12 روش جدید بازاریابی فروشگاه‌ های اینترنتی که باید بدانید

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

راهکارهای افزایش فروش اینترنتی

دنیای بازاریابی با سرعت نور در حرکت است. در دو سال اخیر، بازاریاب‌ها بیش از هر زمان دیگری همگام با تحول دیجیتال پیش رفته و خود را با تغییرات مداوم چشم‌اندازهای کسب‌وکار مجازی و ترکیبی سازگار کردند. به‌عنوان یک بازاریاب با هر سطحی از تجربه، همگام شدن با این تغییرات همیشه آسان نیست؛ اما برای موفقیت در دنیای بازاریابی امروز و حفظ ارتباط با مشتریان، پیش‌رو بودن در ترندهای بازاریابی اهمیت زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین این ترندها بازاریابی اینترنتی است.

ارائه وعده‌ها به مشتریان در این عصر دیجیتال به چیزی بیشتر از ذکاوت تجاری و سرمایه اولیه نیاز دارد. پشت سر گذاشتن رسانه‌های بازاریابی سنتی و سازگاری با رسانه‌های بازاریابی دیجیتال یکی از اولین گام‌ها در تحریک رشد و نوآوری در دوران مدرن است.

بازاریابی اینترنتی در قالب بازاریابی درونگرا (Inbound marketing)

بازاریابی درونگرا یک راهبرد استراتژیک برای ایجاد محتوا و تعامل‌های ارزشمندی است که همراستای نیازهای مخاطبان هدف بوده و منجر به رابطه بلندمدت با مشتری می‌شود. به‌زبان ساده، بازاریابی درون‌گرا به‌معنای ارائه راه‌حل‌هایی است که مخاطب هدف شما در هر مرحله از سفر خود به‌دنبال آن است.

این راه‌حل‌ها را می‌توان در قالب محتوا و پلتفرم‌های مختلف، در هر مرحله از چرخه خرید، به مشتریان ارائه کرد که در نهایت منجر به ایجاد اعتماد و اعتبار در مشتریان بالقوه و ارتباط بیشتر با مشتریان فعلی می‌شود.

اجزای بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا از اجزای مختلفی تشکیل شده است که موثرترین آنها در بستر آنلاین تعریف می‌شوند.

اگرچه بازاریابی درونگرا سال‌هاست معرفی شده است، اما تحقیقات نشان می‌دهند بیش از 35 درصد کسب‌وکارها به‌تازگی در حال سرمایه‌گذاری روی آن هستند.

در طول دو سال گذشته، دنیا با تغییرات بی‌سابقه‌ای مواجه شده است و تاکتیک‌های بازاریابی برون‌گرا، حتی در دستیابی به مشتریان بالقوه و لیدها با موفقیت کمتری همراه بوده است. در واقع بازاریابی برونگرا کاربران را با روش‌هایی احاطه می‌کند که همیشه به‌دنبال آن نیستند، اما بازاریابی درونگرا با ایجاد ارتباط‌هایی که مورد تقاضای مشتری است به حل مشکلات آنها می‌پردازد.

در دوره تحول دیجیتال، استفاده از بازاریابی درونگرا یک حرکت هوشمندانه فوق‌العاده است.

بازاریابی درونگرا می‌تواند یک دارایی ارزشمند برای ایجاد آگاهی از برند و ایجاد اعتماد، از طریق استراتژی تمرکز مجدد برای سوق دادن مشتریان به جستجوی محتوای فروشگاه اینترنتی شما باشد. فرایند بازاریابی درونگرا نیازمند تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت، متناسب با مخاطبان هدف و پرسونای خریدارها و نیازهای آنهاست.

بازاریابی فروشگاه اینترنتی با ایجاد محتوا

طی دو سال گذشته، تقاضا برای محتوا افزایش یافته و امروز بازاریابی محتوایی به‌عنوان سنگ‌بنای یک استراتژی بازاریابی اینترنتی موثر است که سازمان‌ها را مستقیما با مشتریانشان متصل می‌کند. محتوای خوب برای هر سازمانی اعتبار ایجاد می‌کند و ارائه مداوم محتوای با کیفیت و مرتبط با مشتریان تجربه خوبی برای مشتریان به‌همراه دارد. همچنین داستان‌پردازی مؤثر به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکارتان مورد توجه کاربران مختلف قرار گیرد و سریع‌تر شناخته شود.

تحقیقات نشان می‌دهند حداقل 47 درصد از خریداران پیش از خرید از یک فروشگاه آنلاین، سه تا پنج محتوا در مورد محصول یا سرویس مورد نیاز خود را مشاهده می‌کنند و اکثریت آنها انتظار دارند که برندها به تولید محتوای جالب توجه بپردازند؛ به همین دلیل است که برندها و فروشگاه‌های اینترنتی سرتاسر جهان در حال افزایش سرمایه‌گذاری روی بازاریابی محتوایی هستند.

تولیدکننده محتوا، مدیر بازاریابی محتوایی و استراتژیست محتوا، یکی از سه نقش اساسی هستند که رهبران بازاریابی، در سال 2022 به‌دنبال استخدام آن بوده‌اند.

نقش‌های پرتقاضا برای بازاریابی محتوایی

مهمترین نقش‌های بازاریابی که برندها در سال 2022 به دنبال استخدام آنها بوده‌اند

تولید محتواهای طولانی در قالب وبلاگ یا مقالاتی با بیش از 3000 کلمه برای معرفی محصولات و خدمات، یک زیرمجموعه از بازاریابی اینترنتی است که به دیده شدن بهتر یک فروشگاه اینترنتی و بهبود تجربه و تعامل با کاربر کمک می‌کند. از مزایای دیگر داشتن یک بلاگ در سایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود بازاریابی فروشگاه اینترنتی با توجه به سئو

در سال 2022، انتظار می‌رود تا محتوای بومی و یک وب‌سایت موبایلی بهینه شده، نقش مهم‌تری در سئو داشته باشند. 93 درصد از خریداران اهمیت خرید از طریق فروشگاه‌های اینترنتی را می‌دانند، بنابراین سئوی محلی (local SEO) ارزش افزوده شدن به استراتژی بازاریابی شما را دارد! سئوی محلی جستجوها را برای یک منطقه خاص و محلی مناسب می‌کند. کسب‌وکارهایی که فروشگاه‌های فیزیکی دارند، از این طریق می‌توانند مخاطبان محلی‌ خود را از طریق جستجوی وب پیدا کنند.

اگرچه سئو مفهومی جدید نیست و همواره به عنوان یک استراتژی بازاریابی اینترنتی مدنظر بوده است. اما امروزه استراتژی سئو بیش از پیش در بازاریابی فروشگاه آنلاین مورد توجه قرار گرفته است. در حالت کلی می‌توان گفت سئو به بهتر دیده شدن وب‌سایت و محتوا کمک می‌کند؛ به‌ویژه در گوگل!

سئو یکی از سرمایه‌گذاری‌های موثر و مقرون‌به‌صرفه در استراتژی بازاریابی اینترنتی است. به‌عنوان یک بازاریاب، باید اطمینان حاصل کنیم که وب سایت و محتوای ما برای همه، به‌ویژه گوگل، قابل شناسایی باشد و در بلندمدت و کوتاه‌مدت ترافیک ایجاد کند.

بازاریابی برای فروشگاه اینترنتی؛ بهینه‌سازی نسخه موبایل را فراموش نکنید.

امروزه مصرف‌کنندگان اکثر زمان خود را در تلفن همراه خود می‌گذرانند و این واقعیتی غیرقابل انکار است. در واقع آمارها نشان می‌دهند بیش از نیمی از ترافیک سالانه وب‌سایت‌ها از دستگاه‌های تلفن همراه، به‌ویژه تبلت‌ها می‌آید. همچنین هرچه قدرت خرید نسل Z بیشتر شود، بهینه‌سازی تجربه دیجیتال برای فروشگاه‌های اینترنتی بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. آمارهای زیر اهمیت این موضوع را بیشتر نشان می‌دهند:

  • 33 درصد از بازاریاب‌های جهانی به‌دنبال سرمایه‌گذاری در طراحی نسخه موبایل وب هستند.
  • 84 درصد از بازاریاب‌هایی که سال گذشته در طراحی نسخه موبایل وب سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در سال 2022 سرمایه‌گذاری خود را افزایش داده‌اند.
  • 64 درصد از متخصصان سئو بهینه‌سازی موبایل را یک سرمایه‌گذاری موثر می‌دانند.

در حالت کلی، بهینه‌سازی نسخه موبایل به ایجاد تغییر در محتوا و طراحی یک وب‌سایت، برای انطباق آن با تلفن همراه گفته می‌شود. بهینه‌سازی یک وب سایت برای موبایل شامل تنظیم رابط کاربری آن برای ارائه یک تجربه خوب برای افرادی است که با استفاده از تلفن همراه از آن بازدید می‌کنند؛ تغییراتی مانند تغییر اندازه آیکن‌ها، تغییر فونت و متناسب ساختن ابعاد ویدئوها و تصاویر.

ایجاد یک تجربه خرید موبایلی آسان تنها بخش کوچکی از کار فروشگاه‌های آنلاین برای همگام شدن با تغییرات و روندهای روز تکنولوژی است. فروشگاه‌ها باید یاد بگیرند داده‌های مصرف‌کنندگان خود، از موقعیت مکانی تا عادت‌های خرید آنها، را جمع‌آوری و تحلیل کنند و در برنامه‌ریزی‌های آینده خود آنها را در نظر بگیرند.

ویدئو مارکتینگ ابزار مهم بازاریابی فروشگاه اینترنتی

ویدئو مارکتینگ به‌عنوان یکی از مهمترین اقدامات آینده بازاریابی شناخته شده است. آمارها نشان می‌دهند 26 درصد از کسب‌وکارها به‌دنبال توسعه مهارت‌های ویدئویی خود هستند که این مهم، نشان‌دهنده اهمیت ویدئوها در آینده است. همچنین گزارش‌های گوگل نشان می‌دهند که افراد 18 تا 49 ساله، به یوتیوب  بیشتر از سایر رسانه‌ها جذب می‌شوند. همچنین پست‌های دارای عکس و ویدیو نسبت به پست‌هایی که فقط از متن استفاده می‌کنند، تعامل بیشتری ایجاد می‌کنند.

تولید و انتشار ویدئوهای کوتاه نه‌تنها به پهنای باند کمتری نیاز دارد، بلکه به‌‍خوبی توجه مخاطبان آنلاین با هر ویژگی را جلب می‌کند. شاید به همین دلیل است که در سال‌های اخیر، پلتفرم‌هایی مانند تیک تاک، اینستاگرام و اسنپ چت با رشد قابل توجه همراه بوده و مورد توجه بازاریاب‌ها قرار گرفته‌اند.

امروزه گنجاندن ویدئو در استراتژی بازاریابی فروشگاه اینترنتی ضروری است. ویدئو مارکتینگ فرصت بزرگی برای ارتباط با مخاطبانی گسترده‌تر و ایجاد اعتماد فراهم می‌کند. همچنین به مشتریان کمک می‌کند تا درک و احساس بهتری نسبت به برند شما داشته باشند و آن را انسانی بدانند.

بازاریابی اینترنتی بدون رسانه‌های اجتماعی امکان‌پذیر نیست

ظهور رسانه‌های اجتماعی به کسب‌وکارها کمک کرد تا به‌شکل نزدیک با مخاطبان خود تعامل داشته از آن به‌عنوان رسانه‌ای برای فروش محصولات و خدمات خود استفاده کنند. یکپارچه‌ساختن رسانه‌های اجتماعی با تجارت الکترونیک، درهای فروشگاه‌های آنلاین را برای مشتریان مختلف باز کرد تا محصولاتی که منطبق با انتظاراتشان است را خریداری کنند.

فروش دشوار از طریق رسانه‌های اجتماعی موضوعی مربوط به گذشته است که امروزه با استفاده از داستان‌سرایی در تولید محتوا و افزایش اینگیجمنت کاربران، ساده‌تر انجام می‌شود. همچنین رسانه‌های اجتماعی فضای مناسبی برای انتشار ویدئو و محتوای بصری است. استفاده از تصاویر باکیفیت، به‌ویژه در لینکداین و اینستاگرام، باید بخشی از استراتژی شما باشد و برای ماندن در عرصه رقابت، باید عناصر مختلف بازاریابی فروشگاه اینترنتی خود را با رسانه‌های اجتماعی هماهنگ کنید.

رسانه‌های اجتماعی یک روند محبوب در بازاریابی فروشگاه آنلاین است که تقریبا همه صنایع را در بر می‌گیرد و راهکاری موثر برای در دسترس قرار دادن محصولات شما هنگام تعامل با مشتریان به‌حساب می‌آیند.

اینفلوئنسر مارکتینگ ترند جدید بازاریابی فروشگاه اینترنتی

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر از استراتژی بازاریابی اینترنتی بسیاری از کسب‌وکارهاست. در سال 2022، influencer marketing به یکی از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی و تبلیغات سازمان‌ها تبدیل شد که همچنان برای برخی کسب‌وکارها ناشناخته است.

اینفلوئنسرها اغلب افرادی هستند که در یک رسانه یا حوزه‌ای که در مورد آن صحبت می‌کنند، مهارت دارند. مخاطبان اینفلوئنسرها نسبت به محتوایی که به اشتراک گذاشته می‌شود علاقمند بوده و تحت تاثیر اطلاعات ارائه شده توسط آنها قرار می‌گیرند.

زمانی که بازاریاب‌ها با اینفلوئنسرهای فعال در صنعت خود همکاری می‌کنند، می‌توانند آگاهی از برند خود را افزایش داده و از میان مخاطبان مرتبط با خود، به مشتریان جدید برسند.

آمارها نشان می‌دهند بیش از 56 درصد از بازاریاب‌ها، برای هدفمندشدن هرچه بیشتر فعالیت‌های اینفلوئنسر مارکتینگ خود از میکرو اینفلوئنسرها استفاده می‌کنند.

میکرو اینفلوئنسر، روند جدید دیگری است که با استفاده از آن فروشگاه های اینترنتی می‌توانند با دقت بیشتری به بازار ویژه خود دسترسی داشته باشند. میکرواینفلوئنسرها دارای فالوورهای کمتری هستند اما ارتباط و تعامل بیشتری با مخاطبان خود دارند.

همچنین از آنجا که میکرواینفلوئنسرها مخاطبان خود را درگیر زندگی روزمره خود می‌کنند، افراد به نظرات و توصیه‌های آنها بیشتر اعتماد می‌کنند. بنابراین پیدا کردن بهترین میکرواینفلوئنسر برای برند شما، منجر به بازاریابی هدفمند و رشد هرچه بیشتر فروشگاه آنلاین شما می‌شود.

رویدادهای مجازی را نادیده نگیرید

آمارها نشان می‌دهند از آغاز سال 2021، مشارکت در رویدادهای مجازی 34 درصد و حضور در رویدادهای لایو 250 درصد در بازاریابی اینترنتی افزایش یافته است. پس از پاندمی کرونا، افراد از حضور در رویدادهای آنلاینی که حضور فیزیکی در آنها برایشان دشوار بود، استقبال می‌کردند. علاوه‌ بر این، رویدادهای مجازی راه‌حل‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای برای کسب‌وکارها هستند که باعث افزایش آگاهی و دیده‌شدن برند آنها می‌شود.

شاید پیاده‌سازی رویدادهای مجازی برای کسب‌وکارهای کوچک دشوار باشد، اما این رویدادها برای شرکت‌های بزرگ ارزش‌آفرین هستند. موفقیت در برگزاری رویدادهای آنلاین ارتباط نزدیکی با کیفیت محتوای ویدئویی و بودجه موجود برای برگزاری هرچه بهتر آن دارد. همانطور که گفته شد، کسب‌وکارها تمایل دارند تا مهارت‌های ویدئویی را به‌شکل درون‌سازمانی پیش ببرند. این مهارت‌ها را می‌توان در بحث‌های مرتبط با میزبانی و اجرای رویدادهای مجازی نیز به‌ کار گرفت.

استفاده از واقعیت افزوده و مجازی

در سال 2021، 35 درصد از بازاریاب‌ها از AR و VR در استراتژی تبلیغات و بازاریابی خود استفاده می‌کردند و در این میان، 44 درصد به‌دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر در سال 2022 بودند.

واقعیت مجازی (Virtual reality)، مشاهده یک سناریوی واقعی و ساخته شده توسط کامپیوتر است و واقعیت افزوده (Augmented reality) به مشاهده دنیای واقعی با اجزای افزوده بصری، لمسی یا بویایی  اشاره دارد. هرکدام از این فناوری‌ها، تجربه متفاوتی را برای کاربران خود ایجاد می‌کنند، اما هر دوی آنها از موج‌های بازاریابی در دنیای امروز هستند.

از این دو فناوری برای ایجاد و بهبود تجربه مشتری به‌شکل آنلاین و در رویدادهای حضوری می‌توان بهره گرفت. در حالت کلی، واقعیت افزوده و مجازی به‌خاطر هزینه‌هایی که برای پیاده‌سازی نیاز دارند، با رشد کمتری مواجه هستند .اما هرچه تجهیزات موردنیاز آنها مانند عینک، هدست و… بیشتر در دسترس قرار گیرند، کسب‌وکارها بیشتر می‌توانند روی آنها به‌عنوان یک ابزار موثر در استراتژی بازاریابی خود حساب کنند.

فناوری واقعیت مجازی و افزوده

واقعیت مجازی و افزوده دو فناوری پرکاربرد در دنیای بازاریابی آینده خواهند بود

استفاده از بازاریابی در متاورس

واژه متاورس اولین بار در سال 2021 معرفی شد؛ زمانی که فیس بوک، غول رسانه‌های اجتماعی، نام خود را به متا تغییر داد تا به ایده دنیای واقعیت مجازی (VR) اشاره کند. از آن زمان، این مفهوم به سرعت درحال رشد و توسعه است و بسیاری از مصرف‌کنندگان و رهبران کسب‌وکار به‌دنبال درک معنای آن هستند.

به زبان ساده، متاورس نسخه‌ای مجازی از «دنیای واقعی» است. متاورس فضای نامحدودی را برای افراد ایجاد می‌کند تا از طریق آن با یکدیگر تعامل داشته باشند و به ساخت، خرید و فروش کالاهای مختلف بپردازند. در حال حاضر، برای دسترسی به فضای متاورس به یک هدست VR نیاز دارید!

اگرچه متاورس همچنان برای بسیاری از ما دنیای جدیدی است، اما متخصصان بازاریابی اینترنتی درحال شناسایی مزیت‌ها و پتانسیل بازاریابی در این فضای مجازی هستند. در حال حاضر، از هر 5 برند، 2 برند در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در متاورس تا دو سال آینده هستند.

آنچه واضح است وجود فرصت‌های بی‌شمار فضای متاورس برای کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ و بازاریابی فروشگاه های اینترنتی است؛ از ایجاد دنیای مجازی منحصربه‌فرد برای مشتریان تا اجرای تبلیغات در این فضا یا برگزاری رویدادها. شاید در حال حاضر، تصور حضور در متاورس برای اکثر کسب‌وکارهای کوچک دشوار به‌نظر برسد، اما تصمیم‌گیری فروشگاه‌های اینترنتی برای حضور یا عدم حضور در دنیای متاورس تصمیمی است که دیر یا زود با آن مواجه می‌شوند.

کاربرد مهم قدرت داده‌ها در بازاریابی اینترنتی

در دنیای بازاریابی، داده‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. این داده‌ها از آدرس ایمیل و اطلاعات کارت بانکی تا موقعیت مکانی کاربر را شامل می‌شود و حفظ و نگهداری از آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

بازاریابی داده محور ابزاری ارزشمند برای توسعه استراتژی بازاریابی است. استفاده از داده‌ها و تحلیل آنها برای ایجاد محتوای شخصی‌سازی شده، گام دیگری برای بهبود استراتژی بازاریابی فروشگاه اینترنتی است. علاوه بر این، بهره‌برداری از قدرت داده‌ها به ایجاد تصویر بهتری از مشتریان و رفتار آنها کمک می‌کند و باعث می‌شود تا بازاریابی هدفمندتری داشته باشید. داده یکی از قدرتمندترین و ارزشمندترین دارایی‌های هر سازمانی است که استفاده از آن برای تدوین یک استراتژی بازاریابی حیاتی است.

شخصی‌سازی به بهبود بازاریابی فروشگاه اینترنتی کمک می‌کند

امروزه مصرف‌کنندگان غرق در پیام‌های بازاریابی هستند که از کانال‌های مختلف آنها را احاطه می‌کنند. به این ترتیب، تلاش برای رساندن یک پیام یکسان به همه مشتریان کارآمد نیست. آمارها نشان می‌دهند 80 درصد از مصرف‌کنندگان با احتمال بیشتری از برندهایی خرید می‌کنند که برای آنها تجربه‌ای شخصی فراهم می‌کنند.

در واقع در سال 2022، حرکت تمام روندهای بازاریابی به سمت ایجاد شخصی‌سازی هرچه بیشتر برای مشتری است. شخصی‌سازی کمپین‌های بازاریابی به ایجاد تعامل بیشتر با کاربر، ارتباط با مشتری و حذف مشتریان جدید منجر می‌شود.

شخصی‌سازی در کمپین‌های بازاریابی فروشگاه اینترنتی، نیازمند استفاده حداکثری از داده‌ها و تحلیل آنها برای رسیدن به ارزش است. کمپین‌های شخصی‌سازی شده باید منعکس کننده برند و تصویری باشد که برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشرفت‌های ایجاد شده در فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، افزایش جمع‌آوری داده‌ها و بینش‌های رسانه‌های اجتماعی و سایر منابع، شخصی‌سازی بیش از حد همه چیز را از محتوا تا طراحی و توصیه‌های محصولات را ممکن و آسان کرده است.

اتصال فروشگاه اینترنتی به نرم افزار را فراموش نکنید

یکی از زیرساخت‌های لازم برای افزایش فروش آنلاین در فروشگاه اینترنتی، یکپارچگی داده‌های فروش و ارتباط آن با واحد مالی است. این کار از طریق اتصال نرم افزار مربوطه به سیستم فروشگاه امکان‌پذیر است.


منابع:

  1. bannerflow.com
  2. blog.hubspot.com
  3. forbes.com
  4. emeritus.or
  5. marketinginsidergroup.com