انبارداری چیست ؟ راهنمای جامع اصول و فلوچارت انبارداری

زمان مطالعه: 17 دقیقه

انبارداری چیست ؛ راهنمای جامع اصول و فلوچارت انبارداری

انبارداری یکی از موارد مهم در بحث لجستیک است که مسائلی نظیر سازماندهی انبار، تشکیل سیستم دریافت، حسابداری و قرار دادن موجودی‌ها در انبار را حل می‌کند. امروزه انبارداری نقش مهم و به‌سزایی در فرایندهای یک کسب‌وکار ایجاد می‌کند.

انبارداری پایه و اساس ذخیره‌سازی محصولات به حساب می‌آید و این امکان را فراهم می‌کند تا کسب‌وکارها بتوانند خدمات بهتری به مشتریان ارائه داده و هزینه‌های خود را کاهش دهند. علاوه براین، انبارداری و ذخیره‌سازی موجودی بر انواع مختلفی از فرایندهای تولید و فروش تاثیرگذار است؛ از خرید و تهیه مواد خام گرفته تا مدیریت صحیح موجودی و ارسال سفارشات به مشتریان.

در این مقاله قصد داریم تا ضمن تعریف انبارداری ، در مورد تاریخچه، روش و اصول انبارداری ، فلوچارت انبارداری و دستورالعمل مرتبط با آن صحبت کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

انبارداری چیست؟

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، انبارداری به عنوان یکی از اجزای مهم فرایند لجستیک تعریف شده و شامل اقدامات مختلفی در زمینه مدیریت تامین یا سازماندهی ورودی‌ها و خروجی‌ها، یا به عبارتی دیگر جریان ورود و خروج کالاها و محصولات در یک سازمان می‌شود.

به بیانی ساده‌تر، انبارداری عبارت است از فرایند ذخیره‌سازی کالاهای فیزیکی یا موجودی‌های یک کسب و کار در یک انبار یا تاسیسات ذخیره‌سازی، پیش از آن که به فروش رسیده یا توزیع شوند. انبارها نه تنها محصولات را به‌شکل ایمن ذخیره‌سازی کرده و از آن‌ها حفاظت می‌کنند، بلکه امکان ردیابی موقعیت و مکان یک کالا، زمان رسیدن آن، مدت زمان حضور در انبار و میزان موجودی آن را نیز فراهم می‌کنند.

انبارداری و ذخیره‌سازی

میان دو واژه انبارداری و ذخیره‌سازی از نظر معنایی ابهام وجود دارد. با وجود اینکه انبارها محلی برای ذخیره‌سازی محصولات و کالاها هستند، با این حال هدف استفاده از انبارها، نگهداری و ذخیره موجودی‌ها برای فروش بوده و حجم ورود و جابجایی محصولات در آن‌ها زیاد است. در مقابل، واژه ذخیره‌سازی معمولا به نگهداری و ذخیره‌ آن دسته از دارایی‌های غیرتجاری اشاره دارد که برای احتیاط و استفاده‌های آتی، نگهداری و کنار گذاشته می‌شوند. 

اهمیت انبارداری در لجستیک

انبارداری مقوله‌ای مهم و ضروری در مدیریت زنجیره تامین محسوب می‌شود؛ چرا که طی فرایندهای زنجیره تامین، کالاها و محصولات از سمت تولیدکننده به دست مصرف‌کننده نهایی آن‌ها رسیده و چنانچه عملکرد یک انبار بی‌فایده و نامطبوب باشد، ممکن است کل زنجیره تامین را تحت تاثیر خود قرار دهد. به عنوان مثال، کمبود کالا یا تاخیر در ارسال آن‌ها از سمت انبار، می‌تواند اثرات زیان‌باری بر زنجیره تامین و در نتیجه عملکرد سازمان داشته باشد.

هدف از به کار بردن قوانین انبارداری، پشتیبانی از فرآیندهای تولید است که این امر با حفظ منابع، مواد و بسته‌بندی کافی برای تولید، زمینه را برای داشتن خروجی‌ها و محصولات بدون مشکل و وقفه زمانی فراهم می‌کند.

در واقع انبارها امکان دسترسی دائمی به محصولات و کالاها و امکان دریافت سیستماتیک کالاهای نهایی و تحویل به گیرنده مورد نظر را ایجاد می‌کنند.  لازم به ذکر است که انبارها با فراهم آوردن دسترسی مداوم به منابع مورد نیاز برای تکمیل یک اقدام تبلیغاتی یا تولید مجموعه‌های تبلیغاتی، از فرآیندهای بازاریابی نیز پشتیبانی می‌کنند.

تاریخچه انبارداری

انبارهای مدرن امروزی جانشین انبارهایی هستند که تمد‌ن‌های اولیه برای ذخیره مواد غذایی اضافی و کمک به بقا و زنده ماندن مردم در زمستان‌های طولانی یا مقابله با قحطی ساخته بودند. حدود 2200 سال پیش، رومیان انبارهای عظیمی را برای ذخیره‌سازی غلات، غذا و پوشاک در نزدیکی رودخانه تیبر ساخته بودند. ساخت این انبارهای عظیم در نزدیکی رودخانه با اهداف مشخص صورت گرفته بود؛ چرا که کشتی‌های رومی که با غنائم زیاد خود به کشور برمی‌گشتند، می‌توانستند مستقیما آن‌ها را از کشتی خارج کرده و داخل این انبارها قرار دهند.

در بریتانیا، اولین استفاده‌ها از واژه انبار به دهه 1300 برمی‌گردد که از انبارها به عنوان ساختار یا اتاقی برای نگهداری کالاهایی مانند ظروف شیشه‌ای و سرامیک استفاده می‌شد. در قرون بعدی، زمانی که انگلستان به گسترش دامنه حکومت خود ادامه می‌داد، انبارها در شهرهای بندری در سراسر اروپا و جهان نیز ظاهر شدند.

نکته جالب‌تر این است که در اواخر دهه 1700 و در طول انقلاب صنعتی، زمانی که ایده انبارداری به یکی از امور رایج در کسب‌وکارها تبدیل شد، از خود واژه انبار نیز در قالب فعل مورد استفاده قرار می‌گرفت، مثلا: برو و جعبه ظروف را انبار کن!

با اختراع ماشین بخار و ماشین‌های نساجی، تولید انبوه در کارخانه‌ها شدت گرفت. این موضوع به نوبه خود منجر به افزایش نیاز برای بیشتر شدن ظرفیت انبارهای ذخیره‌سازی محصولات تولیدی پیش از توزیع در داخل یا صادرات به خارج از کشور شد. در طول جنگ جهانی دوم، لیفتراک‌های بالابر و پالت‌های چوبی معرفی شدند و به انبارها راه پیدا کردند و ارتفاع قفسه‌های انبار نیز به میزان 30 فوت افزایش یافتند.

سیستم‌های انبارداری در طول تاریخ شاهد رشد مداوم بوده‌اند، به گونه‌ای که از انبارهای محلی و ساده در قرون وسطی، امروزه به انبارهای چند میلیون دلاری تبدیل شده‌اند. در دهه‌های بین 1960 و 1970 ایالات متحده، انبارهای خودکار در قالب سیستم‌های ذخیره‌سازی/ بازیابی خودکار (AS/RS) توسعه پیدا کردند.

عامل اصلی این رشد و توسعه انبارداری ، دو برابر شدن ارزش موجودی‌های تجاری بین سال‌های 1962 و 1972 و سه برابر شدن ارزش آن در سال‌های 1972 و 1982 بود. از اواخر دهه 1980 نیز کاربرد سیستم‌های AS/RS در انبارها منسوخ شد و تمرکز بیشتر بر کاهش موجودی‌ها در انبار، تولید دسته‌ای کوچک و تحویل به موقع قرار گرفت.

انواع انبارها کدامند؟

انبارها انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده و به توضیح مختصری در مورد هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

انبارهای مواد خام و اجزا

این دسته از انبارها از مواد خام نگهداری کرده و همیشه در موقعیتی قرار دارند که مواد خام را از انبار به فرآیند تولید یا مونتاژ هدایت می‌کنند.

انبارهای در جریان فرایند کار

این انبارها از محصولات و ماژول‌های نیمه تکمیل شده در نقاط مختلف خط تولید یا خطوط مونتاژ نگهداری می‌کنند.

انبارهای کالاهای نهایی

این دسته از انبارها معمولاً از موجودی برای متعادل‌سازی تغییرات میان برنامه‌های تولید و تقاضا نگهداری می‌کنند. معمولاً این انبارها در نزدیکی کارخانه تولید قرار دارند.

انبار توزیع و مراکز توزیع

انبارهای توزیع ، محصولات را از نقاط تولیدی مختلف و برای ارسال ترکیبی به مشتریان جمع‌آوری می‌کنند. به طور معمول این انبارها در مرکز محل تولید یا پایگاه مشتریان قرار دارند.

انبارها و مراکز انجام سفارش

این انبارها سفارشهای کوچک را برای مصرف‌کنندگان فردی دریافت، بسته‌بندی و ارسال می‌کنند.

انبارهای محلی

این انبارها عمدتاً به منظور پاسخگویی به تقاضای مشتریان ایجاد می‌شوند. در اغلب موارد کالاها به‌شکل تکی از این انبارها انتخاب شده و روزانه برای مشتری ارسال می‌شوند.

انبارهای خدمات ارزش افزوده

در این انبارها فعالیت‌های اصلی سفارشی‌سازی محصول مانند بسته‌بندی، برچسب‌گذاری، علامت‌گذاری، قیمت‌گذاری و پردازش محصولات برگشتی‌ انجام می‌شود.

انواع انبار

انواع مختلفی از انبار وجود دارند که بسته‌ به نوع عملیاتی که در آنها انجام می‌شوند، نامگذاری و به‌کار گرفته می‌شوند.

همچنین طبقه‌بندی دیگری نیز از انبارها بر اساس منطقه جغرافیایی انبارها وجود دارد که عبارتند از:

 1. انبار متمرکز: تمرکز معمولا به تخصیص خدمات انبارداری به یک واحد تجاری خاص اشاره دارد که به کل شرکت خدمات ارائه می‌دهد. در این انبارها تصمیمات در یک انبار مرکزی و برای کل شبکه اخذ می‌شوند. ویژگی‌های اصلی یک انبار متمرکز مواردی مانند کنترل، کارایی و اقتصادی بودن آن‌ها است.
 2. انبار غیر متمرکز: رویکرد غیرمتمرکز به هریک از انبارهای تجاری ، استقلال و تسلط نسبت به منابع خود و بدون توجه به سایر انبارها را اعطا می‌کند؛ مگر اینکه برحسب ضرورت، سیاست‌های کلی و سازمانی خاصی برای انبارداری وجود داشته باشد. در این رویکرد، هر انبار موثرترین استراتژی خود را بدون در نظر گرفتن تأثیرات آن بر سایر انبارهای موجود در شبکه تدوین می‌کند. از ویژگی‌های اصلی رویکرد غیرمتمرکز می‌توان به توانمندسازی هر یک از واحدهای کسب‌وکار به‌شکل تکی، انعطاف‌پذیری و خدمت‌دهی بهتر اشاره کرد.

تعاریف کاربردی و اصطلاحات انبارداری

در ادامه به معرفی برخی از رایج‌ترین اصطلاحات انبارداری می‌پردازیم. شناخت و یادگیری معنای این عبارت‌ها درک و برقراری ارتباط با دیگران در زمینه انبارداری و زنجیره تامین را آسان‌تر می‌کند.

اصطلاحات و تعاریف کاربردی در انبارداری

آشنایی با اصطلاحات انبارداری به شما کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به مباحث مربوط به این حوزه داشته باشید.

منظور از عملیات انبار چیست؟

عملیات انبارداری به فرآیندهایی گفته می‌شود که در یک انبار پیرامون جابجایی کالا و رهگیری موجودی اتفاق می‌افتند. عملیات انبارداری شامل اقداماتی مانند دریافت موجودی، قرادادن هریک از موجودی‌ها در جای مخصوص و مشخص خود (نظیر قفسه‌ها) و ارسال محصول یا کالا به مقصد بعدی هستند.

عملیات انبار کارآمد به حفظ موارد زیر کمک می‌کند:

 • کاهش هزینه‌های انبارداری
 • دریافت و ارسال به موقع موجودی‌ها از انبار
 • افزایش بهره‌وری نیروی کار
 • در دسترس و در اختیار داشتن موجودی‌های کافی از هریک از محصولات انبار
 • در اختیار داشتن ظرفیت اضافه در انبار
 • فضای ذخیره‌سازی بهینه شده در انبار
 • استفاده اثربخش از تجهیزات انبار
 • مشتریان راضی

مدیریت انبار شامل چه اقداماتی است؟

مدیریت انبار عبارتست از: اجرای استراتژیک عملیات در یک انبار، به‌شکل روزانه و با هدف ارتقا، بهبود و تضمین عملیات اجرایی. مدیریت انبارداری به معنای نظارت بر تمامی کارکنان انبار، آموزش، موجودی، تجهیزات، ایمنی و امنیت، روابط با شرکت‌های حمل و نقل، کمبودهای انبار و غیره است. موارد زیر از جمله مسئولیت‌های مدیر انبار هستند:

 • پیش‌بینی و مدیریت حجم و نیروی کار درنظر گرفته شده برای انبار
 • کسب اطمینان در مورد استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب و رعایت بهترین شیوه‌های ایمنی در تمام زمان‌ها
 • انطباق با قوانین و الزامات نهادهای نظارتی
 • برنامه‌ریزی و مدیریت مداوم عملیات با رشد و پیچیده شدن کسب‌وکار
 • ایمن و در دسترس نگه داشتن کالاها و انجام ممیزی انبار در صورت نیاز
 • ارائه دستورالعمل‌های روشن و واضح در مورد نحوه دریافت، بازگشایی، بازیابی، بسته‌بندی و ارسال موجودی‌های انبار
 • ثبت تمامی محموله‌های ورودی و خروجی انبار و جمع‌آوری اسناد و مدارک مناسب

سیستم مدیریت انبار (WMS) چیست؟

سیستم مدیریت انبار (WMS) نوعی نرم افزار است که ابزارهای لازم را برای مدیریت عملیات انبار و جابه‌جایی موجودی، با هدف صرفه‌جویی در زمان و حذف فرآیندهای دستی، فراهم می‌کند. سیستم‌های مدیریت انبار به بهینه‌سازی موجودی ، رهگیری، عملیات انبارداری ، توزیع حجم کار و حمل‌ونقل کمک موثری می‌کنند. این دسته از سیستم‌های انبارداری ، به هریک از کسب‌وکارها دید و بینش بی‌سابقه‌ای نسبت به هر اقدامی که در انبار اتفاق می‌افتد، می‌دهد.

جریان فرآیند سیستم مدیریت انبار

هر انبار باید مکان و چگونگی انتقال محصولات را مشخص کند که این جریان فرآیند مدیریت انبار نامیده می‌شود. آنچه در این فرایند اهمیت دارد، این است که پیش از شروع فرایند سفارش‌گیری، جریان مناسب برای مدیریت انبار را مشخص کنید.

دلایل متعددی برای اهمیت جریان فرآیند انبار وجود دارد. یک جریان فرآیند مدیریت انبار که به خوبی طراحی شده باشد، نه تنها باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه کسب‌وکار شما می‌شود؛ بلکه تمام مراحل عملیات انبار شما را مشخص می‌کند و به این ترتیب قدرت تمرکز روی انجام کارها در انبار را افزایش می‌دهد.

جریان فرآیند سیستم مدیریت انبار یک نمودار خطی ساده یا بصری است که فعالیت‌های اصلی انبار شما را نشان می‌دهد. در واقع جریان فرآیند سیستم مدیریت انبار جزئی فرعی از انبار است که نحوه دریافت کالا، فرآیندی که هر کالا در انبار طی می‌کند، نحوه ارسال و هر مرحله‌ای که در بین آن‌ها قرار داشته باشد را نشان می‌دهد.

آشنایی با فلوچارت انبارداری

فلوچارت انبارداری ، حرکت کالاهای انبار را در یک قالب بصری نشان می‌دهد. انواع فلوچارت‌ انبار را می‌توان حداقل در قالب سه مرحله تقسیم کرد: دریافت، ذخیره‌سازی و حمل و نقل. این نوع از فلوچارت انبارداری برای انبارهای کوچک یا خطوط تولید محدود، جایی که محصولات پس از دریافت از یکدیگر جدا نمی‌شوند، بهترین کارکرد را دارد. در اینجا مثالی از نمودار جریان ساده انبار به تصویر کشیده شده است:

نمودار جریان ساده انبار

مثالی از نمودار جریان ساده انبار

فلوچارت‌ انبارداری متوسط و یا اصطلاحا مدیوم، رایج‌تر بوده و دارای مراحل بیشتری هستند. این نوع از فلوچارت‌ ها برای شرکت‌های متوسط تا بزرگ یا آن‌هایی که محصولات زیادی دارند، مفید است. فلوچارت‌ های متوسط علاوه بر دارا بودن سه مرحله فلوچارت‌ های ساده، شامل بخش‌هایی برای انجام امور مقدماتی هم هستند؛ بخش‌هایی نظیر قسمت‌های متعددی برای ذخیره‌سازی، اتاق ذخیره‌سازی سرد و گرم، ناحیه بسته‌بندی و جمع‌آوری و بخش تجمیع و حمل‌ونقل. یک فلوچارت انبارداری مدیوم می‌تواند در قالب نمودار زیر باشد:

نمودار جریان متوسط انبار

مثالی از نمودار جریان متوسط انبار

فلوچارت انبارداری در حالت پیچیده بسته به نیاز محصول ممکن است 10 مرحله یا بیشتر داشته باشند. استفاده از این فلوچارت‌ها بیشتر در مواردی رایج است که مثلا دمای محصولات باید کنترل شوند، موجودی‌های انبار ارزش بسیار بالایی داشته یا محصولات از اجزای زیادی تشکیل شده باشند.

مراحل در فلوچارت‌ انبار پیچیده ، متنوع بوده و می‌توانند شامل انبار ذخیره، منطقه حمل‌ونقل، تولید، کنترل کیفیت و آماده‌سازی محصولات برای حمل‌ونقل باشد. براساس نوع کسب‌وکار، هریک از این مراحل می‌توانند دستخوش تغییر شوند. نمونه‌ای از فلوچارت انبارداری پیچیده در زیر آورده شده است:

نمودار جریان پیچیده انبار

مثالی از نمودار جریان پیچیده انبار

اصول و روش انبارداری

یکی از موضوعات مهم در مدیریت انبارداری ، طراحی انبار و اصول مربوط به آن است. انبارها چه کوچک باشند و به‌شکل دستی و غیراتوماتیک فعالیت داشته باشند و چه بزرگ و کاملا اتوماتیک، در طراحی و راه‌اندازی آن‌ها باید سه اصل زیر مورد توجه قرار گیرد:

 1. معیارهای طراحی
 2. فناوری حمل‌ونقل
 3. طرح و برنامه ذخیره‌سازی

1.معیارهای طراحی انبار

معیارهای طراحی انبار به ویژگی‌های مرتبط با امکانات فیزیکی، گردش و حرکت محصول در انبار می‌پردازد. سه فاکتوری که در فرآیند طراحی انبار باید در نظر گرفته شوند، عبارتند از: تعداد طبقات انبار، ارتفاع فضای انبار و جریان محصولات انبار.

 • تعداد طبقات در انبار: طراحی یک انبار ایده آل عموما به یک طبقه محدود می‌شود تا الزامی برای بالا و پایین بردن محصولات وجود نداشته باشد. استفاده از آسانسور برای جابه‌جایی محصول از یک طبقه به طبقه دیگر انبار، نیازمند زمان و انرژی است. همچنین خود آسانسور نیز می‌تواند به یک گلوگاه در انبار تبدیل شود، چرا که تعداد آن‌ها در انبارها محدود است، اما متقضیان استفاده از آن‌ها زیاد! اگرچه با توجه به هزینه‌بر بودن متراژ بالای زمین، تاکید بر انبارهای تک طبقه‌ای همیشه امکان‌پذیر نیست؛ اما بهتر است که انبارها محدود به یک طبقه باشند.
 • ارتفاع فضای انبار: صرف‌نظر از متراژ انبارها، طراحی آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که ارتفاع هر طبقه از انبار، در حداکثر میزان خود باشد. اکثر انبارها دارای سقف‌های 20 تا 30 فوتی هستند (1 فوت = 12 اینچ؛ 1 اینچ = 2.54 سانتی‌متر)، اما انبارهای مدرن خودکار و مرتفع می‌توانند به طور موثر از ارتفاع سقف تا 100 فوت استفاده کنند. لازم به ذکر است که از طریق استفاده از قفسه یا سایر تجهیزات، باید بتوان محصولات را تا سقف ساختمان انبار ذخیره کرد.
 • جریان محصولات: طراحی انبار همچنین باید به گونه‌ای باشد که امکان جریان حرکت مستقیم محصول از طریق انبار را فراهم کند؛ چه کالاها ذخیره شده باشند چه نه. به طور کلی، این موضوع بدان معناست که محصول باید در یک انتهای انبار دریافت، در وسط آن ذخیره شده و سپس از انتهای دیگر آن ارسال شود. جریان مستقیم محصول تراکم و سردرگمی را به حداقل می‌رساند.

2.فناوری حمل‌ونقل

اصل دوم بر اثربخشی و کارایی فناوری حمل‌ونقل مواد در انبار تمرکز دارد. عناصر این اصل عبارتند از: تداوم حرکت و مقیاس حرکت.

 • تداوم حرکت:  تداوم حرکت به این معنی است که بهتر است تجهیزاتی که وظیفه جابه‌جایی مواد یا قطعه‌ها در انبار را به عهده دارند، حرکات و جابجایی‌های طولانی‌تری انجام دهند تا اینکه تعداد زیادی از این تجهیزات به‌شکل جداگانه و بخش‌ بخش، مواد و قطعات را در انبار جابه‌جا کنند.  مبادله محصول میان گرداننده‌های مختلف یا جابجایی آن قطعه به تجهیزات دیگر، باعث هدر رفتن زمان و افزایش احتمال آسیب به آن‌ها می‌شود. بنابراین، به عنوان یک قاعده کلی، جابجایی‌های کمتر در انبار ترجیح داده می‌شود.
 • مقیاس حرکت: مقیاس در حرکت نشان می‌دهد که تمام فعالیت‌ها و جابه‌جایی‌هایی که در انبار صورت می‌گیرد، باید بیشترین مقدار ممکن از مواد یا قطعات را جابه‌جا کنند. به بیانی دیگر، به جای جابجایی هر یک از محصولات یا قطعات به‌شکل تکی، این جابجایی‌ها باید به صورت گروهی انجام شده و به‌شکل همزمان جابه‌جا شوند. با وجود اینکه این موضوع می‌تواند پیچیدگی فعالیت‌های یک فرد را در انبار افزایش دهد، اما این اصل تعداد فعالیت‌ها و هزینه ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

3.طرح و برنامه ذخیره‌سازی

طراحی انبار باید ویژگی‌های محصول، به ویژه آن‌هایی که مربوط به حجم، وزن و ذخیره‌سازی آن می‌شود را مدنظر قرار دهد. حجم محصول یکی از نگرانی‌هایی است که هنگام تعریف برنامه ذخیره‌سازی انبار باید به آن پاسخ داده شود. محصولاتی که حجم فروش بالایی دارند، باید در مکانی ذخیره شوند که فاصله جابه‌‍جایی آن به حداقل برسد؛ مکان‌هایی مانند نزدیک راهروهای اولیه یا قفسه‌های ذخیره‌سازی که پایین‌تر قرار دارند. چنین مکان‌هایی مسافت حرکت و حمل طولانی مدت محصول را در انبار به حداقل می‌رساند.

برعکس، محصولات کم حجم را می‌توان در مکان‌هایی که از راهروهای اصلی انبار دور هستند یا در قفسه‌های ذخیره‌سازی که بالاتر قرار دارند، قرار داد. اقلام نسبتاً سنگین نیز باید در مکان‌هایی از انبار با سطح پایین قرار گیرند تا تلاش زیادی برای بلند کردن آن‌ها انجام نشود.

اصول عملیات انبار

فرقی نمی‌کند انبار شما چه اندازه‌ای داشته باشد، رعایت اصول طراحی، حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی از مهمترین مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرند.

مشکلات رایج در انبارداری

در زمان‌های گذشته که امور مربوط به انبار به شکل دستی انجام می‌شدند، فرایند انبارداری بسیار ساده‌تر از امروز تلقی می‌شد.  در واقع بزرگترین مشکلات در آن زمان، نبود بارکد کالاها و استفاده ناکارآمد از فضای انبار بود. در دنیای اینترنتی امروزی، تغییرات زیادی رخ داده است و با توسعه فناوری‌ها، همه چیز حتی ساده‌تر از روزهای قبل، با کارایی بیشتر، صرف زمان کمتر و کسب مزیت رقابتی با صرفه‌جویی اقتصادی بالقوه به‌نظر می‌رسد.

برخی از مشکلات موجود در انبارهای امروزی به شرح زیر است:

 • خودکارسازی تمام عملیات مکانیزه یا دستی در انبار
 • برآورده‌ساختن نیازهای مشتریان بدون سفارشی‌سازی
 • سازگاری با زنجیره تامین جهانی مقرون به صرفه

با توجه به تغییر روند در مشاغل، عملیات انبارداری و توزیع نیز باید با تغییرات در حال ظهور و نیازهای فزاینده مشتریان سازگار شود. اصطلاح «جهانی سازی» ، تغییرات زیادی را در لجستیک به همراه داشته است. عملیات توزیع انبار امروزه تاکید بیشتری بر موجودی‌های کمتر، اندازه سفارش‌های کوچکتر، کاتالوگ‌های واحد نگهداری موجودی یا SKU بزرگ‌تر، تحویل سریع‌تر سفارش، افزایش بسته‌بندی سفارشی و خدمات ارزش افزوده دارند. در گذشته کسب‌وکارها تنها روی مراکز توزیع محلی متمرکز بودند، اما امروزه سازمان‌ها به‌جای داشتن تنها یک شبکه توزیع، تاکید و اهمیت بیشتری بر داشتن مراکز توزیع جهانی دارند.

برای رویارویی با این روندهای در حال تغییر، امروزه اکثر شرکت‌ها، فناوری‌های جدیدی مانند سیستم‌های مدیریت انبار (WMS) و سیستم‌های مدیریت حمل و نقل (TMS) را به‌کار گرفته‌ و برخی نیز تصمیم به طراحی مجدد فرآیندها و امکانات برای پاسخگویی به نیازهای نوظهور و همچنین کاهش هزینه‌ها و بهبود سطح خدمات به مشتریان گرفته‌اند. برخی از مشاغل نیز یک گام جلوتر رفته‌ و تصمیم به استقرار اتوماسیون کل عملیات انبارداری گرفته‌اند. برخی نیز تمام عملیات انبارداری خود را به شرکت‌های لجستیکی طرف سوم (3PL) برون‌سپاری کرده‌اند.


منابع:

 • inviarobotics.com
 • bluecart.com
 • vskills.in
 • magenest.com
 • skunexus.com
 • linkedin.co