رایانش ابری

رایانش ابری چیست؟

 

رایانش ابری مدلی برای امکان دسترسی آسان به منابع به اشتراک گذاشته شده مانند شبکه‌ها، سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و خدمات است که در هر مکان براساس تقاضای کاربر در دسترس است. در این فن‌آوری، کاربر به تجهیزات خاصی برای پردازش نیاز ندارد و نیاز نیست بداند از محل انجام پردازش مطلع باشد. کاربر می‌تواند به‌سادگی با اتصال به یک سرور اینترنت از این خدمات استفاده کند. به تعبیر ساده‌تر رایانش ابری الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات فن‌آوری اطلاعات است و آن‌ها را به شیوه‌ای مانند آب و برق و تلفن در اختیار کاربران می‌گذارد.

رایانش ابری چیست

در سال‌های اخیر رایانش ابری در حال تبدیل شدن به یک فناوری مهم در حوزه‌ی فناوری اطلاعات است. متخصصان این حوزه بر این باورند که رایانش ابری (Cloud Computing)، فرآیندها را در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات دگرگون خواهد کرد.


تازه‌های رایانش ابری

 

اپل خدمات ابری Azure مایکروسافت را کنار گذاشت

در سال ۲۰۱۱ میلادی شایعاتی مطرح شد که نشان می‌داد اپل بخشی از خدمات رایانش ابری iCloud خود را مبتنی بر فضای ابری Azure مایکروسافت ارایه می‌کند. آن زمان مقامات دو شرکت اپل و مایکروسافت از ارایه هر گونه توضیح در این زمینه خودداری کردند.بیش‌تر بدانید

درآمد یک میلیارد دلاری خدمات رایانش ابری گوگل در سه ماه

اپلیکیشن‌های ابری گوگل روزهای پررونقی را سپری می‌کند. بنا به گفته ساندار پیچای مدیر عامل گوگل، در حال حاضر خدمات ابری گوگل، در هر فصل یک میلیارد دلار درآمد نصیب این شرکت می‌کند… بیش‌تر بدانید


رایانش ابری برای سازمان‌ها
خدمات رایانش ابری در طیف وسیعی از بازارها و صنایع استفاده شده و گسترش استفاده از این فناوری، آن ‌را در بین ۱۰ فناوری برتر دنیا قرار داده است. یکی از مهم‌ترین صنایعی که فناوری رایانش ابری تاثیر قابل توجهی در آن داشته، صنعت نرم‌افزارهای سازمانی است.
طبق گزارش موسسه تحقیقاتی IDC، نرخ رشد سالانه راهکارهای برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP) بر بستر ابر از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در کل جهان ۶.۳۸ درصد بوده و انتظار می‌رود این نرخ از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ به ۸.۳۰ درصد افزایش یابد.
یکی از دلایل این رشد، استقبال شرکت‌های کوچک و متوسط از راهکارهای بر بستر ابر است. اغلب شرکت‌های متوسط و کوچکی که در حال رشد هستند، تمایل دارند از راهکارهای نرم‌افزاری حرفه‌ای استفاده کنند اما این دغدغه را دارند که صرف منابع مالی و انسانی برای این راهکارها، قدرت عملیاتی و بازدهی نسبت به سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد.
راهکارهای ابری به این شرکت‌ها کمک می‌کنند که بتوانند بدون نیاز به صرف هزینه‌ی زیاد برای زیرساخت و سخت‌افزار، به امکانات راهکارهای نرم‌افزاری قدرتمند و حرفه‌ای با قیمتی توجیه‌پذیر دسترسی داشته باشند و منابع خود را برای توسعه زمینه فعالیت خود صرف کنند.

 


مزیت‌های رایانش ابری

کاهش هزینه‌ها

راهکارهای ERP که با فناوری رایانش ابری (Cloud) ارائه می‌شوند، از مدل SaaS استفاده می‌کنند. در این مدل، نیازی به تهیه‌ی سخت‌افزار و زیرساخت نیست، همچنین این راهکارها برای نگهداشت، نیاز به نیروهای متخصص در سازمان ندارند.

بیش‌تر


امنیت

در راهکارهای مبتنی بر رایانش ابری (Cloud)، اطلاعات روی سرورهای ارائه‌دهنده سرویس ذخیره می‌شوند. این سرورها با بالاترین استانداردهای امنیتی حفاظت می‌شوند و امکان هک شدن آن‌ها بسیار پایین است. همچنین از این اطلاعات به صورت دوره‌ای نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌شود و به‌دلیل نگهداری در نقاط مختلف، ریسک از دست دادن اطلاعات حتی بر اثر بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه از بین می‌رود.

بیش‌تر


انعطاف‌پذیری

در راهکارهای ابری، به دلیل اینکه نیازی به تهیه‌ی زیرساخت و خرید حق امتیاز نرم‌افزار نیست، هزینه‌های راه‌اندازی در آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد و در صورت نیاز به تغییر، به راحتی می‌توان تعداد کاربر را تغییر داد و بدون دغدغه در مورد هزینه‌های توسعه‌ی زیرساخت، با کمترین هزینه‌ی ممکن سیستم‌های جدید را به سیستم‌های موجود متصل کرد.

بیش‌تر


راهکاران ابری همکاران سیستم

 

بی‌نیاز از صرف هزینه‌‌های بالا؛ سازمان‌تان را حرفه‌ای اداره کنید

راهکاران ابری همکاران سیستم راهکار نرم‌افزاری ERP برای پاسخ به نیازهای کسب‌وکارهای متوسط است که بر بستر رایانش ابری عرضه شده است.
با به‌کارگیری راهکاران ابری دغدغه‌‌‌‌ای برای تامین الزامات پیاده‌سازی نرم‌افزار سازمان خود نخواهید داشت و از طریق اینترنت و در بستری امن، به این سرورهای راهکاران همکاران سیستم متصل می‌شوید.

راهکاران ابری

 

مزیت‌های راهکاران ابری 

کاهش هزینه‌‌های استفاده، نگهداشت نرم‌افزار و زیرساخت‌ موردنیاز

سبد محصولی مناسب و کارآمد


افزایش امنیت اطلاعات به‌دلیل استفاده از سطوح بالای استانداردهای امنیتی

دسترسی در لحظه به اطلاعات سازمان، بدون محدودیت‌های زمانی و مکانی

سیستم‌های راهکاران ابری

 


 

 

 

برای آشنایی بیش‌تر با راهکاران ابری همکاران سیستم ویدئوهای زیر را ببینید


 

  • داستان موفقیت شرکت توسعه ارتباطات رایان تدبیر

    داستان موفقیت شرکت توسعه ارتباطات رایان تدبیر

    به گفته‌ی مدیر مالی و اداری این مجموعه، گزارش‌های سیستمی مناسبی که از نرم‌افزار گرفته می‌شود کمک می‌کند تا اطلاعات مناسبی از وضعیت مجموعه به‌دست آید. این‌که راهکاران ابری روی دستگاه‌های مختلف و در همه جا در دسترس است، از دیگر مزایای آن به‌شمار می‌آید.

  • داستان موفقیت شرکت سینا سل

    داستان موفقیت شرکت سینا سل

    اکنون یک‌سال است که سینا سل از راهکاران ابری استفاده‌ می‌کند. به گفته‌ی مدیر مالی این مجموعه، «به‌صرفه بودن استفاده از نرم‌افزار، اطمینان از همکاران سیستم در حفظ امنیت اطلاعات ، سادگی، کم‌هزینه بودن و کم و اضافه کردن ماژول‌ها» از مهم‌ترین دلایل انتخاب راهکاران ابری بوده است.