مایکروسافت چند هزار پرونده نقض کپی‏‌رایت محصولات خود را به نتیجه رساند

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت ادعا کرده است در سال مالی اخیر خود ۳ هزار و ۲۵۶ پرونده نقض کپی رایت محصولاتش را در دادگاه به نتیجه رسانده است.

به گزارش وب‏‌سایت theinquirer، سیستم عامل ویندوز و سایر محصولات مایکروسافت از جمله مهم‌ترین محصولات نرم‌‏افزاری است که نسخه‏‌های غیرقانونی آن‌ها در مقیاس وسیعی مورد استفاده قرار می‌‏گیرد. اخیراً، مایکروسافت اعلام کرده است در سال مالی منتهی به ۳۰ ژوئن ۳ هزار و ۲۶۵ پرونده نقض کپی رایت محصولاتش را از طریق دادگاه پیگیری کرده است که بخش زیادی از این پرونده‏‌ها در خارج از آمریکا مطرح شده است.

بر اساس این گزارش، مایکروسافت فقط ۳۵ پرونده نقض کپی رایت محصولاتش را در دادگاه‌‏های آمریکا مطرح کرده است و ۲ هزار و ۲۳۰ پرونده دیگر را در دادگاه‏‌های بیش از ۴۲ کشور دیگر به جریان انداخته است. با توجه به اینکه ویندوز و آفیس مایکروسافت دو محصولی هستند که نسخه‏‌های غیرقانونی آن‌ها به تعداد بسیار زیادی توزیع می‌‏شود، این اعداد و ارقام چندان بالا به نظر نمی‌‏رسد.

مایکروسافت در طول سال‏‌های گذشته اقدامات زیادی را برای جلوگیری از توزیع و کاربرد نسخه‏‌های غیرقانونی محصولاتش انجام داده است. از جمله این اقدامات می‌‏توان به ملزم کردن فروشندگان سیستم‌‏های رایانه‌‏ای به ثبت شماره سریال سیستم عامل فروخته‏ شده، عدم بروز کردن نسخه‏‌های غیرقانونی ویندوز و غیره اشاره کرد.

دیوید فین، یکی از وکلای مرکز جرایم سایبری شرکت مایکروسافت در این باره گفته است: استفاده از نرم‌‏افزارهای تقلبی تاثیرات منفی زیادی بر رشد اقتصاد محلی و جهانی می‌‏گذارد،انگیزه نوآوری را از بین می‌برد و مصرف‏ کنندگان و کسب و کار‌ها را در معرض خطرات جدی قرار می‌‏دهد.