جایگاه برتر و بی­‌نظیر همکاران سیستم در صنعت فناوری اطلاعات ایران، این مسئولیت و فرصت را ایجاد می­‌کند که علیرغم تمام محدودیت­‌هایی که در کشور برای این صنعت وجود دارد، ما نقش خود را به­‌خوبی ایفا کرده و خود را برای آینده مهیا کنیم. آینده‌­ای که پس از دوره پاندمی، بسیار متفاوت خواهد بود و پایه تحولی آن فناوری، خصوصاً فناوری اطلاعات است و موجب تغییر در سبک زندگی ما می­گردد.

همکاران سیستم با سرمایه‌­گذاری روی فناوری­‌های نوینی مانند رایانش ابری، هوش مصنوعی و یا اینترنت اشیاء و تکمیل تخصص و دانش مورد نیاز، این راه را آغاز کرده و به آن سرعت خواهد داد تا از این فرصت، سهامداران و مشتریانش را بهره مند سازد.

در سال 1401 کماکان در شرایط رکود تورمی اقتصاد قرار داشتیم، گشایش مؤثری در وضعیت صنایع و تولید به‌­وجود نیامد و سرمایه­‌گذاری جدی برای توسعه انجام نشد. این شرایط بر محیط کسب­‌و‌کار همکاران سیستم اثر داشته و دارد و کار را برای پیشبرد موفق شرکت و توسعه برای آینده دشوار می­‌کند. اما ما در همکاران سیستم بر این اعتقاد هستیم که موفقیت را براساس اتخاذ استراتژی­‌های متناسب با شرایط، اراده و تلاش خودمان رقم بزنیم، تغییرات در محیط و شرایط کسب‌­و‌کار را با هوشمندی درک کنیم و مسیر حرکت تا موفقیت را از میان پیچ و خم­‌های آن ترسیم کرده و با درایت و جدیت در آن حرکت کنیم.

با تمام دشواری‌­ها و ناملایمات، سال 1401 برای همکاران سیستم با موفقیت طی شد، چه از منظر تحقق اهداف مالی، و چه از منظر توسعه برای آینده­‌ای روشن تر که به آن امیدوار هستیم.

از منظر مالی، در سال 1401 توانستیم با تحقق 1.549 میلیارد تومان درآمد و 882 میلیارد تومان  سود عملیاتی در شرکت اصلی، سود مناسبی برای سهامداران شرکت بسازیم و اگرچه در هزینه‌­های شرکت به دلیل تورم­‌های بی­‌رویه، رشد 60 درصدی داشتیم، اما با تحقق درآمدها، 70 درصد رشد در سود شرکت را تجربه کردیم. این موفقیت از دو محل حاصل شد، اول، تلاش و اراده تک تک همکاران­‌مان در گروه شرکت­‌های همکاران سیستم در کنار درک دقیق شرایط و ترسیم مسیرهای صحیح توسط مدیریت ارشد و دوم، حمایت بازار، مشتریان و به خصوص صنایع و شرکت‌های موفق اقتصادی که همواره حامی موفقیت ما بوده و هستند.

ما هرگز از مسیر توسعه شرکت غافل نشده­‌ایم و با رصد بازار و فناوری­‌های نوین و توجه به انتظارات مشتریان، در سال 1401 توانستیم یکی از سال­‌های پربار شرکت را از منظر توسعه محصولات جدید طی کنیم. با سرمایه‌­گذاری که طی چند سال اخیر روی زیرساخت­‌های توسعه محصولات جدید بر پایه برترین فناوری­‌ها و بر بستر ابر شده بود، با سپیدار همکاری و همراهی کردیم تا محصولی جدید بر پایه ابر برای بازار کوچک خلق شود. راهکار ارتباطات سازمانی همکاران سیستم (جایگزین اتوماسیون موجود)، در درون راهکاران بازنویسی شد که یکپارچگی ERP و مکاتبات اداری را که از خواسته­‌ها و انتظارات همیشگی مشتریان­‌مان بوده است، ایجاد کند. راهکار مدیریت سهامداران بر بستر ابر و با نگاه به نیازهای شرکت‌­ها در بازار سرمایه و تسهیل عملیات سهامداری تولید شد و ماژول برنامه‌­ریزی تولید و تامین، راهکار کارخانه‌­ای راهکاران را توسعه داد تا شرکت­‌های تولیدی بهینه­‌تر و با کیفیت‌­تر تولید خود را مدیریت کنند.

همچنین باتوجه به اینکه Cloud First استراتژی چندساله همکاران سیستم در حوزه ابری می باشد، برنامه ریزی شده است که محصولات جدید بر این بستر و به صورت Cloud Native تهیه شوند تا مشتریان ما را از سرمایه­‌گذاری اولیه زیاد و دغدغه‌­های زیرساختی بی­‌نیاز سازند. بنابراین، در حوزه زیرساخت‌­های ابری به سرمایه­‌گذاری خود ادامه دادیم، شرکت ابرآمد، بعنوان تأمین­‌کننده زیرساخت‌­های ابری برای شرکت­‌ها و محصولات همکاران سیستم، توسعه جدی یافت و با تجهیز یک تیم فنی کم نظیر و سخت­‌افزارهای با کیفیت و رده یک جهانی، بستری امن و پایدار را برای مشتریان خود فراهم کرد.

همچنین پروژه ساخت دیتاسنتر همکاران سیستم، که به جرأت به لحاظ پایداری و کیفیت یکی از بهترین دیتاسنترهای ایران خواهد بود، در سال 1402 به بهره­‌برداری خواهد رسید که ارمغان آن برای شرکت­‌ها و کسب­وکارها، امنیت و پایداری در زیرساخت­‌های IT بدون نیاز به سرمایه‌­گذاری اولیه و با هزینه­‌ای بسیار قابل قبول است.

این سرمایه‌­گذاری همکاران سیستم، طی سه تا پنج سال آینده، با خلق ارزش­‌افزوده­‌ای فراوان برای مشتریان، درآمدی مستمر با رشد سریع و حاشیه سودی مناسب را برای سهامداران همکاران سیستم حاصل خواهد کرد.

از سال 1401، پروژه نسل جدید محصولات ERP همکاران سیستم کلید خورده است و این مسیر با قدرت در سال 1402 ادامه خواهد یافت، محصولاتی که بر بستر ابر و بر پایه هوش مصنوعی پایه‌­ریزی خواهند شد و انتظار داریم که  به ارتقاء و توسعه صنایع ایران همانند راهکاران کمک شایانی کنند.

امروزه شرکت‌­ها و سازمان­‌ها برای فائق آمدن به چالش­‌های خود و حرکت به سمت آینده چشم به فناوری­‌های دیجیتال دارند و شرکت همکاران سیستم بنا به توانمندی و تجارب خود در جایگاه یک شریک تجاری معتبر برای مشتریان خود در این مسیر خواهد بود. پس سرمایه‌­گذاری­‌های شرکت برای آینده چه در حوزه تولید محصولات جدید و چه در حوزه بسترهای ابری، با قوت ادامه خواهد یافت.

اما مهم‌ترین بخش سرمایه­‌گذاری ما، سرمایه­‌گذاری روی منابع انسانی است. همکاران سیستم طی دو سال اخیر و در تداوم گذشته با پرورش افراد با استعداد جوان و شایسته و نیز پرورش مدیران جوان و سرمایه­‌گذاری روی آن‌ها، موفق شده است که تیم مدیریتی و کارشناسان خبره خود را افزایش دهد. با توجه به موج جدی مهاجرت متخصصین ، شرکت­‌های دانش محور، اگر استراتژی معینی برای جذب و نگهداشت نیروهای کلیدی خود نداشته باشند، با محدودیت روبرو خواهند شد، همکاران سیستم با استراتژی جذب نیروهای با استعداد و باتجربه کم، آموزش و مربیگری آنها توانسته است تیم توسعه نرم‌­افزار خود را بیش از دو برابر کند و این ظرفیت، سرمایه بزرگی برای توسعه‌های آینده است.

بنا به نکات فوق، در سال 1402 ما روی توسعه محصولات جدید و تقویت زیرساخت‌ها، توسعه و توانمندسازی سرمایه‌­های انسانی و پیشبرد مؤثر و بهره ور عملیات شرکت تمرکز خواهیم کرد. همزمان نیز تقویت اصول و ارزش­‌های پایه­‌ای همکاران سیستم که بر مبنای تعریف موفقیت در چارچوب اثرگذاری اجتماعی، شفافیت، موفقیت مشتریان و ایجاد محیط سالم و سازنده برای توسعه انسان های نمونه است را پی خواهیم گرفت.

فرهنگ و ارزش­‌های همکاران سیستم، مهم‌ترین بنیان برای تحقق مأموریت و اهداف استراتژیک آن است و یکی از مهم‌ترین اولویت­‌های ماست. هیئت­‌مدیره و مدیران ارشد، خود را حافظ این فرهنگ و ارزش­‌هایی می­‌د‌انند که پایه‌ریزی آنها توسط مؤسسین، موجب موفقیت همکاران سیستم در سال­‌های متمادی شده است و معتقدند این فرهنگ اصیل و موفقیت‌­های نشأت گرفته از آن، از طریق تک تک مدیران همکاران سیستم و نسل­‌های مختلف همکارانی‌­ها، هم قابل اشاعه در کل سازمان بوده و هم قابل تکرار در سال‌­های مختلف است.

انتظار داریم این رویکردها در کنار تلاش تیم بزرگ همکاران سیستم، علاوه بر تحقق اهداف سال 1402، ما را برای آینده آماده­‌تر کند.