حقوق مالکیت فکری و صنعت نرم‌افزار

همکاران سیستم در راستای حس مسئولیت اجتماعی این شرکت نسبت به آسیب‌های جبران ناپذیری که از نقض کپی رایت و نادیده گرفتن حقوق پدیدآورندگان آثار فکری ایجاد می‌شود، بخشی از سایت اصلی شرکت را به بیان مسائل حقوقی مرتبط با صنعت نرم افزار اختصاص داده است. بیشتر بدانید...

مقالات و یادداشت‌ها RSS

۲۴ مهر ۱۳۹۶اقداماتی برای وارد کردن صاحبان املاک به مبارزه با کالاهای تقلّبی و غیرمجاز

بهترین رویه‌‌ها برای صاحبان املاک، دولت‌‌ها و نمایندگی‌‌های اجرایی

قسمت اول: بهترین رویه‌‌ها برای صاحبان املاک و دولت­‌ها

۱۱ مهر ۱۳۹۶آنچه باید درباره نام‌‌ دامنه (Domain name) بدانیم

اول: اجزاء یک آدرس سایت

آدرس سایت ها در فضای اینترنت سه جزء دارد. برای مثال اجزای آدرس www.example.ir عبارتند از:
۱. www که مخفف worldwide web به معنای شبکه‌‌ی جهانی است و نشان‌‌دهنده‌‌ی اینترنتی بودن آدرس است. این جزء در فضای اینترنت مفروض است و ذکر نکردن آن در آدرس الزامی نیست.
۲. example که نام دامنه نام دارد
۳. ir که از آن به"دامنه" تعبیر می‌‌شود.


دوم: برای ایجاد یک نام دامنه چه باید بکنیم؟

۴ مهر ۱۳۹۶معرفی دو مقاله مفید در حوزه نرم‌افزارهای اختراعی

دو مقاله زیر، مقالات مفیدی در حوزه نرم‌افزار و امکان ثبت آن به عنوان اختراع هستند. اگر پدیدآورنده‌ی یک نرم‌افزار هستید یا در ارتباط با موضوعات حقوقی این حوزه فعالیت می‌کنید، مطالعه آنها را به شما پیشنهاد می‌کنیم: 

۲۷ شهريور ۱۳۹۶فین تک (Fin Tech) را بشناسیم

۱. فین‌ تک چیست؟ 

فین‌ تک (FinTech)به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک یا فناوری‌های مالی معادل(Financial technology) است و  به عنوان صنعتی در فضای اقتصادی در قرن ۲۱ شناخته می‌‌شود.  فین تک در ابتدا صرفا در خصوص مؤسسات تجاری و مالی به کار می‌‌رفت اما پس از پایان دهة اول قرن ۲۱ مفهوم آن توسعه یافت و هرگونه نوآوری فنی و تکنولوژیک در بخش خدمات مالی را در بر می‌‌گیرد. از جمله می‌‌توان به تکنولوژی های مربوط به آموزش و تحصیلات مالی، بانکداری خرد و سرمایه گذاری اشاره کرد. 

۲۱ شهريور ۱۳۹۶اگر مخترع هستید و قصد دارید اختراع تان را ثبت کنید به سه نکته زیر توجه ویژه کنید:

نکته اول: توجه داشته باشید که یکی از شروط اساسی ثبت اختراع، جدید بودن آن است بنابراین در صورتی که اختراعی قبلا به ثبت رسیده باشد، اختراعی همانند آن یا مشابه آن قابل ثبت نخواهد بود. بنابراین قبل از هر اقدامی از اختراعاتی که پیشتر به ثبت رسیده است کسب اطلاع کنید.می‌توانید با مراجعه به سامانه‌ی مرکز مالکیت معنوی به آدرس  http://ip.ssaa.ir/Patent/Search.aspx  از اختراعاتی که پیشتر ثبت شده کسب اطلاع کرده تا از صرف زمان و هزینه برای اختراعی که قبلاً به ثبت رسیده است خودداری کنید.

۱۵ شهريور ۱۳۹۶مالکیت فکری در صنعت خدمات مالی

این یادداشت به معرفی کوتاه اقدامات بانک HSBC در حوزه مالکیت فکری در رابطه با خدمات مالی پرداخته است. HSBC یک بانک بین المللی و یک شرکت هلدینگ خدمات مالی در بریتانیاست.  این بانک که هفتمین بانک بزرگ دنیا از لحاظ میزان دارایی است، در سال ۱۹۹۱ در لندن توسط یک شرکت هلدینگ به نام The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation Limited تاسیس شد و نام آن نیز از حروف ابتدایی نام این شرکت برگرفته شده است.

۱۱ شهريور ۱۳۹۶معرفی دو کتاب مفید در حوزه‌ی موضوعات حقوقی تولیدکنندگان نرم‌افزار

 اگر در حوزه تولید نرم‌افزار فعالیت می‌کنید، مطالعه دو کتاب زیر می‌تواند برایتان مفید باشد.

رایانش ابری۱۶ خرداد ۱۳۹۶حمایت از مصرف کننده خدمات رایانش ابری

بسیاری از قواعد حاکم بر خدمات دیجیتال از قراردادهای بین طرفین اقتباس شده اند. در اینجا می توان استدلالی را بیان کرد مبنی بر اینکه اگر کاربران خواستار امنیت بیشتر داده ها برای خدمات رایانش ابری هستند، پس باید در فرآیند انعقاد قرارداد برای امنیت بیشتر چانه زنی کنند. اما با توجه به واقعیت کنونی راجع به توانایی مصرف کنندگان برای مذاکره در حین انعقاد قرارداد محتوا یا خدمات دیجیتال، استدلال فوق (توانایی چانه زنی مصرف کننده) رنگ می بازد.

۸ خرداد ۱۳۹۶آخرین اخبار مالکیت فکری از هند

آمار مربوط به پتنت

در سال های ۱۷-۲۰۱۶ ،  ۴۲۲/۱۲ مورد اظهارنامه ی پتت، فایل شده که ۹۱۹۴ مورد آن (۷۴%) از جانب موسسات خارجی است. در کل ۱.۴۵.۰۰۰ اظهارنامه ی پتنت، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ فایل شده است که باز هم ۱.۰۵.۰۰۰ مورد آن توسط موسسات خارجی بوده است. 

۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶وضعیت مالکیت فکری در چین در سال ۲۰۱۶

این یادداشت ترجمه ای است از گزارش اداره اختراعات و حقوق علائم تجاری چین که توسط اتاق بازرگانی بین المللی منتشر شده است . 

اختراعات : 

الف) در سال ۲۰۱۶، تعداد پتنت های معتبر شرکت ها و اشخاص حقیقی چینی، برای اولین بار از یک میلیون فراتر رفت. اداره ی مالکیت فکری کشور چین  ۱.۳۳۹ میلیون اظهارنامه ی پتنت را دریافت کرد که با رشد سالانه ی ۵/۲۱ درصد، در شش سال متوالی در رتبه ی یک جهان قرار گرفت.

آرشیو مقالات و یادداشت‌ها

در حوزه حقوق مالکیت فکری نرم‌افزار و فناوری اطلاعات مقاله دارید؟ برای ما ارسال کنید.

تماس با بخش حقوقی

شما می‌توانید سئوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه حقوق نرم افزار، از طریق آدرس ایمیل legal@systemgroup.net با ما در میان بگذارید.