هفت دلیل برای اهمیت فزاینده‌ی اسرار تجاری: قسمت دوم

با وجود توسعه ی نسبتا کند قانون اسرار تجاری، نفوذ اسرار تجاری در حال حاضر به سرعت در حال گسترش است. هفت دلیل زیر به توضیح این پدیده کمک می کنند:

 

الف) دلیل اول: تکنولوژی جدید

یک دلیل برای تعالی اسرار تجاری این است که توسعه ی فناوری امکان سوء استفاده ی از آن را آسان تر کرده است. قبل از ورود کامپیوتر اطلاعات اسرار تجاری معمولا به صورت فیزیکی ذخیره می شد.  یک کمد قفل شده در یک اتاق قفل شده در زیر زمین یک کارخانه ی تولیدی که حاوی هزاران صفحه نقشه برای تولید محصولات جدید بود را تصور نمایید. برای سرقت آن نقشه ها یک دزد باید با برنامه ریزی به آن اتاق و آن کمد دسترسی پیدا می کرد. سپس دزد باید یا از آن ها به طور مخفیانه کپی تهیه می کرد و یا می بایست آن ها را به طرز ماهرانه ای از ساختمان بیرون می برد.

حالا نقشه های مشابه در دنیای دیجیتالی امروز را تصور نمایید.  بسته به خبره بودن صاحب اسرار تجاری نقشه های مزبور احتمالا به صورت دیجیتال در فایل های کامپوتری ذخیره می شوند. این فایل ممکن است رمز گذاری شود و یا صرفا در اختیار تعداد معدودی از کارکنان مورد اطمینان قرار گیرد. اما  در همین شکل حفاظتی، یک کارمند ناراضی می تواند با دسترسی آسان به آن فایل آن را به راحتی دانلود نماید و با ذخیره بر روی یک فلش یا ارسال از طریق پست الکترونیکی  هزاران صفحه از اطلاعات ارزشمند را در معرض خطر قرار دهد. همانطور که یکی از صاحب نظران این عرصه به درستی اشاره کرده است دنیای دیجیتال دوست اسرار تجاری نیست. یکی از نمونه های چنین کارمند ناراضی گری مین  است که برای۱۰ سال در یکی از شرکت های شیمیایی برجسته ی جهان کار می کرده است.  هنگامی که شرکت وی را تنزل مقام داد وی حاضر به پذیرش تغییر موقعیت نشد و تصمیم به تغییر شغل گرفت.   وی در طول ماه های آخر کار خود در دوپونت شروع به  برداشتن اطلاعاتی محرمانه از روی کامپیوترهای شرکت نمود که برای کافرمای جدیدش مورد نیاز بود. او ۲۲۰۰۰ چکیده  و ۱۶۷۰۰ سند ، ده درصد اطلاعات ذخیره شده در سرورهای محرمانه  را دانلود نمود. بسیاری از این اسناد توصیف خطوط عمده ی محصولات شرکت مانند کولار و تفلون بود که هیچ ارتباطی به مسئولیت های مین در شرکت نداشت و ارزش تخمینی این اطلاعات ۴۰۰ میلیون دلار بود.  وقتی اف بی آی به اقدامات مین پی برد وی را دستگیر نمود، مین به سرقت اسرار تجاری اقرار کرد و به ۱۸ ماه زندان محکوم شد. خطرات افشای اطلاعات اسرار تجارتی دیجیتال به کسانی که به طور مشروع و قانونی با این اطلاعات سر و کار دارند محدود نمی شود. هکرها در سراسر جهان می توانند به اطلاعات محرمانه ی شرکت ها دسترسی پیدا کنند، راهی که در چند دهه ی پیش غیر قابل تصور می نمود و به نظر می رسد به شدت در حال افزایش است.  در سال ۲۰۰۲ اف بی آی با حدود ۱۵۰۰ مورد هک سر و کار داشت که این میزان در سال ۲۰۱۰ به بیش از ۲۵۰۰ مورد رسید. یکی از نمونه های اخیر فیلیپ گابریل پترسون با نام مستعار Stakkato است که به پنج فقره سوء استفاده از اسرار تجاری متهم شد. او به سیستم های کامپیوتری به ظاهر امن  سیستم های سیسکو و ناسا دسترسی پیدا کرد و بخش ابر کامپیوتری پیشرفته ی ناسا را هک کرد.  پترسون یک پسر ۱۶ ساله ی سوئدی بود که این عمل را از فاصله ی ۵۰۰۰ مایلی از ناسا مرتکب شد.

یک مطالعه ی جدید توسط مندیانت   یک شرکت کامپیوتری امنیتی نشان داده است جایی که نفوذ به اطلاعات توسط هکرهای چینی صورت گرفته است ۹۴ درصد از شرکت های هدف تا زمانی که به آن ها اطلاع داده نشده نمی دانسته اند که مورد نقض واقع شده اند و متوسط تعداد روزهای بین نفوذ و تشخیص نفوذ ۴۱۶ روز یعنی بیشتر از یک سال بوده است.

خطر دسترسی به اطلاعات محرمانه به همان میزان که مردم به دستگاه های دیجیتال دسترسی پیدا می کنند افزایش پیدا کرده است.  در سال ۲۰۰۰ تعداد نسبتا کمی از افراد از طریق کامپیوتر به اینترنت متصل شده بودند و این در حالی است که تا سال ۲۰۱۰ بیش از ده میلیارد کامپیوتر به اینترنت دسترسی پیدا کرده اند.  برای سال ۲۰۱۵، ۲۵ میلیارد اتصال دستگاه و برای سال ۲۰۲۰، ۵۰ میلیارد اتصال دستگاه پیش بینی می شود.

یکی دیگر از مواردی که خطر افشای اسرار تجاری را گسترش می دهد رایانش ابری است بدین ترتیب که اطلاعات به جای قرار گرفتن  در یک شبکه ی اختصاصی امن در یک شرکت بر روی یک شبکه در اینترنت قرار می گیرند.  رایانش ابری پدیده ی جدیدی نیست اما آن چه جدید است این است که دولت و کسب و کارها به طور فزاینده ای اطلاعات حساس و محرمانه ی خود را در این به اصطلاح ابرها قرار می دهند.  اگرچه ارائه دهندگان خدمات یارانش ابری اقدامات مختلفی را به جهت حفظ اسرار تجاری و حفظ اطلاعات افراد در فضای مجازی انجام می دهند ولی باید دانست با انتقال داده ها به اینترنت خطر پخش اطلاعات در هر حال افزایش می یابد.

اگرچه روش های سوء استفاده از اسرار تجاری رو به فزونی یافته است اما به همان میزان تکنیک های تشخیص و کشف چنین سوء استفاده هایی نیز افزایش یافته است.  با فناوری امروز شرکت ها به  هاست یا میزبان سیستم های امنیتی دسترسی دارند، تکنولوژی نظارت فوری و بی درنگ بر کامپیوترها ارتقاء یافته است، این تکنولوژی که چه کسی، چه زمانی، برای چه مدت و از کجا به فایل ها دسترسی پیدا کرده است شکل گرفته است، توانایی قانونی برای بازیابی اطلاعاتی که سوء استفاده کننده در صدد حذف و پنهان کردن آن برآمده است افزایش پیدا کرده است واستفاده از دوربین های ویدیوئی و کارت های کلیدی که مسیر حرکت کارمندان را دنبال و ردیابی می کند نیز افزایش یافته اسن که همگی از تکنیک های کشف سوء استفاده از اسرار تجاری است. این روش ها و سیستم ها با نام هایی چون بازرسی عمیق بسته نام گذاری می شوند که برای تشخیص بهتر این مسئله هستند که چه کسی اطلاعات محرمانه و اسرار تجاری را برمی دارد و چگونه این کار را انجام می دهد.

دلیل شماره ۲: محیط کار در حال تغییر

این برای شرکت ها بسیار ناراحت کننده است که درمی یابند کارکنان فعلی و سابق شرکت ها بیشترین گروهی هستند که به سوء استفاده از اسرار تجاری دست می زنند. بر این اساس تجزیه و تحلیل اهمیت روزافزون اسرار تجاری باید شامل بررسی تغییرات محیط کار در ایالات متحده نیز باشد.  یکی از این تغییرات افزایش تحرکات کارمندان شرکت ها می باشد. از آن زمان که کارمندان زندگی خود را وقف یک کارفرما می کردند مدت های زیادی گذشته است.یک مطالعه ی دولتی نشان داد که افرادی که در سال های بعد از دوره ی انفجار جمعیت بعد از جنگ جهانی دوم یعنی در حد فاصل سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۴ زاده شده اند به طور متوسط یازده شغل را بین سنین ۱۸ تا چهل و دو سالگی تجربه کرده اند. بنابراین تحت این تحرکات و برای دست یافتن به موقعیت های بهتر ممکن بود به طور تصادفی و یا عمدا به سوء استفاده از اسرار تجاری کارفرمای سابق دست بزنند. شواهد جامعه شناختی نیز می تواند به توضیح در خصوص افزایش تغییرات در محیط کار کمک نماید.  پروفسور “الیزابت رو”  به تازگی یک مقاله در خصوص جنبه های جامعه شناختی سوء استفاده از اسرار تجاری منتشر کرده است. طبق این مقاله بیش از نیمی از نیروی کار فعلی آمریکا عمدتا مردم متولد شده از نسل X  یعنی افراد متولد شده در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی و نسل Y یعنی افراد متولد شده در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی هستند  و به طوری که پروفسور دریافته است کارکنان نسل های X و Y به طور کلی احساس امنیت شغلی نمی کنند.  همچنین این که آن ها وفاداری به کارفرمایان خود را ارزش تلقی نمی کنند بلکه تحرک و افزایش کارآفرینی در نظر آن ها ارزش محسوب می شود. بنابراین نتایج نشان داد که کارمندان کنونی بیش از کارمندان سابق به جابه جایی شغلی برای دست یافتن به شغل بهتر علاقمند هستند و به تبع آن زمانی که این اتفاق می افتد احتمال افشای اسرار تجاری کارفرمایان قبلی نیز افزایش پیدا می کند. روزنامه ی فایننشال تایمز در سال ۲۰۱۱ در این خصوص مقاله ای به چاپ رساند و این سوال را مطرح کرد که “آیا وفاداری در محل کار مرده است؟”  و سپس در ادامه ی مقاله به گزارشی در خصوص روند تشدید اخراج ها و گسترش اتوماسیون پرداخت.  برخی صاحب نظران اعتقاد دارند که مدت کوتاه قراردادها بین کارمندان و کارفرماها و گسترش اتوماسیون منجر به کاهش وفاداری کارکنان شده است. کارمندان دهه ی ۶۰ اولین کارمندانی بودند که با کامپیوتر سر و کار داشتند و کارمندان دهه ی ۷۰ و نسل Y هرگز بدون کامپیوتر زندگی نکردند و همانطور که در بالا توضیح داده شد پیشرفت های فناوری فرصت های سوء استفاده از اسرار تجاری را گسترش داد خواه با یک کلیک ماوس یا اتصال یک فلش.

یکی دیگر از جنبه های محیط کار مدرن که منجر به افازایش سوء استفاده از اسرار تجاری و به تبع آن گسترش دادخواهی شده است قابلیت انتقال شغل است.  به طوری که در سال ۲۰۱۱، ۵۷ درصد از کارمندان به دلیل صرفه جویی در انرژی به صورت هفتگی به محل کار مراجعه می کردند و بیشتر کار خود را منزل انجام می دادند. بدین ترتیب جدایی میان محل کار و منزل کاهش پیدا کرد و کارمندان و کارفرمایان می توانستند از طریق پست الکترونیکی خود بین محل کار و منزل ارتباط برقرار کنند.  بنابراین بسیاری از کارمندان در خانه شب ها یا در تعطیلات آخر هفته  و از راه دور به کار می پردازند که فرصت های بیشتری برای افشای اسرار تجاری و اطلاعات فراهم می سازد.

عامل نهایی تحول درک محرمانه بودن است. حقوق مالکیت فکری بر مفهوم مالکیت اطلاعات استوار است و قانون اسرار تجاری به طور خاص بر مالکیت اطلاعات محرمانه استوار می باشد. نسل Y  و نسل جوان تر از آن اختصاص به دوره ای دارند که به اشتراک گذاری فایل ها و استفاده از اطلاعات رایگان بر روی اینترنت بسیار گسترش یافته بود. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۰ نپستر  که یک سیستم دانلود موسیقی و سایت به اشتراک گذاری فایل های صوتی بود حدود ده میلیون کاربر داشت که اکثر ان ها دانشجو بودند و با به اشتراک گذاری موسیقی به نقض آشکار قوانین کپی رایت پرداخت. حال در نظر بگیرید که آن دانشجویان در حال حاضر نیروی کار فعال  محسوب می شوند و به اسرار تجاری کارفرمایان خود دسترسی دارند. به همین ترتیب می توان به فیسبوک اشاره نمود که در حال حاضر بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر دارد که بسیاری از آن ها اطلاعات خصوصی خود را با دیگران به اشتراک می گذارند.  بدین ترتیب در کوتاه مدت این تغییر هنجارهای مربوط به محافظت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی تا حدودی می تواند آشکار سازد که چرا سوء استفاده از اسرار تجاری تا بدین حد در حال گسترش است و چرا کارمندان جوانتر ممکن است تصور نمایند که حتی زمانی که قصد تغییر شغل دارند مستحق دانستن اطلاعات مربوط به شغل سابق خود هستند و چرا کارفرمایان قدیمی تر موافق نیستند، اما در بلند مدت تغییر این هنجارها در واقع زمینه ی محافظت از اسرار تجاری را کاهش می دهد.  هنجارها مدام در حال تغییر می باشند، برای نمونه ایالات متحده نوشیدن الکل را مجاز کرد، سپس آن را ممنوع کرد و بعد از آن با اصلاحیه ای آن را مجددا مجاز نمود. اگر جامعه به این سمت رود که “تمام اطلاعات باید آزاد و رایگان باشند” آن هنجارها ممکن است سیاست هایی که بر حفاظت قدرتمند از اسرار تجاری تاکید می کنند را تضعیف کند بنابراین شرکت ها و وکیل هایشان باید به این تمایلات بالقوه توجه خاص و ویژه داشته باشند تا هم خود به حفاظت بیشتر بپردازند و هم  روش های طرح دعاوی در خصوص نقض را بهبود ببخشند.

دلیل شماره ۳: افزایش ارزش اطلاعات اسرار تجاری

ارزش اسرار تجاری به طور فزاینده ای در حال افزایش یافتن است و نقش گسترده ای در اقتصاد آمریکا ایفا می کند.  یک تیم از اقتصاددانان در توصیف کلی حقوق مالکیت فکری به این نتیجه رسیدند که اشکال اقتصادی و قدرتمند مالکیت معنوی بزرگترین عامل رشد و توسعه ی اقتصاد می باشند.  سرویس تحقیقات کنگره ی آمریکا اسرار تجاری را مهمترین آن ها دانست و بیان کرد اقتصاد آمریکا به سمت اقتصاد مبتنی بر دانش و خدمات تغییر جهت داده است و به همین دلیل رقابت شرکت ها و قدرت نمایی آن ها باعث شده است تکیه بر دانش و دارایی های نامشهود افزایش یابد و اسرار تجاری یکی از اشکال حقوق مالکیت معنوی است که از اطلاعات محرمانه ی شرکت ها محافظت می نماید.  اقتصاد دانش بنیان در حال حاضر آمریکا نشاندهنده ی یک تغییر عظیم از اقتصاد پیشین است که است که مبتنی بر دارایی های فیزیکی مانند منابع طبیعی و کالاهای سرمایه ای بود. از نمونه های روشن مسیر جدید ملت ایجاد ده ها صنعت مدرن است که به طور گسترده ای بر مالکیت فکری به دلیل ارزششان تکیه کرده اند. این صنایع عبارتند از صنعت نرم افزار، صنعت سرگرمی مانند موسیقی و فیلم، صنعت مبتنی بر اینترنت و صنعت مبتنی بر دانش زندگی مانند ژنتیک و مواد دارویی.

دستیابی به آمار در خصوص اسرار تجاری بسیار دشوار است  با این حال آمارهای موجود به درک مفهوم اسرار تجاری به شرکت ها تا حدود زیادی کمک کرده است.  تحقیقات نشان داد که در سال ۱۹۷۵، ۱۷ درصد از ارزش کل استاندارد اند پورز۵۰۰   یک سازمان آمریکایی اعتبار سنجی شامل دارایی های نامحسوس است که اسرار تجاری و دیگر اشکال حقوق مالکیت فکری را دربرمی گیرد که در سال ۲۰۰۹ ارزش آن به ۸۱ درصد افزایش پیدا کرد.

دلیل دیگر اهمیت رو به رشد اسرار تجاری افزایش تعداد قوانینی است که سوء استفاده از اسرار تجاری را جرم انگاری کرده است.  در توضیح این که چرا قانون جاسوسی اتصادی تصویب شد باید گفت که هم کنگره و هم سنا هر دو به اهمیت رو به رشد اطلاعات اقتصادی انحصاری بدین ترتیب واکنش نشان دادند. واشنگتن نه تنها بر راه حل های قانونی برای جلوگیری از سوء استفاده از اسرار تجاری تاکید داشت بلکه سعی کرد برای اجرای این قوانین منابع بیشتری اختصاص دهد. در سال ۲۰۱۰ وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد نیروی کار در زمینه ی مالکیت فکری را افزایش دهد و بدین ترتیب ۱۵ دادستان فدرال جدید را منتصب کرد و نیروهای جدیدی در اف بی آی برای مبارزه با جرائم مربوط به مالکیت فکری به وجود آمدند. در سال ۲۰۱۱ فردی به نام کگسو هوآنگ   در سوء استفاده از اسرار تجاری دو شرکت کارگیل  و آکروساینس  مقصر شناخته شد. اولین کیفرخواست وی در سال ۲۰۱۰ برای سوء استفاده و انتقال اسرار تجاری آکروساینس به چین صادر شد. اواخر همان سال هیات منصفه ای در مینه سوتا وی را برای سوء استفاده از اسرار تجاری شرکت کارگیل نیز متهم نمودند.

راه نهایی برای اندازه گیری ارزش اسرار تجاری تجزیه و تحلیل هزینه های سوء استفاده از اسرار تجاری است.  برآورده ها به طور گسترده ای متفاوت است اما مبالغ عمدتا بسیار بالا تخمین زده می شوند.ASIS یک انجمن حرفه ای از مدیران امنیتی هزینه ی سوءاستفاده از اسرار تجاری در ایالات متحده در سال ۲۰۰۶ را ۳۰۰ میلیارد دلار تخمین زد. با استفاده از معیارهای مختلف  مک آفی  غول امنیت کامپیوتری هزینه ی نشت اطلاعات در سال ۲۰۰۸ در سرتاسر جهان را بیش از تریلیون دلار برآورد کرد.

دلیل چهارم: قانون متحدالشکل اسرار تجاری ایالات متحده

یکی دیگر از دلایل افزایش اهمیت اسرار تجاری به طور کلی  و دادخواهی اسرار تجاری به طور خاص  رشد قوانین مرتبط با اسرار تجاری است به طوری که تا به امروز ۴۷ ایالت قانون متحدالشکل اسرار تجاری ایالات متحده را به تصویب رسانده اند. برای روشن تر شدن مطلب باید گفت قانون متحدالشکل اسرار تجاری ایالات متحده موجب رشد دادخواهی مرتبط با اسرار تجاری نیست. به طوری که زمانی که این قانون تصویب شد سه ایالت ماساچوست، نیویورک و تگزاس آن را به تصویب نرساندند اما دادخواهی در این ایالات نیز به همان میزان افزایش یافته است.

نکته این است که استفاده ی گسترده از قانون متحدالشکل اسرار تجاری موجب افزایش آگاهی عمومی از اسرار تجاری میان وکلا، شرکت ها، قضات و … شده است و به ایجاد هماهنگی پرداخته است. قبل از تصویب این قانون ایالات نابرابری های بیشتری در خصوص مسائل مختلف اسرار تجاری داشتند و رفتارهای مختلفی را در خصوص جبران خسارت سوء استفاده از اسرار تجاری اتخاذ می کردند.  این قانون کامل نیست و قانون اسرار تجاری از ایالتی به ایالت دیگر به شکل نا امیدانه ای فرق می کند. اما این قانون یک نقطه ی شروع برای ایجاد یک الگو به جهت راه حل های قانونی جبران خسارت سوء استفاده از اسرار تجاری فراهم نموده است. بنابراین این صحیح است که اگر یک شرکت از اطلاعات با ارزش خود محافظت می نماید می تواند برای این حفاظت به قانون اتکا نماید و وضعیت امن تری را برای خود به وجود آورد. رشد دادخواهی اسرار تجاری می تواند یک بازخورد مثبت ایجاد نماید: شرکت های بیشتری به اسرار تجاری تکیه می کنند که این باعث می شود شاکیان بیشتری در این خصوص به دادگاه مراجعه نمایند و این باعث می شود که قانون اسرار تجاری توسعه ی بیشتری یابد و این در نهایت باعث می شود که شرکت های بیشتری بیش از پیش به اسرار تجاری تکیه نموده  و به عبارتی رشد دادخواهی اسرار تجاری موجب تقویت قانون اسرار تجاری می گردد.

دلیل شماره ۵:انعطاف پذیری و گسترش قلمرو اسرار تجاری

یکی دیگر از دلایل افزایش دادخواهی اسرار تجاری انعطاف پذیری تعریف اسرار تجاری است.  اسرار تجاری هر گونه اطلاعاتی است که محرمانه است و به دلیل محرمانه بودن دارای ارزش اقتصادی است به شرط اینکه اقدامات مناسب برای حفظ محرمانه بودن آن شکل گرفته باشد. این تعریف و مصادیق آن رو به افزایش است.  مصادیق اسرار تجاری فرمول های شیمیایی، کدهای منبع، طرح کسب و کار، مستندات فنی و … است.  تعریف اسرار تجاری به طور بالقوه گسترده است.  این گستردگی تعریف موجب افزایش دادخواهی مربوط به سوء استفاده از اسرار تجاری می شود. همانطور که یکی از صاحب نظران برجسته اشاره کرده است اسرار تجاری اهمیت بسیاری را بدست آورده است زیرا در بسیاری از زمینه ها فناوری به سرعت در حال تغییر است و این تغییرات سرعت پیشرفت فناوری را از سرعت قوانین بیشتر کرده است فلذا در خصوص اختراعات و نوآوری ها شاید فقط اسرار تجاری باشد که بتواند ارزش این دارایی ها را حفظ کند.

یکی از مسائل جالب و پیچیده با توجه به تعریف اسرار تجاری این است که فناوری چگونه ممکن است زمینه ی حفظ اسرار تجاری در راه های مختلف را تغییر دهد. یک پرونده ی اخیر در خصوص تقابل میان لیست مشتریان اسرار تجاری و تکنولوژی موتور جستجو بود. در سال ۲۰۱۰  شرکت استخدامی ساسگوا گروپ  از کارمند سابق خود را برای سوء استفاده از اسرار تجاری پایگاه اطلاعاتی مشتریانش شکایت کرد.  دادگاه اذعان کرد که اطلاعات پایگاه داده ی ساسگوا اسرار تجاری قابل حمایت  در سال های اولیه ی وجود ساسگوا بوده است هنگامی که زمان بیشتر،انرژی و منابع برای بدست آوردن سطح اطلاعات دقیق برای ساخت و حفظ روابط کسب و کار در موضوع در این باره ضروری بوده است.  اما در زمان دادخواهی اطلاعات در موتورهای جستجو وجود داشته است و این داستان را متفاوت می کند به ویژه این که متهم نشان داد اسرار تجاری مورد ادعا به آسانی در اینترنت در دسترس بوده اشت.  لیست مشتریان شاید جزو اسرار تجاری اصلی است و یکی از انواع اسرار تجاری است که معمولا طرفین برای آن دادخواهی می کنند. اگرچه دادگاه بیان کرد که قانون حمایت از اسرار تجاری را مجاز دانسته است که این اطلاعات مشتریان در عصر اطلاعات و اینترنت را نیز شامل می شود اما بیان کرد که پایگاه داده ی ساسکوآ یکی از آن ها نیست.

فناوری های جدید از جمله اینترنت و قرار دادن اطلاعات بر روی آن ولو یک بار موجب می شود که دامنه ی اسرار تجاری کوچک شود و این اطلاعات دیگر اسرار تجاری تلقی نشوند.

دلیل ششم: ظهور تهدیدات بین المللی 

زمانی که تهدیدات اسرار تجاری و سرقت این اسرار توسط افراد و شرکت های خارجی گسترش پیدا می کند دولت بیش از پیش به اهمیت اسرار تجاری پی می برد. با اعمال قانون جاسوسی اقتصادی مصوب سال ۱۹۹۶ کنگره افزایش سوء استفاده از اسرار تجاری توسط افراد و نهادهای خارجی را نیز مورد خطاب قرار داد. به همین دلیل است که یکی از دو مفاد اصلی این قانون جرم انگاری سوء استفاده از اسرار تجاری با دانش و قصد سوء استفاده که به یک قدرت خارجی منفعت برساند می باشد. پرزیدنت اوباما نیز با تاکید بر تهدید جاسوسی اقتصادی خارجی در سال ۲۰۱۱ هشدار داد که سرعت مجموعه های اقتصادی خارجی و فعالیت های جاسوسی صنعتی در برابر شرکت های بزرگ ایالات متحده و سازمان های دولتی آمریکا در حال افزایش است. رابرت اس مولر مدیر اف بی آی نیز تسریح کرد که حملات سایبری به زودی جایگزین حملات تروریستی می شود و نگرانی بیشتر این سازمان در خصوص هکرها به ویژه هکرهای چینی می باشد که مقدار بسیار عظیمی از اطلاعات با ارزش مالکیت معنوی شرکت های آمریکایی را سرقت می کنند.

عوامل متعددی افزایش تهدیدات بین المللی را توضیح می دهد. یکی از آن ها کسب و کار بین المللی است.  شرکت های ایالات متحده به صورت بین المللی عمل می کنند، یا با تولید کنندگان خارجی کار می کنند و یا بر بازارهای سرمایه ی خارجی تکیه می کنند. به عبارت ساده، شرکت های آمریکایی بیشترین سرمایه گذاری های خود را در کشورهای خارجی انجام می دهند و اسرار تجاری خود را در اختیار آن ها قرار می دهند، آن اسرار تجاری در برابر سوء استفاده توسط طرفین خارجی آسیب پذیرتر می شود.

یکی از عوامل دیگر فناوری است. همانگونه که در بالا شرح داده شد هکرها می توانند به اسرار تجاری در هر نقطه از جهان دسترسی داشته باشند. دیگر به دزدان برای حضور فیزیکی برای سرقت اسرار و فرار نیازی نیست. همه ی آن ها به یک کامپیوتر با اتصال به اینترنت نیاز دارند.

علاوه بر این برخی کشورها به سرقت اسرار تجاری به چشم کمک به توسعه شان نگاه می کنند.

همانطور که پرزیدنت اوباما اشاره کرد با در نظر گرفتن دو دهه ی اول قرن بیست و یکم به عنوان فرصت استراتژیک کشور خود برای رشد اقتصادی، نوآوری های مستقل، پیشرفت علمی و فنی و رشد بخش انرژی های تجدید پذیر سعی کردند که افرادی را که محرم راز بودند برای سرقت اسرار تجاری از طریق اینترنت انتخاب نموده و کشورهای خاصی را مورد هدف قرار دادند که یکی از آن ها آمریکا بود.  از هفت نفری که در سال ۲۰۱۰ طبق قانون جاسوسی اقتصادی تحت تعقیب قرار گرفتند شش نفر آن ها مرتبط با چین بودند.  مثال اخیر در خصوص سرقت اسرار تجاری که چین درگیر آن بود در خصوص فردی به نام شیانگ دونگ مهندس پروژه ی شرکت فورد بود که اسرار تجاری این شرکت را برای شرکتی در چین سرقت کرد. وی ۴۰۰۰ از اسناد شرکت فورد را که ارزش آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار بود را بر روی سی دی کپی کرده و آن را به مدیر شرکت فاکسکان  در محل اقامت مدیر در شنژن تحویل داد. اسناد موجود حاوی اسرار تجاری در خصوص موتورها و سیستم های برق قدرت بود. دولت ایالات متحده تحت قانون جاسوسی اقتصادی با این تفکر که خودرو سازان آمریکایی میلیون ها دلار را به تحقیق و توسعه برای رقابت در اقتصاد جهانی قرار می دهند و برای حمایت از مالکیت فکری متهم را تحت پیگرد قانونی قرار داد. متهم مقصر شناخته شد و به شش سال حبس محکوم گشت و متعاقب آن به چین بازگردانده شد. اگرچه چین ممکن است بزرگترین تهدید بین المللی در خصوص سوء استفاده از اسرار تجاری تلقی شود اما مسلما تنها کشور محسوب نمی گردد.  یک نظرسنجی در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ نشان داد که بیش از یک هزار متخصصین فناوری اطلاعات از پاکستان، هند و روسیه به چنین اقدامات مشابهی دست زده اند.

مشکل مهمی که با گسترش تهدیدات بین المللی اسرار تجاری ایجاد می شود مشکل اجرای آن است بدین ترتیب که دادگاه های ایالات متحده همیشه صلاحیت رسیدگی به دعاوی مرتبط با نقض اسرار تجاری را ندارند. دستیابی به عدالت نیز در کشورهای خارجی  مشکل است زیرا کشورهای خارجی به طور گسترده ای در رویه قضایی خود در خصوص حفاظت از اسرار تجاری و احترام به حاکمیت قانون متفاوت عمل می کنند. معاهدات بین المللی به محافظت از اسرار تجاری کمک کرده اند به ویژه مقاله ۱۷۱۱ توافقنامه ی تجارت آزاد آمریکای شمالی و ماده ی ۳۹ تریپس یا جنبه های تجاری حقوق مالکیت فکری.  اما همه ی کشورها پایبند به این قوانین نیستند و برخی کشورها هم خود را پایبند می دانند هنجارهای فرهنگی و مشکلات اجرا دارند که حفاظت از اسرار تجاری را تضعیف می کند. اگرچه چین برای مثال قوانینی دارد که از اسرار تجاری محافظت می کند ولی اجرای آن پیچیده و گران قیمت است و باعث می شود که دادخواهی برای حفظ اسرار تجاری بی اثر باشد.

به عنوان مثالی دیگر اتحادیه ی اروپا قوانین جسته گریخته ای دارد که همیشه نمی تواند از صاحب اسرار تجاری حمایت کند. نشریه ی کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۲ شرح داد که در برخی کشورها حفاظت موثر است ولی در برخی دیگر به دلیل مشکلات در اجرای قانون محافظت کافی از اسرار تجاری ممکن نیست.

دلیل شماره ۷: تعامل با قانون ثبت اختراع

صحبت از اسرار تجاری اغلب بحث حق اختراع را مطرح می کند و صحبت از آن را به ارمغان می آورد زیرا هر دو از یک نوع مشابه از اطلاعات محافظت می نمایند. صاحب برخی از انواع اطلاعات مانند فرمول ها، برنامه های کامپیوتری و فرآیندهای تولید برای حمایت از آثارشان ممکن است حق انتخاب داشته باشند میان حق اختراع  و هم حق حفاظت از اسرار تجاری. اما موضوع ثبت اختراع و اسرار تجاری از یکدیگر فاصله دارند. در حالی که هر گونه از اطلاعات می توانند اسرار تجاری محسوب شوند ولی طیف کمتری می توانند تحت پوشش حق اختراع قرار گیرند. همچنین بسیاری از مقوله های اسرار تجاری مانند لیست مشتریان، اطلاعات مالی و استراتژی کسب و کار واجد شرایط برای قرار گرفتن تحت پوشش حق اختراع نیستند.

به این دلیل در بخش افزایش رشد دادخواهی اسرار تجاری به مسئله ی حق اختراع اشاره می کنیم که در شرایط کنونی برای مثال یک شرکت حق انتخاب بین حفاظت از طریق حق اختراع و حفاظت از طریق اسرار تجاری را دارد، سوال مهم این است که کدام یک باید دنبال شوند و این سوال قطعا پاسخ ساده ای ندارد.  در حالی که شرکت ها از انواع خاصی از اطلاعات تحت حق اختراع حمایت می کنند (دادخواهی در خصوص حق اختراع از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴، ۳۰۰ درصد افزایش داشته است و از آن تاریخ تقربا به صورت ثابت باقی مانده است) چندین گرایش وجود دارد که بر انتخاب شرکت ها بر افزایش تکیه ی آن ها بر اسرار تجاری تاکید می کنند.

در سال ۲۰۱۱ پس از ۶ سال بحث راجع به لایحه ی ثبت اختراع کنگره در نهایت به تصویب قانون اختراعات لیهی اسمیت  دست زد که بزرگترین اصلاحات قانونی از قانون ثبت اختراع از زمان تصویب قانون ثبت اختراع ایالات متحده در سال ۱۹۵۲ بود. این قانون در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۱ توسط پرزیدت اوباما امضا شد. این قانون تداخل دادرسی را از بین برد و زمان تشکیل پرونده را ملاک قرار داد. همچنین تدابیری اتخاذ شده بود که اطمینان حاصل شود فردی که تشکیل پرونده می دهد مخترع اصلی است و این که این اختراع از اختراع دیگری منشعب نشده باشد. این قانون ده ها تغییر در قانون ثبت اختراع ایجاد کرد که برخی از آن ها به کاهش انگیزه ی ثبت اختراعات دامن می زد و همچنین به افزایش انگیزه در خصوص حفاظت اسرار تجاری کمک می کرد.  این قانون همچنین دفاع استفاده ی پیشین را گسترش داد بدین معنا که چنانچه شرکتی متهم به نقض حق اختراع فرد یا شرکتی دیگر شده باشد اگر مقدم بر ثبت آن اختراع استفاده ی پیشین از آن اختراع داشته باشد این حق برای آن محفوظ است که از خود دفاع نماید. به این دلیل که چنین استفاده ای اغلب محرمانه است و می تواند سر تجاری قلمداد شود، این قاعده برای صاحبان اسرار تجاری منفعت تلقی می گردد. اما بسیاری از متخصصین از جمله مولف بر این باورند که دفاع استفاده ی پیشین به طور چشمگیری میان حق اختراع و اسرار تجاری تعادل ایجاد نمی کند.این قانون همچنین این امکان را فراهم می کرد که اتهامات متهمان در یک دادخواهی بررسی گردد و خواهان ها در یک دعوی دادخواهی بنمایند. این قانون از جهتی دیگر نیز به نفع صاحبان حق اختراع نیز بود بدین ترتیب که با اختصاص پول بیشتر به اداره ی ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده به صدور گواهینامه های اختراع سرعت بخشید زیرا پیش از آن صدور این گواهینامه ها به کندی صورت می گرفت و این سرعت باعث شد که میزان صدور گواهی از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۸ دو برابر شود. اما به اعتقاد بسیاری از متخصصین این قانون به طور کلی قدرت صاحبان حق اختراع و شاکیان را محدود کرد و موجب شد که بیشتر شرکت ها برای حمایت از اختراعاتشان حمایت اسرار تجاری را ترجیح دهند. علاوه بر این تصمیمات اخیر دیوان عالی موجب شد که در تقابل میان اسرار تجاری و حق اختراع کفه ی ترازو به سمت اسرار تجاری سنگینی نماید. در دعوایی که در سال ۲۰۱۲ رخ داد اختلاف در خصوص میزان دوز دارو و قابل ثبت بودن آن بود که در نهایت دادگاه حکم به غیر قابل ثبت بودن آن داد و شرکت ترجیح داد برای حفاظت از به اصطلاح اختراع خود از اسرار تجاری بهره ببرد.  در دعوایی دیگر در سال ۲۰۱۰ شرکتی مدعی بود که روش های کسب و کار خود را به عنوان اختراع به ثبت برساند اما دادگاه حکم داد که این پروسه ها قابل ثبت نیستند زیرا این شرکت قصد داشته ایده های انتزاعی خود را به ثبت برساند.

یکی دیگر از تغییرات قانون ثبت اختراع که بر حقوق اسرار تجاری تاثیر گذاشت بحث انتشار ظرف ۱۸ ماه بود که قانون حمایت از مخترعین آمریکایی در سال ۱۹۹۹ آن را بیان نمود. قبل از سال ۱۹۹۹ متقاضیان در یک وضعیت برد- برد به سر می بردند. آن ها می توانستند برای سر تجاری خود درخواست حق اختراع مطرح نمایند و مطمئن باشند که چنانچه گواهی اختراع صادر شد از اثر آن ها تحت این گواهی حمایت می شود و اگر گواهی صادر نشد تحت حمایت از اسرار تجاری قرار می گیرند. تحت قاعده ی انتشار در ۱۸ ماه یک اختراع ظرف ۱۸ ماه از تاریخ تشکیل پرونده باید افشا شود مگر این که تدبیر دیگری اتخاذ گردد. بدین ترتیب متقاضیان باید قمار کنند زیرا اگر تقاضای ثبت اختراعی را بنمایند که طبق نظر اداره اختراع محسوب نمی گردد با افشای اختراع خود هم حمایت تحت حق اختراع را از دست داده اند و هم حمایت تحت اسرار تجاری را.  مشاهدات نشان می دهد که این ریسک را نمی پذیرند و به جای آن که تحت حمایت ثبت اختراع قرار گیرند ترجیح می دهند که از حق خود تحت حقوق اسرار تجاری حمایت کنند.

هزینه مورد دیگری است که کفه ی ترازو را به سمت اسرار تجاری سنگین می کند. هزینه ی ثبت اختراع به طور فزاینده ای در حال افزایش است و همچنین به دست آوردن گواهینامه ی اختراع و حمایت از اختراع در کشورهای دیگر نیز به طور جداگانه هزینه بردار می باشد دقیقا در مقابل اسرار تجاری که هیچ درخواست رسمی و هیچ پروسه ی تشکیل پرونده ای برای حمایت از آن طی نمی شود. اگرچه صاحب اسرار تجاری باید گام های معقولی را برای اطمینان از رازداری و حفظ سر تجاری اش بردارد ولی دادگاه ها عموما نظر بر این دارند که معقول بودن استاندارد نسبتا سستی محسوب میگردد.

هزینه ی بزرگ دیگری که میان دو گروه تفاوت ایجاد می کند هزینه ی دادخواهی است. در این جا باید به   دادخواهی پر مخاطره اشاره کرد که یعنی دادخواهی که در آن بیش از ۲۵ میلیون دلار در معرض خطر می باشد ، گزارش های رسیده نشان می دهد که در سال ۲۰۰۹ بیش از ۵/۵ میلیون دلار هزینه ی دادخواهی حق اختراع شده است و این در حالی است که برای اسرار تجاری این مبلغ ۲/۲ میلیون دلار بوده است.

هیچ کدام از مواردی که در بالا به آن اشاره شد بدین معنا نیست که شرکت ها باید حمایت تحت اسرار تجاری را به جای حمایت تحت حق اختراع برگزینند. در واقع برای برخی از اختراعات و اجرای انواع خاصی از استراتژی کسب و کار حمایت تحت حق اختراع بسیار مفید تر است.

نکته در این جا است که با توجه به همپوشانی نسبی حمایت تحت  حق اختراع و حمایت تحت اسرار تجاری تغییر قلمرو حق اختراع ممکن است یک شرکت را به استفاده از اسرار تجاری به جای حق اختراع تشویق نماید.  در واقع یافته های بنیاد ملی علوم و اداره ی آمار ایالات متحده نشاندهنده ی این روند و تمایل است.

نتیجه گیری ( و پیش بینی)

درک اسرار تجاری بیشتر از آگاهی به قانون نیاز دارد. آن همچنین در مورد فناوری های در حال تحول، هنجارهای اجتماعی، سیاست، اقتصاد و فاکتورهای دیگری است که استفاده و یا سوء استفاده از اسرار تجاری را شکل می دهد. این مقاله هفت عاملی را شرح داد که دلایل اهمیت فزاینده ی اسرار تجاری بودند. شناسایی دلایل اهمیت فزاینده ی اسرار تجاری تا حدی پیش بینی می کند که آیا این روند رو به رشد ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر.  مثلا برخی از هفت عامل بالا برای درک این مطلب کمک می کنند که آیا دادخواهی در خصوص اسرار تجاری با توجه به روند کنونی افزایش پیدا خواهد کرد ا کاهش.  با این حال بسیاری از عوامل مورد بحث بالا، برای نمونه  پیشرفت تکنولوژی،هیچ نشانه ای از فروکش کردن این قضایا نشان نمی دهند.

تغییر از یک اقتصاد مبتنی بر کالاهای سرمایه ای به سمت اقتصاد دانش بنیان و مبتنی بر دارایی های اطلاعاتی در طول نیم قرن گذشته نیز یکی از دلایلی است که نشان میدهد این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

آشنایی دادگاه ها و راحتی آن ها با قانون متحد الشکل اسرار تجاری ایالات متحده نیز علاقه ی شرکت ها به اسرار تجاری را بالا می برند و باعث می شوند که دادگاه ها این پرونده ها را بیش از پیش مورد رسیدگی قرار دهند.  همچنین بین المللی شدن کسب و کار در ایالات متحده باعث شده است که شرکت ها برای جلوگیری از سوء استفاده ی نهادهای خارجی به اسرار تجاری پناه ببرند.

به طور خلاصه هفت دلیلی که در این جا بررسی شد و رونق دادخواهی اسرار تجاری نشان می دهد که اسرار تجاری در سال های پیش رو اهمیت بیشتری خواهد یافت.

منبع:

Seven Reason Why Trade Secrets Are Increasingly Important, David S. Almeling, BERKELEY TECHNOLOGY LAW JOURNAL [Vol. 27:1091, Available at: http://scholarship.law.berkeley.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1958&context=btlj