وضعیت مالکیت فکری در چین در سال ۲۰۱۶

این یادداشت ترجمه ای است از گزارش اداره اختراعات و حقوق علائم تجاری چین که توسط اتاق بازرگانی بین المللی منتشر شده است . 

اختراعات : 

الف) در سال ۲۰۱۶، تعداد پتنت های معتبر شرکت ها و اشخاص حقیقی چینی، برای اولین بار از یک میلیون فراتر رفت. اداره ی مالکیت فکری کشور چین  ۱.۳۳۹ میلیون اظهارنامه ی پتنت را دریافت کرد که با رشد سالانه ی ۵/۲۱ درصد، در شش سال متوالی در رتبه ی یک جهان قرار گرفت. در ضمن، ۴۰۴ هزار پتنت اعطا شد که از این تعداد، ۳۰۲ هزار مورد به (اتباع) داخلی اختصاص یافت که رشد سالانه ی آن نیز ۵/۱۴ درصد است. در پایان سال ۲۰۱۶، چین (بدون احتساب هونگ کونگ، ماکائو و تایوان)، با داشتن ۱.۱۰۳ میلیون پتنت معتبر در حال تبدیل به سومین کشور جهان (بعد از ایالات متحده و ژاپن) است که تعداد پتنت های داخلی معتبر آن به بیش از یک میلیون می رسد.

در سال ۲۰۱۶، اداره ی مالکیت فکری کشور، با رشدی معادل ۳/۴۷ % در سال، ۴۵ هزار اظهارنامه ی بین المللی را از مسیر PCT  دریافت کرد که از این تعداد، ۴۲.۲ هزار مورد از جانب اشخاص حقیقی و حقوقی چینی با رشد سالانه ی ۵/۴۸ درصد و دو هزار و هشتصد مورد نیز از خارج از کشور با رشد سالانه ی ۲/۳۱ درصد بود.

ب) در سال ۲۰۱۶، به ۴۸.۹۱۶  پرونده از طریق رویه ی اجرایی اداره ی پتنت  در چین رسیدگی شد که رشد سالانه ی آن نیز ۵/۳۶ درصد بود و از این تعداد، ۲۰.۵۸۹  مورد، پرونده های حل اختلاف پتنت بودند (شامل ۲۰.۳۵۱ مورد دعوای نقض پتنت) با رشد سالانه ی ۸/۴۲ درصد.  ۲۸.۰۵۷ پرونده درباره ی پتنت های پسینگ آف  نیز مورد رسیدگی قرار گرفت که آن نیز رشدی معادل ۱/۳۲ % در سال دارد. هیئت بازنگری پتنت ، ۱۳.۱۰۷ تقاضای بازنگری دریافت کرد، ۱۷.۶۲۳ پرونده را خاتمه داد؛ و ۳.۹۶۹ تقاضا برای ابطال دریافت کرد و ۴.۱۰۰ پرونده ی ابطال را نیز به پایان رساند.

ج) تا تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶، بیش از ۲۰.۰۰۰  تقاضا برای ارزیابی گزارش پتنت های طرح ( صنعتی )  فایل شده صورت گرفته است. گزارش ارزیابی پتنت های طرح، در قانون پتنت فعلی که در ۱ اکتبر ۲۰۰۹ لازم الاجرا شد مقرر شد. تعداد تقاضا برای گزارش ارزیابی پتنت های طرح، سال به سال در حال افزایش است.

در ۱ مارچ ۲۰۱۷، وزارت مالکیت فکری دولت اصلاحاتی را در دستورالعمل های آزمونهای مربوط به ارزیابی اختراعات  اعمال کرد. این اصلاحات، موضوعات بحث برانگیز و جالب بسیاری را پوشش می دهند از جمله: شایستگی اختراعات مربوط به مدل های کسب و کار و اختراعات نرم افزاری برای ثبت به عنوان پتنت، داده های آزمایشی پس از ثبت، شیوه های جدید مجاز برای اعمال اصلاحات در طول فرآیند ابطال بعد از ثبت.  

د) در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۶، چین، در تلاشی برای تقویت اعتماد به نفس اجتماعی و ارتقای عدالت اجتماعی دستورالعملی درباره ی حمایت بهتر از حقوق مالکانه منتشر کرد. این دستورالعمل، بر تقویت حمایت از حقوق مالکیت فکری تاکید می کند.

ه) اصلاحیه ی قانون پتنت، در حال حاضر در دست بررسی امور قانونی شورای دولتی   است و انتظار می رود که یک یا دو سال دیگر نهایی شود. پس از تصویب این اصلاحیه، مدت حمایت از پتنت طرح از ده سال به پانزده سال افزایش می یابد؛ و طرح های ناقص  نیز مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

علامت تجاری:

الف) تعداد اظهارنامه های علامت تجاری در سال ۲۰۱۶، ۳.۶۹۱ مورد بود که با رشد سالانه ی ۴/۲۸ % ، در ۱۵ سال پیاپی رتبه ی اول جهان را در اختیار داشت.

ب) طبق آمار وایپو، در سال ۲۰۱۶، تقدیم اظهارنامه های ثبت بین المللی علامت در سیستم مادرید توسط متقاظیان چینی، ۳.۰۱۴ مورد بود که به طور سالانه، ۸/۲۹ % افزایش داشته و رتبه ی پنجم را میان اعضا کسب کرد. در پایان سال ۲۰۱۶، چین ۲۲.۲۷ هزار علامت را بر اساس کنوانسیون مادرید به ثبت رسانده است.

ج) مقررات دادگاه عالی خلق  در مورد مسائل متعدد راجع به رسیدگی به پرونده های اداری مربوط به ثبت و اعتبار علائم تجاری (که از این به بعد “مقررات” نامیده می شود) از اول مارس ۲۰۱۷ لازم الاجرا شد.

این مقررات، مسائل مهم و دشواری را روشن می کنند از جمله مسائل ماهوی شامل: قلمروء بررسی ، تشخیص تمایزبخشی، حمایت از علامت های معروف، حمایت از حقوق پیشین  مانند کپی رایت، حقوق راجع به نام  و مسائل شکلی مانند نقض مسائل شکلی و اعتبار امر مختومه  و … .

د) در ۲۱ آگوست ۲۰۱۶، اداره ی علامت تجاری چین، ثبت علامت تجاری صوتی “SOFY” توسط شرکت  Unicharm  را تایید کرد که اولین علامت صوتی است که توسط یک متقاضی خارجی در چین به ثبت می رسد. پس از به اجرا درآمدن قانون جدید علامت تجاری در اول می ۲۰۱۴، اداره ی علامت تجاری، شروع به پذیرش علائم صوتی نمود.

سایر:

الف) در سال ۲۰۱۶، ثبت کپی رایت در چین، رشد پایدار خود را حفظ کرد و با رشد سالانه ی ۲۲.۳۳ درصد به ۲.۰۱ میلیون رسید.

ب) پیش نویس اصلاحیه‌ی قانون ضد رقابت غیرمنصفانه، اولین بار در ۲۲ فوریه ی ۲۰۱۷ توسط کمیته‌ی دائمی دوازدهمین “کنگره ی ملی خلق ” به شور گذاشته شد که اولین اصلاحیه از زمان لازم الاجرا شدن قانون در سال ۱۹۹۳ است. پیش نویس تحت بررسی، قلمروء رفتارهای رقابتی غیرمنصفانه را تعریف می کند تا از صاحبان کسب و کار در برابر ارتشاء تجاری، تبلیغات کذب تجاری ، فروش اجباری   بدون رضایت خریدار، و تخصیص متقلبانه ی جوایز  حفاظت به عمل آورد.