شبکه دانش

۳ مهر ۱۳۹۶

شخصی‌سازی هوشمندی كسب‌و‌كار

  دسته بندی: هوشمندی تجاری

 هوشمندی کسب‌و‌کار شخصی‌سازی‌شده، یک رویکرد نسبتا جدید در حوزه‌ی هوشمندی کسب‌و‌کار است که به کارکنان سازمان امکان می‌دهد داده‌ها را بدون نیاز به پشتیبانی و دخالت مستقیم تیم متخصص فناوری اطلاعات تجزیه و تحلیل کنند.  راهکارهای هوشمندی کسب‌و‌کار شخصی‌سازی‌شده در حقیقت راهکارهای مبتنی بر نیاز کاربر هستند که از نقاط قوت فناوری‌های وب و تلفن همراه استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب

۳۱ شهريور ۱۳۹۶

۸ ویژگی کلیدی نرم‌افزار مدیریت اطلاعات سهام‌داران

  دسته بندی: مقاله

ایجاد ارتباط موثر با سهام‌داران و مدیریت اطلاعات آنان از دغدغه‌های شرکت‌های سهامی است. واحد سهام این شرکت‌ها که مسئولیت انجام امور مربوط به سهام شرکت و سهام‌داران را برعهده دارند؛ به‌صورت مستمر وظایفی مانند ثبت اطلاعات سهام‌داران، نگهداری سوابق انواع نقل‌و‌انتقال سهام (مانند خریدوفروش، قهری، اصلاحی، وثیقه و ..

ادامه مطلب

۲۵ مرداد ۱۳۹۶

رایانش ابری؛ بستری برای پیاده‌سازی هوشمندی کسب‌وکار (Cloud BI)

  دسته بندی: رایانش ابری (Cloud)

 در ژانویه سال ۲۰۱۱  ‫موسسه‌ی بین‌المللی استانداردها و فناوری (National Institute Of Standards & Technology) این  تعریف عمومی را برای رایانش ابری ارائه داده است: «رایانش ابری مدلی از محاسبات است که ‫تلاش می‌کند منابع محاسباتی قابل پیکربندی مانند شبکه‌ها، سرورها، منابع ذخیر‌ه‌‌سازی و سرویس‌های کاربری را در اختیار کاربران ‫قرار دهد، به طوری که هر کاربر به‌راحتی  از هرنقطه و در هر زمان درلحظه بتواند از این منابع استفاده و آن‌ها

ادامه مطلب

رایانش ابری
۲۴ تير ۱۳۹۶

چگونه از سرمایه‌گذاری در رایانش ابری اطمینان حاصل کنیم؟

  دسته بندی: رایانش ابری (Cloud)

رایانش ابری مجموعه‌ای از راهکارها و فناوری است که امکان دسترسی مستمر و آسان به شبکه و نرم‌افزارهای مبتنی بر شبکه را بر اساس میزان نیاز کاربر و با هزینه‌ای بسیار پایین فراهم می‌کند. در حقیقت، مدیریت نرم‌افزار و امکانات شبکه به عهده‌ی شرکت ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری بوده و سازمان خریدار خدمات رایانش ابری، با کمترین هزینه و بیشترین کیفیت، به‌طور مستمر به نرم‌افزارهای تحت شبکه‌ی خود دسترسی دائم و باکیفیت خواهد داشت.

ادامه مطلب

۲۸ خرداد ۱۳۹۶

ارتقا به راهکاران؛ یک انتخاب یا ضرورت؟

  دسته بندی: ERP

هر سازمان موفق همواره به دنبال بررسی روندهای روز ِ تکنولوژی و مسیرهای کسب‌وکار به‌دست‌آمده از آن‌ها برای استفاده از این روند در توسعه کسب‌وکار خود است. تا دهه‌ی ۱۹۸۰، سازمان‌ها به دو روش از این روندها برای پیشرفت و توسعه کسب‌وکارشان استفاده می‌کردند. برخی سازمان‌ها از طریق پیوند میان منابع و توانمندی‌های داخلی‌ و روندهای تکنولوژی، به دنبال دستیابی به مزیت رقابتی بودند و برخی دیگر به دنبال بررسی نیازمندی‌های بازار و به‌کارگیری روندهای تکنولوژی در راستای این نیازمندی‌ها به عنوان مبنای کسب مزیت رقابتی بودند.

ادامه مطلب

۱۷ خرداد ۱۳۹۶

آینده‌ای درخشان برای سه شرکت بزرگ فعال در حوزه رایانش ابری

  دسته بندی: رایانش ابری (Cloud)

«آمازون» شهرت خود را مدیون پیشگامی در تجارت الکترونیکی است. «مایکروسافت» بیش‌ از هرچیز با تولید سیستم عامل ویندوز که اکنون در سراسر جهان مورد استفاده است به شهرت رسیده و «گوگل» نیز پیشرفت خود را مرهون تخصص یافتن در تبلیغات آنلاین است. اما این رهبران صنعت فناوری اطلاعات در جهان، در سال‌های اخیر در یک حوزه‌ی تجاری دیگر سود هنگفتی به دست می‌آورند: این حوزه همان «رایانش ابری» یا Cloud Computing  است. 

ادامه مطلب

زبان برنامه‌نویسی R
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶

چگونه زبان برنامه‌نویسی R به یک پدیده‌ی جهانی در حوزه‌ی داده‌کاوی و تحلیل‌های پیشرفته تبدیل شد؟

  دسته بندی: هوشمندی تجاری، مقاله

در مقاله‌های پیشین، بازار جهانی نرم‌افزارهای تحلیلی پیشرفته و همچنین جایگاه و اهمیت زبان برنامه‌نویسی R در این بازار را بررسی کردیم. همان‌طور که در روندهای جهانی اشاره شد، زبان برنامه‌نویسی R در سال‌های اخیر به پرکاربردترین زبان برنامه‌نویسی دنیا در حوزه‌ی داده‌کاوی و یادگیری ماشینی تبدیل شده است و متخصصین داده (Data Scientists) بیش از هر ابزار و زبان دیگری، از R برای حل مسائل کسب‌و‌کار و انجام پژوهش‌های خود در بخش یادگیری ماشینی استفاده کرده‌اند.

ادامه مطلب

۵ فروردين ۱۳۹۶

مروری بر سیر پیشرفت «تحلیل‌های پیشرفته و هوشمندی کسب‌و‌کار» در سال ۲۰۱۶

  دسته بندی: هوشمندی تجاری

 صنعت فناوری اطلاعات (IT) همواره تحت تأثیر روندهای پیشرفت تکنولوژی و تجاری بوده است. در سال‌های اخیر، روندهای جدیدی ظهور یافته‌‌اند که تأثیر قابل‌توجهی بر فعالیت‌های سازمان‌‌ها و ارتباطات و تعاملات آن‌ها داشته‌اند. این روندها که در ۹ حوزه اصلی دسته‌بندی می‌شوند و به روش‌های گوناگون استراتژی‌‌ها، عملیات و سرمایه‌‌گذاری‌‌های سازمان‌‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند را «فراروند»های حوزه فناوری اطلاعات می‌نامند. این فراروندها عبارتند از:

ادامه مطلب

۲۵ اسفند ۱۳۹۵

داستان موفقیت شرکت بیمه کوثر

  دسته بندی: داستان موفقیت مشتریان

مشتری: بیمه کوثر
کسب‌و‌کار: خدماتی
صنعت: بیمه

ادامه مطلب

نرم‌افزارهای تحلیل پیشرفته و داده‌کاوی
۲۰ بهمن ۱۳۹۵

مطرح‌ترین نرم‌‌افزارها در حوزه تحلیل‌های پیشرفته و داده‌کاوی کدامند؟

  دسته بندی: هوشمندی تجاری

بر اساس آخرین گزارش‌های موسسات تحقیقاتی معتبر بین المللی، بازار جهانیِ هوشمندی تجاری در سال‌های اخیر رشد و تغییرات بسیاری داشته‌اند. ایجاد فناوری‌های نوین IT در این زمینه سبب شده‌اند تا تولیدکنندگان نرم‌افزار، کاربردهای جدیدی را برای کسب‌و‌کارها و سازمان‌های انتفاعی و غیرانتفاعی مختلف در سراسر جهان فراهم کنند. 

ادامه مطلب