داستان موفقیت شرکت داروسازی جالینوس


مدیر عامل : سید محسن جنانی

تاسیس:1356

تعداد کارکنان: 130 نفر

تعداد کاربران سیستم: 30 نفر

ظرفیت تولید دارو: سالانه 1300 میلیون واحد

نوع داروی تولیدی: قرص و کپسول

سهم از بازار: رتبه پانزدهم بین 72 شرکت از لحاظ تعداد واحد تولید (آمار سال 89)

سیستم ها: حسابداری – انبار ،حسابداری انبار ، ردیابی انبار – حقوق و دستمزد – دارایی ثابت – خزانه داری – تدارکات – سفارشات خارجی – فروش – بهای تمام شده – کنترل کیفیت – کنترل تحویل مواد –  مهندسی تولید – کنترل عملیات تولید – گزارشات مدیریتی تحت وب (MRS)

 

درباره شرکت جالینوس

 شرکت جالینوس در سال 1356 با عنوان شرکت ریتافارم – با مسئولیت محدود تاسیس و در سال 1362 تغییر نام یافته و در سال 1382 به سهامی خاص تبدیل شد.

 جالینوس که از جمله شناخته شده  ترین نام های صنعت دارویی کشور به شمار می رود در طی سال ها فعالیت در عرصه تولید قرص و کپسول به یکی از موفق ترین شرکت های خصوصی تولید کننده دارو تبدیل شده است.

این شرکت هم اکنون یکی از شرکت های صادر کننده دارو به خارج از کشور و جزء ده شرکت خصوصی برتر ایران در این صنعت است.

جالینوس قبل از سیستمی شدن

آنچه شرکت داروسازی جالینوس را مصمم به استفاده از نرم افزارهای سیستمی کرد، بزرگ شدن شرکت و ضعف سیستم های مالی سنتی بود که به علت فقدان اطلاعات صحیح و به موقع، تصمیم گیری ها را بسیار دشوار می کرد، لذا مسئولین شرکت از ابتدای سال 85 با انتخاب سیستمی آن فرایند ها، شرکت همکاران سیستم را به کمک گرفتند.

فرآیند سیستمی شدن

شرکت جالینوس برای دسترسی به بهای تمام شده صحیح ، تمام فرآیندهای خود را مورد بازنگری دقیق قرار داده و سپس بر اساس نیازهای اطلاعاتی آنها را اصلاح کرد. آقای سلیمانی معاون مدیر عامل در این زمینه می گوید:

«ما پس از مطالعه فرآیندها با کمک نرم افزار همکاران سیستم این فرآیندها را تا انتها به حالت سیستمی در آوردیم و این فرآیند سیستمی شدن عملا در مسیر کسب سود بیشتر و استراتژی این شرکت قرار گرفته است.»

  با حضور همکاران سیستم به شکل یک شریک استراتژیک شرکت ما به یکی از موفق‌ترین شرکت‌های دارویی در امر سیستمی کردن فرایندها تبدیل شده است.

سیستم های متصل به هم

شرکت جالینوس سیستم بهای تمام شده همکاران سیستم را از سال 85 در اختیار داشت اما از آن استفاده نمی کرد . آقای سلیمانی می گوید اواخر سال 88 وقتی دلایل عدم استفاده از این نرم افزار را بررسی کردیم متوجه شدیم که این نرم افزار از نظر ورود اطلاعات به خوبی تغذیه نمی شود به همین دلیل با افزودن سیستم کنترل عملیات تولید و QC اتفاقاتی که در جریان تولید می‌افتاد را در اختیار نرم افزار بهای تمام شده قرار دادیم و به این ترتیب تمامی انتظارات ما فراهم شد و چرخه سالم و متصل به همی از اطلاعات شکل گرفت.

بهای تمام شده و رضایتمندی سهامداران

آقای جنانی می گوید: در صنعت دارو قیمت را دولت و وزارت بهداشت تعیین می کند اما شرکت جالینوس به دلایل مختلف نیاز به داشتن بهای تمام شده تولید دارو دارد. نخستین و مهمترین دلیل این شرکت صادرات داروست که چند سالی است این شرکت نیز مشغول به آن است. در این صنعت هر کس قیمت بهتر با بسته بندی شکیل تر و کیفیت مناسب تر ارایه دهد برنده است و در این میان قیمت، یک فاکتور اصلی به شمار می رود.

جدا از این جالینوس برای اطلاع از سود و زیان واقعی خود نیز نیاز به بهای تمام شده محصولات دارد و در این راه نرم افزار بهای تمام شده همکاران سیستم نقش اصلی و محوری ایفا می کند به طوری که به گفته معاون مدیر عامل جالینوس استفاده از دو سیستم بهای تمام شده و MRS با استقبال بسیار خوب سهامداران شرکت نیز مواجه شده است.

خدمات آموزش و پشتیبانی

آقای سلیمانی معتقد است که جالینوس از تمامی ظرفیت های آموزشی همکاران سیستم برای تجهیز نیروی انسانی این شرکت به مهارت های استفاده از نرم افزارهای خریداری شده بهره گرفته است. همچنین به گفته معاون مدیر عامل جالینوس پشتیبانی همکاران سیستم یکی از قدرتمندترین و مناسب ترین بخش های این شرکت به شمار می رود. وی می گوید: مهم‌ترین مزیت همکاران سیستم این است که همه نیروها و از جمله نیروهای بخش پشتیبانی، هم متخصص هستند و هم دلسوزانه از مشتریان پشتیبانی می کنند. همچنین دانش و تخصص این نیروها کمک می‌کند که مفاهیم خیلی سریع به نیروهای داخل شرکت جالینوس منتقل شود و کمترین اشکال در مسیر بهره برداری از نرم افزارها ایجاد شود.

آقای سلیمانی می گوید: با حضور همکاران سیستم به شکل یک شریک استراتژیک و به کار گیری نیروهای متخصص با تحصیلات عالی دانشگاهی امروز این شرکت به یکی از موفق‌ترین شرکت های دارویی در امر سیستمی کردن فرآیندها تبدیل شده است.

درباره فریدون سلیمانی معاون مدیر عامل جالینوس

فریدون سلیمانی از مهر ماه سال1387 با هدف ایجاد تحولات سازمانی به مجموعه جالینوس پیوست.وی متولد مرداد 1322و فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران می باشد، نامبرده با پیوستن به بازار کار از سال 1342 مشاغل مختلفی را در امور اداری ، مالی، بازرگانی، حمل و نقل بین المللی و بیمه چند موسسه و شرکت بزرگ دولتی و خصوصی تصدی و یا مدیریت کرده است.