یادداشت (مالکیت فکری و فعالیت‌‌های دسترسی و تقسیم منافع در برزیل اکتبر ۲۰۱۶ تا آوریل ۲۰۱۷)

تهیه شده توسط دایانا جانگمن، سفیر مالکیت فکری برزیل     

ملاحظات

دکتر دایانا جانگمن، مالک شرکت مالکیت فکری “فورتین بیزنس” و مشاوره‌‌ اقتصاد زیستی ، سفیر مالکیت فکری برزیل در اتاق بازرگانی بین المللی است که در سطوح ملّی و بین المللی برای کشور برزیل فعالیت می‌‌کند. او از اعضای کمیسیون مالکیت فکری اتاق بازرگانی بین‌‌المللی برزیل بوده و همچنین عضوی از تیم مسئول برای تأسیس کارگروه دسترسی و تقسیم منافع است.
این گزارش توسط ساندرا لیس، دانمن سیمسن، عضو کمیته‌‌ی مالکیت فکری اتاق بازرگانی بین المللی و گابریل پتروس، مدیر اجرایی اتاق بازرگانی بین المللی برزیل مورد بازنگری قرار گرفته است.
علی رغم اینکه این گزارش دوره‌‌ی زمانی محدودی را پوشش می‌‌دهد، امّا (در همین مدت کوتاه) پیشرفت‌‌های مهمی در نظام مالکیت فکری برزیل رخ داده است، بخصوص در مورد پتنت‌‌های دارویی و برنامه‌‌های کامپیوتری.

اخبار مالکیت فکری و مسائل دسترسی و تقسیم منافع
مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل و آژانس مراقبت بهداشتی برزیل دستورالعمل جدیدی برای پتنت‌‌های دارویی در برزیل امضا کردند.
چهارشنبه، ۱۲ آوریل، دستورالعمل مهمی بین مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی و آژانس ملّی مراقبت بهداشتی تنظیم و امضا شد که هدف آن رفع بن‌‌بستی است که در برابر رضایت قبلی آژانس برای اظهارنامه‌‌های پتنت محصولات و فرآیندهای دارویی در برزیل قرار گرفته است. این دستورالعمل جدید به بن‌‌بستی شانزده ساله در اظهارنامه‌‌های پتنت در زمینه‌‌ی محصولات و فرآیندهای دارویی پایان داد. این توافقنامه، آزمایش پتنت‌‌ها را سرعت بخشیده و از تسری مدت حمایت به بیش از ۲۰ سال جلوگیری می‌‌کند. سیستمی بهتر و پرسرعت‌‌تر باید ورود (داروهای) ژنریک به بازار را در مدتی مناسب تسهیل کرده و اطمینان قانونی برای سرمایه‌‌گذاران فراهم کند.
مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل، به منظور تسهیل روش‌‌های ثبت قراردادهای تکنولوژی، دستورالعملی جدید را رسماً به اطلاع عموم رساند.
در روز چهارشنبه، ۱۲ آوریل، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی دستورالعمل جدیدی را به اطلاع عموم رساند که قلمروء تحلیل را کاهش داده و رویه‌‌های ثبت قراردادها و موافقتنامه‌‌ها انتقال تکنولوژی را تسهیل می‌‌کند. به طور خلاصه، دخالت مؤسسه‌‌ی ملی مالکیت صنعتی در در ثبت قراردادها محدودتر خواهد شد که بدان معناست که اداره از این به بعد، قوانین مالی/ مالیاتی و کنترل سرمایه‌‌ی خارجی را در کشور ارزیابی نمی‌‌کند. در صورت ظن به وجود بی‌‌نظمی، (موارد فوق‌‌الذکر) بعداً توسط مقامات صالح و با حمایت فنّی مؤسسه بازنگری می‌‌شوند.

استخدام بیش از ۷۰ کارمند (بررسی‌‌کننده) جدید برای خدمت در مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی.
در ماه آوریل، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی اعلام کرد که بیش از ۷۰ متخصص را برای بررسی اظهارنامه‌‌ها استخدام می‌‌کند. این تیم جدید علاوه بر تیم قبلی است که شامل ۱۴۰ کارمند بود که در فاصله‌‌ی ژوئن ۲۱۰۶ تا ژانویه‌‌ی ۲۰۱۷ استخدام شده بودند. با این موارد، مؤسسه ملّی مالکیت صنعتی، ۲۱۰ کارمند ثبت اضافی نیز برای پتنت‌‌ها، علائم تجاری، طرح‌‌های صنعتی و برنامه‌‌های کامپیوتری دارد که در انجام کارهای عقب ‌‌مانده مشارکت می‌‌کنند.

مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی تصمیمات مربوط به اظهارنامه‌‌های علامت تجاری را سرعت می‌‌بخشد.
در مارس ۲۰۱۷، مؤسسه اعلام کرد که کارگروه جدیدی را تشکیل خواهد داد که دستوراتی فنی را برای حدود پنجاه هزار تجدیدنظرخواهی علیه ردّ اظهارنامه‌‌های علائم تجاری که به حالت تعلیق درآمده‌‌اند، ارائه خواهد کرد. مؤسسه ملّی مالکیت صنعتی درنظر دارد در گام بعدی، تعداد پرونده‌‌های انباشته شده را کاهش دهد.

برزیل و ژاپن برای ایجاد بزرگراه پیگیری پتنت همکاری می‌‌کنند.
در ۱۶ مارس ۲۰۱۷ ، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل و اداره‌‌ی پتنت ژاپن ، موافقتنامه‌‌ای برای راه‌‌ اندازی یک پروژه‌‌ی آزمایشی “بزرگراه پیگیری پتنت” بین دو کشور منعقد کردند. این موافقتنامه در سمینار همکاری مالکیت فکری در سائوپائولو برزیل، بین برزیل و ژاپن امضا شد. هدف بزرگراه پیگیری پتنت، کاهش مدت زمان بررسی اظهارنامه‌‌های پتنت است. در بزرگراه پیگیری پتنت، کارمند ثبت یک کشور ممکن است به سیستم جستجوی بین‌‌المللی که توسط کارمند ثبت کشوری دیگر اجرا می‌‌شود دسترسی یابد و از آن برای حمایت از کار خود استفاده کند. مرحله‌‌ی آزمایشی بزرگراه پیگیری پتنت برزیل-ژاپن در اول آوریل شروع شده که یا دو سال به طول می‌‌انجامد یا تا مدتی طول می‌‌کشد که (تعداد) اظهارنامه‌‌های بزرگراه پیگیری پتنت در هر کشور به ۲۰۰ عدد برسد. (هر کدام زودتر واقع شود)
مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل اظهارنامه‌‌های پتنتی که با فناوری اطلاعات و فناوری مکانیک (برای مثال خودرو) مرتبط باشند را می‌‌پذیرد؛ اداره‌‌ی پتنت ژاپن نیز اظهارنامه‌‌ها را در هر رشته‌‌ای که باشند می‌‌پذیرد. برزیلی‌‌هایی که قصد حمایت از پتنت خود در ژاپن را دارند قادرند از نتیجه‌‌ی بررسی اظهارنامه‌‌ی پتنت در مؤسسه‌‌ی مالکیت صنعتی برزیل استفاده کنند تا سرعت بررسی (اظهارنامه) در ژاپن را بالا ببرند و برعکس. مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل تعداد اظهارنامه‌‌های بزرگراه پیگیری پتنت توسط متقاضیان واحد را به شش درخواست در هر چهار ماه محدود کرده است. امّا اداره‌‌‌‌ی پتنت ژاپن محدودیتی در این تعداد ندارد.
مؤسسه‌‌‌‌ی ملی مالکیت صنعتی برزیل قطعنامه‌‌ی جدیدی را تصویب کرده است که به انتقال حق اولویت و انتقال اظهارنامه‌‌های معاهده‌‌ی همکاری ثبت اختراع (PCT) می‌‌پردازد.
در اول مارس ۲۰۱۷، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل قطعنامه‌‌ای با شماره‌‌ی ۱۷۹ صادر کرد که طی آن تأیید می‌‌کرد که انتقال اسناد اولویت که بعد از تاریخ ثبت اظهارنامه‌‌ی PCT امضا شده‌‌اند، قابل قبول است. بنابراین تاریخی که انتقال صورت گرفته است برای پذیرش سند مناسب نیست. اما همچنان الزامی است که چنین اسنادی در مدتی شصت روزه تسلیم شوند که از تاریخ ورود به برزیل با ترجمه‌‌ای ساده از آن اسناد به زبان پرتغالی خواهد بود.
در موردی که تغییر مالکیت اظهارنامه‌‌ی PCT در دفتر بین‌‌المللی وایپو ثبت نشده است، الزامی است که از زمان ورود به فاز ملّی در برزیل، رونوشتی ساده از سند انتقال یا دیگر اسناد مشابهی که انتقال اظهارنامه‌‌ی PCT را گواهی می‌‌کنند، به همراه ترجمه‌‌ای ساده از آن به زبان پرتغالی تسلیم گردد.
به علاوه، اگر انتقال مالکیت پس از تاریخ ورود به فاز ملّی در برزیل صورت گیرد، متقاضی باید عیناً همانی باشد که در اظهارنامه‌‌ی PCT درج شده است. برای تغییر متقاضی، الزامی است که تشریفات انتقال فعلی برای ثبت انتقال رعایت شود.
دستورالعمل‌‌های جدید برزیل برای بررسی اظهارنامه‌‌های پتنت که حاوی اختراعات مبتنی بر برنامه‌‌های کامپیوتری هستند.
ماده‌‌ی ۱۰ بخش ۵ قانون مالکیت صنعتی برزیل نشان می‌‌دهد که برنامه‌‌های کامپیوتری” به خودی خود” اختراع یا نمونه اشیاء مفید محسوب نمی‌‌شوند. تفسیر این ماده اغلب هنگام ثبت اظهارنامه‌‌های پتنت برای اختراعاتی که توسط برنامه‌‌های کامپیوتری اجرا می‌‌شوند، با تردیدهایی همراه است.
به منظور رفع این مشکل، در مارس ۲۰۱۷، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل، دستورالعمل‌‌های جدیدی را برای کمک به بررسی فنی اظهارنامه‌‌های پتنت حاوی برنامه‌‌های کامپیوتری منتشر کرد. این دستورالعمل بر این موضوع تأکید دارد که فرآیند یا محصولی که توسط کامپیوتر اجرا می‌‌شود، می‌‌تواند اختراع محسوب شود در صورتی که مشکل شناخته شده‌‌ای را به وسیله‌‌ی نتیجه‌‌ای فنی حل کند که با روش نوشتن برنامه هم مرتبط نباشد. این قطعنامه همچنین سه مرحله فرآیند را برای اختراعاتی که توسط برنامه‌‌های کامپیوتری اجرا می‌‌شوند را بر می‌‌شمرد:
فرآیندی که از کمیت فیزیکی برای تولید محصول یا نتیجه‌‌ی فیزیکی استفاده می‌‌کند؛
فرآیندی که از کمیت فیزیکی برای تولید محصولی غیرمادی استفاده می‌‌کند؛ و
فرآیندی که از کمیت مجرد برای تولید محصول غیرمادی استفاده می‌‌کند.

مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل، برای اولویت بررسی پتنت‌‌های برزیلی قطعنامه‌‌های جدیدی صادر می‌‌کند. 
در ۲۳ فوریه ۲۰۱۷، مؤسسه دو قطعنامه صادر کرد که آغاز کننده‌‌ی مرحله‌‌ی دوم از دو پروژه‌‌ی آزمایشی برای بررسی اولویت اظهارنامه‌‌های پتنت بود. پروژه‌‌های آزمایشی، اولویت برزیل هستند که شامل اظهارنامه‌‌های پتنتی از برزیل با حق تقدّم را شامل می‌‌شود که برای ثبت ملّی یا بین‌‌المللی تضمین شده‌‌اند و همچنین شامل پتنت‌‌های اجرایی چندبرنامه‌‌ای هستند که برای بنگاه‌‌های کوچک و بسیار کوچک تدارک دیده شده‌‌اند.
قطعنامه‌‌ی شماره‌‌ی ۱۸۰، مرحله‌‌ی دوم “پروژه‌‌ی آزمایشی اولویت برزیل” را آغاز می‌‌کند. این پروژه که در ۱۹ ژانویه‌‌ی ۲۰۱۶ آغاز به کار کرد، به مدت یک سال اعتبار داشت اما در همان یک ماه اول، به تعداد ۱۰۰ اظهارنامه رسید (و ظرفیتش تمام شد). در این مرحله، پتنت اختراعات و همچنین نمونه‌‌ی اشیاء مفید پذیرفته می‌‌شوند. پروژه‌‌ی آزمایشی اولویت برزیل محدود به ۱۲۰ اظهارنامه‌‌ی پتنت است. یکی از الزامات اعطای “بررسی اولویت” آن است که اظهارنامه‌‌های پتنت باید برای ورود به فاز ملّی اظهارنامه‌‌های PCT ، در آزمایش مقبولیت پذیرفته شده باشند. در هر ماه تنها یک اظهارنامه‌‌ی پتنت برای یک متقاضی برای پروژه‌‌ی آزمایشی اولویت برزیل منظور خواهد شد.
قطعنامه‌‌ی شماره‌‌ی ۱۸۱، که مرحله‌‌ی دوم از پروژه‌‌ی آزمایشی پتنت‌‌های اجرایی چندبرنامه‌‌ای را آغاز می‌‌کند، درصدد کمک به بنگاه‌‌های کوچک و بسیار کوچک است تا به رقابت‌‌پذیری بیشتر در کسب و کارشان نائل شوند. این پروژه در ۲۳ فوریه‌‌ ۲۰۱۶ آغاز به کار کرد که یا به مدت یک سال اجرا می‌‌شود یا تا زمانی که تعداد اظهارنامه‌‌های آن به ۳۰۰ عدد برسد. این مرحله از پروژه برای اظهارنامه‌‌هایی آزاد است که حداقل توسط یک بنگاه کوچک یا بسیار کوچک ثبت شده باشند. اظهارنامه‌‌های مربوط به عملیات پردازش ، حمل و نقل، مهندسی مکانیک، نوردهی ، گرمایش ، تسلیحات یا انفجارات از این پروژه مستثنی هستند.

برزیل یازدهمین نسخه‌‌ی طبقه‌‌بندی نیس را تصویب کرد.
در اول ژانویه‌‌ی ۲۰۱۷، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل، نسخه‌‌ی جدید طبقه‌‌بندی بین‌‌المللی نیس برای کالاهای و خدمات را تصویب کرد. برجسته‌‌ترین اصلاحاتی که در طبقه‌‌بندی جدید اعمال شده‌‌اند، عبارتند از:
اصلاح عنوان طبقات ۳، ۶، ۱۰، ۱۴، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۴، ۲۶، ۲۸، ۳۱ و ۴۵.
اصلاح تبصره‌‌های توضیحی برای طبقات ۵، ۱۱، ۲۹، ۳۰، ۳۵، ۴۲ و ۴۴؛ و
اضافه کردن ۳۳۴ واژه‌‌ی جدید مانند “دستگاه‌‌های کنترل توده‌‌ی بدنی” (طبقه‌‌ی ۱۰)، و عصاره‌‌های گیاهی برای مقاصد پزشکی (طبقه‌‌ی ۵).
دادگاه عالی برزیل، “اقدامات عملی مغایر با قانون اساسی” علیه تغییرات در قانون کپی‌‌رایت را رد می‌‌کند.
محاکمه‌‌ای که در ۲۸ آوریل ۲۰۱۶ در جلسه‌‌ی عمومی دادگاه عالی فدرال شروع شد، و مجدداً در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۶ آغاز گردید، دعاوی مستقیم غیرمنطبق با قانون اساسی به شماره‌‌ی ۵۰۶۲ و ۵۰۶۵ را لغو کرد. آن دعاوی، مسائلی را درباره‌‌ی “دفتر مرکزی جمع‌‌آوری و توزیع” و “اتّحادیه‌‌ی آهنگسازان برزیلی” و سایر “نهادهای مدیریت جمعی” و تغییرات قانونی ناشی از قانون را مطرح کردند که موجب اصلاح قانون کپی رایت برزیل شد.
تغییرات اساسی که در این قانون ایجاد شده‌‌اند عبارتند از: ایجاد شهرت و شفافیت الزامی در قوانین و مقررات جمع آوری و توزیع و معیارهای ارزیابی که توسط سازمان‌‌های مدیریت جمعی استفاده می‌‌شود؛ نظارت دولت بر فعالیت‌‌های همگانی که توسط دفتر مرکزی جمع‌‌آوری و توزیع اعمال می‌‌شود که به مقررات خاصی هم بستگی دارد؛ مسئولیت مشترک مدیران سازمان‌‌های مدیریت جمعی کپی‌‌رایت و اموال خصوصیشان نسبت به سوء نیت یا کوتاهی اعضا در انجام تعهدات، عمداٌ یا به دلیل سهل‌‌انگاری؛ و اختصاص حداقل درصدهای توزیع برای مؤلفان و دیگر دارندگان کپی رایت از مبلغی که توسط اجرای عمومی جمع‌‌آوری می‌‌شود.
سازمان‌‌هایی همانند دفتر مرکزی جمع‌‌آوری و توزیع و اتحادیه‌‌ی آهنگسازان برزیلی ادعا کردند که آن تغییرات می‌‌تواند مستقیماٌ اصول و قواعد قانون اساسی درباره‌‌ی به حقوق اموال خصوصی و حق تشکیل اتحادیه‌‌ها را نقض کنند. ولیکن دادگاه عالی فدرال با دولت موافقت کرد و حکم داد که مقررات موضوع، نه با حق تشکیل اتحادیه مغایرت دارد و نه با حق مالکیت خصوصی، و قوانین با قانون اساسی منطبق شناخته شدند.

برنامه‌‌ی سریع برزیل برای پتنت‌‌های سبز هم‌‌ اکنون دائمی است.
از سال ۲۰۱۲، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل برنامه‌‌ای آزمایشی را برای تسریع بررسی اظهارنامه‌‌های پتنت‌‌ اجرا کرده است که موارد ذیل را شامل می‌‌شود: تکنولوژی‌‌های سازگار با محیط زیست برای انرژی‌‌های جایگرین ، حمل و نقل، ذخیره‌‌ی انرژی، کشاورزی و مدیریت پسماند ، که بر اساس “اختراعات سبز” PCT است.
به دلیل نتایج عالی که از برنامه‌‌ی آزمایشی حاصل شده است و زمان انتظار متوسط آن برای بررسی اظهارنامه‌‌های واجدشرایط نیز دو سال است، بررسی سریع اظهارنامه‌‌های پتنت سبز، در سپتامبر ۲۰۱۶، به یکی از خدمات دائمی مؤسسه‌‌ی مالکیت صنعتی برزیل تبدیل شد. هدف اصلی برنامه‌‌ی اولویت پتنت سبز ، که مستقیماً به چالش‌‌های محیط زیستی جهانی می‌‌پردازد، آن است که با شناسایی تکنولوژی‌‌های جدید و تسریع توسعه‌‌ی پایدار و اعطای لایسنس، نوآوری در بخش تکنولوژی سبز را تشویق کند.

پایگاه داده‌‌ی طرح‌‌های صنعتی برزیل در حال حاضر در دسترس جامعه‌‌ی جهانی است.
از ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶، مؤسسه‌‌ی ملّی مالکیت صنعتی برزیل در همکاری با “دفتر اروپایی مالکیت فکری” پایگاه داده‌‌ی طرح‌‌های صنعتی برزیلی که در DesignView در دسترس باشد را ایجاد کرد. طرح‌‌های صنعتی برزیلی که از سال ۲۰۰۲ ثبت شده باشند می‌‌توانند در ابزارهای جستجوی بین‌‌المللی یافت شوند که دسترسی به اطلاعات و نمونه‌‌های بیش از ده میلیون پروژه‌‌ی طرح از بیش از ۵۰ اداره‌‌ی ثبت را فراهم می‌‌کند.

قطعنامه‌‌ها به بازتعریف فعالیت دفتر دادستان فدرال در “شورای اداری دفاع اقتصادی” می‌‌پردازند.
در تلاشی برای ارتقای رقابت و اقتصاد بازار آزاد، شورای اداری دفاع اقتصادی و دادستان فدرال در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶، قطعنامه‌‌ی مشترکی را اجرا کردند که در جزئیاتی بیشتر، به بازتعریف نقش و فعالیت نمایندگان دادستان فدرال در مقابل آژانس ضد رقابتی برزیل می‌‌پردازد.
نمایندگان دفتر فدرال از امتیازات ویژه‌‌ای نیز بهره‌‌مند می‌‌شوند مانند امکان تسلیم اعلامیه‌‌ها در هر نوع از رویه‌‌ها‌‌ ، بررسی‌‌های ضدرقابتی ، فرآیندهای اداری و فعالیت‌‌های متمرکز بر پیشگیری، تفتیش و مبارزه با نقض دستورات اقتصادی، و همچنین توصیه به اتخاذ اقدامات احتیاطی یا پیشگیرانه در مواردی از این دست. دفتر دادستان کل همچنین قادر است علیه تصویب فعالیت‌‌های متمرکز اقامه‌‌ی دعوا کند؛ تا بدین ترتیب اموری را سر و سامان دهد از جمله: تهیه‌‌‌‌ی شواهد در روش‌‌ها ، تحقیقات اداری و تعیین جریمه‌‌های اداری برای نقض دستورات اقتصادی ، و اقدام برای توسعه‌‌ی پژوهش‌‌ها و تحقیقات با هدف هدایت سیاست‌‌های عمومی به سمت جلوگیری از نقض دستورات اقتصادی، و همچنین آموزش عموم مردم درباره‌‌ی شیوه‌‌های مختلف نقض و راه‌‌های پیشگیری و مبارزه (با این نقض‌‌ها).
با این بروز رسانی، فعالیت دادستان فدرال و شورای اداری دفاع اقتصادی باید کارآمدتر شده و مشخص‌‌تر شود.
خوشبختانه این مرحله در آینده‌‌ای نزدیک محقق خواهد شد تا کیفیت تصمیمات و قانونمداری رویه‌‌های شورا را افزایش داده و در پیشبرد نهایی رقابت و بازار آزاد در برزیل سهیم باشد.

فعالیت‌‌های اتاق بازرگانی برزیل در مالکیت فکری و دسترسی و تقسیم منافع
از اکتبر ۲۰۱۶ تا آوریل ۲۰۱۷، کمیته‌‌ی ملّی برزیل، سه نشست عمومی برای کمیسیون مالکیت فکری اتاق بازرگانی برزیل ترتیب داده است که بیش از ۴۰ عضو از شرکت‌‌ها، مؤسسات و مشاوران حقوقی در آن شرکت داشتند. نتیجه آن که جلسه‌‌ای برای سیاست‌‌های محلّی در خصوص موضوعات زیر برگزار شد: هر کدام از این کارگروه‌‌ها پروژه‌‌ی خاصی را ارائه می‌‌دهند تا بین سال‌‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ در برزیل پیاده‌‌سازی شود:
مالکیت فکری و موافقتنامه‌‌های بین‌‌المللی؛
اصلاح سیستم مالکیت فکری در برزیل؛
اجرا؛
مالکیت فکری و اقتصاد دیجیتال؛
مالکیت فکری و تربیت؛
دسترسی و تقسیم منافع و تنوع زیستی.
ترجمه: پریسا محمدخانی
ICC IP Commission Meeting │ London Brazil Report on IP & ABS Activities │October/۲۰۱۶ to April/۲۰۱۷ Prepared by Diana Jungmann │ Brazilian IP Ambassador