گوگل در دادگاه بر نویسندگان پیروز شد

همکاران سیستم- شرکت گوگل در دادگاهی که با شکایت جمعی از نویسندگان تشکیل شده بود، بر مدعیان نقض کپی رایت پیروز شد. نویسندگان از اقدام گوگل در زمینه اسکن کردن و انتشار آنلاین کتاب‏‌ها شاکی بودند.

به گزارش وب‏‌سایت وال استریت ژورنال، در سال 2005 جمعی از نویسندگان از اقدام گوگل مبنی بر دانلود میلیون‏‌ها جلد کتاب عمومی و دانشگاهی و انتشار آنلاین آنها به دادگاه فدرال شکایت برده بودند و این غول جستجوگر را به نقض قانون کپی رایت متهم کرده بودند. اما دادگاه فدرال بالاخره پس از چند سال حکم داده است که بررسی این موضوع در صلاحیت دادگاه‏‌های بخش است نه دادگاه‌‏های فدرال.

براساس این گزارش، نویسندگان به صورت گروهی علیه گوگل شکایت‏نامه‌‏ای تنظیم کرده بودند تا بتوانند شامل قانون «شهادت صنفی» شوند. بر اساس این قانون، شهادت تعداد زیادی از اعضای یک صنف در حکم موضع آن صنف محسوب می‏شود. اما دادگاه گفته است استدلال‏‌های حقوقی گوگل باعث شده تا قضات شکایت نویسندگان را شهادت صنفی محسوب نکنند. گوگل استدلال کرده بود که پس از اسکن کتاب‏‌ها، فقط چند صفحه از آن را برای کاربران آنلاین نمایش می‌‏دهد و نه همه کتاب را.

گوگل تاکنون بیش از 20 میلیون جلد کتاب را اسکن کرده است و آنها را به صورت آنلاین منتشر کرده است. این شرکت استدلال کرده بود که این کار مصداق مادّه “استفاده عادلانه “در قانون کپی رایت آمریکا است.

این اقدام گوگل شکایت “ناشران” را نیز در پی داشت. چندی پیش ناشران شاکی موفق شدند رای دادگاه را به نفع خود بگیرند. بر منبای این حکم، ناشران در صورت تمایل، می‏‌توانند عنوان کتاب‏‌های خود را از فهرست کتابخانه گوگل حذف کنند.