نوکیا جای پای خود را در بازار فناوری‏‌های پردازش ابری محکم می‌‏کند

نوکیا جای پای خود را در بازار فناوری‏‌های پردازش ابری محکم می‌‏کند

همکاران سیستم- شرکت نوکیا که دوره اوج خود در بازار گوشی‌‏های همراه را پشت سر گذاشته و واحد گوشی‌‏های همراه خود را نیز به شرکت مایکروسافت واگذار کرده است، قصد دارد جای پای خود را در بازار فناوری‏‌ها و خدمات پردازش ابری محکم کند.
به گزارش وب‏‌سایت toptechnews، شرکت‏‌های مایکروسافت و جونیپر نت‏وُرک اعلام کرده‏‌اند قصد دارند در بازار فناوری‏‌های پردازش ابری با یکدیگر همکاری کنند. این دو شرکت اعلام کرده‌‏اند راهکارهای پردازش ابری خود را که مبتنی بر یک اکوسیستم منبع‌‏باز است، برای اُپراتورهای شبکه‏‌های بی‌سیم عرضه کنند.
این راهکار که تلکو کلود (Telco cloud) نام دارد مبتنی بر پلت‏فرم منبع باز اوپن‏استاک است که قابلیت‏‌هایی همچون سازماندهی خودکار نرم‌‏افزار‌ها، ارتباطات تحت نرم‌‏افزار و مدیریت شبکه‏ را برای کاربران به ارمغان می‌‏آورد. نوکیا قصد دارد در این همکاری راهکار Liquid Core خود را با معماری پایگاه‏های داده متافابریک (Metafabric) جونیپر یکپارچه کند. راهکار نوکیا در این حوزه قابلیت‏‌هایی همچون مجازی‏‌سازی و مدیریت محصولات پردازش ابری ویژه ارتباطات راه دور را عرضه می‌‏کند. راهکار جونیپر در این حوزه نیز از قابلیت‏‌هایی مثل مجازی‏‌سازی شبکه‏‌ها و اتوماسیون شبکه‏‌های ابری که مورد استفاده کاربران شبکه‌‏های تحت نرم‌‏افزار است، برخوردار است.
شایگان خردپور، مدیر عامل جونیپر درباره این شراکت گفته است: اُپراتورهای شبکه‏‌های بی‌سیم در حال حاضر نیازمند مزیت‏‌های شبکه‏‌های هوشمند High-IQ هستند که می‌‏تواند زیرساخت‏‌های آن‌ها را به راهکارهای تلکو کلود متصل کند و موقعیت آن‌ها در زمینه خدمات مجازی‏‌سازی را ارتقا بخشد. دو شرکت نوکیا و جونیپر در حال حاضر بر روی راهکارهای شبکه‌‏ای منبع بازی تمرکز کرده‏‌اند که بویژه برای اُپراتورهای خدمات همراهی که قصد دارند عرضه‌‏کنندگان خدمات همراه را به فناوری‏‌های پردازش ابری مجهز کنند، حائز اهمیت است.
گفتنی است یک نشریه آلمانی پیش از این از تمایل و علاقه نوکیا برای خرید شرکت جونیپر خبر داده بود.