ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

داستان موفقیت شرکت پتروشیمی لاله


درباره‌ی شرکت پتروشیمی لاله

پتروشیمی لاله؛ از شرکت‌های پیشرو در صنعت پتروشیمی ایران است که توانسته است با بهره‌مندی از خلاقیت در روش‌های انجام کار و فرآیندها، در بازار رقابتی این صنعت چابک و کارآمد عمل کند. این شرکت از سال ۱۳۸۸، تولید پلی‌اتلین سبک را با بهره‌برداری از سایت ماهشهر آغاز کرده است و با ظرفیت تولید ۳۰۰هزار تن پلی‌اتیلن سبک در سال، مواد اولیه‌ی فرآورده‌های پلاستیکی را فراهم می‌کند؛ در این فرآیند، گاز اتیلن دریافتی از پتروشیمی مارون، در این پتروشیمی فرآوری و به پلی‌اتیلن سبک تبدیل می‌شود. فروش محصول در پتروشیمی لاله، شامل فروش داخلی از طریق بورس و فروش صادراتی است.

اهداف پیاده‌سازی راهکاران

  • سرعت‌بخشی به فرآیند فروش، به‌ویژه در فروش صادراتی و یکپارچه‌سازی اطلاعات فروش و مالی
  • تسهیل مدیریت انبار قطعات بر‌اساس کدینگ MESC
  •  دقت‌بخشی برنامه‌ریزی و مدیریت تدارکات و بهبود ارتباط با انبار قطعات و مالی

مزیت‌های راهکاران همکاران سیستم

راهکاران به‌دلیل تحت وب بودن و یکپارچگی کامل، هم‌چنین دارا بودن تمام فرآیندهای انبار و تداکارت شرکت‌های پتروشیمی، می‌توانست پاسخ‌‌گوی نیازهای پتروشیمی لاله باشد. یکپارچگی اطلاعات در راهکاران، سبب می‌شد تا ثبت اطلاعات هم‌زمان و به‌شکل سیستمی انجام شود و تبادل اطلاعات درون واحدی از شکل دستی به‌شکل سیستمی تغییر یابد.

 با بهره‌مندی از راهکاران در پتروشیمی لاله، کنترل و نظارت کامل فرآیندها امکان‌پذیر شده است؛ با یکپارچگی اطلاعات در واحدهای مالی، انبار و تدارکات، فرآیندهای کاری میان این سه واحد و دفتر مرکزی، هم‌خوان شده‌اند.

دستاوردهای پس از استقرار

اکنون با بهره‌مندی از راهکاران در پتروشیمی لاله، کنترل و نظارت کامل فرآیندها امکان‌پذیر شده است؛ با یکپارچگی اطلاعات در واحدهای مالی، انبار و تدارکات، فرآیندهای کاری میان این سه واحد و دفتر مرکزی، هم‌خوان شده‌اند، تبادل اطلاعات و دسترسی به اطلاعات میان آن‌ها در لحظه است و امکان گزارش‌گیری سریع و دقیق فراهم شده است.

با بهره‌مندی از گزارش توصیه عملکرد (Action Notice) و محاسبه‌ی سفارش‌های در راه (Outstanding)، برنامه‌ریزی دقیق و درستی برای خرید قطعات انجام و از انباشت کالا در انبار و خواب سرمایه‌ پیش‌گیری می‌شود. به‌علاوه، این برنامه‌ریزی منجر به گردش صحیح اطلاعات در فرآیندهای مربوط به انبار قطعات و خرید شده است.

راهکار فروش راهکاران؛ پوشش تمام فرآیندهای فروش صادراتی و بورسی

در پتروشیمی لاله، واحدهای فروش صادراتی و بورسی و مالی به‌شکل سیستمی در ارتباط نبودند؛ در نتیجه ثبت و کنترل اسناد دریافتی و اسناد ارزی به‌شکل دستی انجام می‌شد که فرآیندهای کاری را زمان‌بر می‌کرد، هم‌چنین حجم کاری زیاد و امکان بروز خطای کاربری را به‌همراه داشت.

راهکار فروش راهکاران در حوزه فروش صادراتی و بورسی، با امکان ثبت تمام فرآیند صادرات از زمان صدور PI تا توزین و ترخیص کالا، سبب تسریع در پاسخ‌گویی به نیازمندی مشتریان پتروشیمی لاله شده است؛ این راهکار، ثبت و محاسبه‌ی کارمزد کارگزار بورس را به‌شکل اتوماتیک انجام می‌دهد و کار واحد مالی را تسهیل می‌کند.

یکپارچگی راهکاران؛ برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت تدارکات و انبار قطعات (MESC)

تا پیش از بهره‌مندی از راهکاران؛ اطلاعات میان انبار قطعات و تدارکات با واحد مالی یکپارچه نبود و تمام کنترل‌ها در انبار و حسابداری انبار به‌شکل دستی انجام می‌شد، که امکان بروز مغایرت به‌هنگام انبارگردانی را به‌همراه داشت. از سوی دیگر، واحد تنظیم تقاضا و تدارکات هم با یک‌دیگر ارتباط سیستمی نداشتند و سازمان نمی‌توانست پس از برنامه‌ریزی و اعلام خرید به تدارکات از وضعیت تهیه‌ی این نیازمندی‌ها آگاه شود و با ثبت دوباره‌ی درخواست‌ها، انباشت قطعات در انبار و خواب سرمایه پدید می‌آمد.

به‌کارگیری راهکار یکپارچه‌ی راهکاران میان انبار قطعات، تدارکات و سفارش‌ها و مالی، این امکان را فراهم آورد تا کنترل و سفارش قطعات در ارتباط با سایر واحدها به‌شکل سیستمی انجام شود. به این ترتیب، سفارش‌های در راه (Outstanding) کنترل و از سفارش بی‌مورد قطعات پیش‌گیری می‌شود، در نتیجه خواب سرمایه‌ی در انبار، کاهش می‌یابد. هم‌چنین، گزارش توصیه عملکرد در راهکاران (Action Notification) امکان محاسبه و برنامه‌ریزی دقیق قطعات را فراهم آورد، به‌گونه‌ای که واحد تنظیم تقاضا با استفاده از این گزارش هوشمند، کنترل دقیق و کاملی روی برنامه‌ریزی خرید قطعات دارد.