گوگل ابزار توسعه نرم‏‌افزاری جدیدی عرضه می‌‏کند

گوگل ابزار توسعه نرم‏‌افزاری جدیدی عرضه می‌‏کند

همکاران سیستم- شرکت گوگل ابزار توسعه نرم‌‏افزاری جدیدی را که اندروید استودیو (Android Studio)  نام دارد، به صورت آزمایشی عرضه کرده است.
به گزارش وب‏سایت computerworld، شرکت گوگل نسخه آزمایشی ابزار توسعه نرم‏‌افزاری اندروید استودیو را برای دانلود عرضه کرده است. توسعه‏‌دهندگان نرم‌‏افزار به کمک این ابزار می‏‌توانند اپ‏لیکیشن‌ها و نرم‏افزارهای سازگار با ساعت‌‏های هوشمند و تلویزیون‏‌های اندرویدی را طراحی کنند. گوگل در کنفرانس توسعه نرم‏‌افزاری خود این خبر را منتشر کرده است.
شرکت گوگل در این کنفرانس از عرضه محصولات جدید دیگری مثل نسخه جدید سیستم عامل اندروید و کیت توسعه نرم‏‌افزاری (SDK) آن خبر داده است. نسخه آزمایشی اندروید استودیو نیز که در این کنفرانس از آن رونمایی شده است در واقع یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) است که تحت فناوری IntelliJ است. هم‏‌اکنون برخی توسعه‏‌دهندگان نرم‌‏افزارهای اندروید از فناوری محیط توسعه یکپارچه Eclipse استفاده می‌‏کنند. هدف گوگل از عرضه این ابزار جدید نیز تسهیل کار توسعه‌‏دهندگان نرم‌‏افزار در این حوزه است.
نسخه عرضه شده از اندروید استودیو در حال حاضر از ابزارهای اندرویدی مختلفی پشتیبانی می‏‌کنند. این ابزار دارای دو ویرایشگر به نام‏های ویر (Wear) و اندروید تی وی (TV) است که اولی برای توسعه نرم‏‌افزارهای سازگار با فناوری‏‌های پوشیدنی و دومی برای طراحی برنامه‏‌های قابل نصب بر روی تلویزیون‏‌های هوشمند اندرویدی قابل استفاده است. یکی از نقطه ضعف‌‏های نسخه کنونی اندروید استودیو این است که از کیت توسعه بومی (NDK) اندروید پشتیبانی نمی‌‏کند. این کیت به توسعه‌‏دهندگان اجازه می‌‏دهد از زبان‏‌های برنامه‌‏نویسی مثل C و ++C برای طراحی برنامه‌‏های مورد نظر خود استفاده کنند. گوگل اعلام کرده است بزودی این قابلیت را به اندروید استودیو خواهد افزود.
بر اساس این گزارش، گوگل اعلام کرده است کار توسعه ابزار اندروید استودیو پیشرفت زیادی داشته است و هم‏اکنون در مسیری حرکت می‏کنیم که به عرضه نسخه کامل آن منتهی خواهد شد. با این همه، هنوز زمان دقیق عرضه نسخه کامل این ابزار مشخص نشده است.