بزرگان نرم افزار در جهان ؛ شرکت Salesforce

Salesforce.com یک شرکت نرم افزاری بین المللی است که دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو در کالیفرنیای جنوبی واقع است و نرم افزارهای سازمانی و شرکتی تولید می‌کند. یکی از مهم‌ترین محصولات این شرکت نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) است. نشریه فورچون در سال 2011 شرکت ها را از نظر محیط کار آنها رده بندی کرده بود و 100 شرکت برتر در این زمینه را معرفی کرده بود. شرکت Salesforce.com در این رده بندی در جایگاه 52 قرار داشت.

Salesforce.com در مارس 1999 توسط چندتن از مدیران سابق شرکت اوراکل شامل مارک بنیوف، پارکر هریس، دیوید مولنوف و فرانک دومینگوئز تاسیس شد. Salesforce.com از همان بدو تاسیس در رده شرکت هایی قرار گرفت که نرم افزارها را در قالب خدمات ارائه می کردند و نه کالا. این روش فروش به «نرم‌افزار به عنوان سرویس» (SaaS) معروف است.

در ژوئن 2004 سهام عمومی اولیه این شرکت در بورس نیویورک با نماد CRM عرضه شد و ارزش آن از 110 میلیون دلار فراتر رفت.

ادغام‌ها و زیرمجموعه‌ها

Salesforce.com در سال‌های بعد شرکت‌های زیادی را در خود ادغام کرد و حوزه فعالیت خود را گسترش داد. در آوریل 2006 شرکت سندیا را که حالا «فورس دات کام موبایل» نام دارد، به قیمت 15 میلیون دلار خرید. در آگوست همان سال شرکت کیدن را خرید. Salesforce.com در سال 2007 نیز دو شرکت کن لِت و کورال را خرید که حالا به ترتیب Salesforce Ideas و Salesforce Content معروف هستند. سال 2008 شرکت اینسترانت به زیرمجموعه Salesforce.com اضافه شد که حالا آن را Salesforce Knowledge می نامد. شرکت های گروپ اِسویم و اینفرماورز نیز در سال 2009 در Salesforce.com ادغام شدند. این شرکت ها هم اکنون به Salesforce Chatter و Visual Workflow معروف هستند. در سال 2010 و 2011 نیز شرکت های دیگری به آن پیوستند.

زیرشاخه های اصلی Salesforce.com در سه کشور گسترده شده اند. زیرشاخه این شرکت در سوئد بازارهای اروپا، خاورمیانه و آفریقا را پوشش می دهد. بازار ژاپن از طریق زیرشاخه کشور ژاپن گردانده می شود. زیرشاخه مستقر در کشور سنگاپور نیز کشورهای آسیای حوزه اقیانوس آرام را پوشش می دهد. این شرکت در شهرهای بزرگ جهان از قبیل تورنتو، نیویورک، لندن، سیدنی، سان ماتئو و کالیفرنیا نیز شعبه هایی دایر کرده است و خدماتش را به 16 زبان مختلف و برای 82400 مشتری در سراسر جهان ارائه می کند. طبق آخرین گزارش‌ها هم اکنون در سراسر جهان بیش از 2 میلیون و صدهزار نفر مشترک این خدمات نرم افزاری هستند.

Salesforce.com یک بنیاد خیریه هم تاسیس کرده که 1 درصد درآمد خود را از طریق آن صرف کمک به شرکت‌هایی می کند که تلاش می‌کنند جهان ما به دنیای بهتری تبدیل شود.

  در آوریل سال 2009، این شرکت راهکارهای خود را در نسخه‌هایی با قابلیت سازگاری با گوشی‌های بلک‌بری، آیفون و گوشی‌ها و دستگاه‌های تحت سیستم عامل ویندوز فون عرضه کرد.

راهکارها و محصولات

راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری این شرکت هم اکنون برنامه ها و بخش‌های مختلفی را در بر می گیرد که عمده آنها مبتنی بر فناوری پردازش ابری هستند:

  • برنامه کاربردی Sales Cloud: این برنامه مبتنی بر فناوری پردازش ابری است. کاربران می توانند از طریق فناوری های همراه یا رایانه های متصل به اینترنت از آن استفاده کنند. Sales Cloud دارای ابزاری به نام Chatter است که به کاربران اجازه می دهد هزینه بازاریابی و عملکرد خود در زمینه های مختلف را با یک برنامه کاربردی مدیریت کنند و فرصت‌های نهفته در بازار را از طریق رهگیری تصمیمات و رویدادهای مهمی که در بخش‌های مختلف صورت می گیرد، روابط با مشتریان و دیگر اطلاعاتی که به فرایند فروش شرکت کمک می کند، ردیابی کنند.
  • Service Cloud: این خدمات به شرکت‌های مشتری کمک می کند به فضایی شبیه یک مرکز تماس دسترسی داشته باشند و رویدادهای حوزه های مختلف را کنترل کنند. یکی دیگر از کاربردهای این برنامه این است که شرکت‌ها و سازمان‌های کاربر می توانند وارد شبکه های جتماعی مختلف شوند و گفتگوهای اعضای شبکه در مورد شرکت و محصولات متبوع خود را تجزیه و تحلیل کنند.
  • پلت‌فرم Force.com: این پلت فرم در مجموعه «پلتفرم به عنوان سرویس» (PaaS) قرار می گیرد. شرکت و نرم افزارسازان مختلف می توانند به کمک این پلت فرم، برنامه ها و نرم افزارهایی تولید کنند که سازگار با زیرساخت ها و برنامه های شرکت Salesforce.com است.
  • Chatter: این پلت فرم در ژوئن 2010 وارد بازار شد. کاربران به کمک این پلت فرم می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق یک مجرای خبررسانی لحظه به لحظه دریافت کنند.
  • AppExchange: این بخش در حکم فروشگاهی برای برنامه ها و نرم افزارهای مبتنی بر فناوری پردازش ابری است که در سال 2005 راه اندازی شده است. تا سال 2010 حدود 900 برنامه کاربردی از بیش از 450 فروشنده مستقل در این فروشگاه عرضه می شد. شرکای Salesforce.com معمولاً راهکارها و محصولات خود را معمولاً از طریق این فروشگاه توزیع می کنند.
  • پیکربندی نرم افزارها: کاربران شرکت Salesforce.com می توانند پیکره بندی نرم افزارهای مدیریت روابط با مشتری را خود تغییر دهند. این پیکربندی ها را حتی می توان در سطح پلت فرم ها نیز انجام داد.
  • پشتیبانی از فناوری های همراه: در آوریل سال 2009، این شرکت راهکارهای خود را در نسخه‌هایی با قابلیت سازگاری با گوشی‌های بلک بری، آیفون و گوشی‌ها و دستگاه‌های تحت سیستم عامل ویندوز فون عرضه کرد.