بازاری بدون دغدغه‌های زیرساخت (serverless market)

نویسنده: الهه سلیمان‌ پور

قبل از فناوری رایانش ابری، برای پیاده سازی هر نرم‌افزار، سرور‌ها از اجزای اصلی مورد نیاز بودند. علاوه بر خرید سرور، تجهیزات دیگری مانند کابل‌کشی، دستگاه‌های کولینگ، رک، دسترسی مداوم به اینترنت و … برای نگهداشت سرورها مورد نیاز بود و این موضوع معمولا زمان و هزینه زیادی به سازمان‌ها تحمیل می‌کرد. ظهور رایانش ابری باعث شد به دنیایی از فناوری‌ها بدون دغدغه‌ی زیرساخت وارد شویم. استفاده از فناوری زیرساخت به عنوان خدمت (IaaS) تغییرات بزرگی برای بسیاری از افراد و کسب و کارها ایجاد کرد. از این طریق این امکان فراهم شد که بدون هزینه اضافه برای تهیه و نگهداشت زیرساخت‌ها با پرداخت حق اشتراک از این خدمات بهره برد.

در نگاه اول ممکن است فکر کنید این فناوری چیزی بسیار متفاوت از حالت سنتی استفاده از زیرساخت است. اما اینطور نیست، بلکه فقط در مدل بکارگیری زیرساخت تفاوت ایجاد شده است. عبارت serverless هرگز به این معنی نبوده که دیگر به هیچ سروری نیاز نیست بلکه به این معنی است که دیگر دغدغه‌ای بابت تامین و نگهداری از زیرساخت وجود ندارد. این عبارت برای اولین بار زمانی استفاده شد که زیرساخت‌ها و فرایندهای مربوط به آن در جای دیگری خارج از سازمان مدیریت می‌شد، امروز مفهوم متفاوت‌تری درباره آن وجود دارد، در این حالت تمام موضوعات مربوط به زیرساخت به شرکت ارائه‌دهنده خدمات ابری برون‌سپاری می‌شود.

رشد فناوری‌های جدید تغییرات زیادی را در مدل کسب و کارها ایجاد کرد. فناوری رایانش ابری با مزایای زیادی که برای سازمان‌ها به ویژه کسب‌و‌کار‌های کوچک و متوسط ایجاد کرد، به سرعت رشد کرد، بر اساس آمارهای جهانی بیش از 77% از شرکت‌ها حداقل از یک نرم‌افزار مبتنی بر ابر استفاده می‌کنند. اما چه چیزی باعث شد فناوری رایانش ابری مورد استقبال بیشتری قرار بگیرد؟

برای تجهیز یک زیرساخت مناسب باید مواردی چون حافظه، پردازشگر‌ها، دسترسی بالا به داده‌ها و … در نظر گرفته می‌شد. از سوی دیگر مساله این بود که از ظرفیت سرور به صورت کامل استفاده نمی‌شد گاهی در بسیاری از سازمان‌ها بیش از 90% ظرفیت سرور بی استفاده می‌ماند و این به معنی عدم کارایی بود. این موضوع به این دلیل بود که بسیاری از سازمان‌ها در بازه‌های زمانی خاصی حجم درخواست‌های بالایی داشتند و مجبور بودند از زیرساخت‌های قوی‌تری استفاده کنند اما در سایر مواقع حجم درخواست‌ها کم می‌شد و دیگر به پردازشگر‌های هسته‌ای قوی‌تر نیاز نبود. بنابراین اگر زیرساخت حرفه‌ای‌تری تهیه می‌شد تنها در بازه‌های زمانی که درخواست‌های بالا داشتند قابل استفاده بود و در دیگر مواقع از حداکثر ظرفیت آن استفاده نمی‌شد و برعکس اگر زیرساخت‌ ارزان‌تری تهیه می‌شد در پیک کاری پاسخگوی سازمان نبود. تنها راه‌حل این مشکل استفاده از خدمات رایانش ابری بود. با رایانش ابری این امکان فراهم شد که در بازه‌های زمانی شلوغ از بسته‌های زیرساختی قوی‌تری استفاده کنند و به تناسب آن پول بیشتری پرداخت شود و در دیگر مواقع از بسته‌های زیرساختی پایین‌تر با هزینه کمتر استفاده کنند.

بازاری بدون دغدغه‌های زیرساخت

هزینه تنها مزیت استفاده از خدمات رایانش ابری نیست. تصور کنید شما زیرساخت مناسبی را تهیه کرده‌اید، آیا به این فکر کرده‌اید که باید دانش فنی استفاده و نگهداشت از آن را هم داشته باشید، آیا به اندازه کافی نیروی متخصص در سازمان دارید؟ در فناوری رایانش ابری شما دیگر هیچ مسئولیتی بابت نگهداری از زیرساخت ندارید و شرکت ارائه‌دهنده این کار را انجام می‌دهد. بنابراین در این حالت به دانش فنی کمتری نیاز خواهید داشت. از سویی دیگر این موضوعات را به تیم متخصصی می‌سپارید که روزانه با درخواست‌های زیادی از این نوع مواجه می‌شوند در نتیجه می‌توانند راه حل بهتری برای این مسائل پیدا کنند. با این کار به نظر می‌رسد می‌توانید بخشی از ریسک‌هایی که با آن مواجه هستید را برون‌سپاری کنید. این ریسک‌ها معمولا شامل کند شدن سرویس، نیاز به بروز رسانی، مشکلاتی در استفاده از فایروال‌ها و … است.
از طرفی آمارهای دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد 50% از سخت‌افزار‌ها در بازه زمانی 5 ساله مستهلک می‌شوند، همچنین هارد دیسک‌ها غالبا عمر استفاده دارند و اگر به موقع تعویض نشوند ممکن است با سوختن ناگهانی علاوه بر هزینه‌ای که برای سازمان خواهند داشت، کار شرکت را برای مدتی با اختلال مواجه کنند اما در شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری به دلیل کنترل‌های پیوسته‌ای که بر زیرساخت‌ها وجود دارد کاربر هرگز با چنین مسائلی درگیر نمی‌شود.

علاوه بر این رایانش ابری بستری برای ظهور فناوری‌های دیگر مثل کلان داده‌ها، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و … فراهم کرد.

مدیریت کلان داده‌ها به‌معنای ذخیره‌سازی، بازیابی و استفاده از داده‌هایی است که در حجم بالا و با سرعت زیاد تولید شده‌اند و تنوع فراوانی دارند. این داده‌ها به بررسی کیفیت و صحت‌سنجی نیاز دارند و ارزشمندی آن‌ها نیز باید بررسی شود. بهترین نمونه‌ی کلان داده‌ها را می‌توان در شبکه‌های اجتماعی دید. در این شبکه‌ها، به‌ویژه انواعی از شبکه‌های اجتماعی که در موبایل استفاده می‌شوند، داده‌های متنوعی با سرعت بالا تولید و مبادله می‌شوند. به‌منظور ایجاد سهولت در تبادل داده‌ها و تسریع در پردازش اطلاعات، نیاز است زیرساختی فراهم شود تا دستگاه‌های متصل به شبکه‌ی اجتماعی یا دیگر نرم‌افزارهای سازمانی، قادر به استفاده از داده‌ها با هزینه‌ی کم و بدون تاخیر زمانی باشد.

بیش‌تر سخت‌افزارهای موجود، قادر به پردازش نرخ بالای تبادل داده نیستند. به همین دلیل، نیاز است که از رایانش ابری استفاده شود و فناوری کلان داده روی مراکز داده‌ای قرار گیرد که از رایانش ابری پشتیبانی می‌کنند. با این شیوه، امکان برقراری ارتباط از راه دور، سریع و موثر توسط تعداد بالایی از کارکنان سازمان فراهم می‌شود و تاخیرهای زمانی و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها را نیز شاهد نخواهیم بود.
ارزهای دیجیتال نیز در بستر رایانش ابری، با عنوان بلاکچین تبادل می‌شوند و از کدگذاری‌های پیچیده‌ی امنیتی پیروی می‌کنند، تا به‌سهولت قابل رمزگشایی نباشند. با توجه به کارکرد متفاوت این ارزها نسبت به ارزهای سنتی و تفاوت شیوه‌ی‌ِ تعاملات نسبت به سیستم بانکداری رایج، شیوه‌ی ثبت و نگهداری اطلاعات ارزها نیز دارای تفاوت‌های بنیادین خواهد بود. مهم‌ترین نکته در رمز ارزها، پردازش تراکنش‌ها و زنجیره‌های بلاک از راه دور و به‌شکل توزیع‌شده است که از ساختار رایانش ابری پیروی می‌کند.

همچنین در اینترنت اشیا حجم زیادی داده توسط سنسورها تولید می‌شود. سنسورهایی که به‌شکل مداوم اطلاعات را تولید می‌کنند و از طریق شبکه اینترنت در اختیار مراکز داده‌ی سازمان می‌گذارند. این سنسورها، هزاران برابر انسان، داده تولید خواهند کرد و داده‌های تولیدشده توسط آن‌ها تنها در زیرساخت‌های بسیار قوی، قابل ذخیره و پردازش خواهد بود. همانند شبکه‌های اجتماعی انسان‌محور، بدون رایانش ابری امکان پیش‌بُرد اینترنت اشیا وجود نخواهد داشت. تمامی این فناوری‌ها، ناظر بر تولید، توزیع، گردآوری و تحلیل داده‌ها هستند و به سمت علم داده و تحلیل‌های پیشرفته‌ کسب‌و‌کار هم‌گرا می‎شوند. در‌نهایت، مجموع این فناوری‌ها منجر به تحول دیجیتال در سازمان‌ها شده‌اند.

امروز استفاده از خدمات ابری در دوره رشد خود قرار دارد و هر روز بیش از پیش شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه خواهیم بود. به نظر می‌رسد از دید کسب‌و‌کار‌ها در دنیایی که هر روز شاهد ظهور فناوری‌های جدیدی هستیم، مهم‌ترین مزیتی که در استفاده از خدمات رایانش ابری وجود دارد، بهره بردن از یک تکنولوژی به‌روز است. شاید رایانش ابری پاسخی برای همه‌ی دغدغه‌های شما نباشد اما حتما می‌تواند تا حد زیادی آن‌ها را کاهش ‌دهد.