با 11 نکته طلایی بازاریابی خرده‌فروشی و موفقیت در آن آشنا شوید

موفقیت در خرده‌فروشی نیازمند به کارگیری استراتژی‌های مشخص و هدفمند بازاریابی است. این استراتژی‌ها شامل روش‌ها و شیوه‌های دستیابی به اهداف یک کسب‌وکار خرده‌فروشی است. هدف اصلی بازاریابی خرده‌فروشی در نهایت افزایش فروش و همچنین رضایت مشتری است.

به طور کلی، طراحی استراتژی بازاریابی خرده‌فروشی به عوامل زیادی مانند محصولات، محل فروشگاه، ماهیت فروشگاه، مشتریان و سایر عوامل خارجی متعدد مانند رقابت، محدودیت های فیزیکی، سیاسی، فصلی و غیره بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد استراتژی‌ها بازاریابی در کسب‌وکار خرده‌فروشی صحبت کنیم.

عوامل تاثیرگذار در فروش خرده‌فروشی

بسیار مهم است که فرد هنگام برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در مورد استراتژی موفقیت در خرده‌فروشی، تمام این عوامل را در نظر بگیرد. هنگامی که کالایی از طریق خرده‌فروشی به فروش می‌رسد، عوامل مختلفی در فروش محصول تأثیرگذار هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • قیمت‌گذاری / تخفیف محصول
  • سیاست‌های تشویقی برای مشتریان
  • پروموشن‌های برنامه‌ریزی شده
  • جانمایی محصول در فروشگاه
  • نمایش جذاب محصولات در قفسه‌ها
  • سیاست‌های تشویقی برای فروشگاه‌ها

استراتژی‌های موفقیت در خرده‌فروشی

نکات مهم بازاریابی خرده‌فروشی که باید بدانید

اگرچه نحوه‌ی بازاریابی خرده‌فروشی برای خرده‌فروشان مختلف متفاوت است؛ اما یک اصول پایه‌ایی وجود دارد که تقریبا تمام خرده‌فروشان در زمان طراحی استراتژی خرده‌فروشی موفق از آن پیروی می‌کنند:

1: بدانید مشتریان شما چه کسانی هستند و چه کسانی نیستند

اولین گام مهم برای بالا بردن شانس موفقیت در خرده‌فروشی تعیین مشتریان هدف است. شما به دنبال یک استراتژی خرده‌فروشی هستید که مفید باشد، این کاری ساده است: شما باید در کارهای بنیادی درخشان باشید.

معمولا اگر از خرده‌فروشی که قصد تاسیس کسب‌وکار خود را دارد بپرسید، مشتری شما کیست و چرا باید از  شما خرید کند؟ احتمالا اینطور پاسخ می‌دهد که، “هر فردی در هر نقطه از شهر، از پیر تا جوان، کودکان، زنان،  همه‌ی آنها.”

به نظر آشنا می‌رسد، زیرا یکی از مواردی که هیچ‌کس در مورد راه‌اندازی کسب‌وکار به شما نگفته این است که همه مشتری شما نیستند. بنابراین بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کارهای جدید فکر می‌کنند که می‌توانند همه‌ی افراد اطراف یک شهر، استان یا منطقه، استان مشتری آن‌ها هستند.

در اینجا بهتر است به یک جمله‌‌ی معروف اشاره کنیم که می‌گوید: «قدرت بازوهایمان آنقدر بالا نیست. پس باید تمرکز خود را کم کنیم.»

بهترین خرده‌فروشان می‌دانند که مشتریان هدف آنها چه کسانی هستند و چرا این مشتریان از آنها خرید می‌کنند. این استراتژی شماره یک بازاریابی خرده‌فروشی برای موفقیت در این کسب‌و‌کار است.

شناخت بازار هدف شما را از دست بالا گرفتن تقاضا باز می‌دارد و کمک می‌کند تا بخش کوچکی از بازار جذاب برای فروشگاه خود ایجاد کنید.

2: کسب‌وکار خود را بشناسید

شناخت نوع کسب‌و‌کار نیز عامل مهمی در طراحی استراتژی بازاریابی خرده فروشی است. بسیار مهم است که خرده‌فروش ماهیت کسب‌و‌کار و ماهیت محصولات خود را در نظر بگیرد.

برای نمونه، استراتژی کسب‌و‌کار خرده‌فروشی سبزیجات و سایر اقلام فاسدشدنی با خرده‌فروشی مواد غذایی یا با خرده‌فروشی مبلمان بسیار متفاوت است.

تمام این مشاغل به استراتژی متفاوتی نیاز دارند و قسمت مهم این کار شناخت محصول و کسب‌و‌کار است. شناخت کسب‌وکار همچنین به معنای دانستن داستان مکان و چگونگی تأثیر آن بر مشتریان است.

موقعیت مکانی بسیار نقش مهمی در خرده‌فروشی بازی می‌کند. بیش از 50٪ مشاغل به موقعیت و راحتی مشتریان بستگی دارد. به همین دلیل استراتژی بازاریابی خرده‌فروشی باید با توجه موقعیت فروشگاه طراحی شود. این موضوع در مورد فروشگاه‌های اینترنتی که به صورت 24/7 در دسترس هستند، صدق نمی‌کند.

برای آنها شناخت کسب‌وکار به معنای استفاده از استراتژی مناسب بازاریابی و هدف قرار دادن بخش مناسب از مشتریان است. هدف قرار دادن مشتری مهم‌ترین قسمت در مورد خرده‌فروشان از نوع تجارت الکترونیکی است. شبکه‌های اجتماعی بستری است که این خرده‌فروشی‌ها از‌ آن برای تبلیغ محصولات خود به مخاطبان، استفاده می‌کنند.

3: رقبای خود را بشناسید

فروشگاه‌های خرده‌فروشی با رقبای متعددی در همسایگی خود روبرو هستند و مهم این است که خرده‌فروشان از رقبا و پیشنهادهای آنها به مشتریان آگاه باشند.

خرده‌فروش باید وقت خود را برای شناخت استراتژی رقبا صرف کند تا متناسب با آن، روش‌های مناسب برای جذب مشتریان را تعریف کنند.

خرده‌فروش همچنین باید سعی کند با ارائه پیشنهادات جذاب‌تر نسبت به رقبا، در رقابت پیشی بگیرد.

تمرکز بر خدمات یکی دیگر از استراتژی‌های مهمی است که خرده‌فروش باید برای پیش‌برد رقابت از آن استفاده کند.

چرا که سرویس‌دهی به مشتریان تنها عامل تمایز خرده‌فروش است. برخی از خدمات قابل ارائه به مشتریان عبارتند از تحویل رایگان، کارت عضویت و سیستم وفاداری مشتریان.

4: مشتریانی را جذب کنید که می‌توانند قیمت کامل را پرداخت کنند

جلب رضایت مشتریان ارزان‌پسند، وسوسه‌انگیز است. اما این کار را نکنید. زیرا شما با سود از دست رفته‌ی خود وفاداری آنها را خریداری می‌کنید. شما می‌توانید محصولات با تاریخ انقضا نزدیک و ارزان  بخرید؛ اما دلیل این ارزانی تقاضای کم است.

پس برای موفقیت در خرده‌فروشی بهتر است بر روی محصولات با کیفیت بهتر تمرکز کنید که مشتریان بهتر و حاشیه سود بالاتر نیز با خود به همراه دارد.

5: با ایجاد جذابیت، مشتریان جدید جذب کنید

هنگامی که قصد دارید به دنبال مشتری بروید، گام منطقی این است که در هر کانالی که ممکن است با مشتریان ارتباط داشته باشید، برای آنها یک تجربه مداوم با کیفیت بالا بسازید.

این بدان معناست که ویترین فروشگاه برای خریداران وسوسه‌انگیز و جذاب باشد، نه اینکه تمام چیزهای موجود در فروشگاه را به سختی بفروشد.

این به معنای پرداخت هزینه برای وب‌سایتی است که نمایانگر تجربه‌ای با کیفیت بالا شامل سرعت و اطلاعات مفید است، مشابه آنچه مشتریان در زمان ورود به فروشگاه فیزیکی شما کسب می‌کنند.

همچنین می‌تواند شامل وبلاگی باشد که به مشتریان شما کمک می‌کند تا در مورد خدمات و محصولات شما اطلاعات بیشتری بدست آورند. این موضوع به یک استراتژی جذاب رسانه‌های اجتماعی اشاره دارد که شامل اینستاگرام و موارد دیگر است.

6: حقوق بیشتری به کارمندان خود پرداخت کنید

شاید ابتدا بپرسید چگونه پرداخت حقوق بیشتر به کارکنان می‌تواند جزء استراتژی‌های بازاریابی خرده‌فروشی باشد. اما آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چرا بسیاری از مشاغل خرده‌فروشی کوچک؛ همچنان کوچک می‌مانند؟ چون آنها کوچک فکر می‌کنند و همیشه هر هزینه‌ای را محدود می‌کنند.

وقتی به کارمندان فروش خود حقوق بیشتری پرداخت می‌کنید، می‌توانید انتظار بیشتری داشته باشید. فروشگاه‌هایی که دستمزد بیشتری برای کار تمام وقت می‌پردازند، گردش مالی کمتری دارند و سودآوری بالاتری دارند.

شما باید هزینه‌های پنهان پشت همه چیز را ببینید. سعس نکنید به دلیل استخدام افرادی که با کمترین دستمزد کار می‌کنند، ماهیت وجود کسب‌وکار خود را به خطر بیاندازید.

7: کارمندان خود را به طور مداوم آموزش دهید

استخدام کارمندان سابق رقبا، یک فکر وسوسه‌انگیز برای بسیاری از خرده‌فروشان است زیرا “آنها قبلا آموزش دیده‌اند”.

من شما را به چالش می‌کشم که اگر آنها آموزش هم دیده‌اند، برای کار در آن فروشگاه دیگر آموزش دیده‌اند نه فروشگاه شما. در واقع شما سیستمی که معمولا با سیستم شما است را به ارث می‌برید. آموزش فروش یک بخش ضروری در استراتژی خرده‌فروشی شما است.

8: محصولات خود را پالایش کنید

گروه محصولات بیشتر‌، مدل‌های بیشتر و انتخاب بیشتر، چیزی نیست که مشتری به دنبال آن باشد. مشتریان شما به دنبال بهترین انتخاب هستند. این بدان معناست که شما  مجموعه‌ای از محصولات را سازماندهی و ارائه می‌کنید تا مشتریان بتوانند از مزایای آن نسبت به رقبا مطلع شوند.

نکات موفقیت در خرده‌فروشی

9: تعامل خوب با مشتری در اولویت بازاریابی خرده‌فروشی قرار گیرد

برقراری تعامل صحیح و سازنده نقش زیادی در پیش‌برد اهداف بازاریابی خرده‌فروشی دارد. اما باید دقت کنید که منظور از تعامل گفتن یک سری جملات تکراری به شکل طوطی‌وار نیست. این کار نه تنها تعامل محسوب نمی‌شود؛ بلکه مشتری را آزار می‌دهد.

بهترین خرده‌فروشان، کسانی هستند که بهتر استخدام می‌کنند و آموزش می‌دهند. آنها می‌دانند که باید مشتری را درگیر مکالمه کنند. البته این موضوع بدان معنا نیست که با پرسیدن 100 سوال مشتری را به سمت خرید سوق دهند.

همیار فروش خود را تشویق کنید تا راهی پیدا کند مشتری را درگیر گفتگوی دوطرفه کند. مفید بودن، ماهر بودن، صادق بودن و از همه مهم‌تر انتقال تجربه.

10: از خریداران دعوت کنید که دوباره به شما سر بزنند

آخرین چیزی که مشتریان شما با خود خواهند برد این است که چگونه آنها را به دنیای خودشان بازگردانده‌اید.

گفتن عبارت “متشکرم” خوب است. اما بهترین متخصصان فروش راهی برای تشکر و دعوت از مشتری برای خرید مجدد به صورت دوستانه، گرم و به یاد ماندنی پیدا می‌کنند.

11: پخش زنده در اینستاگرام

رسانه‌های اجتماعی بیشتر از ارائه تخفیف، کوپن و عکس‌های محصول موثر هستند. استفاده از یک پخش زنده که به سوالات مشتریان بالقوه پاسخ می‌دهد، چیزهای جدیدی به مشتریان می‌آموزد. اگر این موارد با یک شخصیت قابل اعتماد انجام شود؛ می‌تواند نگاه‌ها را به سمت شما جلب کند و بازدیدکنندگان را افزایش دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی خرده‌فروشی که در سطح عمل می‌تواند به شما کمک کند را بیان کنیم. اما قطعا موفقیت در خرده‌فروشی فارغ از محصولاتی که ارائه می‌کند؛ بدون توجه به راهکارهای نرم‌افزاری امکان‌پذیر نیست.

نرم‌افزارهای خرده‌فروشی همکاران سیستم کمک می‌کنند تا مدیران این کسب‌وکارها بتوانند به شکل موثرتر و چابک‌تری فرایندهای انجام کار را کنترل کرده و به نیازهای جدید مشتریان پاسخ بهتری نسبت به رقبا دهند.