داستان موفقیت شرکت بافتینه


شرکت بافتینه در یک نگاه

شرکت بافتینه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۶میلیون یورو و با بهره‌گیری از ماشین‌آلات مدرن اروپایی برای نخستین بار در ایران انواع منسوجات نبافته اسپان باند را تولید کرده است. پس از ۳۰ سال فعالیت، اکنون تولیدات شرکت بافتینه بیش از ۲۷هزار تُن در سال است که در صنایع بهداشتی و سلولزی، بیمارستانی و پزشکی، بسته‌بندی و سایر صنایع به‌کار می‌روند.

چالش‌ها

  • یکپارچه نبودن اطلاعات میان دفتر مرکزی و کارخانه
  • تلورانس واحدهای سنجش در فرآیند تحویل؛ تفاوت واحد ثبت سفارش در پیش‌فاکتور و فاکتور نهایی
  • نصب نشدن فارسی‌ساز روی هندهلدهای ایتالیایی و سرعت پایین تفسیر اطلاعات بارکد

«از پارامترهای اصلی شرکت بافتینه برای به‌کارگیری نرم‌افزارهای همکاران سیستم، اطمینان از تداوم خدمات پشتیبانی و به‌روزرسانی سیستم‌ها بود که همکاران سیستم با داشتن کادر فنی بزرگ و گسترده و تجارب با ارزش از پروژه‌های نرم‌افزاری، در مشتری ایجاد می‌کند. »
آقای آذر هوشنگ؛ مدیر مالی شرکت بافتینه

راهکار همکاران سیستم

  • یکپارچگی و دسترسی در لحظه به اطلاعات با امکان تحت وب بودن راهکاران
  • حل تلورانس واحدهای سنجش با تعریف تلورانس تحویل راهکاران
  • نصب فارسی‌ساز روی هندهلد‌های ایتالیایی و افزایش تعداد اجزای ثبت شده در بارکد و افزایش سرعت تفسیر آن با هندهلد

دستاوردهای پس از استقرار

یکپارچگی در سطح داده و عملیات در کنار اطلاعات به‌روز و در لحظه‌ی راهکاران همکاران سیستم سبب شد تا سرعت عمل در بافتینه افزایش و فاصله زمانی بین سفارش و تحویل محصول کاهش یابد، تمام کارکنان سازمان هم‌سو و دوباره کاری‌ها حذف شوند؛ هم‌چنین روند گزارش‌گیری و محاسبات مالی بهبود یافت، پردازش و تحلیل اطلاعات قابل اتکا و امکان پاسخ‌‌گویی دقیق به درخواست‌های مدیریت سازمان فراهم شد.

تحت وب بودن راهکاران؛ یکپارچگی و دسترسیِ در لحظه به اطلاعات

دفتر مرکزی بافتینه به‌دلیل فاصله‌ی جغرافیایی با کارخانه، با مشکل یکپارچه نبودن اطلاعات روبه‌رو بود؛ که تاخیر در تبادل اطلاعات میان کارخانه و دفتر مرکزی را در پی داشت و با کندی فرآیندها و امکان بروز خطاهای کاربری، سبب کاهش فروش شرکت می‌شد.
تحت وب بودن راهکاران سبب شد تا با یکپارچگی میان کارخانه و دفتر مرکزی، ضمن یکپارچه شدن اطلاعات، دسترسی به اطلاعات در لحظه باشد؛ به این ترتیب، واحد فروش تهران با آگاهی کامل و در لحظه از موجودی انبار، کارهای فروش را انجام می‌دهد و کندی فرآیندها و خطاهای کاربری هم از میان رفته است.

تعریف تلورانس واحدهای تحویل راهکاران؛ راهگشای فرآیند تحویل کالا

ماهیت خاص محصولات شرکت که در اصطلاح «منسوج نبافته» یا خام نامیده می‌شود، نیازمند ثبت اطلاعات با سه واحد سنجش بود؛ به‌گونه‌ای که شرکت در فروش محصولات با واحد متر و در سیستم انبارداری با واحد رول سروکار داشت، اما واحد مالی برای تعیین بهای تمام شده‌ی محصول نیازمند اطلاعات براساس واحد کیلوگرم بود.؛ نا‌هم‌خوانی واحد ثبت سفارش در پیش فاکتور و فاکتور نهایی، سبب پیچیدگی در فرآیندهای خروج کالا از انبار می‌شد.
امکان تعریف تلورانس تحویل راهکاران با تعریف دو واحد اصلی کیلوگرم و متر و یک واحد فرعی رول مسئله بافتینه را حل کرد؛ اکنون فرآیند فروش براساس واحد متر انجام می‌شود و واحد فروش مابه‌تفاوت این واحد با واحد رول را ثبت می‌کند، به این ترتیب واحد انبار، می‌تواند با رعایت رویه‌ی تعریف شده، بدون تناقض میان پیش‌فاکتور و فاکتور نهایی، کالا را از انبار خارج کند. واحد مالی هم با داشتن اطلاعات براساس کیلوگرم، می‌تواند قیمت تمام شده‌ی محصول را به‌درستی محاسبه کند.

افزایش سرعت تفسیر بارکد در هندهلد؛ بهبود فرآیندهای انبار

شرکت بافتینه هندهلدهای مورد نیاز انبار را از شرکتی ایتالیایی خریداری کرده بود، اما به‌دلیل نصب نشدن فارسی‌ساز روی این ابزار، امکان بهره‌مندی از هندهلدها فراهم نبود. گذشته از این، با توجه به ماهیت محصولات شرکت بافتینه، اجزای بارکد تعریف شده برای هر کالا شامل تعداد اطلاعات بسیاری مانند کد کالا، طول، عرض، وزن، شیوه‌ی بافت، رنگ، سریال تولید و… بود که تفسیر بارکد را برای هندهلد بسیار کند می‌کرد.
با توجه به نیاز مشتری، واحد مدیریت محصول همکاران سیستم ضمن برطرف کردن مشکل نصب فارسی‌ساز، امکانی را فراهم آورد که بتوان برای هر کالا تا ۳۹ جزء تعریف کرد و تعداد اطلاعات در سرعت تفسیر بارکد تاثیری نداشته باشد. به این ترتیب تمامی اطلاعات مورد نیاز هر کالا در بارکد تعریف و هندهلد آن‌ها را به‌سرعت تفسیر می‌کند.