داستان موفقیت شرکت پتروشیمی لاله

درباره‌ی شرکت پتروشیمی لاله

پتروشیمی لاله؛ از شرکت‌های پیشرو در صنعت پتروشیمی ایران است که توانسته است با بهره‌مندی از خلاقیت در روش‌های انجام کار و فرآیندها، در بازار رقابتی این صنعت چابک و کارآمد عمل کند. این شرکت از سال ۱۳۸۸، تولید پلی‌اتلین سبک را با بهره‌برداری از سایت ماهشهر آغاز کرده است و با ظرفیت تولید ۳۰۰هزار تن پلی‌اتیلن سبک در سال، مواد اولیه‌ی فرآورده‌های پلاستیکی را فراهم می‌کند؛ در این فرآیند، گاز اتیلن دریافتی از پتروشیمی مارون، در این پتروشیمی فرآوری و به پلی‌اتیلن سبک تبدیل می‌شود. فروش محصول در پتروشیمی لاله، شامل فروش داخلی از طریق بورس و فروش صادراتی است.

اهداف پیاده‌سازی راهکاران

  • سرعت‌بخشی به فرآیند فروش، به‌ویژه در فروش صادراتی و یکپارچه‌سازی اطلاعات فروش و مالی
  • تسهیل مدیریت انبار قطعات بر‌اساس کدینگ MESC
  •  دقت‌بخشی برنامه‌ریزی و مدیریت تدارکات و بهبود ارتباط با انبار قطعات و مالی

مزیت‌های راهکاران همکاران سیستم

راهکاران به‌دلیل تحت وب بودن و یکپارچگی کامل، هم‌چنین دارا بودن تمام فرآیندهای انبار و تداکارت شرکت‌های پتروشیمی، می‌توانست پاسخ‌‌گوی نیازهای پتروشیمی لاله باشد. یکپارچگی اطلاعات در راهکاران، سبب می‌شد تا ثبت اطلاعات هم‌زمان و به‌شکل سیستمی انجام شود و تبادل اطلاعات درون واحدی از شکل دستی به‌شکل سیستمی تغییر یابد.

 با بهره‌مندی از راهکاران در پتروشیمی لاله، کنترل و نظارت کامل فرآیندها امکان‌پذیر شده است؛ با یکپارچگی اطلاعات در واحدهای مالی، انبار و تدارکات، فرآیندهای کاری میان این سه واحد و دفتر مرکزی، هم‌خوان شده‌اند.

دستاوردهای پس از استقرار

اکنون با بهره‌مندی از راهکاران در پتروشیمی لاله، کنترل و نظارت کامل فرآیندها امکان‌پذیر شده است؛ با یکپارچگی اطلاعات در واحدهای مالی، انبار و تدارکات، فرآیندهای کاری میان این سه واحد و دفتر مرکزی، هم‌خوان شده‌اند، تبادل اطلاعات و دسترسی به اطلاعات میان آن‌ها در لحظه است و امکان گزارش‌گیری سریع و دقیق فراهم شده است.

با بهره‌مندی از گزارش توصیه عملکرد (Action Notice) و محاسبه‌ی سفارش‌های در راه (Outstanding)، برنامه‌ریزی دقیق و درستی برای خرید قطعات انجام و از انباشت کالا در انبار و خواب سرمایه‌ پیش‌گیری می‌شود. به‌علاوه، این برنامه‌ریزی منجر به گردش صحیح اطلاعات در فرآیندهای مربوط به انبار قطعات و خرید شده است.

راهکار فروش راهکاران؛ پوشش تمام فرآیندهای فروش صادراتی و بورسی

در پتروشیمی لاله، واحدهای فروش صادراتی و بورسی و مالی به‌شکل سیستمی در ارتباط نبودند؛ در نتیجه ثبت و کنترل اسناد دریافتی و اسناد ارزی به‌شکل دستی انجام می‌شد که فرآیندهای کاری را زمان‌بر می‌کرد، هم‌چنین حجم کاری زیاد و امکان بروز خطای کاربری را به‌همراه داشت.

راهکار فروش راهکاران در حوزه فروش صادراتی و بورسی، با امکان ثبت تمام فرآیند صادرات از زمان صدور PI تا توزین و ترخیص کالا، سبب تسریع در پاسخ‌گویی به نیازمندی مشتریان پتروشیمی لاله شده است؛ این راهکار، ثبت و محاسبه‌ی کارمزد کارگزار بورس را به‌شکل اتوماتیک انجام می‌دهد و کار واحد مالی را تسهیل می‌کند.

یکپارچگی راهکاران؛ برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت تدارکات و انبار قطعات (MESC)

تا پیش از بهره‌مندی از راهکاران؛ اطلاعات میان انبار قطعات و تدارکات با واحد مالی یکپارچه نبود و تمام کنترل‌ها در انبار و حسابداری انبار به‌شکل دستی انجام می‌شد، که امکان بروز مغایرت به‌هنگام انبارگردانی را به‌همراه داشت. از سوی دیگر، واحد تنظیم تقاضا و تدارکات هم با یک‌دیگر ارتباط سیستمی نداشتند و سازمان نمی‌توانست پس از برنامه‌ریزی و اعلام خرید به تدارکات از وضعیت تهیه‌ی این نیازمندی‌ها آگاه شود و با ثبت دوباره‌ی درخواست‌ها، انباشت قطعات در انبار و خواب سرمایه پدید می‌آمد.

به‌کارگیری راهکار یکپارچه‌ی راهکاران میان انبار قطعات، تدارکات و سفارش‌ها و مالی، این امکان را فراهم آورد تا کنترل و سفارش قطعات در ارتباط با سایر واحدها به‌شکل سیستمی انجام شود. به این ترتیب، سفارش‌های در راه (Outstanding) کنترل و از سفارش بی‌مورد قطعات پیش‌گیری می‌شود، در نتیجه خواب سرمایه‌ی در انبار، کاهش می‌یابد. هم‌چنین، گزارش توصیه عملکرد در راهکاران (Action Notification) امکان محاسبه و برنامه‌ریزی دقیق قطعات را فراهم آورد، به‌گونه‌ای که واحد تنظیم تقاضا با استفاده از این گزارش هوشمند، کنترل دقیق و کاملی روی برنامه‌ریزی خرید قطعات دارد.