کتاب‌های ضد آب در راهند

كتاب‌های ضد آب در راهند

همکاران سیستم- شما چه جزو کسانی باشید که از رایانه‌های لوحی برای کتاب خواندن استفاده می کنند و چه از آن دسته ای باشید که شیفته مطالعه کتاب‌های چاپی هستند، در هر صورت از نزدیک کردن کتاب یا دستگاه کتابخوان خود به آب می ترسید. اما پیشرفت علم و فناوری این نگرانی شما را نیز مرتفع خواهد کرد.

دانشمندان ایتالیایی توانسته اند با استفاده از فناوری نانو کاغذهایی بسازند که هم ضد آب است و هم ضدباکتری و هم دارای نیروی مغناطیسی است و در شب نیز روشن و درخشنده است.

به گزارش وب سایت Digitaltrends گروهی از دانشمندان انستیتوی فناوری در ایتالیا (IIT) موفق شده اند از ترکیب نانوذرات و پلیمر کاغذی بسازند که در مقابل آب مقاوم است.

ذرات اکسید آهن به کار رفته در این کاغذ باعث شده است که این کاغذ علاوه بر نیروی مغناطیسی از مقاومت فیزیکی بالایی نیز برخوردار باشد. دانشمندان همچنین با به کار بردن نانوذرات نقره این کاغذ را در برابر باکتری‌ها مقاوم کرده اند.

این کاغذها طوری طراحی شده است که از آن می‌توان در صنعت چاپ و نشر نیز استفاده کرد. نیروی مغناطیسی این کاغذ نیز کار نصب آن بر روی پنل های فلزی مثل یخچال را آسان می کند. در ساخت این فناوری مولکول‌های تشکیل دهنده کاغذ که به مونومر معروف است با برخی از نانوذرات ترکیب شد و از ترکیب آنها یک ماده پلیمر به دست آمد که قابلیت‌هایی همچون مقاومت در برابر آب، برخوردار بودن از نیروی مغاطیسی و ضدباکتری بودن را به کاغذ می افزاید.

این کاغذها همچنین دارای قابلیت فلورسنت یا شب‌نمایی است و سطح آن در تاریکی شفاف و روشن می‌شود. دانشمندان معتقدند اگر این نوع کاغذ به استفاده انبوه برسد، کاربردهای زیادی خواهد داشت.