نقش هوش مصنوعی در منابع انسانی ؛ کاربردها و نمونه های موفق

زمان مطالعه: 12 دقیقه

نقش هوش مصنوعی در منابع انسانی ؛ کاربردها و نمونه های موفق

هوش مصنوعی مفهومی گسترده است که فناوری‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. مدیریت منابع انسانی یکی از حوزه‌هایی است که تحت تاثیر این فناوری قرار گرفته و امروزه از آن برای فرایندهای استخدام، پرورش و توسعه کارمندان استفاده می‌کند.

از هوش مصنوعی می‌توان برای خودکارسازی وظایفی مانند مدیریت حقوق و دستمزد و مزایا  نیز بهره گرفت. اما این فناوری بیش از هرچیزی در سرعت‌دهی به ایجاد سیاست‌های جدید، قراردادها، شرح وظایف، سوالات مصاحبه و غیره کاربرد دارد. همچنین می‌توان با استفاده از تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده و یادگیری ماشینی، نتایج تصمیم‌های مختلف را پیش‌بینی کرده و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد.

بر اساس گزارش Oracle/Future Workplace، اکثر متخصصان منابع انسانی از ادغام هوش مصنوعی در فرآیندهای منابع انسانی خود استقبال می‌کنند. در واقع، 64 درصد از آنها در مطالعه سال 2019 توسط Oracle و Future Workplace گزارش دادند که برای مشاوره به یک ربات هوشمند اعتماد می‌کنند.

در این مقاله به معرفی هوش مصنوعی و تاثیرات و مزایای آن بر مدیریت منابع انسانی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

هوش مصنوعی یا (AI) به سیستم‌های کامپیوتری اشاره دارد که می‌توانند کارهایی را انجام دهند که برای آن به هوش انسان نیاز است. این کارها شامل توانمندی‌هایی مانند یادگیری، منطق، حل مسئله و درک زبان طبیعی است.

این یک موضوع مهم و بزرگ برای دنیا است، زیرا شیوه انجام بسیاری از کارها در زمینه‌های مختلف از جمله وسایل نقلیه خودران، تشخیص پزشکی، مدیریت مالی، پیش‌بینی خطر و پیش‌گیری و موارد دیگر را تغییر می‌دهد.

فناوری هوش مصنوعی در منابع انسانی در سال‌های اخیر به طور پیوسته تکامل پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود که هوش مصنوعی چشم‎‌انداز منابع انسانی را به طور اساسی تغییر خواهد داد. برای مثال یک مدیر منابع انسانی ممکن است از یک ابزار مجهز به هوش مصنوعی مانند Workable به عنوان بخشی از استراتژی جذب و استخدام خود استفاده و به این ترتیب فرآیند استخدام خود را خودکار کند. به این ترتیب، زمان و منابع صرف شده برای مصاحبه با افرادی که واجد شرایط موقعیت‌های باز در یک سازمان نیستند، آزاد می‌شود. به این ترتیب، این زمان آزاد را می‌توان در سایر کارهای مهم منابع انسانی مانند مدیریت روابط کارکنان یا شناسایی فرصت‌های خالی سازمان، سرمایه‌گذاری کرد.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در منابع انسانی

استفاده از هوش مصنوعی در منابع انسانی مزایای متعددی با خود به همراه دارد. هوش مصنوعی می‌تواند در زمینه‌های زیر، مزایای قابل توجهی برای سازمان‌ها به همراه داشته باشد.

1. حذف پیش داوری‌ها

هوش مصنوعی در منابع انسانی ، به تصمیم‌گیری‌های مطمئن مبتنی بر داده در فرآیندهای حیاتی مانند استخدام، مدیریت عملکرد و همچنین برنامه‌ریزی و رهبری کمک می‌کند.

کارشناسان منابع انسانی باید آگاه باشند که پیشینه یک فرد بر تصمیمات استخدام یا پیشرفت شغلی آنها تأثیر نمی‌گذارد. استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند انتخاب منابع انسانی می‌تواند انتخاب بی‌طرفانه کاندیدهای استخدامی را تضمین کند.

واحد منابع انسانی باید از برخورد یکسان با همه کارکنان و در همه سطوح اطمینان حاصل کند. فراموش نکنید اخذ تصمیمات منصفانه برای داشتن یک محل کار مناسب و اطمینان از رضایت کارکنان از شرکت و احساس ارزشمندی برای آنها ضروری است.

2. افزایش رضایت کارکنان

با هوش مصنوعی می‌توانید تجربه‌ کارکنان خود را شخصی‌سازی کنید. بسیاری از سوالات کارکنان با کمک یک چت بات مجهز به هوش مصنوعی، سریعتر حل می‌شود. کارمندان مجبور نیستند برای یک قرار ملاقات با واحد منابع انسانی منتظر بمانند یا برای سؤالات پیش پا افتاده منتظر پاسخ به ایمیل خود باشند. علاوه بر این، استفاده از هوش مصنوعی باعث می‌شود تا کارمندان پیشنهادهای آموزشی را به صورت شخصی دریافت کنند.

همچنین ابزارهای هوش مصنوعی و منابع انسانی به کارکنان در برنامه‌ریزی شغلی کمک می‌کنند و تجربه‌شان را بهبود می‌بخشند که منجر به افزایش مشارکت و رضایت کارکنان می‌شود.

افزایش رضایت کارکنان

استفاده از هوش مصنوعی در منابع انسانی باعث می‌شود تا کارمندان پیشنهادهای آموزشی را به صورت شخصی دریافت کنند

3. بهره‌ وری بیشتر

شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی در منابع انسانی استفاده می‌کنند، می‌توانند کارایی واحد منابع انسانی خود را افزایش دهند. هوش مصنوعی اکثر کارهای تکراری مانند مدیریت حضور و غیاب و مرخصی را خودکار و کاغذبازی را حذف می‌کند. به این ترتیب منابع انسانی داده‌های صحیحی را دریافت می‌کند؛ زیرا مشارکت انسان‌ها و خطای انسانی نیز کاهش می‌یابد.

4. کاهش هزینه‌ها

استفاده از هوش مصنوعی در منابع انسانی ، کاهش زمان و انرژی نیروی کار را در ثبت دستی سوابق یا اسناد تضمین می‌کند.

علاوه بر این، نرم افزار HRMS داده‌ها و محاسبات دقیقی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در هزینه‌های اصلاحی، برای فرآیندهایی مانند حقوق و دستمزد و مدیریت عملکرد، صرفه‌جویی می‌کند. علاوه بر این، نیاز کمتر به نیروی کار در انجام فرآیندها و اصلاحات دستی، هزینه سازمان‌ها را کاهش می‌دهد.

5. اخذ تصمیمات آگاهانه

به‌کارگیری ابزارهای هوش مصنوعی در منابع انسانی به شما کمک می‌کنند تا داده‌ها را به طور سیستماتیک، در یک انبار داده متمرکز ذخیره کنید. پس از آن، منابع انسانی و سایر ذینفعان، هر زمان که لازم باشد می‌توانند به این داده‌ها دسترسی داشته باشند.

داشتن داده‌های صحیح به شما کمک می‌کند تا بر اساس حقایق تصمیم بگیرید و از سوء‌تفاهم‌ها یا سوگیری‌ها جلوگیری کنید. تجزیه و تحلیل‌هایی که هوش مصنوعی ارائه می‌دهد، به شما کمک می‌کند تا تصمیمات استراتژیک سودآور و عملی بگیرید.

7 کاربرد هوش مصنوعی در منابع انسانی

با به‌کارگیری راه‌حل های منابع انسانی مبتنی بر هوش مصنوعی ، بهره‌وری کارکنان افزایش پیدا می‌کند. سازمان‌ها باید راه‌حل‌هایی از هوش مصنوعی را اتخاذ کنند که نیازهای کسب‌وکارشان را برآورده کند، با فرهنگشان سازگار باشد و امکانات دیجیتال لازم را ایجاد کنند.

موارد زیر تنها چند مورد از کاربردهای هوش مصنوعی در منابع انسانی است که می‌تواند انجام وظایف روزمره HR را کارآمدتر و مؤثرتر کند. هر راه حل مبتنی بر هوش مصنوعی، نه تنها حجم کاری متخصصان منابع انسانی را کاهش می‌دهد، بلکه تجربه کلی کارمندان را نیز افزایش خواهد داد.

کاربرد هوش مصنوعی در استخدام

هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل دقیق رزومه‌ها و تطبیق آنها با شرح شغل، به سازمان‌ها کمک می‌کند استعدادهای مناسب را پیدا کنند. Workable یک مثال خوب برای این فناوری است که نه تنها رزومه‌ها را برای شما تحلیل می‌کند، بلکه از داده‌های به دست آمده برای جمع‌آوری لیستی از افراد ایده‌آل که از لینکدین و سایر منابع آنلاین حذف شده‌اند، استفاده می‌کند و حتی برای آن افراد ایمیل ارسال می‌کند تا آنها را به موقعیت‌های باز سازمان جذب کند.

هوش مصنوعی در فرآیند ارزیابی نیز به طور فزاینده‌ای کارگشا است؛ از ایجاد بینش نسبت به یک مصاحبه ویدیویی تا ارزیابی شخصیت مصاحبه شونده و بسیاری موارد دیگر. با انجام این کار، نه تنها صرفه‌جویی زیادی در زمان ایجاد می‌شود، بلکه مطمئن می‌شوید که هیچ فرد احتمالی، به دلیل خطای انسانی یا خستگی نادیده گرفته نمی‌شود.

کاربرد هوش مصنوعی در ارزیابی عملکرد

این موضوع را با یک مثال بررسی می‌کنیم. فرض کنید یک مدیر منابع انسانی نیاز به بررسی عملکرد تیم خود دارد. او از یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا داده‌‍های عملکرد کارکنان را در طول سال ردیابی و تجزیه و تحلیل کند. این سیستم عواملی مانند وظایف تکمیل شده، میزان مشارکت افراد در پروژه و بازخورد آنها را در نظر می‌گیرد.

وقتی زمان بررسی فرا می‌رسد، این سیستم گزارش جامعی ارائه می‌دهد که در آن نقاط قوت، زمینه‌های بهبود و پیشرفت هر یک از اعضای تیم در طول زمان برجسته می‌شود. به این ترتیب  حدس و گمان از روند بررسی هر فرد حذف شده و تصمیمات عینی‌تر و منصفانه‌تری گرفته می‌شود.

کاربرد هوش مصنوعی در فرایندهای ورود و خروج از سازمان

نیروهای جدید اغلب احساس می‌کنند که غرق در کاغذبازی و رویه‌های اداری شده‌اند. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان تمامی این رویه‌ها را به شکلی ساده و در کمترین زمان پیش برد. برای مثال زمانی که یک کارمند جدید، به شرکت می‌پیوندد، هوش مصنوعی او را به سمت فرم‌های لازم راهنمایی می‌کند، او را با سیاست‌های شرکت آشنا کرده و حتی جلسات آموزشی اولیه را برگزار می‌کند.

به این ترتیب، فرد استخدام شده، کمتر احساس استرس می‌کند و بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. به طور مشابه، هنگامی که یک کارمند شرکت را ترک می‌کند، هوش مصنوعی می‌تواند بررسی‌های خروج، استرداد اموال شرکت و سایر کارها را مدیریت کند و خروج مطمئن را برای هر دو طرف تضمین کند؛ این یک بازی برد-برد است.

کاربرد هوش مصنوعی در فرایندهای ورود و خروج به سازمان

با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان تمامی رویه‌های استخدام و خروج از سازمان را به شکلی ساده و در کمترین زمان پیش برد

کاربرد هوش مصنوعی در جذب مشارکت کارکنان

واحد منابع انسانی اغلب برای سنجش احساسات کارکنان تلاش می‌کند. یک ابزار نظرسنجی مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند این فرآیند را خودکار کند. برای مثال، می‌توانید یک نظرسنجی کوتاه و جذاب را خودکار کنید که بازخورد صادقانه و ناشناس را از کارمندان دریافت می‌کند و نتایج آن توسط یک ابزار هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می‌شود.

به این ترتیب، روندها و زمینه‌های مورد توجه شناسایی می‌شوند و به تیم‌های منابع انسانی بینش‌هایی را که برای بهبود رضایت و مشارکت کارکنان نیاز دارند، ارائه می‌دهند.

کاربرد هوش مصنوعی در پرورش و آموزش استعدادها

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند یادگیری و توسعه را برای کارمندان شخصی کند.  AI در منابع انسانی می‌تواند مهارت‌ها و جاه‌طلبی‌های شغلی افراد را تجزیه و تحلیل کند و براساس نقش و اهداف هر فرد، دوره‌های آموزشی، وبینارها یا کارگاه‌های آموزشی مشخصی را توصیه می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در برنامه ریزی نیروی کار

مدیران منابع انسانی همیشه به دنبال شناسایی شکاف‌ها و فرصت‌های انسانی در سازمان خواهند بود تا بتوانند برنامه استخدام خود را برای سال آینده بسازند. با تجزیه و تحلیل داده‌هایی مانند مهارت‌های نیروی کار فعلی، روندهای صنعت و برنامه‌های رشد شرکت، یک ابزار هوش مصنوعی می‌تواند پیش‌بینی کند که چه نقش‌هایی ممکن است در سال آینده نیاز یک سازمان باشد.

به این ترتیب مدیر منابع انسانی می‌تواند استراتژی و برنامه‌ریزی سالانه دقیقتری داشته باشد و اطمینان حاصل کند که سازمان همیشه استعدادهای مناسب را در اختیار دارد.

چت‌بات‌ها و دستیارهای مجازی

یک ربات چت هوش مصنوعی را در نظر بگیرید که به عنوان دستیار 24/7 منابع انسانی عمل می‌کند. با این ربات، کارمندان می‌توانند در مورد سیاست‌های مرخصی، مزایا و موارد دیگر از چت‌بات سؤال کنند و بنابراین تیم منابع انسانی این فرصت را پیدا می‌کنند تا روی وظایف استراتژیک خود تمرکز کنند. کارکنان نیز به سرعت پاسخ‌ سوالات خود را دریافت کرده و تجربه آنها بهبود پیدا می‌کند.

چالش‌ های به‌ کارگیری هوش مصنوعی در منابع انسانی

اگرچه بدیهی است که هوش مصنوعی در سال‌های آینده تأثیر مفیدی بر حوزه مدیریت منابع انسانی خواهد داشت، اما متخصصان منابع انسانی باید از مشکلات احتمالی آگاه باشند. در ادامه به رایج‌ترین چالش‌های کاربرد هوش مصنوعی در منابع انسانی اشاره شده است:

 • شایع‌ترین نگرانی در میان مدیران منابع انسانی در مورد آسانی و ایمنی هوش مصنوعی برای استفاده است. در واقع، نگرانی‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی کارکنان شایع‌ترین دلیلی است که افراد را در استفاده از هوش مصنوعی در محل کار مردد می‌کند.
 • طبق نظرسنجی اوراکل درمورد محل کار، 31 درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند که ترجیح می‌دهند با یک انسان درگیر شوند تا یک ماشین. بنابراین متخصصان منابع انسانی باید هنگام انطباق با روندها و فناوری‌های روز، آماده مواجهه و رسیدگی به این مسائل باشند.
 • کارمندان از کارفرمایان خود انتظار دارند که پیش از استفاده از فناوری، از داده‌های شخصی آنها محافظت کرده و رضایت آنها را جلب کنند. از سوی دیگر، سازمان‌ها می‌خواهند در برابر نقض داده‌ها احساس امنیت کنند، بنابراین برای متخصصان منابع انسانی، این یک جهش بنیادی است که باید انجام دهند.
 • چالش دیگری که منابع انسانی با آن روبرو است، حفظ هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی به ارزیابی و ارتقای مداوم نیاز دارد که نگهداری از آن فرایندی وقت‌گیر است.
 • اگرچه هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و ارائه نتایج مفید برای تصمیم‌گیری عالی است، اما همیشه نمی‌تواند تفاوت‌های ظریف و غیرفنی را تشکیل دهد. برای مثال هوش مصنوعی نمی‌‍تواند مواردی مانند فرهنگ و ارزش‌های سازمان را هنگام ارزیابی نامزدهای شغلی در نظر بگیرد.

نکات مهم پیاده‌ سازی AI در منابع انسانی

از مهمترین نکاتی که در پیاده سازی هوش مصنوعی در منابع انسانی باید مورد توجه قرار داد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای کسب نتایج موفقیت آمیز از هوش مصنوعی ، داشتن داده‌های درلحظه و قابل اعتماد بسیار اهمیت دارد. بنابراین باید ابتدا داده‌های صحیح را به‌دست آوریم و سپس مطمئن شویم که هدف خروجی مشخص است.
 • اکوسیستم هوش مصنوعی شبیه هیچ محیط IT دیگری نیست و نیازمند استعدادها و فنون خاصی است. تیم منابع انسانی باید هنگام جمع‌آوری منابع داده مناسب و همچنین تمیز کردن داده‌ها و نظارت بر آن‌ها، دقت لازم را داشته باشد.
 • درک و دانستن موضوعات سازمانی بسیار مهم است. در نتیجه، باید در مورد چگونگی شناخت الگوهای مناسب، شفافیت و دستورالعمل وجود داشته باشد.
 • بر اساس الگوریتم‌ها و منطق‌های ارائه شده در سیستم، هوش مصنوعی ممکن است نتایج دقیق و بی‌طرفانه‌ای ایجاد کند. به یاد داشته باشید که هوش مصنوعی تنها کاری را که کاربر می‌خواهد انجام می‌دهد و نمی‌تواند به تنهایی تصمیم‌گیری کند.
نکات مهم پیاده‌ سازی AI در منابع انسانی

هوش مصنوعی تنها کاری را که کاربر می‌خواهد انجام می‌دهد و نمی‌تواند به تنهایی تصمیم‌گیری کند

نمونه‌ های موفق کاربرد هوش مصنوعی در منابع انسانی

هوش مصنوعی (AI) دنیای جدیدی را پیش روی مدیران منابع انسانی قرار می‌دهد. پلتفرم‌های هوش مصنوعی امروزی فراتر از انجام وظایفی مانند مرتب‌سازی رزومه‌ها یا داده‌های داوطلبان شغلی ، عمل می‌کنند.

هوش مصنوعی کمک می‌کند تا داوطلبان شغلی اولین تماس خود با کارفرما را به شکل هوشمند تجربه کنند. همانطور که آنها مصاحبه‌های خود را با چت بات انجام می‌دهند، هوش مصنوعی حالات چهره، زبان بدن و رسانه‌های اجتماعی آنها را تجزیه و تحلیل می‌کند تا شانس موفقیت در شغل را بهتر پیش‌بینی کند.

در ادامه برخی از شرکت‌هایی که اولین گام‌ها را برای ورود به دنیای جدید هوش مصنوعی در منابع انسانی برداشته‌اند، معرفی می‌کنیم.

IBM: جذب سطح جدیدی از مشارکت کارکنان

کاربرد هوش مصنوعی در منابع انسانی IBM کارمندان این شرکت را به روش‌های مختلفی درگیر می‌کند. به عنوان مثال، یکی از ابزارهای هوش مصنوعی، به گفتگوهای صورت گرفته در رسانه‌های اجتماعی، نظرسنجی‌ها و سایر منابع داده نظارت می‌کند.

بر اساس این داده‌ها، اگر فردی برای مدت طولانی در یک تیم بوده و برای ارتقاء آماده باشد، این اطلاعات در اختیار مدیر منابع انسانی قرار داده می‌شود. از سوی دیگر، اگر کارمندی در مسیر استعفا یا خروج از سازمان باشد، مجدد این اطلاعات در اختیار مدیران قرار می‌گیرند تا بتوانند زودتر مداخله کنند و در صورت امکان، کارمند را به مسیر خود بازگردانند.

IBM همچنین از یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی به نام Watson Career Coach (WCC)  در مدیریت منابع انسانی خود استفاده می‌کند. WCC با استفاده از ترکیب پردازش زبان طبیعی و اطلاعات تاریخی کارمندان، با آنها چت می‌کند. این ابزار می‌تواند به کارمندان کمک کند تا نقش‌های جدیدی در سازمان پیدا کنند که با مهارت‌های آنها مطابقت دارد و به این ترتیب در سازمان رشد کنند. این سیستم همچنین می‌تواند به آنها کمک کند تا برای اهداف شغلی بزرگتر تلاش کنند.

Royal Dutch Shell: یافتن استعدادهای پنهان در سازمان

شرکت Shell یکی از غول‌های نفت و گاز جهانی است که به دنبال راه‌حلی برای یافتن کارکنانی از شرکت بود که مهارت‌ها و توانمندی‌های لازم برای انجام کارهای مشخص را داشته باشند. Shell Opportunity Hub، راه‌حل این شرکت بر مبنای هوش مصنوعی برای حل این مشکل است که از یادگیری ماشینی برای مطابقت دادن توانایی‌های کارکنان با نیازهای شرکت استفاده می‌کرد.

هر دور استفاده از این سیستم، یادگیری بیشتری برای هوش مصنوعی به همراه داشته و آن را قادر می‌ساخت تا فرآیند را اصلاح و بهبود بخشد. این راهکار در Shell آنقدر موفق بود که این شرکت درحال حاضر برنامه‌هایی برای توسعه آن به 8000 کارمند در شاخه بازاریابی B2B خود دارد.

Hilton: رصد سریعتر و بهتر فرصت‌ ها

هتل‌های زنجیره‌ای هیلتون ، اولین کسب‌وکار پذیرنده هوش مصنوعی برای فرایند استخدام است. از سال 2014، این شرکت شروع به استفاده از هوش مصنوعی برای ارزیابی منابع، غربالگری آنها و مصاحبه با داوطلبان شغلی برای مراکز تماس و سایر نقش‌های پشتیبانی کرد.

نتایج کاربرد این فناوری بسیار قابل توجه بود، به شکلی که از زمان شروع برنامه، سرعت استخدام هیلتون تا 85 درصد افزایش پیدا کرد. همچنین زمان صرف شده بین مصاحبه اولیه تا جذب از 42 روز به 5 روز کاهش یافت.

سارا اسمارت، معاون استخدام جهانی در هیلتون درمورد کاربرد هوش مصنوعی در منابع انسانی گفته است: «ما از این پیاده‌سازی، مزایای تجاری دیگری را نیز تجربه کرده‌ایم؛ مانند افزایش تنوع استعدادها در سازمان و توانمندسازی پرسنل جذب برای شناسایی سریع‌تر یک نامزد شغلی با عملکرد بالا».

Unilever: حرکت با سرعت هزاره ها

شرکت جهانی Unilever به دنبال یک راه جدید و پویا برای تعامل با نسل جدید بود که پاسخ آن در استفاده از هوش مصنوعی برای مصاحبه دیده شد. این شرکت نرم‌افزار استخدام هوش مصنوعی HireVue را به کار گرفت تا با استفاده از تجزیه و تحلیل ویدیویی حالات چهره، زبان بدن و کلمات کلیدی مشخص کند کدام کاندیدهای شغلی به احتمال زیاد در سازمانش موفق هستند.

نتایج این پیاده‌سازی نشان داد اکثر کاندیدها مصاحبه‌ها را دوست داشتند و 80 درصد از آنها در مورد مصاحبه‌ها بازخورد مثبت دادند. این خود نشانه‌ای بود که این سیستم، به همان اندازه که آنها امیدوار بودند، برای نسل جدید دوستانه است.

Unilever از آن زمان این برنامه را در 53 کشور اجرا کرده است. نتایج این برنامه، بیش از 50000 ساعت صرفه‌جویی در غربالگری رزومه‌ها، کاهش 75 درصدی زمان استخدام و 1.2 میلیون دلار صرفه‌جویی هزینه در سال است.

با وجود اینکه سال‌ها از ظهور فناوری هوش مصنوعی می‌گذرد، هنوز می‌توان این روزها را دوران اولیه برای هوش مصنوعی دانست. اگرچه نتایج امروز هوش مصنوعی قدرتمند هستند، باید گفت که این تازه شروع کار است! هوش مصنوعی ممکن است به زودی راهی برای تغییر زمین بازی در فرایند استخدام، ایجاد مسیرهای شخصی برای هر کارمند و باز کردن بسیاری از امکانات دیگر در منابع انسانی باشد؛ راهی که نباید از آن غافل ماند.


منابع:

 • resources.workable.com
 • analyticssteps.com
 • pockethrms.com
 • checkr.com