی بسازید

چطور می‌توان فروش محصولات کم تقاضا را افزایش داد؟ از طریق ترکیب آنها با محصولات پرفروش!

در واقع بسته‌بندی محصولات مرتبط در کنار یکدیگر و ارائه آنها به‌عنوان یک پیشنهاد ترکیبی، باعث فروش محصولات کم تقاضا در کنار محصولات پرفروش می‌شود. بسته‌بندی کالاهای مرتبط به‌عنوان یک پکیج، ترفندی قدرتمند برای افزایش فروش هایپر مارکت است که چرخه عمر طولانی‌تری برای مشتری نیز به‌همراه دارد.

برای مشتریان همیشگی خود پیشنهادهای ویژه داشته باشید

شما می‌توانیدبا ارائه پیشنهادها، امتیازهای وفاداری و اطلاع‌رسانی به مشتری در خصوص برنامه‌های فروش ویژه خود، برای او ارزش بیشتری قائل شوید. ارسال پیامک یا ایمیل‌های تبریک مناسبتی، یک ایده عالی برای بازاریابی هایپرمارکت است و باعث می‌شود مشتری برای یک تجربه خرید شاد برنامه‌ریزی کند.

از کانال‌های مختلف برای فروش استفاده کنید

فروش هایپرمارکت شما به تجربه‌ای که برای مشتریان خود فراهم می‌کنید، بستگی دارد. توسعه ارتباط با مشتریان از دنیای فیزیکی به‌سمت دنیای دیجیتال و ارائه یک تجربه خرید کامل از کانال‌های مختلف فروش، یکی از اصول هایپر مارکت داری در عصر جدید است. با این کار، شما این راحتی را برای مشتریان خود فراهم می‌کنید تا بتوانند در فروشگاه یا به‌شکل آنلاین، از طریق وب‌سایت یا تلفن همراه، از شما خرید کنند.

پس از فروش، هیچوقت مشتریان خود را منتظر نگذارید! وجود گزینه‌هایی مانند تحویل یک روزه یا تحویل سریع، انتخاب مناسبی برای رساندن هرچه سریع‌تر محصولات به‌دست مشتری است.

تبلیغات را فراموش نکنید!

بازاریابی یکی از مهمترین اقدامات برای افزایش فروش هایپرمارکت است. برای تبلیغ هایپر مارکت می‌توانید از تکنیک‌های مختلف تبلیغات سنتی و نوین استفاده کنید.

روش‌های سنتی تبلیغات مانند استفاده از بیلبورد، پوستر، تراکت و هرنوع تبلیغات چاپی همچنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و به شما کمک می‌کنند تا هایپرمارکت خود را به مخاطبان بسیاری معرفی کنید. با این وجود، این شیوه‌ها شما را از تبلیغات دیجیتال بی‌نیاز نمی‌کنند!

شما می‌توانید در پلتفرم‌های دیجیتال مختلف به معرفی کسب‌وکار خود بپردازید. یکی از بزرگترین مزایای تبلیغات دیجیتال نسبت به تبلیغات سنتی، قابلیت شخصی‌سازی پیام کمپین تبلیغاتی برای مشتریان مختلف در تبلیغات آنلاین است که اثربخشی زیادی را برای شما ایجاد می‌کند. استفاده از رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات گوگل، تبلیغات بنری و نیتیو، برخی از روش‌های تبلیغات آنلاین هستند که به افزایش فروش فروشگاه شما کمک می‌کنند. 

اهمیت تبلیغات در بازاریابی هایپرمارکت

یکی از مهمترین تکنیک‌های بازاریابی و افزایش فروش هایپر مارکت ، استفاده از روش‌های تبلیغات آنلاین و آفلاین برای اطلاع‌رسانی هرچه بیشتر به مشتریان است.

جای محصولات را عوض کنید

تقریبا هر خرده فروشی به‌دنبال افزایش فروش خود، بدون نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر است. یک شیوه جالب برای افزایش فروش هایپر مارکت ، تغییر ماهانه یا سه‌ماهه جای محصولات پرفروش است. به این ترتیب مشتریان یک محصول مجبور می‌شوند به‌دنبال کالای موردنظر خود بگردند و در این جستجو، محصولات دیگر را نیز ببینند. در بسیاری از موارد، افزایش فروش حاصل از تغییر قفسه یک محصول قدیمی، شما را شگفت‌زده می‌کند. 

به اصول روانشناختی دقت کنید

ذهن انسان را می‌توان با ترفندها و شیوه‌های مختلف دستکاری کرد. یکی از اهداف هایپرمارکت این است که مشتریان در فروشگاه بمانند و بیشتر خرید کنند. با استفاده از دیدگاه‌های روانشناسی و دانش رفتار انسانی، می‌توانید افزایش فروش هایپر مارکت خود را تضمین کنید.

از دید روانشناختی، زمانی که افراد تصمیم به خرید از هایپر مارکت می‌گیرند، مهم نیست چقدر کوچک یا بزرگ، با احتمال بیشتری ممکن است کالاهای غیرضروری دیگر را نیز خریداری کنند.

یک شیوه هوشمندانه برای استفاده از این ویژگی، قراردادن کالاهای پرفروش اما با قیمت پایین، مانند آدامس یا روزنامه، نزدیک صندوق است. تصمیم به خرید بسیاری از این کالاها، بدون هیچ فکر و به‌شکل ناگهانی انجام می‌شود و معمولا موفق است.

همچنین کالاها باید به‌گونه‌ای در قفسه‌ها قرار بگیرند که در دید مشتری باشند. کالاهایی که برای کودکان مناسب هستند را در دو یا سه ردیف پایینی قفسه‌ها قرار دهید تا به‌راحتی آنها را ببینند؛ این کار باعث ایجاد درخواست خرید در آنها می‌شود. به‌عنوان مثالی دیگر، کالاهایی مانند آدامس یا شکلات را در قسمت صندوق، پیش‌روی بزرگسالان قرار دهید تا توجه آنها را به خود جلب کنند.

افراد دوست دارند فکر کنند خرید هوشمندانه‌ای داشته‌اند. آنها برای پول ارزش قائل هستند اما به‌دنبال ارزان‌ترین و گران‌ترین کالاها نیستند و این فرصتی برای فروش کالاهای میان رده است! برای فروش هرچه بهتر کالاهای با قیمت متوسط، می‌توانید آنها را در کنار محصولات گران‌تر و ارزان‌تر قرار دهید. در این صورت، شانس انتخاب کالایی با قیمت متوسط بیشتر است.  

توجه به موسیقی، رنگ و طرح قفسه‌ها، موقعیت جغرافیایی، مسیر خرید، تخفیف‌ها و تبلیغات چشم‌گیر و حتی اندازه سبد خرید، از مواردی هستند که در متقاعد ساختن مشتریان به خرید نقش دارند.

نمونه‌های رایگان را در اختیار مشتریان قرار دهید

دریافت رایگان یک محصول، حس خاص بودن را به مشتری القا کرده و او را تشویق به امتحان مجدد می‌کند. به خریداران هایپرمارکت خود یک هدیه کوچک رایگان بدهید؛ این هدیه می‌تواند به اندازه یک شکلات یا محصولی ارزان قیمت باشد. مهم این است که با ارائه این هدیه، احساس خوبی در آنها ایجاد کنید و شانس خرید از خود را افزایش دهید.

از تکنولوژی استفاده کنید

امروزه استفاده از تکنولوژی به یک مزیت رقابتی برای کسب‌وکارها تبدیل شده است. برای بهبود تجربه مشتریان خود باید از مزایای تکنولوژی بهره بگیرید تا بتوانید در مورد آنها اطلاعات کسب کنید. یکی دیگر از اصول هایپر مارکت داری استفاده از تکنولوژی در بخش‌های مختلف است که از نمونه‌های کاربرد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قفسه‌های دیجیتال
  • اپلیکیشن موبایل
  • امکان پرداخت موبایلی
  • استفاده از BI در پیش‌بینی تقاضا

استفاده از فناوری، علاوه بر مشتریان، روی عملکرد نیروهای فروش نیز تاثیر مثبتی دارد و باعث بهبود رضایت و کارایی آنها می‌شود.

با استفاده از فناوری می‌توانید عملکرد کارمندان خود را بهتر رصد کرده و برای آنها برنامه‌های تشویقی در نظر بگیرید. همچنین تکنولوژی تعامل میان کارکنان و مدیران را نیز تسهیل کرده و به افزایش رضایت شغلی آنها کمک می‌کند.

کارمندان خوشحال باعث رسیدن به مشتریان خوشحال‌تر می‌شوند.

هایپرمارکت یک خرده فروشی بزرگ است که مواد غذایی و طیف گسترده‌ای از کالاهای مصرفی را، زیر یک سقف ارائه می‌دهد.

اگرچه امروزه ظهور تجارت الکترونیک بسیاری از خرده‌فروشان را تهدید کرده است، اما این واقعیت که هایپر مارکت‌ ها کالاهای مصرفی روزمره‌ای را ارائه می‌کنند که اغلب مصرف‌کنندگان همچنان به خرید حضوری آنها علاقه دارند را نمی‌توان نادیده گرفت. این فروشگاه‌ها به مشتریان خود یک ویژگی متمایز ارائه می‌کنند: مزیت – فایده – سود!

مدیریت بهتر و افزایش فروش بیشتر هایپر مارکت‌ ها با راهکار نرم‌ افزاری خرده‌ فروشی

هایپر مارکت‌ ها معمولا به شکل زنجیره‌ای فعالیت می‌کنند و حجم بالایی از عملیات را در شعبه‌های مختلف پیش می‌برند. نحوه مدیریت هر شعبه، ارزیابی وضعیت میزان فروش، عملکرد صندوق‌داران و اعمال سیاست‌های فروش از جمله پروموشن‌ها و جشنواره‌های مختلف موضوعاتی است که این فروشگاه‌ها با آن روبرو هستند.

بسته به ساختار و وضعیت هر هایپرمارکت، نقش‌ها و واحدهای مختلفی وجود دارند که باید با هم در ارتباط و هماهنگی باشند. نیاز به داشتن گزارش‌های جامع از عملکرد صندوق‌داران، شعب فروشگاه و وضعیت فروش کالاها و میزان موجودی آنها در انبار برای هر خرده‌‍فروشی ضروری است.


منابع

 1. nimbuspost.com
 2. gofrugal.com
 3. lsretail.com
 4. freeconferencecall.com
 5. differencebetween.net