افزایش بی‏‌سابقه اعتماد سرمایه‏‌گذاران آمریکا به شرکت‌‏های نرم‌‏افزاری نوپا

افزایش بی‏‌سابقه اعتماد سرمایه‏‌گذاران آمریکا به شرکت‌‏های نرم‌‏افزاری نوپا

همکاران سیستم- برآورد‌ها نشان می‌‏دهد حجم سرمایه‌‏گذاری مخاطره‌‏پذیر در شرکت‏‌های نرم‌‏افزاری آمریکا در سه ماهه اول امسال به ۴ میلیارد دلار رسیده است.
به گزارش وب‏‌سایت zdnet، گزارش شرکت‌‏های مانی‌‏تری (MoneyTree)، پرایس‌‏واترهاوز کوپر (Pricewaterhouse Coopers) و انجمن ملی سرمایه‏‌گذاری مخاطره‏‌پذیر در آمریکا نشان می‌‏دهد حجم سرمایه‏‌گذاری مخاطره‌‏پذیر در شرکت‏‌های نرم‌‏افزاری نوپا به بالا‌ترین میزان خود پس از سه ماهه اول سال ۲۰۰۰ رسیده است. کار‌شناسان حجم این سرمایه‌‏گذاری را ۴ میلیارد دلار برآورد کرده‌‏اند.
بر اساس این گزارش، حجم کلی سرمایه‏‌گذاری مخاطره‌‏پذیر در این دوره با ۱۲ درصد رشد به ۵. ۹ میلیارد دلار رسیده است ولی حجم کلی معاملات در این حوزه با ۱۴ درصد کاهش از ۱۱۱۲ مورد به ۹۵۱ مورد کاهش یافته است. این در حالی است که سال گذشته میلادی، حجم سرمایه‌‏گذاری مخاطره‌‏آمیز با ۴ هزار معامله به ۲۹ میلیارد دلار رسیده بود که این رقم از لحاظ ارزش دلاری رشدی ۷ درصدی و از لحاظ حجم معاملات رشدی ۴ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۲ داشته است. بخش زیادی از این سرمایه‏‌گذاری‏‌ها صرف شرکت‏‌های نوپای اینترنتی، از جمله شرکت‌‏های امنیتی و شرکت‏‌های نرم‌‏افزاری شده است. شرکت‏‌های اینترنتی در سال ۲۰۱۳ توانسته‏‌اند ۱. ۷ میلیارد دلار از این سرمایه‏‌گذاری‏‌ها را جذب خود کنند و شرکت‏‌های نرم‏‌افزاری نیز بیش از ۱۱ میلیارد دلار از این ارقام را از آن خود کرده‌‏اند.
به نظر می‌‏رسد موفقیت شرکت‏‌های نوپای صنعت نرم‌‏افزار در زمینه جذب این سرمایه‌‏گذاری‏‌ها امسال نیز ادامه داشته باشد، چرا که ۴ میلیارد دلاری که در سه ماهه اول امسال در این شرکت‏‌ها سرمایه‌‏گذاری شده است تقریباً معادل ۴۲ درصد از کل سرمایه‏‌گذاری‌‏های مخاطره‏‌پذیر در این دوره است. این در حالی است که این رقم سه برابر بیشتر از رقمی است که در بخش صنعت زیست‏ فناوری (بیوتکنولوژی) سرمایه‌‏گذاری شده است.