نگاهی جامع به فرایند ETL؛ استخراج، تبدیل و بارگذاری داده ها

etl چیست

ETL مخفف سه کلمه Extract، Transform و Load ، به معنای استخراج، تبدیل و بارگذاری، یک فرایند یکپارچه‌سازی داده است که داده ها را از چندین منبع مختلف ترکیب، پاک‌سازی و سازماندهی می‌کند و در قالب یک مجموعه داده منفرد و ثابت، برای ذخیره‌سازی در یک انبار داده، دریاچه داده یا سایر سیستم‌های هدف آماده می‌کند.

داده کاوی چیست؟ نقش مؤثر Data Mining در پیش‌بینی آینده

داده کاوی چیست؟

داده کاوی فرایند مرتب‌سازی مجموعه داده های بزرگ، برای شناسایی الگوها و روابطی است که تحلیل آنها می‌تواند به حل مشکلات کسب‌وکارها کمک کند. تکنیک‌ها و ابزارهای داده کاوی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا روندهای آینده را پیش‌بینی کنند و تصمیمات تجاری آگاهانه‌تری بگیرند.

دریاچه داده (Data Lake) ؛ راهکار تحلیل کلان داده در عصر دیجیتال

دریاچه داده چیست

دریاچه داده یک مخزن ذخیره‌سازی است که حجم زیادی از داده های خام را در فرمت اصلی خود نگهداری می‌کند تا زمانی که برای استفاده در برنامه‌های تحلیلی، موردنیاز باشند. درواقع دریاچه داده یک مخزن متمرکز است که امکان ذخیره‌سازی تمام داده های ساختاریافته و بدون ساختار را، در هر مقیاسی فراهم می‌کند.

انبار داده (Data Warehouse)، مبنایی برای تصمیم‌گیری مبتنی بر داده

انبار داده (Data Warehouse)، مبنایی برای تصمیم‌گیری مبتنی بر داده

انبار داده (Data Warehouse) نوعی سیستم مدیریت داده دیجیتال است که برای فعال‌کردن و پشتیبانی از فعالیت‌های هوش تجاری (BI) و تحلیل داده‌ها طراحی شده است. انباره‌های داده صرفاً برای انجام پرس‌وجو و تحلیل داده در نظر گرفته شده‌اند و اغلب حاوی مقادیر زیادی از داده های تاریخی هستند.

تحلیل داده ؛ ابزار رسیدن به قدرت اطلاعات در عصر دیجیتال

تحلیل داده چیست

تحلیل داده (Data analytics) فرایند بررسی مجموعه‌ای از داده‌ ها، برای پیداکردن روندها و نتیجه‌گیری در مورد اطلاعات موجود در آنها است. می‌توان گفت آنالیز داده، داده‌های خام را به بینش‌های عملی تبدیل می‌کند که شامل طیف وسیعی از ابزارها، فناوری‌ها و فرایندهایی است که برای یافتن روندها و حل مشکلات با استفاده از داده‌ها استفاده می‌شود. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها می‌تواند فرایندهای کسب‌وکار را شکل دهد، تصمیم‌گیری را بهبود بخشد و رشد کسب‌وکار را تقویت کند.

مروری بر سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS)

مروری بر سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS)

سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) یک نرم‌افزار سیستمی برای ایجاد و مدیریت پایگاه‌های داده است. یک DBMS امکان ایجاد، محافظت، خواندن، به‌روزرسانی و حذف داده ها را در پایگاه داده برای کاربران نهایی فراهم می‌کند. رایج‌ترین نوع پلتفرم مدیریت داده، DBMS است که اساساً به عنوان رابط میان پایگاه‌های داده و کاربران یا برنامه‌های کاربردی عمل می‌کند و تضمین می‌کند که داده‌ها به طور مداوم سازمان‌دهی شده و به‌راحتی قابل‌دسترسی هستند.

پایگاه داده چیست؟ مفاهیم اصلی، اجزا و کاربردها

پایگاه داده چیست

پایگاه داده (Database) مجموعه‌ای از اطلاعات یا داده های ساختاریافته است که معمولاً به صورت الکترونیکی و سازمان‌یافته، در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می‌شود. یک پایگاه داده معمولاً توسط یک سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) کنترل می‌شود.

علم داده (Data science) چیست؟ مروری بر تفاوت علم داده و هوش مصنوعی

علم داده (Data science) چیست؟ مروری بر تفاوت علم داده و هوش مصنوعی

علم داده (Data Science) را می‌توان مطالعه داده ها، برای رسیدن به یک بینش معنادار در راستای کسب‌وکار دانست. دیتا ساینس یک رویکرد چندرشته‌ای است که اصول و شیوه‌های ریاضی، آمار، هوش مصنوعی و مهندسی کامپیوتر را برای تجزیه‌وتحلیل حجم زیادی از داده‌ها ترکیب می‌کند.

هر آنچه باید درمورد کلان داده ها (Big Data) بدانید

کلان داده چیست

کلان داده ترکیبی از داده های ساختاریافته، نیمه‌ساختاریافته و بدون ساختار است که سازمان‌ها برای رسیدن به اطلاعات و بینش، نسبت به جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و استخراج آنها اقدام می‌کنند. از بیگ دیتا می‌توان در پروژه‌های یادگیری ماشین، مدل‌سازی پیش‌بینی و دیگر برنامه‌های کاربردی تجزیه‌وتحلیل پیشرفته نیز استفاده کرد.

داده (data) چیست؟ تفاوت داده، اطلاعات و دانش

داده (data) چیست؟ تفاوت داده، اطلاعات و دانش

داده را در اصل می‌توان اطلاعات خام دانست. درواقع داده مجموعه‌ای از حقایق و ارقام پردازش نشده است که می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد: اعداد، حروف، تصاویر، فیلم، صدا و حتی اطلاعاتی که حسگرها از دستگاه‌های مختلف جمع‌آوری می‌کنند. دیتا به خودی خود چیز زیادی نمی‌گوید، اما با تجزیه‌وتحلیل درست می‌توان آنها را به اطلاعات و بینش ارزشمند تبدیل کرد.