بزرگان نرم افزار در جهان؛ شرکت مایکروسافت

همکاران سیستم- مایکروسافت یک شرکت آمریکایی است که تولید و توسعه طیف گسترده‌ای از محصولات مربوط به دنیای رایانه، سود و شهرت زیادی برایش به ارمغان آورده است. استیلای مایکروسافت از میانه دهه ۱۹۸۰ شروع شد، زمانی که سیستم عامل MS-DOS را برای رایانه‌های خانگی وارد بازار کرد. حالا هم سیستم عامل ویندوز و مجموعه نرم افزاری آفیس است که ادامه این استیلا را ممکن کرده است.

تاریخچه

در ژانویه ۱۹۷۵ یکی از نشریه‌های تخصصی حوزه رایانه مقاله‌ای در مورد ریزرایانه‌های Altair ۸۸۰۰ منتشر کرد. دو دوست جوان که این مقاله را خوانده بودند به فکر طراحی یک نرم افزار برنامه نویسی مفسر برای این دستگاه افتادند. این دو جوان کسی نبودند به جز بیل گیتس و دوستش پل آلن که هر دو از کودکی شیفته برنامه نویسی برای رایانه‌ها بودند. اما مشکل در اینجا بود که آن دو چنین ریزرایانه‌ای نداشتند و اصلاً آن را از نزدیک هم ندیده بودند. بیل گیتس تصمیم گرفت از این ریزرایانه شبیه سازی بسازد و پل آلن هم برنامه‌ای برای این شبیه ساز بنویسد. نتیجه موفقیت آمیز بود. این برنامه بر روی Altair ۸۸۰۰ کار کرد و شرکت سازنده آن یعنی MITS پذیرفت که آن را با عنوان Altair BASIC روانه بازار کند.

چند ماهی از این ماجرا نگذشته بود که این دو دوست جوان در چهارم آوریل‌‌ همان سال شرکتی تاسیس کردند با عنوان «Micro-Soft» و به مدیر عاملی بیل گیتس. این شرکت دو سال پس از تاسیس، اولین دفتر بین‌المللی خود را نیز در ژاپن تاسیس کرد.

سرگذشت مایکروسافت و محصولاتش

کار مایکرو- سافت از زمانی بالا گرفت که در سال ۱۹۸۰ با انتشار Xenix وارد بازار تولید سیستم عامل شد. این سیستم عامل موفقیت چندانی در پی نداشت. اما پلی بود به سوی آینده مایکرو- سافت. در سال‌های بعد، تولید سیستم عامل‌های معروف به‌ام اس- داس موفقیت و شهرت زیادی را نصیب این شرکت کرد. این شرکت که در این سال‌ها به مایکروسافت مشهور شده بود در زمینه طراحی سیستم عامل‌هایی از این دست با شرکت IBM همکاری می‌کرد و در کنار این همکاری به فکر ارتقای این سیستم عامل‌ها هم بود. بالاخره در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۴ اولین ویندوز مایکروسافت که نسخه پیشرفته تری از سیستم عامل‌ام اس- داس بود روانه بازار شد.

در ۱۹۹۰ محصول دیگری از این شرکت وارد بازار شد: مجموعه نرم افزاری آفیس که برنامه‌هایی مثل Word و Exel را در خود داشت. 

هنوز  پس از گذشت بیش از  ۲۰ سال سیستم عامل ویندوز و نرم‌افزارهای آفیس، جایگاه بر‌تر بازار را برای مایکروسافت حفظ کرده‌اند.

این شرکت پس از تولد اینترنت تصمیم گرفت محصولات خود را مورد بازنگری قرار دهد و آن‌ها را با فناوری‌های رو به گسترش شبکه‌ای سازگار کند. مایکروسافت به موازات گسترش فناوری اینترنت اولین محصولات خود در این حوزه را در سال ۱۹۹۵ وارد بازار کرد. برنامه خدمات آنلاین MSN و اولین مرورگر اینترنت اکسپلورر در قالب همین ویندوز به بازار عرضه شد. یک سال بعد مایکروسافت که بازارهای جدیدی را به تصرف خود درآورده بود، با همکاری شرکت NBC Universal یک شبکه خبری ۲۴ ساعته را تاسیس کردند که MSNBC نام گرفت.

در سال ۲۰۰۰ بیل گیتس شغل جدیدی به شرکت مایکروسافت افزود: معمار نرم افزار. او سمت مدیر عاملی را به یکی از دوستان قدیمی‌اش، استیو بالمر داد و خود این شغل جدید را به دست گرفت. ویندوز XP و آفیس ۲۰۰۱ از مهم‌ترین محصولات شرکت در سال‌های بعد از ۲۰۰۰ بود. مایکروسافت در سال ۲۰۰۷ نیز آفیس ۲۰۰۷ و ویندوز ویستا را وارد بازار کرد.

این دو محصول رکورد فروش مایکروسافت در آن سال را شکستند. این شرکت در سال ۲۰۰۸ با عرضه پلت فرم Azure Services وارد بازار فناوری‌های پردازش ابری شد (Azure در انگلیسی به معنای آبی آسمانی است). البته این شرکت چند سال بعد یعنی در ۲۰۱۱ به عضویت «بنیاد شبکه‌های باز» درآمد. این سازمان غیرانتفاعی می‌کوشد با ارئه راهکار‌ها و ابتکارات مختلف از فناوری پردازش ابری حمایت کند.

مایکروسافت در سال ۲۰۰۹ نیز ویندوز ۷ را وارد بازار کرد. مایکروسافت از سال ۲۰۰۷ که صنعت گوشی‌های هوشمند رشد انفجارگونه‌ای به خود گرفته بود، تلاش‌هایش برای ورود به این بازار را آغاز کرد. این تلاش‌ها در ۲۰۱۰ به بار نشست و مایکروسافت با انتشار سیستم عامل ویندوز موبایل که بعداً آن را با ویندوز فون جایگزین کرد، با غول‌های بازار سیستم‌عامل‌های تلفن همراه یعنی اپل و گوگل وارد رقابت سختی شد.

این شرکت فعالیت‌های خود را در حوزه‌های بسیار متنوعی گسترش داده است. محصولات مایکروسافت چنان طیف وسیعی را پوشش می‌دهد که نمی‌توان دسته بندی دقیقی برای آن ارائه داد. اما برخی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت این غول نرم افزاری عبارت است از:
–    ویندوز‌ها و خدمات ویندوز زنده؛ خدمات ویندوز زنده یا Windows Live مجموعه‌ای از محصولات و خدمات مربوط به ویندزو است که به صورت آنلاین ارائه می‌شود. مایکروسافت از راه اندازی این بخش چند هدف را دنبال می‌کند: ارتباط با کاربران در یک مرکز واحد، ارائه تمام محصولات مایکروسافت به کاربران و ایجاد یک تعامل سودمند بین سرویس‌های تحت وب و ویندوز.

مایکروسافت که با تولید طیف وسیعی از محصولات رقبای سرسختی برای خود پیدا کرده، در زمینه جستجوگرهای اینترنتی با غول‌هایی مثل گوگل و یاهو رقابت می‌کند.

–    نرم افزارهای تجاری از قبیل برنامه مدیریت روابط با مشتری (CRM) و مدیریت منابع سازمانی (ERP)؛
–    سخت افزارهایی مثل موس و صفحه کلید و ابزار بازی Xbox؛
–    نرم افزارهای آفیس؛
–    نرم افزار‌ها و ابزارهای موبایل مثل ویندوز فون؛
–    سرورهایی مثل ونیدوز سرور، SQL Server؛
–    نرم افزارهای استودیویی مثل Visual Studio؛
    نرم افزار‌ها و خدمات سرگرمی مثل وب سایت MSN، وب سایت Xbox، شبکه خبری MSNBC؛
–    ابزار و برنام‌های شبکه‌ای مثل NET Framework و ASP. NET؛
–    ابزار‌ها و برنامه‌های امنیتی برای محصولات مختلفی از قبیل ویندوز‌ها و نرم افزارهای تجاری؛ نرم افزارهای طراحی مثل Microsoft Expression
–    و…

مایکروسافت با تولید طیف وسیعی از محصولات رقبای سرسخت زیادی برای خود پیدا کرده است. در عرصه بازی‌های رایانه‌ای با محصولاتی مثل پلی استیشن و نینتاندو و در زمینه جستجوگرهای اینترنتی با غولهایی مثل گوگل و یاهو رقابت می‌کند. در عرصه تبلیغات هم بر سر خرید بعضی شرکت‌های تبلیغاتی رقابت سختی با گوگل دارد. در زمینه مرورگرهای اینترنتی با محصولاتی مثل فایرفاکس و مرورگر گوگل کروم در رقابت است. با اپل و گوگل نیز به خاطر سیستم عامل‌های موبایل رقابت سختی در پیش گرفته است. در عرصه تولید نرم افزارهای سازمانی و تجاری نیز با اوراکل و SAP رقابت می‌کند.