آنچه کسب‌وکارها باید در مورد امنیت رایانش ابری بدانند

امنیت رایانش ابری

امنیت ابری که به ‌عنوان امنیت رایانش ابری (Cloud Computing Security) نیز شناخته می‌شود، شامل مجموعه‌ای از سیاست‌ها، روش‌ها و فناوری‌هایی برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به برنامه‌ها، داده‌ها و زیرساخت‌های مبتنی بر کلود است.

آینده رایانش ابری؛ پنج ترند رایانش ابری در سال 2022 کدامند؟

آینده رایانش ابری

پردازش ابری در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱  و درست در زمان فراگیری دورکاری گسترش زیادی پیدا کرد. براساس پیش‌بینی‌های آینده رایانش ابری، در ۲۰۲۲ هم ما بدون شک شاهد ادامه این سرعت انطباق با شرایط جدید جهان و رشد در این زمینه هستیم.

فضای ابری چیست و چگونه کار می‌کند؟

فضای ذخیره ابری و کاربردهای آن

فضای ابری یا Cloud Storage یک مدل سرویس رایانش ابری (Cloud Computing) است که به شما امکان می‌دهد داده‌ها و اطلاعات را در مکانی خارج از حافظه‌های فیزیکی مانند کامپیوترها ذخیره کنید. حافظه‌هایی که از طریق اینترنت به آن دسترسی دارید.

زیرساخت به‌ عنوان سرویس یا IaaS چیست؟

زیرساخت به‌ عنوان سرویس یا IaaS چیست؟

زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) شامل ارائه سرورهای مجازی و فضای ذخیره‌سازی ابری، پهنای باند، آدرس‌های IP، تامین امنیت فضای ابری و ایجاد دسترسی به منابع مرکز داده (که توسط ارائه‌دهنده‌ی سرویس مدیریت می‌شود) است.

منظور از پلتفرم به‌عنوان سرویس (PaaS) چیست؟

پلتفرم به عنوان سرویس چیست

سرویس در واقع مدلی از ارائه‌ی خدمات رایانش ابری است که ارائه‌دهنده‌ی PaaS در آن، برخی از کامپیوترهای بزرگ (سخت‌افزارها) و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای میزبانی و توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها را از طریق اینترنت به مشتریان ارائه می‌دهد.

رایانش مرزی چیست و چه کاربردی دارد؟

رایانش مرزی چیست و چه کاربردی دارد؟

در رایانش مرزی، محاسبات لبه یا Edge Computing محاسبات مربوط به پردازش داده‌ها در خود دستگاه هوشمند انجام می‌شود. این کار برخلاف رایانش ابری است.

کاربردهای مهم رایانش ابری و رایانش مه در اینترنت اشیا

کاربردهای مهم رایانش ابری و رایانش مه در اینترنت اشیا

IOT CLOUD یک شبکه‌ی بزرگی از اطلاعات است که علاوه بر پردازش داده‌ها؛ از سیستم‌ها و سرورهای مختلف پشتیبانی می‌کند. در این روش، شرکت‌هایی که دارای محدودیت‌های مالی و زیرساختی هستند نیز می‌توانند از مزیت‌های اینترنت اشیا بهره ببرند.

رایانش ابری سبز چیست و چه مزایایی دارد؟

رایانش ابری سبز

مفهوم فناوری سبز شامل هر نوع فعالیت از جنس IT است که به ذخیره انرژی کمک می‌کند، مثل تولید محصولات الکترونیک جدید یا هر نوع خدمتی که با حداکثر اثربخشی حداقل مصرف انرژی را داشته باشد.