آینده‌ای درخشان برای سه شرکت بزرگ فعال در حوزه رایانش ابری

«آمازون» شهرت خود را مدیون پیشگامی در تجارت الکترونیکی است. «مایکروسافت» بیش‌ از هرچیز با تولید سیستم عامل ویندوز که اکنون در سراسر جهان مورد استفاده است به شهرت رسیده و «گوگل» نیز پیشرفت خود را مرهون تخصص یافتن در تبلیغات آنلاین است. اما این رهبران صنعت فناوری اطلاعات در جهان، در سال‌های اخیر در یک حوزه‌ی تجاری دیگر سود هنگفتی به دست می‌آورند: این حوزه همان «رایانش ابری» یا Cloud Computing  است.

IndustryARC با بررسی جدیدترین گزارش‌های مالی‌ِ این شرکت‌ها، دریافته است که عملکرد و رشد واحد رایانش ابری توانسته از تخصص‌های پیشین و سنتی آن‌ها پیشی بگیرد. اکنون این سه غول فناوری اطلاعات جهان به عنوان شرکت‌های برتر در حوزه ارائه خدمات ابری به صورت اجاره‌ای یا در قالب دسترسی نرم‌افزاری در مراکز داده‌ی خود، در دنیا مطرح هستند.

آمازون که بدون شک رهبر بازار در حوزه‌ی رایانش ابری به شمار می‌رود، از بزرگترین ذی‌نفعان این صنعت نو پاست و سودی که از واحد رایانش ابری خود کسب می‌کند، بسیار بیشتر از تراکنش‌های پرتعداد این شرکت در بخش خرده‌فروشی است. آمازون با پشت سر گذاشتن نزدیک به بیش از یک دهه ضررهای متوالی، به شرکتی تبدیل شده است که توانسته به‌دست آوردن سودهای قطعی و درازمدت را در کارنامه خود ثبت کند. بنا به گزارش‌های جدید، آمازون از خدمات رابری خود که Amazon Web Services یا به اختصار A.W.S نام دارد، بیش‌تر از ۸۹۰ میلیون دلار سود عملیاتی به دست آورده که این خود، بخش عظیمی از سود کلی این شرکت را تشکیل می‌دهد.

بر خلاف کسب‌وکار خرده‌فروشی آمازون، درآمدهای این شرکت در زمینه‌ی رایانش ابری در معرض خطر و تهدید قرار گرفته است زیرا این شرکت رقابت شدیدی با گوگل و مایکروسافت دارد، و این دو شرکت نیز سرمایه‌گذاری‌های کلانی در زمینه ی رایانش ابری در دستور کار قرار داده‌اند. به عبارت دیگر گوگل و مایکروسافت با ارائه انواع خدماتِ ارزان قیمت ابر، درآمدهای آمازون را تهدید می‌کنند.

آینده‌ای درخشان برای سه شرکت بزرگ فعال در حوزه رایانش ابری

در نتیجه این پرسش وجود دارد که آیا A.W.S ، برنامه‌ای برای آینده ندارد و به آخر خط رسیده است؟ (نیویورک تایمز به نقل از James McQuivey یکی از تحلیلگران موسسه فارستر)

مایکروسافت، دومین نقش‌آفرین بزرگ بازار یکپارچه‌سازی رایانش ابری، به تدریج به عملیات پردازش ابری روی آورده و از تمرکز خود بر بخش نرم‌افزارهای سنتی قدرتمند خود کاسته است. پلتفرم ابری مایکروسافت موسوم به آژور (Azure) نسبت به سه ماهه مشابه در سال ۲۰۱۶ از رشد خیره‌کننده‌ی ۹۳ درصد برخوردار بوده است. طبق گزارش خود این شرکت، تقاضا برای خدمات یکپارچه‌سازی ابرهای تجاری بسیار زیاد است.

آینده‌ای درخشان برای سه شرکت بزرگ فعال در حوزه رایانش ابری

آلفابت (Alphabet) شرکت مادر گوگل نیز می‌کوشد خود را به این دو رقیب نزدیک کند. اگر چه آلفابت درآمد خالص خود را اعلام نکرده ولی دیگر درآمدهای گوگل – که رایانش ابری بخشی از آن محسوب می‌شود – نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته ۴۹ درصد رشد داشته است. بنا به اعلام مدیر ارشد مالی آلفابت، پلتفرم ابری این شرکت در مدت زمانی کوتاه توانسته به یکی از پُررشدترین کسب‌وکارهای این شرکت تبدیل شود.

آینده‌ای درخشان برای سه شرکت بزرگ فعال در حوزه رایانش ابری

در حالی که A.W.S آمازون خود را برای یک جنگ قیمت آماده می‌کند، آژور مایکروسافت به دنبال استراتژی دیگری است. این استراتژی جذب مشتریان با توان اقتصادی پایین‌تر و بیش‌تر کردن وابستگی آن‌ها به خدمات رایانش ابری است. در واقع مایکروسافت برآن است تا پس از آن که اتکای شرکت‌ها به خدمات ابری افزایش یافت، قیمت‌ها را افزایش دهد یا از طریق عرضه‌ی قابلیت‌های جدید درآمد بیش‌تری کسب کند.