ابتکار شرکت‌های بزرگ آی تی برای کاهش دعاوی حقوقی مربوط به نقض حق اختراعات

همکاران سیستم- برخی از شرکت‌های بزرگ صنعت آی‌تی مثل Google، SAP و Drop Box قصد دارند با تأسیس گروه جدیدی به نام LONET از اختلافات حقوقی که بر سر حق ثبت اختراعات به وجود می‌آید، بکاهند.به گزارش وب‌سایت theinquirer، شرکت‌های Google، Drop Box، SAP، Canon، Asana و New Egg شبکه جدیدی به نام LONET (شبکه مجوزهای قابل انتقال) را تشکیل داده‌اند که هدف از تأسیس آن کاهش دعاوی حقوقی و شکایت‌هایی است که به خاطر نقض حق ثبت اختراعات مطرح می‌شود. شرکت‌هایی که به عضویت این گروه درمی‌آیند ملزم می‌شوند قبل از اینکه بخواهند برخی از حق اختراعات خود را بفروشند، مجوز استفاده مادم‌العمر از آن‌ها را به سایر اعضای این گروه اعطا کنند. به عنوان مثال، اگر شرکت گوگل بخواهد یکی از شعبه‌های زیرمجموعه خود را بفروشد، در ابتدا باید مجوز استفاده از حق اختراعات مربوط به آن شعبه را به سایر اعضای گروه اعطا کند. این تمهید باعث می‌شود خریدار جدید آن شعبه که مالک حق اختراعات آن نیز شده است، نتواند اعضای این گروه را به نقض این حقوق متهم کند.
بر اساس این گزارش، هدف عمده تأسیس این شبکه مقابله با شرکت‌هایی است که فقط برای خریدن و سوءاستفاده از حق اختراعات به وجود می‌آیند و با تکرار دعاوی حقوقی و شکایت‌های مربوط به این حقوق سودآورتر می‌شوند.
برت آلتن، مشاور امور مالکیت فکری در شرکت دراپ‌باکس درباره تأسیس این گروه گفته است: ما معتقدیم که حق اختراعات هیچگاه نباید نوآوری‌ها را متوقف کند. تأسیس LONET راهکار خلاقانه‌ای برای مقابله با سوءاستفاده از حق اختراعات است و هر شرکت جدیدی که به این گروه بپیوندد، آن را کارآمدتر می‌کند. آلن لو، یکی از مشاوران گوگل در امور حق اختراعات نیز دراین باره گفته است: این گروه نقش نوعی سلاح بازدارنده را در دنیای حق اختراعات ایفا می‌کند. ما با همکاری یکدیگر می‌توانیم از میزان دادخواهی‌های مربوط به حق اختراعات بکاهیم و در عوض بر تولید محصولات مهم‌تر متمرکز شویم.