یادداشت (اثر تکنولوژی دیجیتال بر صنعت چاپ در گفتگو با جان مکینسون رئیس هیات مدیره نشر )

پنگوئن بزرگترین ناشر دنیا است که بیش از 12000 نفر را در استخدام خود دارد و هر سال حدود 15000 عنوان جدید برای خوانندگان در تمامی سنین منتشر میکند. جان مکینسون رئیس هیات مدیره شرکت دیدگاه هایش را درباره تاثیراتی که تکنولوژی های دیجیتال بر صنت چاپ داشته است به اشتراک گذاشته است. در اینجا خلاصه ای از دیدگاه های او را می خوانیم.
آیا نقش ناشر در فضای دیجیتال تغییر کرده است؟
نقش ناشر به طور موثری تغییر نکرده است بلکه ابزار نشر تغییر کرده است. تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر محتوای ما خیلی قابل توجه نبوده است. اینکه اثر به صورت دیجیتال یا فیزیکی تهیه و تولید شود، برای ناشران مسئله بزرگی نیست. بلکه تغییر و انتقال به کانال های نشر دیجیتال بسیار مهم بوده است. زیرا فرصتی برای بهبود فرآیند انتشار توسط اپلیکیشن تکنولوژی دیجیتال بوده است.
تکنولوژی دیجیتال چه فرصت های جدیدی را ایجاد میکند؟
ظهور خودانتشاری یک پدیده جالب است. فرصتی که به بسیاری از نویسندگان یک مسیر و روش غیرسنتی برای ارتباط به مشتریان را داده است. اما این مورد بطور جدی کسب و کار انتشار سنتی را مختل نکرده است. در واقع بزرگترین اثر نشر دیجیتال در بازار مستقیم به مشتریان منعکس شده است.
آیا رشد خود انتشاری تهیدیدی برای صنعت نشر است؟
مردم می دانند که خیلی آسان نیست خودشان کتابی را بنویسند، ویرایش کنند، بازاریابی کنند و نهایتا منتشر کنند. در این مورد نقش و ارزش انتشار که توسط یک ناشر سرپرستی می شود، تقویت می شود. بازاری که در خدمت صنعت خود انتشاری است. از بازار نشر سنتی متفاوت است. در برخی موارد هم پوشانی وجود دارد اما شاهد کاهش فروش مهمی که ناشی از پدیده ی خودانتشاری است، نبوده ایم. بازار آنقدر گسترده شده است که برای هر دو مدل گنجایش داشته باشد.

آیا اینترنت بطور کلی ابزار خوبی در صنعت نشر بوده است؟
البته شبکه های اجتماعی پلتفرمی برای خوانندگان ایجاد می کند تا یکدیگر را ملاقات کنند و برای نویسندگان این موقعیت را ایجاد میکند که با خوانندگان در تماس باشند.
آیا کتابهای کاغذی مرده اند؟ پیش بینی میکنید که کتابهای الکترونیک بزودی از کتابهای کاغذی در زمانی بسیار کوتاه پیشی می گیرند؟
خیر. تجارت کتابهای کاغذی کماکان زنده و خوب است. کماکان تقاضا برای کتاب فیزیکی به قوت خود باقی است. این مورد بویژه در در عناوین کتابهای کودک و آشپزی بیشتر به چشم می خورد.
تاثیرات کتابهای الکترونیک بر کتابهای صوتی چه بوده است؟
خوانندگان کتابهای مختلف را در فرمت های مختلف می خوانند. اما بازار کتاب صوتی به میزان قابل توجهی از مزایای تغییر از محصولات فیزیکی (نوار کاست یا سی دی ها) به امکان دانلود کردن بهره مند شده اند.
آیا کلیه کتابهای فیزیکی در فرمت الکترونیک هم در دسترس هستند؟
نویسنده و ناشر با همدیگر فرمت انتشار اثر را مشخص می کنند. اما بطور کلی تمام یا بیشتر کتابهایی که توسط نشر پنگوئن منتشر میشود در فرمت الکترونیک هم در دسترس هستند.
چرا کپی رایت در صنعت نشر مهم است؟
کپی رایت اساس نشر است. کپی رایت به نویسندگان اجازه می دهد که مالک اثرشان باشند و از آن حمایت کنند. کپی رایت ناشران را قادر می سازد تا از نویسندگان حمایت کنند و به آنها زمان و منابعی را که برای خلق اثر نیاز دارند، بدهند. ناشران به نویسندگان کمک می کنند تا نوشتن را به عنوان کار تمام وقت تلقی کنند. یکی از مهم ترین مسائلی که نشر با آن مواجه است جلوگیری از سرقت هنری است و یکی از مهم ترین مسئولیت هایی که ما به عنوان ناشر داریم این است که از طرف نویسندگان از حقوق آثار موضوع کپی رایت بطور جدی حمایت کنیم