نشست تشریح سامانه استانداردسازی، ارزیابی و ثبت آثارهنری

نشست تخصصی با موضوع “تشریح سامانه استانداردسازی، ارزیابی و ثبت مالکیت آثار هنری” با حضور دکتر پریسا شادقزوینی، دکتر احمد ندایی فرد عضو هیئت علمی دانشگاه الزّهرا و پژوهشگران گرامی از جمله خانم ها دکتر پینکی چادها، فریماه فاطمی و فاطمه مرسلی توحیدی در تاریخ ۲۲ آبان ۹۷ در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات برگزار شد.

سخنرانان در این نشست به ارائه‌‌ی مباحثی درخصوص مدیریت آثار هنری (استانداردسازی و شناسنامه‌‌دار کردن آثار، ایجاد بانک اطلاعاتی هنرمندان، سرمایه‌‌گذاری آثار هنری و نظارت بر اکسپوهای هنری)، طبقه‌‌‌‌بندی آثار هنری بر اساس معیارهای مختلف، و ثبت آثار هنری در مرکز ثبت آثار وزارت ارشاد پرداختند. استفاده از “کیو آر کد / Q R code (quick response code)” به منظور شناسایی و حفاظت از آثار هنری نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

علاوه بر موضوعات ارائه شده توسط سخنرانان، مباحثی نیز در حین برگزاری نشست بین حاضران در جلسه مطرح گردید. شرکت‌‌کنندگان در جلسه که اکثراً از هنرمندان تجسّمی و یا پژوهشگران حقوق مالکیت فکری بودند در برخی موضوعات از جمله تفاوت در معیارهای موردنظر اهالی هنر و معیارهای حقوقی برای ثبت و حمایت از آثار هنری به بحث و تبادل نظر پرداختند. معیارهایی که هنرمندان برای ثبت و حمایت از آثار هنری در تصور داشتند بیشتر مبتنی بر ویژگی‌‌های ظاهری و یا فرهنگی اثر و به طور کلّی خصائص منحصر به فرد هر نوع از آثار هنری بود. این در حالیست که از جنبه‌‌ی حقوقی (هم حقوق ایران و هم حقوق سایر کشورها) حمایت از آثار هنری بدون توجه به شکل، نوع و کیفیت اثر و صرف نظر از تخصّص و مهارت پدیدآورنده‌‌ی اثر صورت میگیرد. همچنین حمایت از آثار با ثبت آنها ملازمه نداشته و یک اثر هنری به محض ایجاد از حمایت برخوردار خواهد بود. ثبت تنها میتواند از جنبه‌‌ی تسهیل اثبات حقوق پدید آور بر اثر مؤثر واقع شود.

ناآشنایی هنرمندان با برخی قوانین مالکیت فکری و ناآگاهی از مفاد قوانین که به سهولت در دسترس است نیز از نکات مهم در مباحث مطروحه بود که توسط نمایندگان دفتر حقوقی وزارت ارشاد مطرح گردید.

نکته‌‌ی دیگری که مورد توجه حاضران قرار گرفت مسأله‌‌ی ثبت آثار هنری در وزارت ارشاد بود. طبق گزارش ارائه شده توسط نماینده دفتر حقوقی وزارت ارشاد، تا سال ۱۳۹۶ ثبت آثار به صورت فیزیکی و حضوری انجام میگرفت امّا در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ سامانه‌‌ی ثبت الکترونیکی وزارت ارشاد راه اندازی شده و ثبت اثر بدون نیاز به حضور فیزیکی را برای متقاضیان فراهم ساخته است. این در حالیست که هنرمندان از ایجاد این سامانه مطّلع نبوده و انتقاداتی را نسبت به وزارت ارشاد در خصوص عدم اطّلاع‌‌رسانی تحوّلاتی از این دست وارد آوردند. در مقابل نمایندگان وزارت ارشاد نیز با تأکید بر اینکه جهل به قانون رافع مسئولیت نیست، جامعه‌‌ی هنری را موظف به تلاش برای کسب آگاهی‌‌های لازم در خصوص تغییرات مرتبط با رشته‌‌ی خود دانسته و انتقادات وارده به ارشاد را ناموجّه دانستند.

فارغ از قصور یا عدم قصور هر یک از طرفین، آنچه از این مباحث برداشت میشود فقدان یا کمبود ارتباط هنرمندان با وزارت ارشاد است که نیازمند تلاشهای بیشتر به منظور افزایش تعامل در این عرصه است.

علاوه بر موارد فوق، پرونده‌‌های مطروحه در دادگستری در خصوص نقض آثار هنری و شیوه‌‌های نوین نقض و جعل آثار که کمتر در پژوهشهای آکادمیک مورد توجه است توسط نماینده معاونت هنری وزارت ارشاد (از حاضران در جلسه) مورد اشاره قرار گرفت. ارتباط بسیاری از هنرمندان با معاونت هنری وزارت ارشاد و مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری که میتواند گامی مؤثر در ساماندهی این عرصه باشد نیز مورد تأکید واقع شد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *