مایکروسافت در دادگاه بر موتورولا پیروز شد

همکاران سیستم- مرافعه حقوقی مایکروسافت و موتورولا که بر سر استفاده از چند حق ثبت اختراع شکل گرفته بود، برای دومین بار به سود مایکروسافت پایان یافت.

به گزارش وب‏سایت reuters شرکت موتورلا در سال 2010 مایکروسافت را متهم کرده بود که حق ثبت اختراعات این شرکت در زمینه استاندارد فشرده‏سازی فایل‏های ویدئویی و استاندارد شبکه‏بندی بی‏سیم را نقض کرده است. موتورولا در آن زمان از مایکروسافت خواسته بود 2.25 درصد از قیمت محصولاتی را که در آنها از این استانداردها استفاده کرده است، به عنوان خسارت به این شرکت بپردازد. مایکروسافت که در ابتدا با پرداخت خسارت موافق بود، اعلام کرد 2.25 درصد (معادل 4 میلیون دلار) رقم بالایی است و توان پرداخت آن را ندارد. دادگاهی که سال گذشته در این زمینه برگزار شد، مبلغ مورد نظر موتورولا را نپذیرفت و اعلام کرد مایکروسافت فقط باید 1.8 میلیون دلار بابت استفاده از این حق ثبت اختراعات بپردازد.

مایکروسافت در این دادگاه ادعا کرده بود موتورلا از همان ابتدا قصد داشته است قضیه را به دادگاه بکشاند و به همین خاطر مبلغ خسارت را آنقدر زیاد برآورد کرده است که ما توان پرداخت آن را نداشته باشیم و بدین وسیله بتواند از ما شکایت کند.

حالا دادگاهی دومی که در این زمینه برگزار شده است، موتورلا را متهم کرده است که توافقنامه خود با مایکروسافت در زمینه استفاده منصفانه از حق ثبت اختراعات را نقض کرده است و باید 14 میلیون دلار به مایکروسافت خسارت بپردازد.بر اساس این گزارش، شرکت مایکروسافت حکم دادگاه را پیروزی مهمی برای خود خوانده است و موتورلا نیز در مقابل اعلام کرده است علیه این حکم درخواست استیناف خواهد داد.

 این دعوا در حقیقت به اختلاف شرکت مایکروسافت با سازندگان گوشی‌های تلفن همراه که از نرم‌افزارهای مایکروسافت در سیستم عامل محصولات خود استفاده می‌کنند، مربوط می شود.اغلب تولیدکنندگان تلفن همراه من جمله سامسونگ، HTC و LG پذیرفته اند که مبلغی را به عنوان حق بهره‌برداری از اندروید که حاوی محصولات دارای حق اختراع مایکروسافت است، بپردازند.

 

منبع :

http://www.reuters.com/article/2013/09/05/us-microsoft-google-trial-idUSBRE98401B20130905