حقوق مالکیت فکری و صنعت نرم‌افزار

همکاران سیستم در راستای حس مسئولیت اجتماعی این شرکت نسبت به آسیب‌های جبران ناپذیری که از نقض کپی رایت و نادیده گرفتن حقوق پدیدآورندگان آثار فکری ایجاد می‌شود، بخشی از سایت اصلی شرکت را به بیان مسائل حقوقی مرتبط با صنعت نرم افزار اختصاص داده است. بیشتر بدانید...

مقالات و یادداشت‌ها RSS

رایانش ابری۱۶ خرداد ۱۳۹۶حمایت از مصرف کننده خدمات رایانش ابری

بسیاری از قواعد حاکم بر خدمات دیجیتال از قراردادهای بین طرفین اقتباس شده اند. در اینجا می توان استدلالی را بیان کرد مبنی بر اینکه اگر کاربران خواستار امنیت بیشتر داده ها برای خدمات رایانش ابری هستند، پس باید در فرآیند انعقاد قرارداد برای امنیت بیشتر چانه زنی کنند. اما با توجه به واقعیت کنونی راجع به توانایی مصرف کنندگان برای مذاکره در حین انعقاد قرارداد محتوا یا خدمات دیجیتال، استدلال فوق (توانایی چانه زنی مصرف کننده) رنگ می بازد.

۸ خرداد ۱۳۹۶آخرین اخبار مالکیت فکری از هند

آمار مربوط به پتنت

در سال های ۱۷-۲۰۱۶ ،  ۴۲۲/۱۲ مورد اظهارنامه ی پتت، فایل شده که ۹۱۹۴ مورد آن (۷۴%) از جانب موسسات خارجی است. در کل ۱.۴۵.۰۰۰ اظهارنامه ی پتنت، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ فایل شده است که باز هم ۱.۰۵.۰۰۰ مورد آن توسط موسسات خارجی بوده است. 

۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶وضعیت مالکیت فکری در چین در سال ۲۰۱۶

این یادداشت ترجمه ای است از گزارش اداره اختراعات و حقوق علائم تجاری چین که توسط اتاق بازرگانی بین المللی منتشر شده است . 

اختراعات : 

الف) در سال ۲۰۱۶، تعداد پتنت های معتبر شرکت ها و اشخاص حقیقی چینی، برای اولین بار از یک میلیون فراتر رفت. اداره ی مالکیت فکری کشور چین  ۱.۳۳۹ میلیون اظهارنامه ی پتنت را دریافت کرد که با رشد سالانه ی ۵/۲۱ درصد، در شش سال متوالی در رتبه ی یک جهان قرار گرفت.

اقدامات تجاری برای توقف جعل و سرقت دارایی‌های فکری۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶انتشار ویژه‌نامه‌ی «باسکپ؛ اقدامات تجاری برای توقف جعل و سرقت دارایی‌های فکری»

اقتصاد و تجارت در دنیای امروز، عمدتا مبتنی بر دارایی‌هایی است که کم‌تر جنبه‌ی فیزیکی و مادی داشته و بیش‌تر با ایده، فکر، خلاقیت، ابداع و اندیشه‌ی آدمی سروکار دارند. اندیشه‌هایی که در طول زمان، توسعه پیدا کرده‌اند و راهکارهایی را برای زندگی توام با آسایش و آرامش یافته‌اند و حاصل این اندیشه‌ها، تولید ابزار و وسایل جدید برای زندگی بهتر بوده است.

۴ آذر ۱۳۹۵گزارشی در خصوص توسعه ی مالکیت فکری در چین

ثبت اختراع

تفسیر دادگاه عالی خلق چین در رابطه با اعمال قانون در دادرسی پرونده‌های نقض حق اختراع که توسط این دادگاه منتشر شد از اول آوریل سال ۲۰۱۶ در خصوص سایر دعاوی و پرونده‌های مربوط به حقوق مالکیت فکری نیز اثرگذار شد که به طور عمده مربوط به برخی مشکلات مهم و دشوار در رویه‌ی قضایی مانند محاسبه‌ی جبران خسارت، تاثیر اعتبار ثبت اختراع در موارد نقض و تعلیق نقض می‌باشد. 

۱۸ آبان ۱۳۹۵"نقش مالکیت فکری در نبرد علیه مالاریا"

تحقیق و توسعه در خصوص داروهای تجاری نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدی دارد که در طول سال‌های گذشته صرفا در حد وعده باقی مانده است. به وسیله‌ی یک برآورد توسط مرکز تافتز  جهت مطالعه در خصوص توسعه‌ی دارو، هزینه‌ی متوسط توسعه‌ی یک داروی جدید در ۱۳ سال گذشته بیش از ۳ برابر شده است به این صورت که از ۸۰۲ میلیون دلار در سال ۲۰۰۱ به ۶/۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴رسیده است. بنابراین هزینه‌های تحقیقاتی در خصوص دارو بسیار بالا است اما اگر یک دارو به صورت موفق تولید شود می‌تواند سود بالایی داشته باشد. تولید داروهای بسیار موفق و موثر هرچند خیلی معمول نیستند اما در صورت تولید، فروش آن‌ها به بیش از یک میلیارد دلار در سال می‌رسد. 

بدین جهت تعجب‌آور نیست که تحقیق و توسعه در سرتاسر جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است و حمایت از اختراع برای محافظت از ترکیبات، فرآیند و محصولات در تمام دنیا به رسمیت شناخته شده است، بنابراین به صاحبان اختراع این حق اعطا خواهد شد تا مانع ساخت و فروش آثارشان توسط دیگران شوند و به آن‌ها اجازه‌ی جبران هزینه‌ها از طریق سرمایه‌گذاری داده خواهد شد. 

۲ آبان ۱۳۹۵مبادله کتاب‌های در دسترس در سراسر مرزها: معاهده مراکش

پیمان مراکش برای تسهیل دسترسی افراد نابینا یا کم‌بینا به آثار منتشر شده در سرتاسر جهان  در تاریخ ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۶ با ارائه‌ی یک برنامه‌ی جدید برای دستیابی آسان افراد ناتوان به اطلاعات به اجرا درآمد. این پیمان متعهد شد به کمبود و فقدان جهانی کتاب برای افرادی که نمی‌توانند کتاب‌های با چاپ سنتی را به دلیل ناتوانی مطالعه نمایند از طریق چاپ کتاب‌ها با فرمت بریل، ضبط فایل‌های صوتی و یا استفاده از دستگاه‌های خاص افراد نابینا یا کم‌بینا پایان دهد. 

۲۶ مهر ۱۳۹۵موزه‌های دیجیتالی و مسأله کپی‌رایت

موزه‌های دیجیتال – موزه‌هایی که آثار آنها به صورت آنلاین نمایش داده می‌شود – به سرعت در حال گسترش هستند. امّا مسائل حقوقی بسیاری پیرامون این موزه‌ها مطرح است از کپی‌رایت گرفته تا محافظت از اطلاعات و حقوق قراردادها. به ویژه در مورد کپی‌رایت مسائل مهمی مطرح شده است زیرا کپی‌رایت تعیین کنندۀ امکان یا عدم امکان استفاده از یک محتوا و میزان استفاده از آن است.  در این مقاله برخی از موضوعاتی که موزه‌ها با آن مواجه هستند بررسی می‌کنیم و راهکارهایی ارائه می‌دهیم تا به کمک آنها موزه‌ها بتوانند اقدامات خود را با حقوق کپی‌رایت هماهنگ سازند.

۱۲ مهر ۱۳۹۵توئیتر: مشکلات و چالش‌ها

     امروزه توئیتر با بیش از سیصد میلیون کاربر فعال که سه چهارم آنها خارج از ایالات متحده هستند، برای بسیاری از کسب و کارها به یک ضرورت تبدیل شده است. دلیل تمایل شرکت‌ها به استفاده از این شبکه اجتماعی، مجذوب کردن مشتریان موجود و به دست آوردن مشتریان جدید است.

     امّا به تناسب فرصت‌هایی که این شبکه اجتماعی فراهم کرده، دام‌ها و تله‌هایی نیز در آن وجود دارد که غالب آنها مربوط به حوزه مالکیت فکری است. در اینجا به بررسی دو چالش مربوط به مالکیت فکری که شرکت‌ها ممکن است در فضای توئیتر با آن مواجه شوند، می‌پردازیم: نام‌های کاربری و هشتگ‌ها.

wipolex۴ مهر ۱۳۹۵از بزرگ ترین پایگاه داده مالکیت فکری به رایگان استفاده کنید

"WIPO LEX: ساخت پایگاه داده‌ی جهانی حقوق مالکیت فکری"

طی ۵ سال، وایپولکس یک پایگاه داده‌ی جهانی منحصر به فرد در خصوص حقوق مالکیت فکری، قوانین مرتبط با آن و معاهدات دربیش از ۱۹۰ کشور، به یک ابزار پژوهشی -حقوقی ارزشمند و موثق شده تبدیل شده است. با جذب ۸/۱ میلیون کاربر در سال باید گفت وایپولکس به طور موثری اولین منبع جهانی در خصوص قوانین مالکیت فکری است. 

آرشیو مقالات و یادداشت‌ها

در حوزه حقوق مالکیت فکری نرم‌افزار و فناوری اطلاعات مقاله دارید؟ برای ما ارسال کنید.

تماس با بخش حقوقی

شما می‌توانید سئوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه حقوق نرم افزار، از طریق آدرس ایمیل legal@systemgroup.net با ما در میان بگذارید.