داستان موفقیت شرکت شهاب

مشتری: شرکت شهاب

کسب‌وکار: تولیدی – بازرگانی

صنعت: لوازم الکتریکی

راهکار: هوشمندی راهکاران

درباره‌ی شرکت شهاب

شرکت شهاب با سابقه‌ی بیش از ۶ دهه فعالیت در زمینه‌ی محصولات صوتی، تصویری و لوازم خانگی، از معتبرترین و موفق‌ترین برندهای تولید تلویزیون‌های LCD، CRT و LED در ایران است. این شرکت با رعایت استانداردهای بین‌المللی در زمینه‌ی تولید محصولات خود توانسته است با در اختیار گرفتن سهم درخور توجهی از بازار محصولات صوتی و تصویری، چهره‌ای درخشان از نام خود را در این بازار تثبیت کند.

شرکت شهاب با تکمیل سبد کالای لوازم خانگی، محصولاتی از قبیل سینمای خانگی، ماشین لباس‌شویی، جارو برقی و دستگاه گیرنده‌ی دیجیتال تلویزیون را تولید و عرضه می‌کند .اکنون این شرکت انواع تلویزیون‌هایLCD ، ۳D، LED و CURVE  را با برند TCL و شهاب به تولید و فروش می‌رساند.

نیاز کسب‌وکار

با توجه به ماهیت تولیدی و بازرگانی شرکت، مدیریت نیازمند کنترل همه جانبه و دید ۳۶۰ درجه از فرآیندهای تامین، گردش انبار، تولید، فروش و… بود؛ با پیاده‌سازی راهکارهای نرم‌افزاری همکاران سیستم در این مجموعه و تولید روزانه حجم انبوه اطلاعات در سیستم‌های عملیاتی، تهیه‌ی تحلیل‌های مختلف از وضعیت کسب‌وکار و استفاده‌ی بهینه از دانش نهفته در این حجم انبوه اطلاعات ارزشمند، بیش از پیش اهمیت پیدا کرد. تحلیل این اطلاعات در کنار سایر حوزه‌ها می‌توانست دید جامع و یکپارچه‌ای از کسب‌وکار را در اختیار مدیران قرار دهد و سازمان را در مدیریت بهتر زنجیره ارزش مشتریان یاری رساند.

وجود بستر مناسبی برای تهیه‌ی گزارش‌های تحلیلی و مدیریتی در کم‌ترین زمان ممکن و با دسترسی آسان و سریع، از دغدغه‌های شرکت شهاب بود. تا پیش از به‌کارگیری هوشمندی تجاری همکاران سیستم، گزارش‌ها را افراد مختلفی در سطح سازمان تهیه ‌می‌کردند و در قالب Excel برای مدیریت می‌فرستادند، در این فرآیند، شرکت شهاب با مشکلاتی هم‌چون به‌روز نبودن اطلاعات، دخالت سلیقه‌های شخصی در تهیه‌ی گزارش‌ها و عدم وحدت رویه و قابل اتکا نبودن اطلاعات روبه‌رو بود.

نتایج به‌کارگیری هوشمندی تجاری همکاران سیستم

شرکت شهاب برای پاسخ‌ به نیاز خود «هوشمندی راهکاران» را به‌کار گرفت. اکنون این راهکار از طریق جمع‌آوری اطلاعات از زیرسیستم‌های عملیاتی گوناگون، بستر لازم برای تهیه‌ی تحلیل‌های مختلف و یکپارچه را فراهم کرده است و درنهایت گزارش‌ها را در قالب داشبوردهای مدیریتی نمایش می‌دهد. هم‌چنین این امکان را برای تصمیم‌گیران فراهم آورده که به‌سادگی در عمق اطلاعات نفوذ کرده و تصمیمات ریشه‌ای بگیرند. در نتیجه، گزارش‌ها و تحلیل‌های مورد نیاز شرکت شهاب، به‌روز، با دقت، سرعت و صحت بسیار بالا، در اختیار مدیران و تصمیم‌گیران سازمان قرار می‌گیرد.

اکنون؛

 • با به‌کارگیری انبار داده تحلیلی و ابزار یکپارچه‌سازی اطلاعات هوشمندی راهکاران، اطلاعات حوزه‌های کاری مختلف با یک‌دیگر یکپارچه و در یک دیتابیس مجزا تجمیع می‌شود؛ هم‌چنین در این قسمت اطلاعات بودجه‌ی فروش و تولید براساس گروه محصولات مختلف در بازه‌های زمانی وارد می‌شوند و امکان تحلیل یکپارچه‌ی تمام فرآیندهای کاری سازمان را فراهم می‌کند.
 • داشبوردهای مدیریتی تحت وب هوشمندی راهکاران، تحلیل‌های مورد نیاز مدیران و تصمیم‌گیران را به‌منظور بررسی عملکرد تک‌تک فرآیندها و کل سازمان در اختیار می‌گذارد؛ به این ترتیب در هر لحظه امکان ارزیابی سازمان براساس اطلاعات یکپارچه‌ی حوزه‌های کاری گوناگون فراهم شده است.

دستاوردهای راهکار

 • جلوگیری از دوباره‌کاری در ثبت اطلاعات
 • حذف فرآیند دستی تهیه‌ی گزارش‌ها و تحلیل‌ها
 • دسترسی سریع مدیران و تصمیم‌گیران به اطلاعات به‌روز و قابل اتکا
 • بهینه‌سازی استفاده از سرمایه انسانی شرکت با آزاد شدن وقت آنان در ثبت اطلاعات
 • کاهش خطای ایستگاه‌های کاری مختلف در اندازه‌گیری مقدار تولید، موجودی انبار، فروش و…
 • ایجاد تحلیل‌های یکپارچه از تمام سیستم‌ها
 • کاهش هزینه‌ی سنگین تهیه‌ی گزارش‌ها و عدم نیاز به تهیه‌ی گزارش‌های تکراری در واحدهای گوناگون
 • خودکار بودن فرآیند تهیه‌ی گزارش‌ها
 • تحت وب بودن گزارش‌ها و دردسترس بودن آن‌ها بدون محدودیت زمانی و مکانی

معماری جمع‌آوری اطلاعات؛ یکپارچه‌سازی اطلاعات سیستم‌های عملیاتی همکاران سیستم 

شرکت شهاب از سیستم‌های اطلاعاتی همکاران سیستم در حوزه‌های مختلف برای مکانیزه‌سازی فرآیندهای کاری و اطلاعاتی استفاده می‌کند؛ هم‌چنین اطلاعاتی از جمله بودجه‌ی فروش، بودجه‌ی تولید و حواله‌های در راه را در قالب فایل‌های Excel نگهداری می‌کند. از طرفی، سال مالی این شرکت از ابتدای دی ماه آغاز می‌شود و نیاز گزارشی و تحلیلی براساس هر دو سال مالی و سال شمسی را ایجاد کرده است که تهیه‌ی گزارش‌های مقایسه‌ای و تحلیل‌های یکپارچه را بسیار دشوار می‌کند.

هم‌چنین از مهم‌ترین نیازهای تحلیلی شهاب این است که وضعیت فروش محصولات مختلف را با میزان تولید و موجودی انبار آن‌ها در بازه‌های زمانی گوناگون براساس سال مالی و براساس سال شمسی تحلیل کند و بتواند با توجه به درصد پیشرفت برنامه‌ی تولید و نسبت تحقق بودجه‌ی فروش، تصمیمات دقیق و به‌موقع برای عملکرد تولید، افزایش موجودی و فروش محصولات خود داشته باشد.

با توجه به پیچیدگی‌های اطلاعاتی و تراکنش‌های اطلاعاتی بسیار در شرکت شهاب، مهم‌ترین نیاز این شرکت طراحی یک معماری جمع‌آوری اطلاعات بود، به‌شکلی که اطلاعات پراکنده و پیچیده‌ی موجود در سازمان را به‌شکل یکپارچه به‌روزرسانی کند؛ به این منظور، با راهکار هوشمندی تجاری، یک انبار داده برای نگهداری یکپارچه‌ی اطلاعات حوزه‌های مختلف سازمان طراحی شده است، سپس به کمک ابزار یکپارچه‌سازی اطلاعات همکاران سیستم، داده‌های مورد نیاز به‌منظور عملیات گزارش‌گیری و تحلیل از حوزه‌های گوناگون گردآوری، سازماندهی و در انبار داده ذخیره می‌شود.

اکنون اطلاعات انبار داده به‌شکل خودکار به‌روزرسانی می‌شود و تحلیل دقیق، سریع، جامع و یکپارچه‌ی عملکرد حوزه‌های کلیدی سازمان در اختیار مدیران و تصمیم‌گیران شرکت شهاب قرار می‌گیرد؛ هم‌چنین، امکان اتصال به سیستم‌های اطلاعاتی دیگر، هم‌چنین گردآوری اطلاعات از پایگاه داده‌های دیگر مانند Excel فراهم شده است.

داشبوردهای مدیریتی؛ طراحی شاخص‌های کلیدی عملکرد، پایش مستمر آن‌ها و اتخاذ تصمیمات هوشمندانه

مدیران و تصمیم‌گیران شهاب نیاز داشتند برای اخذ تصمیمات دقیق و هوشمندانه، تحلیل‌های مورد نیازشان را بسیار سریع و ساده براساس عملکرد روزانه‌ی حوزه‌های کاری مختلف از جمله فروش، انبار، تولید، منابع انسانی و مالی انجام دهند. هم‌چنین بتوانند با تعریف شاخص‌های کلیدی عملکرد مختلف، علائم حیاتی سازمان را پایش کنند.

داشبورد مدیریتی هوشمندی راهکاران، امکان طراحی و مشاهده‌ی شاخص‌های کلیدی عملکرد سازمان و طراحی گزارش‌های مدیریتی به‌منظور پایش وضعیت شرکت شهاب را بر پایه‌ی اطلاعات یکپارچه فراهم کرد.

چند نمونه از این گزارش‌ها عبارتند از:

 • گزارش تفکیکی بدهی مشتریان
 • تحلیل فروش ماهانه محصولات براساس سال مالی و سال شمسی
 • تحلیل تولید و موجودی گروه محصولات
 • تحلیل جریان مواد اولیه
 • تحلیل چک‌های پرداختنی
 • تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی و تخفیفات
 • تحلیل انحراف از برنامه تولید
 • تحلیل محصولات برگشتی

افزون‌بر گزارش‌های مدیریتی طراحی شده، هوشمندی راهکاران، ابزاری تحلیلی (میز تحلیل) در اختیار شرکت شهاب قرار داده است که مدیران با استفاده از آن می‌توانند گزارش‌های متنوعی را براساس اطلاعات موجود در سیستم تهیه کنند و برای تشخیص علت مسائل و چالش‌های سازمان و کشف فرصت‌های کسب‌وکار از امکان نفوذ به عمق داده‌ها و ریز شدن در گزارش‌ها استفاده کنند.

از زبان مشتری

آقای خاکساری ؛ نماینده‌ی مدیریت فناوری اطلاعات شرکت شهاب

به کمک راهکار هوشمندی تجاری همکاران سیستم، از حجم انبوه اطلاعات ایجاد شده در سیستم‌های اطلاعاتی مختلف، تحلیل‌ها و گزارش‌های کاربردی مورد نیاز مدیریت سازمان در سریع‌ترین زمان، آماده‌ی بهره‌برداری است.

اکنون ما این امکان را داریم تا اطلاعات فروش، موجودی انبار و تولید محصولات را در کنار هم و در قالب یک گزارش بررسی کنیم. به لطف هوشمندی راهکاران، مدیران ارشد، مدیرعامل و مدیران میانی از تهیه‌ی گزارش‌های دستی و زمان‌بر بی‌نیاز شده‌اند و گزارش‌های مورد نیاز خود را از طریق داشبورد مدیریتی تهیه می‌کنند.