فهرست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در مارس 2019

مرکز RedMonk با انتشار گزارش زبان‌های برنامه‌ نویسی تاثیرگذار و امتیازبندی پلتفرم‌های محبوب اعلام کرد «جاوا اسکریپت» مایکروسافت توانسته است بهترین عنوان در فهرست 10 زبان برتر را از آن خود کند.

مرکز RedMonk گزارش ژوئن 2019 خود مربوط به رتبه‌بندی برترین زبان‌های برنامه نویسی را روز گذشته منتشر کرد. این رتبه‌بندی بر اساس تجزیه و تحلیل کارشناسان در سایت‌ به اشتراک گذاری دانش برنامه‌نویسی Stack Overflow صورت گرفت و در کنار آن پلتفرم متن‌باز Github مایکروسافت برای توسعه نرم‌افزار نیز در این خصوص تحلیل شد.

بر اساس گزارش جدید مشخص شد TypeScript در فهرست 12 زبان برنامه‌نویسی محبوب در مارس 2019 قرار دارد و این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل رتبه این پلتفرم 17 و سه سال قبل رتبه آن 26 بوده است. شرکت مایکروسافت هفت سال قبل TypeScript را ارایه کرد تا توسعه دهندگان «جاوا اسکریپت» که به صورت گسترده از اپلیکیشن‌های این زبان برنامه نویسی استفاده می‌کنند، طرح‌های خود را آسان‌تر پیش ببرند.

این طور که گزارش جدید نشان داده است، میزان محبوبیت «جاوا اسکریپت» با سرعت بیشتر نسبت به «سوئیفت» اپل افزایش یافته است و از این نظر عنوان سریع‌ترین رشد در فهرست RedMonk از سال 2010 تا کنون به این زبان برنامه‌نویسی اختصاص دارد.

مرکز RedMonk با انتشار این گزارش اعلام کرد در زمینه میزان گستردگی استفاده از این زبان‌های برنامه‌نویسی ادعایی ندارد. با این وجود می‌تواند بر اساس رتبه‌بندی خود پذیرش یا رد یک زبان برنامه نویسی خاص نزد توسعه دهندگان نرم‌افزار را مشخص کند. «استیون گرِیدی» از متخصصان مرکز RedMonk ماه مارس اعلام کرده بود TypeScript به صورت قابل ملاحظه و به صورت پایدار فرآیند افزایش محبوبیت خود را دنبال می‌کند.

منبع: zdnet