داستان موفقیت شرکت آرتان پترو کیهان


راهکار: راهکاران ابری
سیستم‌ها: دفتر کل، دریافت و پرداخت، جبران خدمات، انبار، فروش

آرتان پترو کیهان یک نگاه

شرکت آرتان پترو کیهان برای تولید پلی استایرن گرانول در صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی در سال ۱۳۹۳ تاسیس و از سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسیده است. دفتر مرکزی این شرکت در تهران و کارخانه‌ی آن در شهرک صنعتی شکوهیه قم قرار دارد. مجموع سرمایه انسانی شرکت شامل ۱۰ پرسنل ستادی و ۵۰ پرسنل در مجموعه تولیدی است.

نیاز کسب‌وکار

در ابتدای فعالیت و پیش از بهره‌برداری، شرکت از نرم‌افزار ساده‌ای برای مدیریت حوزه‌ی مالی استفاده می‌کرد. در سال ۱۳۹۵ با آغاز تولید در کارخانه و با توجه به پراکندگی جغرافیایی، شرکت به‌دنبال یک راهکار نرم‌افزاری تحت وب کارآمد با هزینه‌ای مناسب بود.

  •  دسترسی به اطلاعات درست و دقیق از کارخانه
  •  دسترسی همیشگی به اطلاعات بدون محدودیت زمانی و مکانی

 آقای حیدری؛ مدیر مالی آرتان پترو کیهان
«از اصلی‌ترین چالش‌های مدیران، دسترسی به‌موقع به اطلاعات و از طرف دیگر صحت و سقم این اطلاعات است. مجموعه‌ی آرتان پترو کیهان به‌دنبال آن بود که با کمک نرم‌افزار، فاصله‌ی میان دفتر مرکزی تهران و کارخانه را برطرف کند و محدودیتی‌ برای دسترسی به اطلاعات نداشته باشد. براساس تجربه‌های پیشین «راهکاران همکاران سیستم» می‌توانست به‌خوبی به این نیاز پاسخ دهد، اما هزینه‌های استفاده از یک ERP برای کسب‌وکار ما در ابتدای راه، بسیار پُرهزینه بود.»

چرا راهکاران ابری؟

 آقای حیدری؛ مدیر مالی آرتان پترو کیهان
«با توجه به نوپا بودن مجموعه، سرمایه‌گذاری در بخش IT نیازمند صرف منابع مالی بالایی بود، به‌علاوه پیدا کردن نیروی متخصص در حوزه IT در منطقه‌ی کارخانه سخت بود. در نتیجه به سراغ راهکاران ابری همکاران سیستم رفتیم که ضمن استفاده از یک نرم‌افزار قوی و به‌روز، ما را از تهیه‌ و نگهداری زیرساخت‌ها و افزایش نیروی‌های IT بی‌نیاز و در بحث مدیریت هزینه به ما کمک می‌کرد.»

لزوم استفاده از ERP در سازمان‌ها، به‌ویژه کسب‌وکارهای نوپا

آقای حیدری مهم‌ترین دلایل الزام استفاده از یک ERP در کسب‌وکارها را این‌گونه نام می‌برد: «نرم‌افزار یکپارچه و تحت وب الزاماتی در ورود به‌موقع اطلاعات ایجاد می‌کند، با کمک آن سلایق در تعاریف ساختار دیتا و فرآیندها کنار گذاشته می‌شود، اطلاعات دقیق و سیستماتیک می‌شود و فرآیندهای دستی در ورود اطلاعات حذف می‌شوند که اطلاعات را قابل اتکا می‌کند. هم‌چنین یک نرم‌افزار ERP به تعریف درست فرآیندهای سازمان‌ها کمک می‌کند؛ به‌ویژه کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند به کمک آن، از ابتدا فرآیندهای کاری‌شان را استاندارد تعریف و پیاده‌سازی کنند. به این ترتیب برای نمونه یک انباردار در فرآیند استاندارد تعریف شده در نرم‌افزار ملزم به کار می‌شود و «انبارداری» یاد می‌گیرد.»

دسترسی بدون محدودیت به اطلاعات

با بستر یکپارچه و تحت وب راهکاران اکنون اطلاعات کامل و درستی در سیستم آرتان پترو کیهان وجود دارد. به گفته‌ی آقای حیدری، دفتر مرکزی آرتان پترو کیهان در تهران به‌راحتی و در لحظه از وضعیت کارخانه، حجم تولید و میزان موجودی انبار آگاهی دارد و براساس آن برنامه‎‌ی فروش سازمان را پیش می‌برد.
از سوی دیگر میزان مواد اولیه در انبار، میزان مصرف مواد اولیه و میزان محصول تولیدی، دقیق و به‌لحظه در سیستم قابل رصد است.
«با راهکاران ابری، اطلاعات کامل و دقیق، درلحظه در سیستم دردسترس است و شما هر جا به اینترنت دسترسی داشته باشید، می‌توانید سفارش را برای کارخانه ثبت کنید تا مجوز بارگیری را بدهند و درنهایت بارگیری و تحویل انجام شود.»

دسترسی‌پذیری راهکاران ابری

با تجربه‌ی دو ساله‌ی استفاده از راهکاران ابری، آقای حیدری درباره‌ی سطح دسترسی به سیستم می‌گوید: «مادامی که اینترنت شرکت و کارخانه درست و باکیفیت باشد، دسترسی مناسبی داریم و در این دو سال هیچ‌وقت کُندی در کار با سیستم احساس نکردیم.»

گزارش‌سازی براساس اطلاعات درست و دقیق

به گفته‌ی آقای حیدری مهم‌ترین چالش کارآفرینان «گزارش» است. میزان موجودی انبار، قیمت‌گذاری کالا، میزان فروش، پی‌گیری دقیق مطالبات و… نیازمند کنترل و اشراف کامل بر اطلاعات سازمان است. «راهکاران ابری کمک کرده است تا براساس اطلاعات درست و دقیق سیستمی، گزارش‌های مدیریتی تهیه کنیم و بتوانیم با داشتن اطلاعات کامل، سرمایه‌ی مجموعه را به‌خوبی مدیریت کنیم.»

امنیت زیرساخت و اطلاعات در راهکاران ابری

آقای حیدری درباره‌ی امنیت راهکاران ابری می‌گوید: «در همکاران سیستم و در راهکاران ابری یک تیم فنی متخصص در سطح بالا خدمات را فراهم می‌کنند و اگر مشکلی پیش بیاید به سرعت می‌توانند آن را حل کنند. اگر این مورد در داخل شرکت رخ دهد، قطعا زمان‌بر و پُرهزینه خواهد بود.
در بحث امنیت اطلاعات نیز، قطعا همکاران سیستم با سطوح بالای امنیتی که رعایت می‌کند و تیم و زیرساختی که در اختیار دارد، سطح امنیت مطمئن‌تری را می‌تواند فراهم کند. به‌علاوه اطلاعات سازمان دست مجموعه‌ی با سابقه و معتبری است که ۳ دهه دارد کار می کند و حتما مورد وثوق است.»