قابلیت‌های نرم‌ افزار انبارداری آنلاین برای یک کسب‌وکار چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

نرم افزار مدیریت انبار (WMS) چیست و چه کاربردی دارد؟

WMS (warehouse management system) یا سیستم مدیریت انبار یک راهکار نرم‌افزاری است که با استفاده از آن موجودی کالای یک کسب‌وکار و فرایند مدیریت آن قابل مشاهده و ردگیری است. این سیستم؛ عملیات زنجیره تامین را از مرکز توزیع تا قفسه فروشگاه مدیریت می‌کند.

سیستم مدیریت انبار همچنین به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به روش‌های مختلف، از مواد اولیه، فضا، نیروی انسانی و تجهیزات با بهره‌وری بیشتر استفاده کرد. به طور کلی WMS برای پشتیبانی از نیازهای کل زنجیره تامین شامل تولید، نگهداری و توزیع طراحی شده است.

در گذشته از نرم‌افزارهای سنتی برای مدیریت انبار استفاده می‌شد. اما در اقتصاد پویای امروز دیگر این راه‌حل‌ها چندان کارآمد نیستند و رفتار مصرف‌کنندگان و مشتریان تحت تاثیر تکنولوژی‌های نوین تفاوت‌های بسیار محسوسی با گذشته پیدا کرده است.

امروزه بسیاری از مصرف‌کنندگان و مشتریان تمایل دارند تا در هر جایی که هستند، بتوانند فرایند خرید را انجام دهند و با استفاده از اینترنت بسیاری از محدودیت‌های گذشته را از میان بردارند. این تغییرات، سیستم مدیریت انبار را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

بنابراین کسب‌وکارها برای پاسخ‌گویی سریع به این نیازها، به راه‌حل‌های جدیدی نیاز دارند که نرم‌افزار مدیریت انبار تحت وب یا ابری یکی از آنها است. اما نرم‌افزار انبارداری آنلاین چیست و چه مزایایی نسبت به سیستم های مدیریت انبار سنتی دارد؟ در این مقاله تفاوت‌ها و مزایای سیستم انبارداری آنلاین را شرح می‌دهیم.

نرم‌ افزار انبارداری تحت وب یا ابری چیست؟

تکنولوژی رایانش ابری تغییرات زیادی در شیوه‌ی مدیریت کسب‌وکارها و حتی زندگی شخصی افراد ایجاد کرده است. عرضه نرم‌افزارهای ابری هم در سالیان اخیر به ارائه خدمات بهینه‌تر توسط شرکت‌ها کمک کرده است.

مزایای نرم‌افزار انبارداری آنلاین

نرم‌افزار انبارداری تحت وب یکی از انواع مختلف نرم‌افزارهای ابری است که جایگزین سیستم‌های قدیمی شده است. WMS مبتنی بر  Cloud با تنظیم بهینه‌ی زنجیره‌ تامین، به مدیریت موجودی کالا در انبار و اتصال و یکپارچگی آن با روش‌های نوین خرید کمک می‌کند.

نرم‌افزار انبارداری تحت وب این امکان را فراهم می‌کند تا در هر زمانی، امکان مشاهده و مدیریت موجودی انبار وجود داشته باشد. مدیران انبار با استفاده از گوشی موبایل یا کامپیوترهای شخصی می‌توانند از طریق اینترنت و مرورگرهای خود به موجودی انبار دسترسی داشته باشند و آن را مدیریت کنند.

با دسترسی تحت وب به نرم‌افزار انبارداری ابری؛ دیگر نیازی به نصب فیزیکی نرم‌افزار بر روی سیستم‌های شخصی نیست. این نکته مهم‌ترین تفاوت نرم‌افزار انبارداری آنلاین با مدل‌های قدیمی است که مزایای زیادی برای کاربران به همراه دارد.

مزایای نرم‌افزار انبارداری تحت وب چیست؟

اینترنت و فناوری‌های نوین، تغییرات چشم‌گیری در شیوه‌ی خرید، رفتار مشتریان و عرضه محصولات به بازار ایجاد کرده است. این تغییرات مدیریت زنجیره تامین را پیچیده‌تر کرده است.

در این میان سیستم مدیریت انبار (WMS) مبتنی بر وب کمک می‌کند کسب‌وکارها بتوانند هر چه بهتر بر این پیچیدگی غلبه کنند و با به بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین، رضایت ذی‌نفعان مختلف را جلب کنند.

از جمله مزایای انباراداری تحت وب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش سرعت انجام فرایند‌ها

برای ماندن و رقابت در محیط پرتلاطم کسب‌وکار امروز، شرکت‌ها باید بتوانند با سرعت بیشتری با تغییرات سازگار شوند. با یک نرم‌افزار انبارداری تحت وب می‌توان به سرعت زنجیره تامین را ارتقاء داد و آن را برای پاسخگویی به نیازهای جدید آماده کرد.

سیستم انبار تحت وب همان عملکرد سیستم‌های سنتی انبار را ارائه می‌دهد با این تفاوت که در این مدل دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های تجهیز سخت‌افزار، قفل نرم‌افزار تخصص فنی وجود ندارد.

عدم نیاز به بروزرسانی نرم افزار

از مهم‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزارهای تحت وب، بروزرسانی خودکار و عدم نیاز به ارتقاء آنها است. بروزرسانی این نرم‌افزارها مانند برنامه‌های موبایلی به شیوه خودکار و در فواصل زمانی منظم انجام می‌شود.

بنابراین مشتریان با داشتن یک نرم‌افزار انبارداری ابری، همیشه از آخرین نسخه‌ی آن استفاده می‌کنند و نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی بابت خرید نسخه‌های جدید ندارند.

کاهش هزینه‌های اولیه

راهکارهای مبتنی بر Cloud هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به سیستم‌های دیگر دارند. چون دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌ی مالکیت و نگهداری نیست. شرکت‌ها می‌توانند بدون داشتن زیرساخت و سرور  از طریق وب به نرم‌افزار دسترسی داشته باشند.

آنها همچنین نیازی به تخصص فنی برای نصب و نگهداری از نرم‌افزار ندارند. بنابراین طبیعی است که هزینه‌های اولیه کاهش چشم‌گیری داشته باشد. اما شرکتی که از یک سیستم انبارداری غیرابری استفاده می‌کند، باید هر چند وقت یکبار هزینه‌های ارتقاء و بروزرسانی سیستم را پرداخت کند.

نرم‌افزارهای سازمانی ابری به دلیل مقرون به صرفه بودن، می‌توانند برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط ارزش‌آفرینی کنند.

چابکی و انعطاف‌پذیری در زنجیره تامین

بازار جهانی امروز بیش از هر چیزی نیازمند سرعت است. سیستم مدیریت انبار آنلاین امکان چابکی و مقیاس‌پذیری را برای کسب‌وکار فراهم می‌کند تا به سرعت خود را با شرایط متغیر بازار انطباق داده و از فرصت‌های موجود به سرعت و به شکل بهینه استفاده کند.

مسئله مهم‌تر این است که این چابکی بدون پرداخت هزینه اضافی برای بخش IT  اتفاق می‌افتد. هزینه‌هایی که به این ترتیب می‌توانند صرف توسعه کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در آن شوند.

 یکپارچگی مدیریت انبار و ERP

یکی از مزایای مهم نرم‌افزارهای تحت وب امکان یکپارچگی آنها با یکدیگر است. یعنی می‌توان نرم‌افزار مدیریت انبار را با سایر نرم‌افزارهای سازمانی از جمله ERP یا MMS (سیستم تعمیرات و نگهداری) یکپارچه کرد.

با این کار به راحتی می‌توان داده‌ها را بین واحدهای مختلف رد و بدل کرد و بخش‌های مختلف از فعالیت‌های مشترک باخبر باشند. یکپارچگی مدیریت انبار با سایر بخش‌ها به ایجاد یک سیستم یکپارچه برای پاسخگویی سریع به اتفاقات و نیازهای سازمان‌ها کمک می‌کند.

چرا باید به سمت سیستم انبارداری تحت وب رفت؟

مدیریت انبار تحت وب یک الگوی جدید در مدیریت زنجیره تامین (SCM) است که کارکردهایی برجسته و مهم در کنار رابط کاربری کاربرپسند و مبتنی بر تلفن همراه و سیستم‌های شخصی است.

در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌ها به سمت استفاده از نرم‌افزارهای تحت وب از جمله نرم‌افزار انبارداری آنلاین حرکت کرده‌اند. آنها معمولا سه دلیل عمده برای استفاده از این سیستم‌ها دارند:

1-افزایش بهره‌وری عملیاتی

این نرم‌افزار عملکرد انبار را در فضایی مبتنی بر رایانش ابری مدیریت می‌کند. بنابراین موجودی کالا و عملیات زنجیره تامین در هر زمانی قابل مشاهده است. این قابلیت، هزینه‌های عملیاتی را کاهش داده و امکان مدیریت بهتر فرایند زنجیره تامین را فراهم می‌کند.

2-کاهش هزینه اضافی

استفاده از نرم‌افزار مدیریت انبار تحت وب به کاهش هزینه‌های اضافی کمک می‌کند. چون کسب‌وکارها دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های نگهداری و ایجاد زیرساخت ندارند.

3-بهبود تجربه مشتریان

افزایش سرعت و کاهش زمان تلف شده به بهبود تجربه مشتری کمک می‌کند. زیرا مشتریان می‌توانند از هر جا و در هر زمانی خرید خود را انجام دهند. سیستم‌های مدیریت انبار ابری ، به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا تقاضای واقعی بازار را برآورده کنند.

مدیریت بهینه با نرم‌افزار انبار و تدارکات ابری همکاران سیستم

نرم‌افزارهای انبار و تدارکات ابری همکاران سیستم به عنوان بخشی از مجموعه سیستم‌های راهکاران ابری؛ تمام عملیات‌ مربوط به تدارکات و لجستیک کسب‌وکار را پوشش می‌دهد.

نرم‌افزار‌های انبار و تدارکات و راهکاران ابری مجموعه‌ای از سیستم‌های مختلف از جمله نرم‌افزارهای خرید و تدارکات، پذیرش و توزین، اسناد تجاری و مدیریت جانمایی کالا در انبار، انبار و حسابداری انبار و موبایل سرویس انبار را شامل می‌شود.