رشد ۱. ۲ درصدی فروش جهانی سرور‌ها در سال ۲۰۱۳

رشد ۱. ۲ درصدی فروش جهانی سرور‌ها در سال ۲۰۱۳

همکاران سیستم- بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی گارتنر، عرضه جهانی سرور‌ها در فصل چهارم سال ۲۰۱۳ میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲. ۳ درصد افزایش یافت و این در حالی بود که مجموع درآمدهای این بازار نسبت به فصل پایانی سال ۲۰۱۲ میلادی ۶. ۶ درصد کمتر شد.
به گزارش وب‌سایت digitimes، در این گزارش اعلام شد که طی سال ۲۰۱۳ میلادی در مجموع عرضه سرور‌ها به بازار جهانی رشد ۱. ۲ درصدی را تجربه کرد و البته به صورت همزمان درآمد بازار سرور‌ها نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی ۵. ۴ درصد کاهش یافت.
 «جِفری هِویت» (Jeffrey Hewitt) مدیر تحقیقات گارتنر در این خصوص گفت: «سال ۲۰۱۳ میلادی تجربه متفاوتی از بازار سرور‌ها را در مناطق مختلف به ارمغان آورد. ما در این سال شاهد افزایش استقرار سیستم‌های IT مبتنی بر وب بودیم و در مقابل سازمان‌ها با محدودیت‌هایی مواجه بودند.»
هِویت همچنین توضیح داد: «در بخش سخت‌افزاری، بازار پردازنده‌های مرکزی و پلتفورم RISC/Itanium Unix با افزایش درآمد‌ مواجه شد.»
در فصل چهارم سال گذشته مناطقی که عرضه سرور در آن‌ها بیشترین رشد را تجربه کرد به ترتیب آسیا/پسیفیک با ۳. ۱۶ درصد، ژاپن با ۵. ۷ درصد و آمریکای شمالی با ۰۱. ۰ درصد بودند. البته باید گفت که تولیدکنندگان سرور در تمام مناطق یاد شده با کاهش درآمدهای خود مواجه بودند و تنها در آسیا/پسیفیک درآمد حاصل از فروش سرور‌ها ۶. ۰ درصد بیشتر شد.
شرکت HP در این دوره زمانی حاکمیت بازار جهانی سرور‌ها را در دست گرفت و توانست در فصل پایانی سال قبل ۸. ۳ میلیارد دلار در این بازار سود کسب کند تا در مجموع ۱. ۲۸ درصد از این بازار را به خود اختصاص دهد که این رقم رشد ۶ درصدی سهم HP نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان داد.
از بین ۵ شرکت بر‌تر تولیدکننده سرور در بازار جهانی تنها HP و سیسکو در فصل پایانی سال ۲۰۱۳ درآمدهای خود را افزایش دادند. در این بازار شرکت IBM بزرگ‌ترین سقوط را تجربه کرد و سهم آن ۹. ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شد.