استخدام رسمی؛ مزایا، معایب و مراحل آن

انواع استخدام رسمی چیست

مستخدمین در دستگاه‌های اجرایی معمولا بعد از مدتی و در صورت دارا بودن شرایط به مستخدم رسمی تبدیل وضعیت داده می‌شوند. بنابراین استخدام رسمی نیز به دو نوع استخدام کوتاه مدت یا رسمی آزمایشی و استخدام دائم یا رسمی قطعی تقسیم می‌شود.

تفاوت تطبیق در فیش حقوقی و نحوه محاسبه آن

تفاوت تطبیق در فیش حقوقی و نحوه محاسبه آن

تفسیر ساده ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری این است که چنانچه حقوق کارکنان دولت با اجرای این قانون کاهش پیدا کند؛ تا سقف دریافتی قبلی آنها؛ تفاوت تطبیق دریافت می‌کنند.

انواع قراردادهای دولتی و اصول حاکم بر تنظیم آن‌ها چیست؟

انواع قراردادهای دولتی و اصول حاکم بر تنظیم آن‌ها

آنچه در تمام قراردادهای دولتی اعم از اداری یا غیراداری مشترک است و از ملزومات آن‌ها است، وجود یک شخص حقوقی عمومی در یک طرف معامله و قرارداد است. این شخص عمومی شامل همان دستگاه‌های اجرایی مندرج در ماده (5) قانون مدیریت کشوری است.

اصول حاکم بر مناقصات چیست؟ انواع آن کدام است؟

مناقصه چیست

مناقصه فرآیندی است رقابتی، برای تامین کیفیت موردنظر (طبق اسناد مناقصه)، که در آن تعهدات موضوع معامله به مناقصه‌گری که کم‌ترین قیمت متناسب را پیشنهاد کرده است واگذار می‌شود.

ذی‌حساب کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

ذی‌حساب کیست

در اسناد بالا دستی چندین راه نظارتی برای کنترل عملکرد مالی دولت در نظر گرفته شده که می‌توان آنها را به دو بخش تقسیم‌بندی کرد. بخشی از این نظارت‌ها در درون دستگاه اجرایی و بخشی در بیرون از آن است. فلسفه ذی‌حساب برای کنترل و نظارت بر هزینه‌کرد بودجه عمومی درون خود دستگاه دولتی است.

انواع نظام‌های پرداخت دولت در ایران و تفاوت‌هایی که با هم دارند

نظام‌ پرداخت کارکنان دولت

دولت برای پیش‌برد اهداف خود نیاز به استخدام کارگزارانی دارد که در سطوح مختلف این اهداف را عملیاتی کنند. استخدام، به کارگیری و پرداخت حقوق و مزایای این افراد در قالب قوانین استخدامی مختلف انجام می‌شود. در ایران تاکنون انواع مختلف نظام‌های پرداخت کارکنان دولت در برهه‌های زمانی متفاوت در نظر گرفته شده و هر بار متناسب با نیاز تغییراتی کرده است.

کارکرد بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد (بودجه‌ریزی عملیاتی) چیست؟

کارکرد بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد (بودجه‌ریزی عملیاتی) چیست؟

اگرچه تعریف‌های بسیاری برای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد وجود دارد، اما تفکر و نیاز اصلی ایجاد این مدل بودجه ‌ریزی این بوده است که بودجه تخصیص داده شده به برنامه‌ها، تا حدودی به عملکرد آنها مرتبط شود. به بیان دقیق‌تر، بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد به دنبال آن است که اگر برنامه‌ای عملکرد خوبی داشته باشد، بتواند منابع مالی بیشتری را دریافت کند و در غیر این صورت، بودجه آن برنامه کاهش یابد یا حتی حذف شود.

حسابداری تعهدی چیست و چه کاربردی دارد؟

حسابداری تعهدی

در نظام مالی تعهدی، رویدادهای مالی در زمان وقوع، شناسایی و در اسناد حسابداری ثبت می‌شوند. در حالی که در نظام مالی نقدی، ثبت رویدادهای مالی زمانی انجام می‌شود که دریافت و پرداخت وجه به شکل نقد انجام گرفته باشد.

حسابداری دولتی چیست و چه اصولی دارد؟

حسابداری دولتی چیست؟

تنوع و پیچیدگی‌های خاص فرایندهای مالی و حسابداری در بخش‌های مختلف، سبب ایجاد انواع و شاخه‌های متنوع از این رشته
شده است. حسابداری دولتی یکی از انواع مهم حسابداری است که در سازمان‌های دولتی و بخش عمومی کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم حسابداری دولتی را تعریف کنیم و مبنای تعهدی در حسابداری دولتی را به‌ شکل خلاصه شرح دهیم.