داستان موفقیت گروه باختر

در یک نگاه

نام شرکت: هلدینگ باختر

نوع کسب‌وکار: هلدینگ

صنعت: پتروشیمی

راهکارهای مورد استفاده: انبار، MESC، تدارکات، فروش، پذیرش و توزین، دفتر کل، دریافت و پرداخت، دارایی ثابت، بهای تمام شده، کارگزینی، جبران خدمات، مدیریت مسیر شغلی، شعبه، اتوماسیون اداری تحت وب، سرمایه انسانی

معرفی شرکت

گروه باختر با هدف سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، مجتمع‌ها، طرح‌ها و واحدهای تولیدی، صنعتی و صنایع پتروشیمی از سال ۸۳ آغاز به‌کار کرده است. این گروه در مجموع دارای 18 شرکت تولیدی و پروژه‌ای است که برخی به تولید محصول پرداخته و برخی دیگر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هستند.

گروه باختر در کنار فعالیت‌های تولیدی خود، وظیفه سیاست‌گذاری متمرکز برای شرکت‌ها و مدیریت و کنترل آنها را نیز برعهده دارد. این گروه در راستای ایجاد یکپارچگی میان داده‌های بخش‌های مختلف خود، از سال 86 به سمت پیاده‌سازی نسخه دلفی نرم‌افزارهای همکاران سیستم حرکت کرد. از سال 90، سیستم‌های راهکاران در این گروه راه‌اندازی شد که راهکار سرمایه‌های انسانی یکی از آنها بود.

نیازهای نرم‌افزاری گروه باختر

آقای رستم بیگی، معاون توسعه منابع انسانی گروه باختر می‌گوید:

در سال 1390، ما گروهی با 8 شرکت زیرمجموعه در استان‌های مختلف بودیم که باید آنها را مدیریت می‌کردیم. چالش‌های ایجاد شده به سبب یکسان نبودن داده‌های شرکت‌های مختلف و نیاز به پیاده‌سازی سیاست‌های یکسان اداری برای تمام این شرکت‌ها، ما را نیازمند داشتن پایگاه ‌داده‌ای متمرکز می‌کرد تا داده‌های تمام شرکت‌های خود را به شکل یکپارچه، با ساختار یکسان در اختیار داشته باشیم.

ما نیاز داشتیم تا فرایند سیاست‌گذاری، فرمول‌نویسی و استقرار خود را برای استفاده‌کننده‌های مختلف، در شهرهای مختلف، یکپارچه کنیم تا از طریق یک دیتای مرکزی، به شکل multicompany به مدیریت شرکت‌های زیرمجموعه خود بپردازیم. راهکار سرمایه انسانی همکاران سیستم با تمرکز بر ایجاد یک سیستم اداری متمرکز و یک سیستم مالی مستقل در سطح هر شرکت، دیتابیسی متمرکز را برای ما ایجاد کرد که داده‌های تمام شرکت‌های زیرمجموعه را در خود جای داده و امروز همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

همچنین به دلیل گستردگی شرکت‌ها در شهر‌های مختلف، نیازمند راهکاری بودیم تا بتواند این توزیع جغرافیایی را پوشش دهد و پاسخگوی نیازهای ما باشد. تحت‌وب بودن راهکار سرمایه انسانی همکاران سیستم ، این امکان را برای ما فراهم کرد تا با وجود گستردگی شبکه شرکت‌های خود، به داده‌های در لحظه دسترسی داشته باشیم.

معاون توسعه منابع انسانی گروه باختر ادامه داد: سال 90 که تصمیم به استقرار سیستم‌های نرم‌افزاری گرفتیم، نرم‌افزار همکاران سیستم به‌روزترین نرم‌افزار در بازار بود که راهکارهایی در مقیاس شرکت ما ارائه می‌داد. شرکت‌های بزرگ به دنبال شرکای بزرگ نیز هستند تا برای استقرار، پشتیبانی و توسعه همراه آنها باشد و همین موضوع، همکاران سیستم را به یک شریک خوب برای ما تبدیل می‌کرد.

شرکت‌های گروه باختر در سال‌های اخیر مدام در حال توسعه بوده‌اند و همکاران سیستم همسو با نیازهای ما، امکانات نرم‌افزاری لازم را به سیستم‌های خود اضافه می‌کرد.  ارتباط نرم‌افزارهای همکاران سیستم با یکدیگر و یکپارچگی سیستم‌های آن، موضوع بسیار مهم دیگری بود که فارغ از حوزه سرمایه‌ انسانی، می‌تواند تمامی سیستم‌های دیگر مانند مالی، انبار و تدارکات را به یکدیگر متصل کند.

ارزش افزوده به‌کارگیری راهکار سرمایه انسانی در گروه باختر

یکپارچگی داده‌ها

بزرگ‌ترین و شاید مهم‌ترین نیاز گروه باختر به راهکار سرمایه‌های انسانی همکاران سیستم، ایجاد یکپارچگی میان داده‌ها و امکان مدیریت متمرکز آنها بود. یکی از کارهای بزرگی که همکاران سیستم برای ما انجام داد، یکپارچه کردن داده‌های تمام شرکت‌های زیرمجموعه بود. همانطور که اشاره کردم، از سال 86 راهکار دلفی همکاران سیستم در تمام شرکت‌های زیرمجموعه در حال استفاده بود و داده‌های مختلفی در سیستم‌های متعدد ذخیره شده بود.

سال 90 برای متمرکز شدن این دیتا، باید عملیاتی بزرگ برای ترکیب این داده‌ها با یکدیگر صورت می‌گرفت و درواقع داده‌ها باید یکسان می‌شدند. با همراهی متخصصان استقرار همکاران سیستم، این مهم به خوبی انجام و تمام داده‌های شرکت‌های زیرمجموعه؛ در یک پایگاه داده مرکزی، ترکیب و یکپارچه شد و امروز تمامی داده‌های ما از سال 90 به بعد، کاملا در سیستم وجود دارند. اگرچه این دیتابیس‌ها حجم زیادی از داده را نگهداری می‌کنند، اما به سبب یکپارچگی داده‌ها، نگهداری از پایگاه‌های داده برای ما بسیار ساده شده است.

مدیریت یکپارچه شرکت‌های زیرمجموعه

با پیاده‌سازی راهکار همکاران سیستم، محاسبات شرکت‌های زیرمجموعه یکپارچه و ساده‌تر شده است و ما امروز به راحتی می‌توانیم آنها را مدیریت و کنترل کنیم. با استفاده از این راهکار، تغییرات بسیار راحت‌تر و سریعتر اتفاق می‌افتند و به جرات می‌توانم بگویم در حال حاضر، سرعت اصلاح و تغییر در کل سازمان ما آنی است.

یکپارچه بودن داده‌ها و فرایندها، آموزش پرسنل را نیز ساده‌تر کرد؛ زیرا ساختار داده‌های تمامی سیستم‌ها یکسان بوده و بنابراین می‌توان اطلاعات آنها را به راحتی میان کارکنان به اشتراک گذاشت.   

خودکاری سازی فرایندها

کاهش فرایندهای دستی، حذف کاغذبازی‌های مربوط مرخصی‌ها و ماموریت‌ها و حفظ سوابق پرسنل درصورت جابجایی آنها میان سازمان و امکان رهگیری آنها، از دیگر مزایایی است که راهکار سرمایه‌های انسانی همکاران سیستم در اختیار ما قرار داد.

کلام آخر

امروز تقریبا 18 شرکت زیرمجموعه گروه باختر از سیستم‌های کارگزینی، جبران خدمات، مدیریت مسیرشغلی، خدمات الکترونیک و تردد، به شکل متمرکز استفاده می‌کنند. حدود 7500 کارمند در گروه باختر از سیستم جبران خدمات همکاران سیستم استفاده می‌کنند، مرخصی‌های آنها به شکل خودکار ثبت و محاسبه می‌شود و اطلاعات آنها با سیستم گردش کار، ارتباط مستقیم دارند.

از زبان مشتری

آقای رستم بیگی (معاون توسعه منابع انسانی گروه باختر)

سهولت دسترسی به اطلاعات کارکنان، یکپارچگی داده‌ها و فرایندمحور بودن، مهمترین مزیت راهکار سرمایه انسانی همکاران سیستم برای گروه باختر است که با استقرار خاص نرم‌افزار و حضور کارشناسان متخصص همکاران سیستم در فرایندهای استقرار و توسعه، تجربه خوبی از پیاده‌سازی نرم‌افزار را برای ما رقم زده است.