سرنوشت کلید «استارت» در «ویندوز 11» مایکروسافت

نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت موسوم به «ویندوز 11» اواخر سال جاری میلادی روانه بازار می‌شود و تقریبا مشابه ویرایش قبلی خود یعنی ویندوز 10 که بسیار محبوب بود طراحی شده است.

خبر خوب برای کاربرانی که نمی‌خواهند کار کردن با این سیستم عامل را از ابتدا یاد بگیرند این است که هر دو نسخه شباهت‌های فراوان به یکدیگر دارند.

با این وجود یک تفاوت قابل ملاحظه در سیستم عامل جدید مشاهده می‌شود: تغییر مکان کلید «استارت» و منوی مربوط به آن. تا پیش از این کلید استارت و منوی مربوطه در گوشه پایین و سمت چپ تصویر قرار داشت که البته اگر سیستم عامل به زبان عربی تنظیم می‌شد، این کلید در قسمت پایین و سمت راست صفحه قرار می‌گرفت.

این کلید مربعی شکل با آرم ویندوز قرار است که هم اکنون در مرکز نوار وظیفه قرار بگیرد و البته کاربران این امکان را در اختیار خواهند داشت تا آن را به موقعیت قبلی انتقال دهند. این تغییر پس از سال‌ها تحقیق و آزمایش توسط گروهی از متخصصان مایکروسافت متشکل از 40 طراح زبده این شرکت اعمال می‌شود.

«دیگو باکا» مدیر اصلی طراحی و «اریک پاپامارکو» مدیر ارشد برنامه که دو عضو از این گروه محسوب می‌شود در مورد چگونگی طراحی کلید استارت صحبت کردند و تجربیات خود در این زمینه به اشتراک گذاشتند.

آقای باکا در این خصوص گفت: «ما ویندوز 10 را سال 2015 میلادی در سال‌های تحول فناوری عرضه کردیم. ولی به‌ویژه در 18 ماه گذشته متوجه شدیم که رایانه شخصی از یک ابزار کاربردی به یک ابزار شخصی و احساسی تبدیل شده است.»

او ادامه داده: «تا پیش از این ممکن بود هر فرد چند سال به دفتر کار خود برود و از رایانه شخصی استفاده کند، در کنار آن جلسات کاری داشته باشد، برای ناهار استراحت کند، زمان تماس با خانواده از رایانه دور شود. اما هم‌اکنون بعد از دوران کرونا تمام این اتفاقات همراه با رایانه شخصی می‌افتد و ما تصمیم گرفتیم به همین خاطر بهترین تغییرات را در سیستم عامل ویندوز اعمال کنیم».

منبع: wsj