قسمت 1: اهمیت ERP برای کسب و کارهای کوچک و متوسط 

موضوع

 

ERP , نرم افزارهای سازمانی

مهمان 

علی اکبر صمدزاده؛ مدیر ستاد فروش همکاران سیستم

زمان8 دقیقه
 

حجم

 

8 مگابایت

 

هم‌صدا؛ مجموعه پادکست‌های همکاران سیستم | قسمت اول: اهمیت ERP برای کسب و کارهای کوچک و متوسط

 

 

دانلود پادکست اهمیت ERP برای کسب و کارهای کوچک و متوسط

سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی یا ERP امروزه در بسیاری از سازمان‌ها به عنوان یک راهکار نرم‌افزاری رایج شناخته می‌شود اما هنوز برای تعدادی از سازمان‌ها ابهاماتی در استفاده از این سیستم وجود دارد.

ERP ها مجموعه نرم افزارهای یکپارچه ای هستند که متناسب با فرایندهای کسب و کار سازمان‌ها توسعه یافته‌اند و معمولا توانسته‌اند بهترین تجارب عملیاتی کسب و کارها را در حوزه‌های مختلف مالی ، اداری، بازرگانی ،تولیدی و سایر حوزه‌ها در خود جای دهند.

ERP چه مزایایی دارد؟

اول اینکه سیستم‌های ERP می‌توانند متناسب با فرایندهای کسب و کار سازمان‌ها به خدمت گرفته شوند. دوم اینکه ورود راهکارهای نرم افزاری ERP به سازمان‌ها به دلیل وجود تجارب عملیاتی موفق به‌کار گرفته شده در آن‌ها، می‌توانند باعث ایجاد نظم در عملیات سازمان‌ها شوند و این می‌تواند سطح اولیه‌ای از بهبود را برای سازمان‌ها ایجاد کند.
اما شاید بتوان گفت مهم‌ترین خاصیت ERP برای سازمان‌ها کمک به برنامه‌ریزی بهتر منابع و تصمیم‌گیری موثرتر و سریع‌تر باشد. در واقع امکانات یک پکیج ERP به مدیران و کاربران کمک می‌کند تا به عملیات سازمانی خود سرعت ببخشند و با یک دسترسی ساده و آسان به اطلاعات، بتوانند به برنامه ریزی و کنترل عملیات بپردازند.

آیا ERP فقط برای کسب‌وکارهای بزرگ مناسب است؟

بادرنظرگرفتن نکاتی که اشاره کردیم؛ باید گفت امروزه داشتن نرم افزارهای یکپارچه برای هر طیفی از کسب و کارها لازم و ضروری است. چراکه در شرایط رقابتی امروز هیچ کسب و کاری را نمی‌توان یافت که نیاز به برنامه‌ریزی موثر و کنترل مناسب را در خود احساس نکند.

چرا کسب و کارهای کوچک و متوسط کم‌تر سراغ سیستم های ERP می‌روند؟

باوجود اینکه کارکرد‌های ERP برای کسب و کارهای کوچک و متوسط همیشه بسیار جذاب بوده و هست اما همیشه تصور بر این بوده که ERP ها نرم‌افزارهای گرانی هستند، استفاده از آن‌ها هزینه‌ی زیادی را به سازمان‌ها تحمیل می‌کند و فقط برای شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ مقرون به صرفه‌اند. این هزینه‌ها تنها هزینه‌های خرید نرم افزار نیستند. بلکه ERP ها نیاز به بستر سخت افزاری مناسب برای خود دارند که خود نیازمند هزینه های نگهداری و بروزرسانی نیز هست. در کنار این هزینه‌ها مواردی مانند هزینه‌های طراحی و پیاده سازی راهکار نیز برای متقاضیان این نرم افزارها در کسب و کار های کوچک و متوسط چشم‌گیر است. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط با وجود اینکه به یک راهکار یکپارچه ERP برای مدیریت فرایندهایشان نیاز دارند اما در مجموع هزینه‌هایش را توجیه‌پذیر نمی‌دانند. درنتیجه؛ کسب و کارهای کوچک و متوسط در این پروژه‌ها معمولا اقبال کم‌تری برای موفقیت می‌بینند.

چه راهکاری برای کسب و کارهای کوچک و متوسط وجود دارد که بتوانند در کنار مدیریت هزینه‌ها از سیستم های ERP استفاده کنند؟

تکنولوژی در دنیای ارتباطات و نرم افزار توانسته است تا حد بسیار زیادی به کمک این طیف از کسب و کارها بیاید. فناوری رایانش ابری تحولی در صنعت نرم افزارهای سازمانی است. استفاده از سیستم‌های ERP بر بستر ابر می‌تواند علاوه بر سهولت به‌کارگیری، تا حد زیادی به کاهش هزینه‌ها کمک کند. در واقع تمامی شرکت‌ها امروزه می توانند از فواید به‌کارگیری راهکارهای نرم افزاری بر بستر ابر بهره‌مند شده و هزینه‌های زیرساخت و خرید نرم افزار و همچنین هزینه های پیاده سازی و نگهداشت را کاهش دهند.

پادکست اهمیت ERP برای کسب و کارهای متوسط را دانلود کنید

آشنایی با ERP راهکاران ابری برای کسب و کارهای متوسط