مدیران بر‌تر دنیای آی تی؛ نارایانا مورتی، بنیانگذار اینفوسیس

همکاران سیستم- یکی از مردان بزرگ و تاثیرگذار دنیای آی تی هند، کسی که بدون فدا کردن اصول اخلاقی‌اش به موفقیت رسید، نارایانا مورتی، بنیانگذار و رئیس سابق شرکت اینفوسیس (Infosys) از مهم‌ترین شرکت‌های حوزه آی تی هند است. او در سال ۱۹۴۶ در شهر کارانتاکای هند دیده به جهان گشود. در سال ۱۹۶۷ از دانشکاه می‌سور هند در رشته مهندسی الکترونیک فارغ التحصیل شد و کار‌شناسی ارشد خود را هم در رشته مدیریت آی تی از موسسه تکنولوژی هند با موفقیت گذراند.

مورتی در اولین تجربه کاریش به عنوان مسئول بخش برنامه نویسی سیستمی در شرکت IIM Ahmedabad، سیستم Time-sharing را توسعه داد و برای شرکتECIL یک نرم افزار ابتدایی ترجمه طراحی و تولید کرد. او در سال ۱۹۷۶ از این شرکت جدا شد و شرکت Softronics را تاسیس کرد که با شکست مواجه شد. او سپس به استخدام شرکت Pani Computer System در شهر پون در آمد و در‌‌ همان شهر ازدواج کرد.

در سال ۱۹۸۱، مورتی دوباره رویای تاسیس شرکت خود را در سر می‌پروراند اما سرمایه کافی نداشت. ۱۰۰۰۰ روپیه پس انداز همسرش، نخستین شانس مورتی در راه تاسیس شرکتInfosys به همراه ۶ دوست دیگرش بود.

 ۱۰۰۰۰ روپیه پس انداز همسر مورتی نخستین شانس او در راه تاسیس شرکت Infosys به همراه ۶ دوست دیگرش بود.

او در همین سال در Infosys مدل تحویل جهانی (Global Delivery Model) را طراحی و ارائه کرد که بعد‌ها اساس موفقیت بزرگی در ارائه خدمات آی تی در خارج از هند شد. تا سال ۱۹۹۱، شرکتInfosys هیچ درخششی نداشت و خانواده مورتی هنوز در یک اتاق زندگی می‌کردند، تا اینکه برای دومین بار شانس به مورتی روی آورد و شرکتش به عنوان نخستین شرکت هندی به لیست شرکت‌های US NASDAQ (یکی از بازارهای بورس جهانی آمریکا) اضافه شد. فرصتی که مورتی از آن به عنوان بستری برای جهانی شدن استفاده کرد.

Infosys طی سال‌ها تحت مدیریت و رهبری مورتی، با ارائه راهکار‌ها و خدمات آی تی موفق شد تا تعداد مشتریانش را از ۵۰ مشتری کوچک به ۶۲۰ مشتری بزرگ برساند.تعجب برانگیز‌ترین و بزرگ‌ترین آن‌ها شرکت مایکروسافت است که از مشاوره و راهکارهای این شرکت برای مدیریت آی تی داخلی خود بهره می‌برد. این شرکت همچنین موفق شد از ۱۰ پروژه به ۶۵۰۰ پروژه، از ۱۰۰ کارمند به ۱۳۰۸۲۱ کارمند، از ۱۰۰ فوت مربع فضای کاری به ۲۸۰۰۰۰۰۰ فوت مربع و از ۱۰۰ نفر سرمایه گذار به ۴۵۰۰۰۰۰ نفر سرمایه گذار برسد.

مورتی تا سال ۲۰۰۲ در سمت مدیرعامل سپس تا سال ۲۰۰۶ تحت عنوان رئیس هئیت مدیره و در ‌‌نهایت به عنوان مربی ارشد Infosys فعالیت کرد، تا اینکه در آگوست ۲۰۱۱ خود را بازنشسته کرد تا با لقب رئیس سابق، بقیه عمرش را در کنار همسر و دو فرزندش سپری کند.