چرا HP باید با SAP ادغام شود؟

همکاران سیستم- شرکت HP به تازگی با واقعیت‌های دشواری رو‌به‌رو شده است، اما هنوز راه نجاتی برایش وجود دارد و آن پذیرش روند اجتناب‌ناپذیر حرکت به سمت ارائه محصولات و خدمات کامل و یکپارچه است. در این مقاله نویسنده استدلال می‌کند که بهترین راه برای باقی ماندن HP  در عرصه رقابت ادغام آن با SAP است.

از اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی دو شرکت IBM و HP در دو جهت کاملا مخالف پیش رفتند، HP سهام شرکت کامپیوتری Compaq را خرید تا یک ساختار افقی را در تجارت رایانه‌های شخصی توسعه دهد. در حالی که IBM بخش رایانه‌های شخصی خود را به شرکت Lenovo واگذار کرد و توجه خود را روی عرضه ابزارهای سازمانی یکپارچه متمرکز کرد.
 
اکنون در اوایل دهه ۲۰۱۰ تصمیم HP برای تسلط بر بازار رایانه‌های شخصی به دردسری برایش تبدیل شده است. هر چندHP  فروشنده درجه یک رایانه‌های شخصی است اما بازار کم سود این محصولات مانع کار است و در نهایت شرکت مجبور به خروج از هر دو بازار رایانه های رومیزی و همراه شده است.  حالHP  باید هر چه سریعتر دست به اقدامی بزند تا بتواند در بازار باقی بماند.
 
«قانون سه‌تایی»
 
دیدگاهی وجود دارد که در بازار تجارت رایانه‌های شخصی هم «قانون سه‌تایی» اقتصاد حاکم است که می‌گوید سه بازیگر بزرگ، این صنعت را تحت تسلط خود دارند: اپل، گوگل و مایکروسافت. بازی کردن در این بازار نیازمند پاسخگویی به مجموعه کاملی از نیازمندی‌های مشتری از سخت‌افزار تا اپلیکیشن‌های کاربردی است. شرکت هایی در رقابت پیروزند که بتوانند کارایی خود را در حوزه ها و لایه‌های مختلف بالا ببرند. از سیستم‌عامل‌های موبایل، تلفن‌های همراه، سیستم‌عامل‌های رایانه تا رایانه‌های شخصی، مرورگر وب، اپلیکیشن و ابزارهای پردازش ابری.
 
با توجه به نیاز به در اختیار داشتن ابزارها و ارائه محصولات یکپارچه برای باقی ماندن در بازار کسب‌و‌کار رایانه‌های شخصی، تعجبی ندارد که شرکت HP تصمیم به خروج از این بازار گرفته است.
 
شرکت HP برای ادامه رقابت باید بتواند خدمات پردازش ابری، سیستم‌عامل‌ رایانه‌های رومیزی و خدماتی دیگر را ارائه دهد. این در حالی است که شرکت مایکروسافت با تسلط بر بازار رایانه‌های شخصی و ارائه اپلیکیشن‌های کاربردی، سال‌های متمادی و میلیاردها دلار را صرف پر کردن شکاف‌های موجود در این عرصه کرده است و برای کسب موفقیت بیشتر و دستیابی به جایگاه یکی از سه بازیگر «قانون سه تایی» اقتصاد باید همچنان میلیارد‌ها دلار هزینه کند.
 
شرکت HP و سهامدارانش برای نقش آفرینی در بازار خدمات رایانه‌‌ای شخصی و قرار گرفتن در جایگاه سه شرکت عمده بازار مصرف‌کنندگان نه توانایی مالی و نه زیرساخت‌های فناوری لازم را دارند.
 
بنابراین اقدام شرکت HP برای خروج از بازار رایانه ‌های شخصی و تمرکز بر بازار ابزارهای سازمانی تصمیم عاقلانه‌ای است. با این وجود وضعیت شرکت HP افتادن از چاله به چاه است. زیرا شرکت‌های IBM، اوراکل و مایکروسافت اکنون چندین دهه است که در حال تولید ابزارهای یکپارچه سازمانی هستند. «قانون سه‌تایی» بر بازار ابزارهای سازمانی هم حاکم است وHP  از این بازار هم عقب است.
 
اهمیت در اختیار داشتن ابزارهای یکپارچه

اهمیت در اختیار داشتن کل ابزارهای مورد نیاز برای ارائه خدمات یکپارچه روزافزون است و اوراکل وIBM  در سال‌های اخیر در این جهت پیش رفته‌اند. هر دو این شرکت‌ها به دنبال تقویت پایگاه داده‌ها و میان‌ابزارهای خود تا رساندن آنها به بالاترین کارایی هستند تا بهترین عملکرد را در کنار سیستم عامل‌ها و پردازشگرها داشته باشند. IBM روند تقویت ابزارهای یکپارچه را از اوایل سال ۲۰۰۰ با توسعه حافظه دستگاه‌هایPower PC  برای ایجاد کارایی بالاتر با پایگاه داده‌هایDB2  این شرکت آغاز کرد. به دنبال این اقدام IBM، شرکت اوراکل نیز مجبور شد برای هماهنگی با عملکرد پایگاه داده خود سهام شرکت SUN را بخرد.

همچنین توانایی شرکت اپل برای ایجاد کارآیی بالا با ساخت محصولاتی از جمله آیفون و آی‌پد یکی از دلایل اصلی اقدام گوگل برای خرید سهام شرکت موتورولا است.

در هر دو بازار خدمات رایانه‌ای شخصی و ابزارهای سازمانی، شرکت‌های IBM و اپل دارای محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یکپارچه هستند و شرکت HP  از هر دوی این بازارها جا مانده است.
 
ادغام HP و SAP  یک بازی برنده- برنده
 
حال پرسش این است که چگونه شرکت HP می‌تواند یک مجموعه یکپارچه سازمانی ایجاد کند. خرید سهام شرکت Autonomy آغاز خیلی خوبی است و می‌تواند به پر کردن فاصله موجود برای رقابت با OmniSearch آی بی ام، Secure Enterprise Search اوراکل و FAST مایکروسافت کمک کند. هرچند HP هنوز با رقبایش در بخش‌هایی از جمله نرم‌افزار، اپلیکیشن‌های تجاری، تحلیلگری، میان‌افزار و پایگاه داده فاصله زیادی دارد.
 
کمبودهای شرکت HP به‌وسیله شرکت SAP  به‌خوبی جبران می‌شود و کمبودهای SAP نیز در بخش خدمات، جست وجوی سازمانی، سیستم‌عامل، پردازشگر، حافظه‌های ذخیره‌سازی و مدیریت با HP جبران می شود.
 
اگر SAP با ارزش ۶۰ میلیارد دلاری آن با HP با ارزش ۴۹ میلیارد دلاری‌ اش با هم ادغام شوند سرمایه ای به ارزش ۱۰۹ میلیارد دلار ایجاد می شود که با سرمایه ۱۸۸ میلیارد دلاری IBM، سرمایه ۱۲۵ میلیارد دلاری اوراکل و سرمایه ۲۰۱ میلیارد دلاری مایکروسافت قابل رقابت است.
 
هر چند ادغام چنین شرکت‌های بزرگی می‌تواند به یک فاجعه منجر شود اما نکته این است که لئو آپاتکر، مدیر عامل شرکت HP پیش‌تر به مدت ۲۰ سال مدیر عامل شرکت SAP بوده است و فردی است که نسبت به هر دو سازمان‌ شناخت کاملی دارد.
 
HP باید به سرعت دست به عمل بزند و فعالیت‌هایی مانند ساخت پرینتر و عرضه محصولات سخت‌افزاری با سود پایین را متوقف کند، با SAP ادغام شود تا به دسترسی به ابزارهای کامل و یکپارچه نزدیک شده و برای تقویت بخش‌های ضعیف‌تر مجموعه HP-SAP به دنبال خرید شرکت های دیگر باشند تا بتوانند ابزارهای کاملی مانند EA Server، StreamWork  و HP-UX عرضه کنند.
 
در غیر این‌صورت هر دو شرکت HP و SAP با خطر از دست دادن جایگاه سوم در «قانون سه‌تایی» در مقابل مایکروسافت مواجه هستند. شرکت مایکروسافت در دهه‌های گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته و تنها شرکتی است که بر هر دو بازار رایانه‌های شخصی و ابزارهای پردازش سازمانی تسلط دارد.
 

HP و SAP باید مایکروسافت را در حوزه ابزارهای سازمانی برای سازمان‌های کوچک و متوسط پشت سر بگذارند در غیر این صورت هر دو از صحنه حذف خواهند شد و توسط IBM و اوراکل جذب خواهند شد.

 
منبع: Venturebeat
 
 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *