وفاداری مشتری و انواع آن چیست؟ روش‌هایی برای افزایش وفاداری مشتریان

زمان مطالعه: 14 دقیقه

روش های افزایش رضایت مشتری

نتایج یکی از تحقیقات معتبر نشان می‌دهد که حدود 75 درصد از مشتریان برای شرکت‌هایی که محصولات خوبی ارائه می‌دهند، هزینه بیشتری می‌کنند. بنابراین مشتری وفادار تمام تلاش خود را برای خرید از کسب‌وکارهای مورد علاقه خود انجام می‌دهد.

در بازار رقابتی امروز نقش مشتری به عنوان محوری‌ترین اصل کسب‌وکار در تمامی بخش‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. توانایی جذب و حفظ اثربخش مشتریان و تبدیل کردن آنها به مشتریان وفادار از توانمندی­‌های یک سازمان موفق است.

در این مسیر عوامل گوناگونی می­‌تواند موثر باشد. از محبوبیت برند، نوع وکیفیت محصول،کشور تولیدکننده، شیوه تبلیغات و بسیاری دیگر از عوامل مختلف در پیوند وفاداری بین مشتری و شرکت می‌­تواند نقش حیاتی ایفا کند. سازمان‌های موفق به این نکته توجه دارند که جذب مشتری کار ساده‌ای است ولی تبدیل آنها به مشتری وفادار کار بسیار دشواری است.

بنابراین اکنون بررسی و تحقیق بر روی عوامل مختلف که بر رضایت و وفاداری مشتری تاثیر‌گذار هستند از اولویت‌های گروهای تحقیق و توسعه هر سازمان است. اگرچه تعریف مشتری وفادار به ظاهر ساده به نظر می‌رسد اما واقعیت آن است که هر کسب‌وکاری براساس فاکتورهای مختلف، تعاریف متفاوتی از آن دارد.

از طرفی مشتریان وفادار انواع مختلفی دارند که باید برای هر کدام از آنها برنامه‌های جداگانه‌ای در نظر گرفت. با این حال، افزایش وفاداری مشتریان موضوعی است که تمامی کسب‌وکارها به دنبال آن هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به مهم‌ترین روش‌ها برای داشتن مشتریانی وفادار اشاره کینم.

تعریف وفاداری مشتری؛ مشتری وفادار کیست؟

وفاداری مشتری یک رابطه احساسی پایدار به واسطه عوامل گوناگون بین مشتری و سازمان است و میزان تمایلات مشتری به ارتباط مکرر با سازمان در مقابل دیگر رقبا را نشان می­‌دهد. وفاداری مشتری معیاری برای سنجش احتمال خرید مجدد مشتری از یک شرکت یا برند است. این نتیجه رضایت مشتری، تجربیات مثبت مشتری و ارزش کلی کالاها یا خدماتی است که از یک کسب‌وکار دریافت می‌کند.

برای شناخت مشتری وفادار باید درک درستی از مفهوم و ویژگی‌های وفاداری داشته باشیم. آیا استمرار در خرید به تنهایی شاخص مناسبی برای تشخیص مشتری وفادار است؟ قطعا در بازارهای انحصاری تکرار در خرید نمی­‌تواند نشان‌گر وفاداری مشتری باشد. پس مشتری وفادار ویژگی‌هایی فراتر از خرید مکرر دارد. هر چند قطعا هنوز هم تکرار خرید عامل مهمی است.

مهم‌ترین عامل در ایجاد مشتری وفادار، ارتباط مستمر از روی آزادی و آگاهی مشتری است. بنابراین نباید انتظار داشت که بدون ارتباط موثر و مداوم که به واسطه شناخت کامل و محیط رقابتی ایجاد شده، بتوان مشتری وفادار داشت.

هنگامی که مشتری به یک برند خاص وفادار باشد، به راحتی تحت تأثیر در دسترس بودن یا قیمت‌گذاری رقبا قرار نمی‌گیرد. آنها مایلند تا بابت همان محصول یا خدمات با کیفیتی که با آن آشنا هستند و دوست دارند، پول بیشتری بپردازند. از دیگر ویژگی‌های یک مشتری وفادار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به طور فعال برای تامین‌کنندگان یا فروشندگان مختلف جستجو نمی‌کنند،
  • تمایل بیشتری به ارجاع یک برند به خانواده و دوستان خود دارند،
  • پذیرای شرکت‌های رقیب نیستند،
  • هنگام بروز مشکلات بیشتر درک می‌کنند و برای رفع آنها به کسب‌وکار اعتماد می‌کنند،
  • در مورد اینکه چگونه یک برند می‌تواند محصولات یا خدمات خود را بهبود بخشد، بازخورد ارائه می‌دهند،
  • تا زمانی که نیاز باشد، آنها به خرید از یک کسب‌وکار ادامه می‌دهند.

اعتماد رابطه بسیار محسوسی با وفاداری مشتریان دارد. براساس نتایج یکی از مطالعات حدود 83 درصد از مشتریان؛ اعتماد را عامل وفاداری به برند ذکر کرده بودند. مشتریانی که به شرکت‌هایی که از آن‌ها خرید می‌کنند اعتماد دارند، در آینده با احتمال بیشتری خرید خود را تکرار می‌کنند.

برخی دیگر اعتقاد دارند که وفاداری مشتری با ایجاد پیشنهادات و برنامه‌هایی که مشتریان را تشویق به خریدهای تکراری می‌کند، به دست می‌آید. پیشنهادات شامل کوپن، تخفیف حجمی، تخفیف حساس به زمان و تخفیف مبتنی بر اعضاء است.

برای نمونه، کوپنی ارسال شده از سمت یک فروشگاه زنجیره‌ای به مشتریانی که تا پایان ماه 25% تخفیف از خرید ارائه می‌دهد، یا یک پیشنهاد ویژه برای مشتریانی که بخشی از عضویت مشتری انحصاری هستند، مانند کارت اعتباری فروشگاه.

مشتری وفادار معمولا نرخ تبدیل بالاتری دارد، سود بیشتری را عاید سازمان می‌کند و محصولات شما را به دیگر مشتریان معرفی می‌کند

اهمیت وفاداری مشتری ؛ چرا وفاداری مشتریان مهم است؟ 

داشتن مشتری وفادار برای تمام کسب‌وکار مهم است. اما معمولا کسب‌وکارهایی که دارای رقبای مختلف هستند به این موضوع اهمیت بیشتری می‌دهند. برای نمونه می‌توان به خرده‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های خرده‌فروشی اشاره کرد. اهمیت وفاداری مشتری دلایل زیادی دارد، مهم‌ترین آن این است که تلاش برای حفظ یک مشتری بسیار کمتر از تلاش برای به دست آوردن مشتری جدید است.

مشتریان وفادار نرخ تبدیل بالاتری دارند

یکی از دلایل اهمیت وفاداری مشتری ، ارزشی است که مشتریان وفادار برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کنند. آمارها نشان می‌دهند میانگین نرخ تبدیل مشتریان فعلی حدود 60% تا 70% است در حالی که مشتریان جدید دارای نرخ تبدیل 5% تا 20% هستند. به عبارت دیگر، شما ارزش بیشتری از مشتریان وفادار که از سایت یا فروشگاه شما بازدید می‌کنند؛ دریافت می‌کنید.

مشتریان وفادار سود بیشتری دارند

یکی دیگر از دلایل اهمیت وفاداری مشتری این است که وفاداری مشتری باعث افزایش سود می‌شود. هر چه مشتری وفاداری بیشتری داشته باشید، سود بیشتری خواهید داشت. در واقع، تنها افزایش 5 درصدی حفظ مشتری می‌تواند سود کسب‌وکار را بین 25 تا 95 درصد افزایش دهد.

مشتریان وفادار برند شما را معرفی می‌کنند

از مهم‌ترین مزایای مشتری وفادار این است که مشتری علاقه‌مند است که برند مورد نظر خود را که به آن وفادار است به اطرافیان معرفی کنند. یعنی از دو جهت برای سازمان ایجاد مزیت می‌کند. اول اینکه مشتری وفادار با این عمل وفاداری را در دورن خود نهادینه می‌کند و باور ارتباط عاطفی با برند را در خود تثبیت می‌کند. دوم اینکه مشتریان جدید را به واسطه این وفاداری جذب سازمان می‌کند.

مشتریان وفادار به تبلیغات دیگر برندها توجه نمی‌کنند

از دیگر دلایل اهمیت وفاداری مشتری این است که مشتریان وفادار هیچ علاقه‌ای به تبلیغات دیگر برندها ندارند. اشتیاق ایجاد شده در مشتریان در طول دوره ارتباط موثر با برند، این سد مقاوم را در برابر تبلیغات رقبا ایجاد کرده است که مانع از رخنه تبلیغات بر مشتری وفادار شود.

صداقت در عمل به تمام وعده‌ها این حس را در مشتری ایجاد می‌کند که آنها درک کامل و درستی از مسائل و مشکلات سازمان داشته باشند و تا رفع آنها به شرکت اعتماد کنند. این موضوع اهمیت بسیار بالایی در دوره‌‌های بحران دارد و سازمان در این زمان است که می‌تواند از این مزیت به بهترین نحو بهره‌مند شود.

مشتریان وفادار همیشه بازخورد می‌دهند

مشتریان وفادار برای اینکه شرکت محصولات و خدمات خود را بهبود بخشد، بازخورد ارائه می‌دهند. مشتری وفادار به علت تعهد و احساس درونی ایجاد شده در دوره ارتباط موثر با سازمان علاقمند است در رشد و بهبود محصولات و خدمات فعال و موثر باشد. بنابراین با ارائه بازخورد سعی در تاثیر‌گذاری بیشتر در مسائل سازمان دارد.

فعال کردن پایگاه مشتریان وفادار و شناسایی آنها که مثبت‌ترین پیام‌ها را در مورد برند شما منتشر می‌کنند، شروع می‌شود و با حمایت، پشتیبانی و هدایت اصولی از آنها و تشویق به تولید محتوای مفید در جهت موفقیت سازمان ادامه پیدا کند.

در ادامه باید به این موضوع مهم توجه کنیم که مشتری به عنوان مهم‌ترین رکن بازار، در صدر برنامه‌های هر سازمان قرار دارد و با توجه به هویت آن که هر لحظه در حال تغییر است، نیازمند نگاه متفاوتی است و این موضوع در سازمان‌های موفق بسیار مورد توجه قرار دارد.

انواع وفاداری مشتری و تفاوت‌های آنها کدامند؟ 

درک انواع مختلف مشتریان وفادار و اینکه به چه کسانی خدمات می‌دهید می‌تواند به سازمان در شناسایی و ایجاد استراتژی بهتر کمک کند. این افراد چه کسانی هستند و چرا اهمیت دارند؟ تا چه اندازه به سازمان وفادار هستند؟ تعهد و وفاداری آنها به چه شکل و برچه مبنایی است؟

با شناخت بهتر می‌توان در تدوین استراتژی جذب و حفظ مشتری به شکل چشم‌گیری موفق عمل کرد. در این بخش به چهار لایه از انواع وفاداری مشتری که در اغلب تحقیقات مورد توجه قرار می‌گیرند، می‌پردازیم. هر لایه به چه شکلی است، چقدر اهمیت دارد و چه چیزی باعث وفاداری یا عدم وفاداری در هر لایه می‌شود.

وفاداری در سطح شناختی

یکی از انواع وفاداری مشتری، وفاداری در سطح شناختی است. وفاداری شناختی بر مبنای عینی و تفکر کاملا منطقی و عقیده بر برتری یک برند خاص به وجود می‌آید. برای نمونه، مصرف‌کنندگان می‌توانند از نظر شناختی به یک برند معتبر وفادار باشند، زیرا آن را به عنوان یک برند خاص و با اصالت و کیفیت بهتر ارزیابی می‌کنند.

تمام برندها می‌توانند در این لایه از وفاداری قرار بگیرند اما باید توجه داشت این نوع وفادار بر مبنای ویژگی‌های کلیدی به وجود می‌آید و باید در حفظ و ارتقاء این ویژگی‌ها به شکل مداوم و منسجم عمل کرد. از آنجایی که وفاداری شناختی بر مبنای دانش سطحی از مزایای برند است، همیشه این مشکل وجود دارد که رقبا با ایجاد مزایای بهتر فاداری مشتریان شما را به خود جلب کنند.

وفاداری در سطح عاطفی

در حالی که وفاداری شناختی عینی و منطقی است، وفاداری عاطفی حسی و کاملا وابسته به احساس است. به بیان دیگر، مشتریان وفادار عاطفی از وفاداری کاملا پایدارتری برخوردارند و این ارتباط ریشه در بعد احساسی ذهن مشتری دارد که فراتر از حس تبادل مالی صرف است.

برای نمونه به محصولاتی می‌توان اشاره کرد که شاید در طول زمان نتوانسته باشد همگام با تکنولوژی حرکت کند؛ اما هنوز اصالت محصول را حفظ کرده و این ارتباط، احساسات مشتری را برانگیخته است. ممکن است شرکت بهترین محصول را ارائه نکند، اما مشتریان همواره برای ارضاء حس عاطفی علاقمند به ارتباط مستمر با محصول هستند.

بنابراین مشتری اغلب به دلیل علاقه‌ عاطفی به آن محصول از آن استفاده می‌کند. وفاداری عاطفی بسته به شدت احساسات مثبت می‌تواند دامنه وسیعی داشته باشد.

وفاداری در سطح تعهد عمیق

در این سطح از وفاداری مشتری جدای از اینکه به ارتباط با محصول کاملا پایبند است؛ تجربه استفاده از محصول را به افراد دیگر هم منتقل می‌کند. در حقیقت مشتری علاوه بر مصرف‌کننده بودن؛ تبلیغ‌کننده نیز است و این خود می‌تواند برای سازمان بسیار ارزشمند باشد.

وفاداری در سطح اصرار

وفاداری در سطح اصرار، یکی دیگر از انواع وفاداری مشتری است. این سطح از وفاداری نشان‌دهنده سطحی بالا از تمایل مشتری به استفاده از محصول است به طوری که مشتری مصر است که خریدهای تکراری را حتی در مواجهه با موانع انجام دهند. یعنی در صورت عدم دستیابی به محصول مورد نظر خود ترجیح می‌دهد به جستجوی خود جهت دستیابی به محصول ادامه دهد یا از آن صرف‌نظر کند؛ اما از محصول مشابه استفاده نکند.

نمونه‌های موفق برنامه‌های افزایش وفاداری مشتریان

نمونه‌های مختلفی از برنامه‌های موفق افزایش وفاداری مشتری وجود دارد که ما در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. با این حال، این موارد تنها نمونه هستند و شما باید استراتژی وفاداری مشتریان خود را براساس اولویت‌ها و ویژگی‌های مشتریان خود تنظیم کنید.

آمازون پرایم

یکی از نمونه‌های موفق برنامه‌های افزایش وفاداری مشتریان ، عضویت Amazon Prime است. این یک سرویس مبتنی بر اشتراک با یک هزینه سالانه است. با اشتراک، مشتریان از قابلیت‌های ارسال دو روزه و پخش رایگان از طریق Prime Video برخوردار می‌شوند. این برنامه موفقیتی باورنکردنی برای آمازون بود. تحقیقات نشان داد که اعضای Prime به طور متوسط 1300 دلار در سال در وب سایت خرج می‌کنند، در حالی که سالانه 700 دلار از اعضای غیرPrime خرج می شود.

استارباکس

23.4 میلیون نفر 14 ساله و بالاتر از برنامه Starbucks برای خرید حداقل هر شش ماه یک بار استفاده می‌کنند. این تعداد 1.4 میلیون بیشتر از Apple Pay و دو برابر مبلغی است که از Google Pay استفاده می‌کنند. سهولت استفاده از این برنامه به مشتریان امکان می‌دهد مقدار مشخصی پول را روی دستگاه تلفن همراه خود بارگیری کنند که می‌تواند برای پرداخت اقلام در فروشگاه استفاده شود.

مشتریان همچنین می‌توانند از دستگاه تلفن همراه خود سفارش داده و از نزدیک‌ترین فروشگاه تحویل بگیرند. با هر خرید، مشتریان «ستاره‌هایی» به دست می‌آورند، که پاداش‌هایی را می‌توان برای نوشیدنی‌های رایگان یا سایر خوراکی‌ها بازخرید کرد.

TOMS

برخی از شرکت‌ها برای افزایش وفاداری مشتریان، مسیر خیریه را طی می‌کنند. برای هر جفت کفش خریداری شده،  TOMS یک جفت کفش را به یک فرد نیازمند اهدا می‌‍کند. آنها تا به امروز 86 میلیون جفت کفش اهدا کرده‌اند.

Sephora

ارائه تجربیات منحصر به فرد به مشتریان، گاهی اوقات به همان اندازه، اگر نه بیشتر، از تخفیف به تنهایی مؤثر است. نمونه آن Sephora است که برنامه وفاداری مشتریان Beauty Insider را دارد و دارای 25 میلیون عضو است.

روش های افزایش وفاداری مشتری

روش‌های مختلفی برای افزایش وفاداری مشتریان وجود دارد که طراحی برنامه‌های پاداش یکی از آنها است، اما این کار بدون استفاده از برنامه باشگاه مشتریان به خوبی امکان‌پذیر نیست

مهم‌ترین روش‌های افزایش وفاداری مشتریان چیست؟

چگونه در مشتری وفاداری ایجاد کنیم؟ شرکت‌های موفق این نکته مهم را می­­‌دانند که برای جذب مشتری وفادار و ایجاد رابطه پایدار باید برنامه جامعی داشت که از هر جهت نیازهای عینی و ذهنی مشتری را تامین کند. اما چگونه می­‌توان این برنامه‌ها را در قالب یک سیستم جامع و کامل ایجاد کرد؟

قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشت برای داشتن مشتریان وفادار ، باید شناخت کامل از مشتری هدف داشت و این موضوع با طبقه‌بندی و تقسیم‌بندی درست انجام می‌شود. پس از شناخت و تحلیل مشتری این امکان برای سازمان به وجود می‌آید که با برنامه‌های اصولی مطابق با ویژگی‌های مشتری در ایجاد وفاداری موفق عمل شود.

برنامه‌های پاداش جذاب طراحی کنید

یکی از جذاب‌­ترین تکنیک های وفادارسازی مشتریان و ایجاد رابطه قوی با مشتری می‌­تواند طراحی پاداش به او باشد. البته در این برنامه باید همه جوانب مهم در نظر گرفته شود، در یک برنامه وفاداری موثر باید نوع پاداش و روند ارائه پاداش با نوع مخاطب هدف تناسب داشته باشد.

باید توجه داشت که نوع نگرش هر مشتری به پاداش کاملا متفاوت است و سیاست شرکت‌‌ها نیز باید متناسب با نوع نگرش مشتریان باشد. برای نمونه گروهی به دنبال پاداش‌های عینی مانند بن تخفیف، کارت‌های هدیه، جوایز یادبود و تخفیف‌های دوره‌ای هستند.

اما بخشی دیگر به دنبال پاداش‌های سطح بالاتر مثل افزایش کیفیت به شکل ویژه و اختصاصی، ایجاد حس خاص بودن در ارائه محصول برای افراد خاص و ایجاد تمایز برای مشتریان ویژه هستند. هر یک از این پاداش‌ها با در نظر گرفتن نوع و کیفیت کالا و خدمات می‌تواند در ایجاد وفاداری در مشتری موثر باشد.

در مقاطع زمانی مختلف باید برنامه‌های ویژه برای پیوند احساسی بین مشتری هدف و شرکت ایجاد شود این موضوع باعث نزدیکی و حس عاطفی در مشتری می‌شود، با داشتن این برنامه حس اهمیت داشتن در مشتری ایجاد می‌شود که از مهم‌ترین عوامل ارتباط حسی پایدار است. انجام این کار معمولا بدون داشتن باشگاه مشتریان امکان‌پذیر نیست.

برنامه‌هایی برای مراقبت و نگهداشت مشتری طراحی کنید

مراقبت از مشتری باید در اولویت قرار گیرد و این یکی دیگر از تکنیک های وفادارسازی مشتریان است. مشتری باید در همه حال زیر نظر سازمان باشد و رفتارش مورد توجه  و تحلیل قرار گیرد و این توجه به شکل عملی و مداوم  به مشتری منعکس شود  تا مشتری این موضوع را درک کند که از درجه اهمیت بالایی برای شرکت برخوردار است.

تلاش سازمان باید بر این باشد که ارتباط در همه حال باید دوطرفه باشد و هر لحظه باید این ارتباط هم از جانب سازمان و هم از طرف مشتری گسترش یافته و تقویت شود. مشتری باید با اظهارنظر و پیشنهاد به سازمان بازخورد دهد.

این بازخوردها از این جهت دارای اهمیت فراوانی است که اولا کمیت و کیفیت مشتریان وفادار در هر زمان برای سازمان مشخص می­‌شود. دوم اینکه مشتری با این کار در خود احساس مالکیت ایجاد می‌­کند که این احساس می‌­تواند باعث افزایش وفاداری مشتری شود.

سوم اینکه پایگاه داده‌ای از کاربردی‌ترین و معتبرترین اطلاعات در جهت بهبود ارتباط با مشتری ایجاد می­‌شود. یک کسب‌وکار باید مشتریان خود را خوشحال کند زیرا مشتریان خوشحال تمایل دارند پول بیشتری را برای محصولات یا خدمات آن خرج کنند.

داستان‌های موفقیت مشتریان را منتشر کنید

مطالعات موردی را به اشتراک بگذارید که نشان می‌دهد دقیقا چگونه محصول یا خدمات شما به سایر مشتریان کمک کرده است. شما می‌توانید نمونه‌های موفق از مشتریان قبلی به اشتراک بگذارید.

این موضوع شبیه به تحقیق قبل از هر تصمیم خرید است. مشتریان قبل از خرید می‌خواهند بدانند که محصول مورد نظر چگونه کار می‌کند. اگر مشتری واقعا این را درک کند، به احتمال زیاد انتظارات خود را به درستی تنظیم کرده و و بر میزان وفاداری آنها نیز موثر است.

دریافت خدمات را آسان کنید

هیچ کس نمی‌خواهد منتظر بماند، بنابراین یکی دیگر از تکنیک های وفادارسازی مشتریان ارائه آسان خدمات به مشتری است. ارائه خدمات به روشی که حفظ و وفاداری مشتری را افزایش می‌دهد با درک نیازهای مشتریان امروزی شروع می‌شود که به پاسخ به سؤالات آنها و حل مشکلات ختم می‌شود: به سرعت همدلانه به راحتی بسیاری از کسب‌وکارها فرایند فروش یا ارتباط با مشتری را پیچیده می‌کنند.

هر اندازه که فرایندها را آسان کنید؛ احتمال افزایش وفاداری مشتریان وجود دارد. برای نمونه اگر وب‌سایت یا فروشگاهی دارید، حتما بر روی بهبود تجربه کاربری آن کار کنید.

از رفتار متقابل برای افزایش وفاداری مشتریان استفاده کنید

عمل متقابل یک ساختار اجتماعی است که می‌تواند باعث افزایش وفاداری مشتریان شود. اعمال و رفتار محبت‌آمیز باعث ایجاد احساس تعهد در فردی می‌شود که به طور غریزی می‌خواهد محبت را جبران کند. دو نوع رفتار متقابل وجود دارد: غافل‌گیری و شیپوری.

هر دو اینها را می‌توان برای افزایش وفاداری مشتریان به کار برد. عمل متقابل غافل‌گیرکننده یک هدیه یا حرکت غافل‌گیرکننده است. نمونه‌ای از این موارد زمانی است که شما بدون اخطار برای یک رویداد به مشتری خود کارت رایگان ارسال می‌کنید. عمل متقابل شیپوری زمانی است که شخصی که کار مفیدی را انجام می‌دهد، این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهد که نشان می‌دهد در حال فراتر رفتن است.

در واقع برای مشتری واضح است که کاری که انجام می‌دهید خارج از محدوده عادی روابط کاری است. یک نمونه از این امکان دسترسی زودهنگام مشتری به یک محصول یا ویژگی جدید است.

از برنامه‌های باشگاه مشتریان استفاده کنید

قطعا بدون استفاده از راهکارهای نرم‌افزاری امکان مدیریت بهینه مشتریان و افزایش وفاداری آنها وجود ندارد. هر چند باشگاه مشتریان صرفا یک راهکار نرم‌افزاری نیست اما یکی از بهترین تکنیک های وفادارسازی مشتریان درنظر گرفته می‌شود. اما در نهایت کسب‌وکارها به سیستمی نیاز دارند که به کمک آن بتوانند مشتریان خود را براساس ویژگی‌های مختلف دسته‌بندی کرده و برنامه‌های مختلف وفاداری مانند تخفیف یا بن خرید را برای آنها در نظر بگیرند.

باشگاه مشتریان همکاران سیستم؛ راهکار نرم‌افزاری افزایش وفاداری مشتریان

اشاره کردیم که دسته‌بندی مشتریان براساس ویژگی‌های مختلف و اجرای برنامه‌هالی وفاداری مشتری بر روی آنها، بدون استفاده از راهکارهای نرم‌افزاری امکان‌پذیر نیست.

امکان صدور کارت هدیه؛ ردیابی اطلاعات مشتریان، تعریف مشتریان و تعیین قوانین باشگاه از دیگر مهم‌ترین امکانات باشگاه مشتریان همکاران سیستم است. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.