تجارت الکترونیک موبایلی برای شرکت‌های توزیع و پخش

نویسنده: محمدرضا دانافرد

زمان مطالعه: 8 دقیقه

جهان در حال تغییر است و این تغییر با دستیابی به اطلاعات از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی در سطح بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است. دسترسی به اطلاعات از طریق موبایل، رویکرد شرکت‌های پخش و خرده‌فروشی در استفاده از تجارت الکترونیک B2B در دنیای کسب‌وکار را تغییر داده است.

در صنعت خرده‌فروشی B2C، این تغییرات کاملا اثبات شده است. زیرا عادت‌های خرید مشتری به دلیل معرفی این فناوری‌ها در 10 سال گذشته به شدت تغییر کرده است. حالا تجارت الکترونیکی B2B نیز در حال همین تغییر است. تغییر در فرایند مدیریت سفارش مشتریان، شرکت‌های فعال در زنجیره تامین کالا را به حرکت به سمت نوع جدیدی از فرآیند فروش سوق می‌دهد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن اشاره به کارکرد تجارت الکترونیکی موبایلی، نقش آن را خرید B2B و شرکت‌های پخش و توزیع به تفصیل بیان کنیم.

تجارت الکترونیک موبایلی چیست و چه کارکردی دارد؟

تجارت الکترونیکی مویایلی در ابتدا در سال 1997 توسط کوین دافی هنگام راه‌اندازی مجمع تجارت جهانی موبایل ایجاد شد و به معنای “تحویل قابلیت‌های تجارت الکترونیکی به طور مستقیم به دست مصرف‌کننده، در هر مکان، از طریق فناوری بی‌سیم.”

موبایل در حال تبدیل شدن به استاندارد جدیدی برای تجارت الکترونیک است. این آمار از تجارت موبایلی برای سال 2019، تصویر کاملی از این واقعیت را ترسیم می‌کند:

 • 53٪ از ترافیک آنلاین جهانی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه ایجاد می‌شود. (Statista)
 • 57٪ ترافیک آنلاین ایالات متحده از دستگاه‌های تلفن همراه ایجاد می‌شود. (BrightEdge)
 • 200٪ افزایش تعاملات با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه (Google)
 • 72٪ از کل هزینه‌های تبلیغات دیجیتال امسال به تلفن همراه اختصاص می‌یابد (Marketing land)
 • 85٪ از کاربران فروش را در یک دستگاه آغاز می‌کنند و آن را در دستگاه دیگر کامل می‌کنند (Google)
 • 52٪ از خریداران تلفن همراه پس از یک تجربه بد خرید از محل دیگر خرید می‌کنند. (Google)
 • اگر زمان بارگیری 3 ثانیه یا بیشتر باشد؛ 57٪ از خریداران موبایل سبد خرید را رها می‌کنند. (Google)
 • 82٪ از خریداران هنگام خرید در فروشگاه‌های آفلاین، از طریق تلفن همراه به فروشگاه‌های آنلاین مراجعه می‌کنند (Omnicore)
 • 62٪ از خریداران قبل از خرید، قیمت‌ها را در دستگاه‌های تلفن همراه مقایسه می‌کنند. (LinkedIn)
 • فروش از کانال تجارت الکترونیک موبایلی در سال 2018 به 626 میلیارد دلار رسید (SmartInsights)

مزایای تجارت الکترونیک موبایلی

در سال 2015، ترافیک موبایل به وب‌سایت‌ها برابر با ترافیک دسکتاپ بود. اکنون، بیش از نیمی از بازدید وب به وسیله‌ی مرورگرهای تلفن همراه است و انتظار می‌رود که این تعداد سال به سال افزایش یابد.

 • 77٪ درصد آمریکایی‌ها صاحب تلفن‌های هوشمند هستند. رشد 35 درصدی نسبت به سال 2011
 • 53٪ آمریکایی‌ها تبلت دارند.
 • 62٪ از کاربران تلفن‌های هوشمند در 6 ماه گذشته با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود خرید آنلاین انجام داده‌اند.
 • تجارت الکترونیکی اکنون 10٪ از کل درآمد خرده‌فروشی را تشکیل می‌دهد.

* آمار جمع‌آوری شده توسط مرکز تحقیقات پیو

نقش تجارت الکترونیک موبایلی در بخش B2B

B2B M-commerce روشی است که بین دو کسب‌وکار برای خرید و فروش با یکدیگر از طریق تلفن همراه استفاده می‌شود. تجارت B2B M اغلب به عنوان تجارت الکترونیکی موبایلی B2B شناخته می‌شود.

اپلیکیشن موبایلی B2B گسترش طبیعی روند تجارت الکترونیکی B2B است و در حال حاضر 33٪ از کل فروش تجارت الکترونیکی B2B را تشکیل می‌دهد. به طور کامل 78٪ شرکت‌های B2B معتقدند که B2B M-commerce پیش‌ران آینده صنعت آنها است.

اپلیکیشن تجارت موبایل برای B2B در حال افزایش است زیرا:

 • 80٪ از خریداران B2B در محل کار خود از تلفن همراه استفاده می‌کنند.
 • بیش از 60٪ افراد می‌گویند که تلفن همراه در خرید اخیر آنها نقش مهمی داشته است.
 • تجارت الکترونیک موبایلی 40٪ از درآمد B2B را دارد.
 • 75٪ از خریداران B2B ترجیح می‌دهند به جای ارتباط با ویزیتور یا فروشنده خودشان سفارش دهند.

اهمیت تجارت الکترونیک موبایلی برای شرکت‌های پخش

تجارت الکترونیکی وب اتفاقی است که قبلا رخ داده و تجارت الکترونیکی موبایل از طریق اپلیکیشن موبایلی چیزی است که اکنون  و در آینده اتفاق می‌افتد. برای اینکه اکثر مشتریان خود را با استفاده از ابزارهای تجارت الکترونیک جلب کنید، باید یک استراتژی همه جانبه داشته باشید که یک جنبه آن یک اپلیکیشن موبایل است.

”  ما متوجه شدیم، مردم دوست دارند از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها برای خرید استفاده کنند؛ این موضوع چگونه بر کسب‌وکار فروش مویرگی ما تاثیر می‌گذارد؟”

برای ماندن در مقابل دگرگونی که برای کسب‌وکار پخش و توزیع اتفاق می‌افتد، باید اطمینان  داشته باشید که مشتریان شما ابزاری را که می‌خواهند، در اختیار دارند، در غیر این صورت راهی راحت‌تر برای خرید از رقیب شما پیدا می‌کنند.

مزایای اپلیکیشن موبایلی در بخش B2B

تجربه‌ی خرید شخصی با استفاده از یک اپلیکیشن یکی از بزرگ‌ترین مزایای تجارت B2B M است. برای نمونه، هنگامی که یک خریدار اپلیکیشن را باز می‌کند، محصولاتی را مشاهده می‌کند که براساس دفعات خرید قبلی مرتب شده‌اند و می‌تواند آنها را با یک کلیک مجدد سفارش دهد.

با فیچرهایی مانند اسکن بارکد، تلفن همراه به ابزاری سریع و آسان برای ثبت و ارسال سفارش تبدیل می‌شود و خریدار می‌تواند از موبایل برای مشاهده‌ی وضعیت سفارش و سابقه معاملات و وضعیت حساب خود استفاده کند.

فرصت بازاریابی و ارتباط با مشتریان

برقراری ارتباط با مشتریان فعلی و آگاهی از رفتاری که آنها هنگام خرید انجام می‌دهند؛ بسیار ضروری است. یک برنامه تلفن همراه که امکان نمایش تخفیف‌های  ویژه را فراهم می‌کند و به مشتریان شما امکان دسترسی به محتوای بازاریابی مانند وبلاگ‌ها، فیلم‌ها و اخبار رسانه‌های اجتماعی را می‌دهد، به تلاش‌های شما در زمینه بازاریابی کمک می‌کند.

خدمات بهتر برای مشتریان

مشتریان همیشه به دنبال سفارش فوری نیستند و ممکن است فقط بخواهند در مورد محصول تحقیق کنند، قیمت یا سطح موجودی قابل فروش یک کالای خاص را بررسی کنند یا اطلاعات حساب خود را بررسی کنند.

اینها سوالاتی است که ممکن است به شکل تلفنی از شما پرسیده شود و بیهوده وقت مشتری و شما را می‌گیرد. دسترسی به کاتالوگ دیجیتال کامل از طریق تلفن هوشمند و امکان جستجو براساس نام محصول، SKU یا گروه‌بندی محصولات به آنها کمک می‌کند دقیقا همان چیزی را که می‌خواهند پیدا کنند.

سطح موجودی لحظه‌ای  و قیمت خاص مشتری بر مبنای اطلاعات سیستم ERP شما و همچنین دسترسی به اطلاعات حساب مانند فاکتورها، نه تنها به مشتریان شما آنچه را که نیاز دارند می‌دهد، بلکه به آزادسازی زمان کارکنان نیز کمک می‌کند.

انعطاف‌پذیری

موبایل برای تکمیل فرایندهای خرید سنتی نه جایگزین  شدن به جای آنها وجود دارد تا مشتریان بتوانند از انواع کانال‌های خرید برای رفع نیازهای مختلف استفاده کنند.

امکان ارائه‌ی انواع گزینه‌های سفارش الکترونیکی از درگاه‌ها و برنامه‌های تجارت الکترونیکی برای مشتریان، سفارش موبایل برای نمایندگی‌های فروش، فروش در شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر، به شما و مشتریان این انعطاف را می‌دهد که هر زمان و هر کجا که بخواهید سفارش بگیرید.