شرکت مهندسی فکور بین الملل تهران (فیتکو)


در یک نگاه

شرکت مهندسی فکور بین الملل تهران (فیتکو) از سال 1381 همواره در مسیر پشتیبانی همه جانبه از پروژه ها و صنایع راهبردی در راستای تحقق اقتصاد پویا و متکی به دانش و فن آوری نوین گام برداشته است. از فیتکو بعنوان یکی از پیشتازان عرصه مهندسی و تامین تجهیزات و قطعات کلیدی در حوزه صنایع، معادن، نفت، گاز و پتروشیمی به خوشنامی یاد می شود. این شرکت با موفقیت در اخذ نمایندگی از برندهای برتر بین المللی آغاز به کار کرد و نمایندگی انحصاری بیش از 10 شرکت بین المللی را در صنایع مختلف اخذ کرده است.

نیاز کسب و کار

فیتکو از سال 1391 از سیستم‌های دلفی همکاران سیستم استفاده می‌کرد، که با توجه به تغییر فضای کسب‌وکار و رقابتی شدن بازار بین رقبا و اهمیت بیش از پیش اطلاعات و تحلیل های مدیریتی، سیستم‌های قدیمی پاسخ‌گوی نیازهای جدید این شرکت نبود. نیازهایی مانند یکپارچگی انواع سیستم های نرم افزاری موجود در شرکت، یکپارچگی فرآیندهای مالی و بازرگانی، دسترسی آسان به داده ها و گزارشات مالی، امکان طراحی برخی از گزارشات مدیریتی و غیره. شرکت فیتکو پس از بررسی راهکارهای موجود در بازار، راهکاران ابری را به عنوان نسل جدید نرم‌افزارهای همکاران سیستم انتخاب و نسبت به اسقرار آن اقدام نمود.

چرا راهکاران ابری

آقای بلوکی؛ مدیر مالی شرکت فیتکو

«ما به دنبال این هستیم که همه فرایندهای مالی، اداری و بازرگانی را به شکل سیستمی پیش ببریم. قصد داریم همه سیستم‌ها به شکل یکپارچه با هم در ارتباط باشند و بتوانیم اطلاعات کسب‌وکارمان را تحلیل کنیم. ما در فیتکو سعی می‌کنیم از فناوری‌های روز دنیا استفاده کنیم و بر همگان پوشیده نیست که استفاده از فن آوری روز هزینه های بالا و نیاز به استخدام کارکنان بسیار متخصص و صرف هزینه های آموزشی مداوم دارد بنابراین برای اینکه بتوانیم علاوه بر استفاده از فناوری، هزینه‌های خودمان را نیز مدیریت کنیم، ترجیح داده‌ایم که فعالیت‌هایی که در راستای عملیات تخصصی فیتکو نمی باشد و مدام با پیشرفت تکنولوژی به سرعت تغییر می کند، را برون سپاری کنیم. بعنوان مثال اعتقاد داریم در زمینه IT، شرکت‌های متخصص زیادی وجود دارند که کلیه خدمات مورد نیاز شرکت ها را با کیفیت و استاندارد بالا ارائه می دهند که از جنبه های زیادی نسبت به استخدام افراد حقیقی برتری های زیادی دارند . در مورد سیستم‌های اطلاعاتی و نرم‌افزارها هم همین روند را در پیش گرفتیم. راهکاران ابری برای ما مزیت هزینه‌ای داشته و هزینه‌های نگهداری از سیستم‌ها و هزینه‌های پنهان و آشکار ما را در این زمینه کاهش داده است. قبلا بخش قابل توجهی منابع و ظرفیت های مادی و معنوی سازمان اعم از سرورها، میاحث مربوط به امنیت اطلاعات و سطوح دسترسی افراد به سیستم‌های مالی اختصاص یافته بود اما هم اکنون هیچ سرور و سخت‌افزاری برای این سیستم‌ها نیاز نداریم و تمام فضای سرورها برای استفاده در سایر بخش‌ها آزاد شده است.» از مزایای استفاده از سیستم رایانش ابری می توان به نکات زیر اشاره نمود.

 

افزایش امنیت اطلاعات

آقای بلوکی؛

«با وجود تمام سیستم‌ها و نرم افزارهای که جهت حفظ امنیت اطلاعات شرکت در نظر گرفته‌ بوده ایم متاسفانه، تا کنون دوبار سرورهای ما به باج‌افزار آلوده شده و بخشی از اطلاعات شرکت از دست رفته بود. که منجر به ورود خسارات مادی و معنوی زیادی گردید. لذا با توجه به این که در بهترین حالت ممکن برای بحث امنیت اطلاعات ما از یک فرد بهره می گیریم در صورتی که در سیستم های رایانش ابری از یک تیم بهره گرفته می شود و یا اینکه هزینه تهیه نرم افزار ها و سخت افزار های امنیتی و با توجه به سرعت تولید انواع ویروس های مخرب عموما بسیار بالاست که برای شرکت های معمولی عموما توجیه اقتصادی شاید نداشته باشد. با توجه به این مسائل تصمیم گرفتیم یک بار برای همیشه احتمال وقوع این خطر را کاهش دهیم بنابراین از سیستم رایانش ابری استفاده نمودیم.

 

دسترسی آسان

« در هر زمان و هر مکانی که به سیستم مالی و گزارشات مربوطه نیاز داشته باشیم، در دسترس ما است. با توجه به ماهیت شرکت و لزوم انجام ماموریت های داخلی و خارجی، به راحتی می توان از همه جا به سیستم مالی دسترسی داشته باشیم و گزارشات مورد نیاز را از سیستم استخراج نمائیم. همچنین دفاتر نمایندگی های ما در سایر شهر ها نیز به راحتی می توانند از نرم افزار مالی با همان کیفیت دفتر مرکزی استفاده می نمایند. حتی کارشناسان مالی در برخی از مواقع ضروری امکان استفاده از نرم افزار را خارج از ساعات اداری و در خارج از دفتر شرکت (منزل) نیز دارند که این نکات چندین بار به چالاکی و سرعت عمل بیشتر واحد مالی در مواقع ضروری کمک شایانی کرده است .»